Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica, ACZ3101P - Brak regulacji temperatury

tempus 08 Feb 2017 20:49 1974 11
  • #1
    tempus
    Level 18  
    Witam,
    chciałbym się Was poradzić, ponieważ moja wiedza na temat chłodziarko-zamrażarek nie jest na tyle duża, żeby potrafić ocenić stan lodówki w wynajmowanym mieszkaniu.
    Otóż pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to to, że kręcenie pokrętłem termostatu nie uruchamia sprężarki. I tutaj może pierwsze pytanie: czy regulacja ta działa tylko w trakcie pracy sprężarki, czy moja podejrzenie, że lodówka jest uszkodzona (termostat), jest trafne?
    Zapewne wypadałoby zmierzyć temperaturę wewnątrz - postaram się zorganizować termometr.

    Druga kwestia to duże oszronienie górnej części zamrażalnika. Gdyby założyć, że lodówka chłodzi na maksa, to byłoby to logiczne.

    Co o tym sądzicie?

    edit: Właśnie zmniejszając ustawienie temperatury z 7 w dół podczas pracującej sprężarki, spowodowałem wyłączenie sprężarki. Na to wygląda, że termostat raczej działa, czyż nie?
  • #2
    rychomuch
    Level 29  
    Witam.
    Termostat działa skoro się wyłączyła.
    Problem jest w ilości czynnika chłodzącego - ubytek.
    Czyli jest go jeszcze taka ilość że na wyższych temperaturach (pokrętło na 2) schłodzi czujkę termostatu, natomiast na niższych temperaturach (pokrętło na 7)
    brakuje. Albo przytkany odwadniacz (filtr).
    Ile lat pracuje ?
  • #3
    tempus
    Level 18  
    Nie mam pojęcia - to jest lodówka właściciela wynajmowanego mieszkania, który chyba i tak jest już jej drugim właścicielem. A jeśli chodzi o odwadniacz, to jest to może ten otwór, do którego spływa woda ze ścianki? Niedawno się ten otwór zatkał, przez co na dnie chłodziarki zebrała się woda. Ale udało się go udrożnić i problem jak na razie nie powrócił.
    Dodam że na ostatnią noc zapomniałem przestawić pokrętło z 7 na 1 i rano wyciągnięte jedzenie z lodówki w moim odczuciu było znacznie zimniejsze ale myślę, że pewność można uzyskać jedynie mierząc temperaturę wewnątrz.

    Czy mamy w tym przypadku do czynienia z ubytkiem czynnika, trudno powiedzieć. Próbowałem znaleźć informację o dacie produkcji na tabliczce znamionowej ale nie znalazłem na niej niczego jednoznacznego.
  • #4
    rychomuch
    Level 29  
    Witam.
    Jeśli jest ustawiona na 7 to powinno być znacznie oszroniona płyta - tylna ściana
    lodówki - znaczy, że nie wyłącza się.
  • #5
    tempus
    Level 18  
    Nie rozumiem. W moim odczuciu jeden człon napisanego przez Ciebie zdania wydaje się nie mieć wiele wspólnego z drugim. Lodówka miała ustawione pokrętło na 1 - to do tej pory wystarczało. Szron zauważyłem niedawno, zanim wykonałem próby z regulacją temperatury.

    Dzisiaj znowu ustawiłem na 7 i kręcąc pokrętłem podczas pracującej sprężarki, wyłączyła się ona w momencie gdy pokrętło było około stopnia 5.
    Nie rozumiem, dlaczego sprężarka nie uruchamia się, podczas zwiększania z pozycji 1 na 7. Nawet po chwili.

    Czy na podstawie tego, co do tej pory opisałem, można powiedzieć, że ta chłodziarko-zamrażarka działa poprawnie, czy raczej jest jakiś problem?
  • Helpful post
    #6
    nares
    Home appliances specialist
    tempus wrote:
    Nie rozumiem, dlaczego sprężarka nie uruchamia się, podczas zwiększania z pozycji 1 na 7. Nawet po chwili.

    Bo jesteś laikiem w tej dziedzinie, więc nie wiesz, że termostat ma stałą temperaturę włączania sprężarki, która to wynosi mniej więcej 4stC - ręcznie tego nie przeskoczysz.
  • #7
    tempus
    Level 18  
    No i o taką odpowiedź mi chodziło. I zgadza się, jestem laikiem - każdy z nas ma inne uzdolnienia i doświadczenia.
    Kliknąłbym "pomógł" ale widzę, że Twoja odpowiedź jest z założenia pomocna - mam na myśli napis "Pomocny post" na zielonym tle.
    W każdym razie myślę, że nie ma co dalej drążyć tego tematu. Chyba, że oszronienie, które występuje tylko w górnej części zamrażalnika, można uznać za nieprawiodłowość.
  • #8
    nares
    Home appliances specialist
    tempus wrote:
    Chyba, że oszronienie, które występuje tylko w górnej części zamrażalnika, można uznać za nieprawiodłowość.

    Sprawdź dokładnie uszczelkę drzwi.
  • #9
    tempus
    Level 18  
    Uszczelka jest w całości. W najbliższym czasie planuję skuć ten lód i umyć chłodziarkę - zwłaszcza półki. Poza tym nie będę się bardziej angażował w ten temat. Dzięki za pomoc.
  • #10
    zhudomel
    Home appliances specialist
    tempus wrote:
    W najbliższym czasie planuję skuć ten lód
    To nie jest lodowiec. Chłodziarkę się odmraża, a nie skuwa lodu.
  • #11
    tempus
    Level 18  
    Masz zupełną rację. Zwłaszcza, że w tym przypadku kucie lodu oprócz tego, że trudne to jeszcze ryzykowne, ponieważ wypełnił obydwie półki kanału chłodzącego.

    Oblodzenie wyglądało już na tyle nieciekawie, że postanowiłem zjeść to, co miałem w lodówce a resztę (głównie to, co zamrożone) tymczasowo przechować u sąsiada. Lodówka rozmrożona, dokładnie umyta i wysuszona. Z roztopionego lodu wyszło ponad 4 l wody.

    Niestety już po miesiącu używania lodówki pojawiła się duża ilość szronu, którą postanowiłem na bieżąco usuwać, żeby nie doprowadzić do takiego oblodzenia, jak poprzednio. Jednak zbyt późno się na to zdecydowałem.
    Myślę, że coś jest nie tak z tą lodówką i może to mieć związek z pęknięciem uszczelki zamrażalnika w jej górnej części ale nie w tej przylegającej do obudowy, tylko wewnątrz na zagięciu. Dopiero po usunięciu czarnego brudu i czegoś, co wygląda, jak pleśń, które się tam gromadzą, widać to pęknięcie.
    Dlatego postanowiłem kupić uszczelkę - udało mi się ją dostać za 76 zł.
    Zdemontowałem starą, umyłem dokładnie drzwi, ponieważ były bardzo zabrudzone, osuszyłem i zamontowałem nową uszczelkę. Jednak nie na całej powierzchni wskoczyła w rowek, co widać i słychać podczas otwierania. W sumie wydaje mi się, że ona wchodzi w rowek ale nie utrzymuje się (zatrzaskuje) w nim. Macie jakiś pomysł? A może tak ma być?
  • #12
    tempus
    Level 18  
    Skontaktowałem się ze sklepem, w którym zakupiłem tę uszczelkę ale dowiedziałem się, że mogą mi wymienić tą uszczelkę ale i tak będzie ona taka sama. Sprzedawca zapewnia, że są one oryginalne. Choć dziwne, że nie była ona zapakowana w jakieś opakowanie z oznaczeniem producenta itp.

    W każdym razie zaproponowano mi nałożenie pod uszczelkę (na drzwiach w miejscu jej montażu) akrylit, cokolwiek to jest (podobno jakaś masa uszczelniająca). Niestety nie udało mi się w internecie znaleźć nic na ten temat, więc zdemontowałem tą uszczelkę i po obróceniu jej o 90° zamontowałem ponownie. Tym razem utrzymuje się ona lepiej (nie "odrywa się" podczas otwierania drzwi zamrażalnika) ale i tak po bokach nie trzyma się wystarczająco w rowkach. Za to w dolnej części drzwi uszczelka trzyma się super - trochę słabiej w górnej.

    [edit] Decyzją właściciela mieszkania uszczelka zostanie dodatkowo uszczelniona przy użyciu np. silikonu.