Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

goreckidiy 08 Lut 2017 13:44 8346 26
 • Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Witam,

  Tym razem chciałem się pochwalić konstrukcją jaką jest Generator Funkcyjny zamieszony niegdyś na łamach czasopisma "Praktyczny Elektronik".
  Niby nic specjalnego i można powiedzieć, że w obecnych czasach to dość przestarzały projekt, aczkolwiek jest warty uwagi, ponieważ jest bardzo tani w wykonaniu, generuje dość ładne przebiegi, jest mały i zasilany z baterii 9V. Doskonale nadaje się dla początkujących elektroników, a nawet i tych zaawansowanych.

  Parametry urządzenia:

  - Przebiegi: Prostokąt, Trójkąt, Sinus
  - Częstotliwość generowania wszystkich przebiegów 0-100kHz
  - Amplituda 0-6V
  - Pobór prądu 30mA

  O samej zasadzie działania można poczytać w artykule, który zamieściłem w załączniku, wraz z wszystkimi potrzebnymi materiałami do zmontowania generatora.

  O samym projekcie:

  Pierwsze zacząłem od odwrócenia, zeskanowania i dopasowania płytki drukowanej, której wzór zamieszczony był w czasopiśmie. Podczas montażu generatora już na samym początku napotkałem wiele problemów, związanych z mało popularnymi częściami, których nigdzie nie mogłem zakupić (kondensator 910pF, potencjometr 470R itp). Z pomocą przyszła mi moja szuflada z przydasiami, gdzie odnalazłem dawców większości podzespołów.
  Po złożeniu urządzenia okazało się, że przebiegi, które generuje są poszarpane i zniekształcone mimo tego, że wszystkie części zgadzają się z projektem.
  Może w czasach powstawania projektu, na analogowych oscyloskopach nie było to widoczne (być może się mylę).
  Wykonałem mnóstwo analiz, pomiarów i testów mniej lub bardziej sensownych, obejrzałem projekty innych osób, które wykonały swoje generatory na kostce ICL8038, aż w końcu udało mi się uzyskać pożądany efekt, czyli ładne przebiegi i częstotliwości, które zakładał autor projektu, a przede wszystkim w całym projekcie są już tylko części łatwo dostępne (łącznie z obudową).

  Jedynie nie mogłem nigdzie znaleźć ani kupić kondensatora 910pF. Kondensator o pojemności 1nF można spiłować pilnikiem by uzyskać wartość 910pF, a następnie zabezpieczyć piłowane miejsce grubą warstwą lakieru do paznokci.

  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Zmiany które wprowadziłem:

  Dzielniki napięcia na wyjściu z kostki ICL wprowadzały spore zakłócenia i zniekształcenia przebiegów - pozbyłem się ich.
  Przez ten zabieg amplitudy przebiegów nie są identyczne, ale za to przebiegi są wyraźne i nie poszarpane.

  Część elementów ma inną wartość niż w projekcie, ponieważ nie mogłem uzyskać 100kHz. Poza tym niektóre z nich znacznie wpływały na jakość przebiegów wyjściowych.

  Zrezygnowałem z wyjścia TTL. Dawało ono przebieg prostokątny, poprzez tranzystor. Przez obciążenie nóżki ICLa z wyjście prostokątnym, przebiegi te były bardzo złej jakości.
  Myślę że brak wyjścia TTL nie stanowi problemu, bo przecież można na potencjometrze ustawić amplitudę 5V.

  Przełącznik -20dB nie działał u mnie od samego początku. Nie dochodziłem dlaczego, tylko po prostu go usunąłem. Nie miał on dla mnie sensu.

  Wszystkie zmiany nie wymagają przerabiania płytki, ani dodatkowej ingerencji w nią, więc nie było sensu (ani czasu) projektować nowej.


  Warsztat:
  Obecną wersję zmontować można bardzo prosto, i na pewno ruszy od pierwszego podania napięcia ;)

  Pierwsze należy zacząć od wytrawienia płytki:

  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Wzór który zamieściłem w załączniku, nie jest idealny (jest trochę "spikselizowany"), ale wszystko ładnie pasuje, i nic nie trzeba poprawiać. Dołożyłem w płytce 4 otwory, by przykręcić ją do obudowy, lecz okazało się, że nie da się tego tak poskładać.
  Płytka nie jest przykręcona, i trzyma się jedynie na przełączniku obrotowym do zmiany zakresu - to w zupełności wystarcza, bo dociska ją tył obudowy.

  Kolejną czynnością jest montaż elementów:
  Jak wiadomo, najlepiej zacząć od tych najniższych.
  Ważne by zmontowana płytka miała jak najmniejszą grubość. W tym celu kondensatory elektrolityczne umieściłem tak, by były na leżąco - inaczej mogła by się nie zamknąć obudowa.

  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Kolejną czynnością jest przylutowanie przełącznika zakresów.
  Ja użyłem przełącznika RBS-1 2x6
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony
  Jest on bardzo tani, i łatwo dostępny. Niestety nie zrobiłem zdjęcia po przylutowaniu ale ogólnie rzecz biorąc należy przylutować go do drutów (obciętych z rezystorów) a następnie wsadzić je w otwory w płytce, ustawiając go tak by wszystko do siebie pasowało po zamknięciu obudowy (musi być on nieco pod kątem). Bardzo ważne jest by przed zlutowaniem upewnić się, które styki się przełączają, i odnieść to do płytki. Ja niestety za pierwszym razem nie popatrzyłem, i miałem kolejną godzinę w plecy ;)

  Montaż końcowy:

  Gdy mamy już przygotowaną, nawierconą obudowę, pozostaje wszystko upchnąć tak, by się mieściło i estetycznie wyglądało. Początkowo pokusiłem się o zastosowanie przewodów koncentrycznych. Gdy wszystkie ładnie przylutowałem do płytki i przełączniczków, nie mogłem złożyć obudowy, co chwile borykając się z urwanym przewodem. W desperacji zastosowałem zwykłe jednożyłowe kabelki do połączenia wszystkich przełączników, potencjometrów, a nawet wyjścia sygnałowego. Ku mojemu zdziwieniu przebiegi nie pogorszyły się ani trochę, mimo że nie oszczędzałem na długości przewodów (być możne dlatego, że to tylko 100kHz), tak więc śmiem twierdzić, że bez problemu można używać zwykłych przewodów.
  Bardzo dużą rolę odgrywa wzmacniacz operacyjny. Testowałem różne i moim zdaniem najlepiej wypadł AD712, który posiadam z odzysku.
  Jeżeli nie posiadasz innego można oczywiście użyć TL-a, lecz trzeba liczyć się ze zniekształceniami przebiegów. Warto zainstalować sobie podstawkę pod wzmacniacz, by móc w miarę czasu bez problemu zmienić sobie na inny ;).

  Regulacje:

  Nie ma tutaj wiele do regulowania. Najważniejsze, by na początek przełączyć na przebieg prostokątny,
  ustawić na potencjometrze częstotliwość 100kHz (oczywiście patrząc na oscyloskop), a następnie ustawić wypełnienie 50% potencjometrem P3. Można sobie też dołożyć malutki potencjometr montażowy 10k równolegle z potencjometrem P1 (przestrajanie częstotliwości), po to by ustawić nim granicę 100kHz. Nie jest to jednak konieczne.
  Bardzo ważna jest pojemność nieszczęsnego kondensatora C12 (910pF!). Jeżeli nie posiadasz takiej wartości koniecznie trzeba spiłować 1nF do wartości 910pF (o ile można nazwać to regulacją). W przeciwnym wypadku zakresy będą nieprawidłowe.

  Ogólne wrażenia:

  Skala wydrukowana na panelu czołowym, nie pokrywa się idealnie z ustawieniami pokręteł.
  Nie da się jej tak wykonać, ponieważ choćby pojemności kondensatorów różnią się od siebie mimo takich samych oznaczeń.
  Przebiegi są świetne jak na tak prymitywny generator. Od częstotliwości 1Hz do ok 90kHz są idealne.
  Od 90kHz wzwyż pojawia się minimalne zniekształcenie na szczycie sinusoidy, lecz myślę, że nie jest to wielkim problemem.
  Zresztą zobaczcie sami:

  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony  Wyprzedzam pytanie, jak długo wytrzymuje bateria. Nie wiem, bo urządzenie mam złożone pierwszy dzień :)


  Wkrótce postaram się zamieścić więcej zdjęć, bo będę robił kolejne takie urządzonko dla szwagra ;) Póki co musi tyle wystarczyć, bo nie mam już ochoty rozkręcać mojej zabawki po tych nierównych walkach ;)
  Na moim urządzeniu jest jeszcze naklejka prototypowa. W załączniku jest już aktualna bez dodatkowego przełącznika i wyjścia TTL.

  W załączniku wszystko co potrzebne do wykonania czyli:

  - Wzór płytki w pdf (drukować w skali 100%)
  - naklejka na obudowę Z-48
  - Artykuł PE
  - Aktualna lista wszystkich elementów, których należy użyć.

  Zachęcam do komentowania, pytań i krytyki. Jednocześnie zachęcam do wykonania, bo efekty są świetne, a koszt niewielki.

  Pozdrawiam,
  Łukasz  Dodane 10.02.2017r.
  ----------------------------------------------------------------------------

  Gotowa płytka z wszystkimi elementami:
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Montaż przełącznika obrotowego.
  Należy zwrócić uwagę by był on przylutowany nieco pod kątem, tak by po przykręceniu do panelu czołowego płytka była równolegle z obudową.
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  A to wnętrze:
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Zgodnie z obietnicą zamieszczam również oscylogramy dla innych wzmacniaczy OP.


  LM358 - porażka
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  TL082 - ten jest w projekcie PE.
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  NE5532P - moim zdaniem najlepiej z najtańszych wzmacniaczy.
  Wszystkie przebiegi wyglądają znośnie. Nie są zniekształcone, a jedynie nieco poszarpane. Przy maksymalnej amplitudzie nie jest to zauważalne. Problem zaczyna się przy niższym wzmocnieniu.
  Mini Generator Funcyjny PE 12/99 - Poprawiony

  Z testowanych wzmacniaczy zdecydowanie polecam te firmy Analog Device (AD...). Wzmacniacz, którego użyłem w swoim egzemplarzu, nie umywa się do testowanych.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 08 Lut 2017 18:01
  jaclew
  Poziom 16  

  Na początku przyczepię się do samego tytułu bo pisanie, że to projekt "porawiony"
  nieco nastawił mnie na jakąś lepszą wersję tego co zostało opisane w PE.
  A Ty przedstawiłeś po prostu urządzenie mocno zubożone - no ja tego nie nazwałbym "poprawieniem"
  Konstrukcja fakt, że dość leciwa, w dobie mikrokontrolerów podobnym nakładem kosztów i pracy możnaby
  zbudować dużo praktyczniejszy generator.
  Pytanie do czego ma on Tobie służyć?

  goreckidiy napisał:
  ustawiając go tak by wszystko do siebie pasowało po zamknięciu obudowy (musi być on nieco pod kątem).

  Przełącznik obrotowy zakresów wychodzi pod kątem? To słabo!
  Fajnie by wyglądało aby ten przełącznik dostosować do wlutowania bezpośrednio w płytkę bez całej tej zabawy w doluty z drucików.

  goreckidiy napisał:
  Płytka nie jest przykręcona, i trzyma się jedynie na przełączniku obrotowym do zmiany zakresu

  Kolejny słaby punkt - jak dla mnie to nie do zaakceptowania, czuć prymitywność konstrukcji, pomijająć już solidność i odporność mechaniczną.

  goreckidiy napisał:
  Jeżeli nie posiadasz innego można oczywiście użyć TLa, lecz trzeba liczyć się z niedoskonałością wykresów.

  ak te niedoskonałości wyglądały? szumy? nieliniowość? niestabilność amplitudy/ częstotliwości? harmoniczne?

  goreckidiy napisał:
  bo efekty są świetne,

  Może to wina zdjęcia, ale odnoszę wrażenie, że sinusoida ma niesymetrię połowki dodatniej i ujemnej. A prostokąt jakieś szumy nanosi. Trójkąt wygląda OK.

  Widzę, że do wyboru rodzaju przebiegu stosujesz zwykłe przełączniki hebelkowe wzajemnie niezależne.
  A pownien to być sprzęgnięty (zależny) przełącznik, np. klawiszowy (jak kiedyś isostat do zakresu fal w radioodbiornikach,
  zwany od tego często przełącznikiem typu radiowego)
  Bo co się pojawi na wyjściu gdy przez nieuwagę załączysz więcej niż jeden hebelek?

  Wyjście TTL z poziomem 5V to przydatna funcja, szkoda że wprowadzało zakłócenia w Twoim projekcie.
  Brakuje jednak też regulacji PWM.
  Wstawiłbym jakąś małą LED sygnalizującą obecność zasilania i ewentualnie dodatkowo 3 LED do wskaznia jaki został
  wybrany rodzaj przebiegu - to tak dla szybszej orientacji czego spodziewać się na wyjściu.
  Wskazane gniazdko DC do zewnętrznego zasilacza.
  I trzeba było opracować swoją PCB skoro ta z czasopisma nie była odopwiednia i musiałeś mostkować i pomijać sporo elementów.

  Moja ocena to 4/10

 • #3 08 Lut 2017 18:17
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Kolego....

  Złóż wersję przedstawioną w EP, a później wykonaj moje modyfikacje - Sam sobie porównasz.

  jaclew napisał:

  Przełącznik obrotowy zakresów wychodzi pod kątem? To słabo!
  Fajnie by wyglądało aby ten przełącznik dostosować do wlutowania bezpośrednio w płytkę bez całej tej zabawy w doluty z drucików.

  Gdybyś pobrał załącznik, mógł byś zobaczyć rysunek obudowy - jej przednia część (panel) jest pod kątem względem pokrywy - czy słabo ? nie wiem.

  jaclew napisał:
  Widzę, że do wyboru rodzaju przebiegu stosujesz zwykłe przełączniki hebelkowe wzajemnie niezależne.


  Chciałem jak najmniej odbiegać od pierwotnego projektu. Załączenie więcej niż jednego przełącznika po prostu zniekształca przebieg. Nie powoduje żadnych uszkodzeń.

  jaclew napisał:
  Wyjście TTL z poziomem 5V to przydatna funcja, szkoda że wprowadzało zakłócenia w Twoim projekcie.
  Brakuje jednak też regulacji PWM.
  Wstawiłbym jakąś małą LED sygnalizującą obecność zasilania i ewentualnie dodatkowo 3 LED do wskaznia jaki został
  wybrany rodzaj przebiegu - to tak dla szybszej orientacji czego spodziewać się na wyjściu.
  Wskazane gniazdko DC do zewnętrznego zasilacza.
  I trzeba było opracować swoją PCB skoro ta z czasopisma nie była odopwiednia i musiałeś mostkować i pomijać sporo elementów.


  Wyjście TTL można sobie ustawić za pomocą potencjometru amplitudy.
  Regulacji PWM nie ma, ponieważ jest to "MINI" generator, czyli prosty i mobilny (temu też nie ma gniazda na zasilacz).
  Jeżeli chodzi o LED, owszem można zrobić choinkę, lecz co z baterią ?
  Zgodnie z założeniem jest tu walka z mA - Jak się do tego ma Twoja sugestia ?

  jaclew napisał:
  I trzeba było opracować swoją PCB skoro ta z czasopisma nie była odopwiednia i musiałeś mostkować i pomijać sporo elementów.


  Owszem mogłem, lecz nie przylutowanie kilku elementów, lub ich zmostkowanie nie wyklucza projektu płytki. Nie ma tutaj mowy o modyfikacji lub lutowaniu ze sobą ścieżek.
  Czy zapłacił byś mi za zaprojektowanie nowej płytki ? - mogę to zrobić.

  jaclew napisał:
  Moja ocena to 4/10


  ocena wręcz wybitnego krytyka ;)
  Dobrze że nie dostałem 1 ;)

  Jaki masz generator ?
  Robiłeś coś na ICL8038 ?

 • #4 08 Lut 2017 18:45
  pawel0414
  Poziom 20  

  Sam noszę się z zamiarem zrobienia czegoś takiego i twój projekt bardzo mi się podoba. Nie zwracaj uwagi na krytyczne komentarze, wszakże to Elektroda :)

 • #5 09 Lut 2017 08:54
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 09 Lut 2017 09:07
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Źle się wyraziłem. Bardziej chodzi o problem z ich dostępnością.
  W 3 sklepach elektronicznych u mnie w okolicy ich nie było.
  Zwykłe są, ale leżących 10-cio obrotowych niestety brak.
  Łatwiej było dostać ICL8038.

  Tak czy owak, nawet jak już udało mi się je znaleźć w moich przydasiach (wszystkie brakujące mniej popularne elementy), urządzenie nie działało dobrze.

 • #7 09 Lut 2017 09:08
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #8 09 Lut 2017 10:04
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Dokładnie!

  Gdy dobierałem kondensatory do częstotliwości, z ciekawości mierzyłem ich pojemność moim miernikiem. Okazało się że są bardzo rozbieżne. O rezystorach już nie wspomnę.

  Owszem można dać licznik częstotliwości, jednak wydaje mi się że to już w wersji bardziej stacjonarnej. Z zasilaniem bateryjnym mogło by być gorzej (mowa o jednej baterii 9V)
  Korzystając z generatora, i tak przeważnie używa się oscyloskopu. Według jego wskazań bez problemu można ustawić pożądaną częstotliwość, i amplitudę.
  Skali nie da się wykonać dokładnie, ale to nie jest też bolączką tego projektu.

 • #9 09 Lut 2017 10:09
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #10 09 Lut 2017 10:14
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Można :)

  Może ktoś się pokusi o zrobienie takiego przenośnego generatora.
  Mi jako przenośny w zupełności wystarczy taki.

  R-MIK napisał:
  Przekraczają dopuszczalną tolerancję? Jeśli tak to jakiej klasy jest miernik?


  Nie wiem jakiej klasy jest ten miernik (jest stary).
  Tak czy owak rozbieżności w pojemnościach są spore, być może nie przekraczające tolerancji ustalonej przez producenta.

  Proponuję przenieść ten temat na PW, bo nijak ma się do omawianego generatora.

 • #11 09 Lut 2017 10:14
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #12 09 Lut 2017 10:24
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Prezentowany generator nie jest profesjonalny (o czym pisze też autor artykułu PE), lecz do niektórych pomiarów wystarczający. Faktycznie nie jestem w stanie zmierzyć zniekształceń.

  Z czystej ciekawości, czy KIT o którym wspomniałeś również oparty jest o ICL8038 ?
  Pamiętasz może jaki ma numer ten zestaw ?

 • #13 09 Lut 2017 10:34
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #14 09 Lut 2017 16:41
  TOMI
  Serwisant

  Wykonałem starszego brata prawie 20 lat temu i działa bardzo dobrze, niestety ma dosyć duże zniekształcenia i dzisiaj nie podjął bym się budowy 8038. Zdecydowanie lepiej wypada XR2206, choć też jest ciężko zejść ze zniekształceniami do 0,1%

 • #15 09 Lut 2017 18:09
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Aż się zdziwiłem jak potężną rolę odgrywa wzmacniacz przy jakości generowanego przebiegu.
  Teraz składam kolejny egzemplarz dla mojego szwagra. W swoim generatorze użyłem wzmacniacz AD712, który wzmacnia sygnał praktycznie bez zniekształceń. Niestety nie posiadam drugiej takiej kostki, więc jestem zmuszony użyć TL082. Przebieg z tej kostki, w ogóle się nie umywa do mojego.
  Wnioskuję że za dobry wzmacniacz trzeba zapłacić te kilkanaście złotych - inaczej nie ma co się spodziewać ładnych przebiegów.

  Później postaram się zamieścić przebiegi z różnych testowanych wzmacniaczy, oraz obiecane wcześniej zdjęcia.

  Jeżeli chodzi o ICL8038 - wydaje mi się że jest to dobre i tanie rozwiązanie.
  XR2206 nie próbowałem, ale chętnie zobaczył bym jakiś projekt oparty na nim.
  Zapewne jest o niebo lepszy od ICL'a. Wkrótce może się pokuszę.
  Jeżeli chodzi o DDS - te najtańsze odpadają (mowa o Atmega16). Przebiegi też są średnie z powodu kiepskiego wzmacniacza. Częstotliwość też nieco niższa niż w moim generatorze.
  Te z wyższą częstotliwością z kolei dość drogie. Wzmacniacz też marny, więc do wymiany.

 • #16 09 Lut 2017 18:28
  tzok
  Moderator Samochody

  Całkiem ładna i przydatna konstrukcja. Sam chciałem zrobić generator na XR2206 ale nie udało mi się znaleźć gotowego projektu, który spełniałby moje oczekiwania, więc również zdecydowałem się na ICL8038. Moim zdaniem taki generator powinien mieć następujące cechy:
  * zakres częstotliwości 1Hz - 1MHz w min. 3 podzakresach (przy regulacji potencjometrem wieloobrotowym),
  * regulowana amplituda napięcia wyjściowego w zakresie min. do 5V z przełączanym tłumikiem -20dB (x0,1),
  * regulowana składowa stała,
  * jednakowa amplituda przebiegu, niezależnie od jego kształtu,
  * opcjonalnie - regulowane wypełnienie (symetria).

 • #17 09 Lut 2017 18:43
  goreckidiy
  Poziom 10  

  Kolega "Manekinen" kiedyś wykonał bardzo fajny generator oparty o ICL8038.
  Link
  Udało mu się uzyskać częstotliwość 400kHz przy dość ładnych wykresach, ale wydaje mi się że to już granica możliwości tego układu.
  Też chciałem go wykonać, lecz zrezygnowałem ze względu na swoją "stacjonarną" budowę.

  Szczerze powiedziawszy ja nie potrzebowałem nigdy więcej niż kilkanaście kHz
  Czy faktycznie potrzebujesz aż 1MHz ?

 • #18 09 Lut 2017 18:53
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #19 09 Lut 2017 23:28
  94075
  Użytkownik usunął konto  
 • #20 09 Lut 2017 23:37
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #21 09 Lut 2017 23:45
  94075
  Użytkownik usunął konto  
 • #22 10 Lut 2017 00:00
  tzok
  Moderator Samochody

  Generator nie jest przyrządem pomiarowym. Pojemność tego kondensatora ma wpływ jedynie na zakres przestrajania, częstotliwość i tak ustawia się w/g miernika częstotliwości lub oscyloskopu podpiętego do wyjścia TTL.

 • #23 10 Lut 2017 00:18
  TOMI
  Serwisant

  Dla XR2206 wykonałem projekt z AVT http://elportal.pl/pdf/k04/67_013.pdf Coś tam były problemy z uruchomieniem, ale na gotowo działał lepiej jak ICL. Zniekształcenia sinusa na poziomie 0,2% co dla ICL-a minimum udało mi się uzyskać tylko 0,5% Natomiast prostokąt lepszy jest z 8038.
  Ad. co do projektu. Myślę że generator jak najbardziej jest potrzeby prawie na co dzień gdy się obcuje z elektroniką audio. Mały podręczny na dodatek zasilany z baterii. Ciekaw jestem na ile bateria wystarczy. Wykonanie zewnętrzne całkiem estetycznie no i brak fotek środka już po zmontowaniu.

 • #24 10 Lut 2017 07:39
  goreckidiy
  Poziom 10  

  R-MIK napisał:
  Skala ma się nijak do częstotliwości, więc po co kombinować.

  Przy pojemności 1nF maksymalna częstotliwość to około 90kHz
  Przy pojemności 910pF to już około 110kHz

  Częstotliwość jest bardzo uzależniona od tej pojemności co nie jest dobre.
  Duże znaczenie ma tutaj temperatura i wilgotność powietrza, ale przez to że układ zamknięty jest w obudowie, i wydziela ciepło po chwili częstotliwość się stabilizuje i nie pływa.
  Wszystkie projekty które zostały oparte o układ ICL mają tę bolączkę.
  Ten kondensator jako ostatni w "łańcuchu" kondensatorów ustala maksymalną częstotliwość dla 100kHz na skali.

  TOMI napisał:
  brak fotek środka już po zmontowaniu

  Zgodnie z obietnicą dziś zamieściłem je w pierwszym poście.
  Dzisiaj postaram się też zrobić zrzuty ekranu dla oscylogramów dla różnych wzmacniaczy OP.

 • #25 21 Lut 2017 08:40
  k0m0
  Poziom 11  

  Mi osobiście się bardzo podoba: ze względu na dość prosta konstrukcje i w stosunku do ceny dobre parametry pracy. Jak ktoś potrzebuje czegoś precyzyjnego i szybkiego to chyba będzie trzeba liczyć się z wysoka cena. Ale jak ktoś próbuje używać komórki lub pc jako generatora, to wydaje mi się ze ten układ jest alternatywa zdecydowanie lepsza, bo tani i jaka coś pójdzie nie tak, to mniej zaboli (i sobie naprawi)i szybszy niż karta dźwiękowa (w druga stronę tez, może generować 1Hz).
  Poza tym jak używam generatora to tez mierze wykres też na wejściu więc błąd na skali mi by nie przeszkadzał

 • #26 02 Kwi 2017 19:15
  kamyczek
  Poziom 34  

  ICL8038 To był kiedyś rarytas teraz wzmacniaczy operacyjnych w niskiej cenie i bardzo dobrych parametrach jest dużo i często nie jest problemem sam układ tylko jego chiński odpowiednik. Często poza tą samą nazwą nie ma nic więcej wspólnego z wzorcowym opracowaniem a co w środku nie śmiem zgadywać ;) . Zauważyłem że czasem wymiana tego układu na oryginalny ze sprawdzonego i pewnego źródła załatwia problemy i poprawia parametry . Poza tym teraz jest sporo układów cyfrowych dds na których da się zrealizować generator do potrzeb amatorskich . Fabryczne generatory posiadają dodatkowo szereg zaawansowanych funkcji przydatnych w pracy amatora które trudno zrealizować w wykonaniu analogowym . Tak czy inaczej na pierwszy układ dla amatora rozwiązanie proste i łatwe w budowie więc godne polecenia .

 • #27 02 Kwi 2017 19:25
  22053
  Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów