Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dr. Böhm TOP-SOUND DS - Zniekształcony dźwięk / pali bezpiecznik

08 Lut 2017 14:05 393 2
  • Poziom 9  
    Cześć,

Jakiś czas temu wpadły w moje ręce stare organy produkcji niemieckiej sprzed ładnych paru lat.
    Niestety są niesprawne. Problemem jest bardzo zniekształcony dźwięk, przesterowany. Jednocześnie cały czas słychać niski brum.
    W organach watowany był bezpiecznik, wymieniłem na sprawny i spalił się po chwili.

Na tym filmie widać moment palenia się tegoż bezpiecznika. Dźwięk bezpośrednio z organ.

https://youtu.be/bASRa3Wm3JE

Zastanawiam się co może powodować palenie się tegoż bezpiecznika i jak znaleźć tą usterkę.
    Zamieszczam kilka zdjęć. Szczególnie zastanawiają mnie moduły z tymi dużymi kondensatorami.
    Z początku myślałem, że to zasilacze, ale wychodzą z nich wyprowadzenia do gniazd TS - to wzmacniacze dla odsłuchu?

Jak to ugryźć?
    Organy nie są wiele wartę, ale jako, że zajmuję się muzyką mogłyby się przydać. Szkoda mi je wyrzucać na złom.

edit:
    Ok, trochę postępów:
    Te moduły o których pisałem wyżej to wzmacniacze. Ich odłączenie nic nie zmienia.
    Odnalazłem zasilacz, wymieniłem mostek prostowniczy BY164 na GBU4K, przestało palić bezpiecznik.
    Sprawdziłem elektrolity, są ok.
    Nadal dźwięk jest zakłócony.

edit2:
    Zasilacz rozlutowałem do zera, posprawdzałem wszystko, jest ok.
    Nadal mam zniekształcony dźwięk.

Link
  • Poziom 39  
    Był uszkodzony prostownik, mogło to uszkodzić więcej elementów, sprawdź stabilizację itp.
    Czy sam wzmacniacz wyjściowy jest sprawny?
  • Poziom 9  
    Nie działają obydwa wzmacniacze. Nie udało mi się ich uruchomić.
    Stabilizator wydaje się być ok. Niestety nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić jak wygląda wyjście zasilacza :(