Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie antymaskingu w czujce Cobalt Plus z wbud.rez.

08 Lut 2017 15:21 966 8
  • Poziom 9  
    Witam,

Posiadam czujkę Cobalt Plus z wbudowanymi rezystorami, zworkami ustawiam konfigurację 2EOL/NC i chcę podłączyć jeszcze antymasking na obwodzie razem sabotażem, prośba o weryfikację czy prawidłowo to zaplanowałem.

Na forum nie znalazłem rysunku dla czujki z wbudowanymi rezystorami, zakładam że powinno to być tak :

podłączenie antymaskingu w czujce Cobalt Plus z wbud.rez.
  • Poziom 9  
    suworow napisał:
    Elektrycznie poprawnie. Co do funkcjonalności to strzał w kolano.

rozumiem że chodzi tobie o to że antymasking wyzwoli sabotaż ? no chyba że jeszcze coś innego masz na myśli ?

Robię to dla siebie w domu jednorodzinnym, w obiekcie takim jak bank to się zgodzę że mało funkcjonalne. Mogę wysterować drugie wejście pod antymasking (typ reakcji: 91. CZUJNIK MASKOWANIA) oprogramować sumę wejśc dla wyjścia Alarmowego tylko jakoś korzyści nie widzę :) no chyba jedną że antymasking działa nawet w rozbrojeniu strefy.

Edit.
    hmmm ale sabotaż też działa stale, czyżby jedyną korzyścią jest tylko rozróżnienie sabotażu od antymaskingu ?
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczeń
    Nie pisałem o poziomie bezpieczeństwa (a i tu takie podłączenie ma swój wpływ) ale o funkcjonalności. Ale nie spieram się. W końcu każdy wedle słów pewnego tekstu, który wszedł do repertuaru Piwnicy Pod Baranami ma prawo do swojej opowieści...
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    suworow napisał:
    Nie pisałem o poziomie bezpieczeństwa (a i tu takie podłączenie ma swój wpływ) ale o funkcjonalności. Ale nie spieram się. W końcu każdy wedle słów pewnego tekstu, który wszedł do repertuaru Piwnicy Pod Baranami ma prawo do swojej opowieści...
    pozdrawiam

dzięki za odpowiedź, a możesz uchylić rąbka tajemnicy w kwestii tej funkcjonalności ? ciekawi mnie twój punkt widzenia :)
  • Pomocny post
    Moderator Zabezpieczeń
    To nie kwestia punktu widzenia...Jezeli nie przeszkadza Ci, ze kazde przypadkowe zasloniecie czujnika wyzwoli alarm sabotazowy, to nie ma
    o czym pisac/mowic. Kwesti bezpiczenstwa nie
    poruszamy, bo jak wczesniej napisales, w koncu to nie bank ;)
  • Poziom 9  
    suworow napisał:
    To nie kwestia punktu widzenia...Jezeli nie przeszkadza Ci, ze kazde przypadkowe zasłonięcie czujnika wyzwoli alarm sabotażowy, to nie ma
    o czym pisac/mowic. Kwesti bezpieczeństwa nie
    poruszamy, bo jak wczesniej napisales, w koncu to nie bank ;)

zgodzę się w kwestii układania dalszej logiki to ma sens np. jak niezazbrojony to informuj o awarii czujki (antymasking) ale nie wzbudzaj alarmu.

Dałeś mi do myślenia, warto się zastanowić :)
  • Pomocny post
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Kilka opcji:
    1. Aktualna, czyli maskowanie i sabotaż to jedno i to samo. Mało eleganckie, nieprofesjonalne.
    2. Osobne wejście w centrali i ustawione jako "Maskowanie".
    3. Centrala z obsługą 3EOL/NC (np. Integra Plus).
    4. Kombinacja w stylu:
    - podłączamy 2EOL/NC klasycznie (brak zworki, dajemy po prostu rezystory), ale..
    - zanim podłączymy te rezystory, łączymy w szeregu styki antymaskingu ze stykami alarmowymi ( nc, nc - wrn, wrn)
    - konfiguracja wejścia w centrali jak dotychczas + dodatkowo:
    - ustawiamy dla tego wejścia parametr: "maksymalny czas naruszenia wejścia", np. na 5 sekund

Co teraz się wydarzy?
    Zwykły ruch sprawi, że czujka rozewrze styki na 3 sekundy (tak ma najczęściej Satel). Jeżeli nastąpi zasłonięcie (na stałe), to już po 5 sekundach (parametr: maksymalny czas naruszenia wejścia) zostanie wygenerowana awaria tego wejścia. Awaria będzie zgłoszona zawsze, nawet wtedy, kiedy strefa nie czuwa.
    Nie jest to oficjalne rozwiązanie, a jedynie kombinacja. Jednak jeżeli nie stać Cię na poświęcenie dodatkowego wejścia centrali lub nie masz 3EOL/NC, to ta opcja moim zdaniem jest bardziej atrakcyjna niż opcja nr 1.
  • Poziom 9  
    dariusz.bembenek napisał:
    Kilka opcji:
    1. Aktualna, czyli maskowanie i sabotaż to jedno i to samo. Mało eleganckie, nieprofesjonalne.
    2. Osobne wejście w centrali i ustawione jako "Maskowanie".
    3. Centrala z obsługą 3EOL/NC (np. Integra Plus).
    4. Kombinacja w stylu:
    - podłączamy 2EOL/NC klasycznie (brak zworki, dajemy po prostu rezystory), ale..
    - zanim podłączymy te rezystory, łączymy w szeregu styki antymaskingu ze stykami alarmowymi ( nc, nc - wrn, wrn)
    - konfiguracja wejścia w centrali jak dotychczas + dodatkowo:
    - ustawiamy dla tego wejścia parametr: "maksymalny czas naruszenia wejścia", np. na 5 sekund

Co teraz się wydarzy?
    Zwykły ruch sprawi, że czujka rozewrze styki na 3 sekundy (tak ma najczęściej Satel). Jeżeli nastąpi zasłonięcie (na stałe), to już po 5 sekundach (parametr: maksymalny czas naruszenia wejścia) zostanie wygenerowana awaria tego wejścia. Awaria będzie zgłoszona zawsze, nawet wtedy, kiedy strefa nie czuwa.
    Nie jest to oficjalne rozwiązanie, a jedynie kombinacja. Jednak jeżeli nie stać Cię na poświęcenie dodatkowego wejścia centrali lub nie masz
    3EOL/NC, to ta opcja moim zdaniem jest bardziej atrakcyjna niż opcja nr 1.

dzięki za informacje niestety mam Integre 64 tak więc 3EOL/NC odpada, właśnie zamówiłem ekspander INT-PP jednak poświęcę dodatkowe wejście :)