Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firefox - blokada aktualizacji

idepopizze 09 Lut 2017 01:26 3894 21
 • #1 09 Lut 2017 01:26
  idepopizze
  Poziom 32  

  Mam trochę nietypową sprawę.
  Na jednym komputerze (dość już leciwym) używany jest Firefox. Przeglądarka płynnie działa na nim w wersji 35. Późniejsze wersje powodują "cięcie" jej pracy.

  Nie piszcie o odhaczeniu:

  Narzędzia->Opcje->Zaawansowane->Aktualizacja->Nie sprawdzaj dostępności aktualizacji (niezalecane: zagrożenie bezpieczeństwa)

  Bo to nie działa. Przeglądarka i tak na siłę zrobi aktualizację. Dodawanie RAMu itp. w tym przypadku jest raczej nieracjonalne, zależy mi żeby została w tej wersji 35.

  Do tej pory wchodziłem w about:config i kasowałem linki które wyglądały na adresy do pobierania i aktualizacje były zablokowane. Działało to do czasu, bo przy normalnym użytkowaniu czyli otwieraniu przeglądarki, a później jakimś tam działaniem w niej, nie było aktualizacji.
  Problemem jest uruchomienie zewnętrznego linka do jakiejś strony gdy przeglądarka nie jest uruchomiona. Wtedy się uruchamia, ale w tle pobiera skądś aktualizacje i przy kolejnym uruchomieniu pojawia się już wersja 43.

  Które linki z firefoxa usunąć, bo chyba jednak usuwam za mało.

  0 21
 • #3 09 Lut 2017 11:57
  idepopizze
  Poziom 32  

  Sprawdzę.

  Dodam jeszcze, bo to może też być ważne, że przeglądarki używam w wersji Portable . Zwyczajnie przeglądarka uruchamiana jest poprzez tą protezę FirefoxPortable.exe z głównego katalogu FirefoxPortable, a później uruchamiany jest firefox.exe z katalogu FirefoxPortable\App\Firefox (i inne dodatki)
  Nie wiem natomiast co się dzieje (chodzi mi o procedurę uruchamiania) jeżeli przegląda ustawiona jest jako domyślna w systemie.
  Wersja portable używana jest ze względu na te aktualizacyjne upierdliwości, żeby w kółko nie instalować tylko po prostu rozpakować poustawianą przeglądarkę z archiwum

  0
 • Pomocny post
  #4 09 Lut 2017 12:13
  Kolobos
  Spec od komputerów

  Wersja portable jest ustawiona jako domyslna przegladarka? Czy moze masz druga wersje FF zainstalowana normalnie?

  0
 • #5 09 Lut 2017 14:47
  idepopizze
  Poziom 32  

  Portable jest ustawiona jako domyślna przeglądarka w Opcjach na pierwszej zakładce. Pracuje w XP SP3 więc w systemie są jeszcze resztki IE, ale nieużywane.  ========================================================


  Ten FireFox zaczyna mnie denerwować.

  Po kolei krok po kroku co zrobiłem.

  1. Odłączenie neta od komputera.
  2. Na wszelki wypadek cały folder ze starym Firefoxem spakowałem do zipa. Folder był pod lokalizacją

  D:\Portable\FireFox

  którą usunąłem

  W nową lokalizację

  D:\Programy\

  wrzuciłem FirefoxPortable_35.0.1_Polish.paf.exe

  Posprzątałem cały Temp , uruchomiłem CCleaner.exe v3.15.0.1643 i posprzątałem nim co zostało. Reset komputera.

  Rozpakowuję FirefoxPortable_35.0.1_Polish.paf.exe w nowej lokalizacji
  Uruchamiam to co się rozpakowało, wchodzę w aktualizacje żeby odhaczyć Sprawdzanie, a tam takie coś :

  Firefox - blokada aktualizacji

  Skąd on wiedział że 5 była aktualizacja jak on przed chwilą został rozpakowany.
  To że napisał sobie że aktualizacja została zainstalowana to akurat nie prawda, bo po menu widać że jeszcze jest stara wersja 35. Odptaszkowanie opcji żeby nie aktualizował niczego nie zmieniło. Przestawiłem tego nowego dopiero co rozpakowanego na domyślną przeglądarkę i kliknąłem w linka do helpa w dopiero co utworzonym katalogu (help.html).
  Aktualizacja oczywiście wystartowała sama w tle.


  Tej trzeciej metody jeszcze nie próbowałem bo zastanawiam się co z tą aktualizacją i czy może ona być gdzieś na dysku (nie mam pomysłu gdzie - zapisał coś w rejestry ?).
  Wcześniej gdy tylko rozpakowałem i uruchomiłem świeżego FF a folder ze starym był na dysku to po jednym uruchomieniu świeżego (przy odłączonym necie) ten świeży przy drugiem uruchomieniu był już w wersji 43

  0
 • #6 10 Lut 2017 14:10
  likufanele
  Poziom 14  

  W jaki sposób uruchamiasz tego Firefoxa? Poprzez plik FirefoxPortable.exe, czy wchodzisz w App\Firefox i uruchamiasz firefox.exe? Jeśli to pierwsze, to nic nie powinno ci się automatycznie aktualizować. Jeśli przez firefox.exe to praktycznie pomijasz całe "Portable" i wtedy Firefox działa tak jakbyś go normalnie zainstalował i się aktualizuje automatycznie. Prawdopodobnie przy ustawieniu jako domyślnej przeglądarki uruchamiany jest firefox.exe z pominięciem "Portable" i dlatego ci się aktualizuje.

  Spróbuj jeszcze raz na czysto zainstalować i nie ustawiać jako domyślnej przeglądarki tylko ustaw sobie skrót do FirefoxPortable.exe na Pulpicie, czy gdzie tam chcesz i uruchamiaj za jego pomocą.

  0
 • #7 10 Lut 2017 15:06
  idepopizze
  Poziom 32  

  likufanele napisał:
  W jaki sposób uruchamiasz tego Firefoxa? Poprzez plik FirefoxPortable.exe, czy wchodzisz w App\Firefox i uruchamiasz firefox.exe?


  Uruchamiam poprzez FirefoxPortable.exe i tego staram się trzymać, ale czasami komuś kto to użytkuje kliknie się w systemie jakiś html i wtedy przeglądarka uruchamia się i startuje samoczynne aktualizowanie w tle.

  likufanele napisał:
  Prawdopodobnie przy ustawieniu jako domyślnej przeglądarki uruchamiany jest firefox.exe z pominięciem "Portable" i dlatego ci się aktualizuje.


  Całkiem możliwe, ale jak przeglądarkę na to uodpornić ? Starałem się do tej pory przez odptaszkowanie tego co widać i poprzez about:config - ale jak widać aktualizowanie na siłę idzie dalej.
  Rozwiązanie typu uruchamiaj go tylko z linka z pulpitu niczego tu właściwie nie rozwiązuje, bo wszystko wraca do metody mojego zipowanego archiwum z którego wypakowuje poustawianego FF uzbrojonego w różne uBlocki itp.
  Ktoś i tak w końcu kliknie przecież w jakiś link, a wtedy wywala tego kalekiego IE w wersji chyba 6 który i tak nic nie może.

  Spróbuje jeszcze trzecią metodę Kolobosa tylko trochę mnie niepokoi ta aktualizacja 43 czająca się gdzieś w tle.

  0
 • Pomocny post
  #8 10 Lut 2017 15:40
  likufanele
  Poziom 14  

  Ustaw jako domyślną przeglądarkę nie za pomocą tego okienka, które ci wyskoczy w Firefoksie tylko za pomocą ustawień systemowych. Np. ustaw ręcznie żeby pliki *.htm, *.html były otwierane przez FirefoxPortable.exe, itp. Nie bardzo da się w UI ustawić, żeby protokół http był też obsługiwany przez FirefoxPortable.exe, ale możesz pokombinować z rejestrem (http://superuser.com/questions/287313/which-registry-keys-need-to-be-edited-to-change-the-default-browser)

  BTW. Czy to absolutnie koniecznie musi być wersja Portable? Nie możesz zainstalować normalnie tej wersji 35 i na niej wyłączyć aktualizację? Myślę, że to by rozwiązało większość problemów.

  0
 • #9 10 Lut 2017 17:52
  idepopizze
  Poziom 32  

  Wygląda na to że zadziałało.

  Metoda 3 w tym przypadku jest trochę nieścisła bo u mnie je 2 takie prefs.js w lokalizacjach:

  D:\Program\FirefoxPorable\Data\profile
  D:\Program\FirefoxPorable\App\DefaultData\profile

  Ten w pierwszej lokalizacji jest większy (ma 7kB) i tam nie było co zmieniać. Ten drugi ma 1kB wygląda tak
  # Mozilla User Preferences

  /* Do not edit this file.
  *
  * If you make changes to this file while the browser is running,
  * the changes will be overwritten when the browser exits.
  *
  * To make a manual change to preferences, you can visit the URL about:config
  * For more information, see http://www.mozilla.org/unix/customizing.html#prefs
  */

  user_pref("app.update.auto", false);
  user_pref("app.update.enabled", false);
  user_pref("browser.cache.disk.capacity", 0);
  user_pref("browser.download.useDownloadDir", false);
  user_pref("browser.shell.checkDefaultBrowser", false);
  user_pref("network.cookie.prefsMigrated", true);

  i tam dodałem tą pogrubioną linię

  Podłubałem też trochę w rejestrze. W kluczu

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\http\shell\open\command

  jako (Domyślna) mam ustawioną taką wartość

  "D:\Programy\FirefoxPortable\App\Firefox\firefox.exe" -osint -url "%1"


  Przy okazji okazało się że przeglądarka robi sobie swój folder w takiej lokalizacji:

  C:\Documents and Settings\Laptop\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox

  wystarczyło go skasować i już nie ma informacji o tych niby uaktualnieniach które to wyglądały tak:

  Firefox - blokada aktualizacji

  Jak widać podczas poprzedniego działania przeglądarka zdążyła sobie przyciągnąć po cichu kolejną wersję.

  Trzeba też pamiętać żeby przed kojarzeniem przeglądarki z plikami html wrzucić ją do docelowej lokalizacji, bo jak się przestawi to później otwiera pliki z notatnika.

  Temat wygląda na rozwiązany jednak nie zamykam, bo może tylko w tym momencie tak mi się tylko wydaje, a wyskoczy to uaktualnianie w jakimś innym dziwnym momencie.

  likufanele napisał:
  BTW. Czy to absolutnie koniecznie musi być wersja Portable? Nie możesz zainstalować normalnie tej wersji 35 i na niej wyłączyć aktualizację? Myślę, że to by rozwiązało większość problemów.


  Preferuje to rozwiązanie, bo przywracam XP z obrazu partycji przy użyciu fsarchiver (ze względu na stan dysku - nie ma problemów z bad sektorami). Programy w wersjach portable są na drugim dysku i po takim "czyszczeniu" partycji systemowej praktycznie nic więcej nie trzeba robić i system z programami jest już gotowy do działania, przy czym nie mam sztywnego uwiązania do programów na C.

  0
 • #10 10 Lut 2017 18:39
  Rafik_ck
  Poziom 23  

  Ja miałem jakiś czas temu że aktualizacji nie dało się wyłączyć bo przegladarka sama sobie aktualizowała i mnie to tez bardzo denerwowało bo chciałem po zostac przy Firefox 40.0.
  To od instalowałem nowszą wersje i wszystkie pozostałości dokładnie usunąłem i zainstalowałem od nowa wersje 40.0 i do tej pory wszystko gra.
  Aktualizacje dało sie bez problemu wyłączyć.

  0
 • #11 10 Lut 2017 18:49
  arlid
  Poziom 12  

  FF czasem "szybko" załapuje aktualizacje jak go uruchomisz i mimo tego, ze odznaczysz opcje o instalowaniu aktualizacji to po ponownym uruchomieniu i tak je pobierze (mimo zaznaczenia, pamięta "pierwszy, domyślny wybór). Spróbuj odinstalować go całkowicie, pobrać instalator offline (pełny). Po odinstalowaniu uruchom ponownie komputer, wyłącz internet wyciągając sieciówkę, czy wyłączając kartę. Zainstaluj pożądaną wersję FF, uruchom i odznacz opcję autoaktualizacji na wyłączonym internecie i ponownie internet. Powinno działać poprawnie.

  Cała "sztuczka" polega na ty aby uruchomić FF pierwszy raz po instalacji na komputerze pozbawionym dostępu do internetu.

  0
 • #12 10 Lut 2017 19:23
  idepopizze
  Poziom 32  

  Rafik_ck
  Ja mam wersje portable FF i jej się nie instaluje


  arlid
  Net był wyłączany jeszcze przez usuwaniem FF
  Wszystko było robione bez połączenia z siecią

  0
 • #13 11 Lut 2017 02:03
  Gelip
  Poziom 28  

  Możesz wyłączyć połączenie internetowe na czas instalacji i konfiguracji Firefox choć mi się to udaje i bez tego.

  Wywal tą wersję portable, usuń ręcznie pozostałości z dysku - katalog z programem i folder Mozilla z %appdata%, zainstaluj normalną wersję, w opcjach Zaawansowanych zaznacz -> Nie sprawdzaj dostępności aktualizacji (niezalecane: zagrożenie bezpieczeństwa), odznacz Aktualizacje Automatyczne -> Wyszukiwarki, wyłącz opcję Używaj usługi instalowania aktualizacji działającej w tle w opcjach Firefox, zamknij Firefox, z Dodaj/Usuń Programy w Panelu sterowania systemu Windows odinstaluj usługę Mozilla Maintenance Service, Wyłącz Aktualizacje w systemie

  aha i na koniec usuń katalog Mozilla z:
  C:\Documents and Settings\twoje_konto\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji
  tylko nie pomyl z katalogiem Mozilla w:
  C:\Documents and Settings\twoje_konto\Dane aplikacji

  i nic Ci się nie będzie samo aktualizować.

  0
 • #14 11 Lut 2017 20:17
  idepopizze
  Poziom 32  

  Jak już napisałem, nie potrzebuje wersji instalacyjnej bo musiałbym robić od nowa obraz partycji systemowej z dodanym FF, a po co ...

  0
 • #15 11 Lut 2017 21:03
  Gelip
  Poziom 28  

  Chciałem pomóc więc specjalnie sprawdziłem co i jak i moja metoda działa bez cudowania z rejestrem czy ukrytymi ustawieniami.

  0
 • #16 12 Lut 2017 20:02
  idepopizze
  Poziom 32  

  Gelip

  Więc całe zło robi ta nakładka FirefoxPortable.exe ?

  0
 • Pomocny post
  #17 12 Lut 2017 20:19
  Gelip
  Poziom 28  

  Z tego co zauważyłem - jeśli powyłączamy wszędzie w opcjach aktualizacje i odinstalujemy usługę to nic się nie aktualizuje dopóki nie przejdziemy do informacji O programie Firefox - przeglądarka rozpoczyna wtedy sprawdzanie i automatycznie pobiera aktualizacje. Dopiero po usunięciu katalogu Mozilla z \Ustawienia lokalne\Dane aplikacji powoduje iż po przejściu w O programie Firefox wyświetla się tylko przycisk Sprawdź dostępność aktualizacji:
  Firefox - blokada aktualizacji

  0
 • #18 12 Lut 2017 22:31
  idepopizze
  Poziom 32  

  Tak, przeszedłem ten etap z automatycznym startem po przejściu w O programie...

  W katalogu Mozilla z \Ustawienia lokalne\Dane aplikacji trzymane są dane o aktualizacjach nawet tych Portable - a od początku sądziłem że ta informacja jest razem z przeglądarką w folderze gdzie została rozpakowana.

  Jak na razie przeglądarka nie próbowała się aktualizować.

  Jeżeli pojawią się problemy przemyślę Twoją wersje, bo też jest do zaakceptowania biorąc pod uwagę czas który poświęciłem na zmuszenie tej portable do nie pobierania aktualizacji.

  Próbowałem też zmienić przeglądarkę na jakąś lżejszą, ale po rozpakowaniu i uruchomieniu program mi się wysypał.

  0
 • #19 12 Lut 2017 23:09
  Gelip
  Poziom 28  

  Skoro zarówno wersja zwykła i portable trzyma w tym samym miejscu ustawienia aktualizacji to sam widzisz iż zmiana z wersji zwykłej na portable wcale nie była potrzebna. Po prostu jak zmieniłeś na portable i usunąłeś folder z UL to wyglądało od tej pory, że wersja portable rozwiązuje problem a wystarczyło to samo zrobić w wersji zwykłej zamiast przechodzić na portable :-)

  Jeśli chodzi o zmianę na lżejszą to czasem wystarczy poszukać starszej wersji Firefox - sam się z tym spotkałem na starszym komputerze (ThinClient z XP) gdzie najnowszy Firefox się ślimaczył a po zainstalowaniu np. wersji 3.0 dostał kopa.

  0
 • #20 12 Lut 2017 23:20
  idepopizze
  Poziom 32  

  Jeżeli chodzi o starsze wersje to akurat je doceniam, a najbardziej to chyba Flasha którego którąś starą wersję mam w obrazie partycji i po przywróceniu partycji gdy wchodzi się na portale to nic do mnie nie gada ani nie gra tylko wszędzie pisze informacja że stary flash, aż żal uaktualniać. Uruchamia się tylko to co chcę np w YouTube na życzenie

  Tak poza konkursem to do czego używasz ThinClient ?

  0
 • #21 13 Lut 2017 00:01
  Gelip
  Poziom 28  

  Jeśli chodzi o Firefox i Flash to wcale nie musi być nie wiadomo jaka stara wersja tego Flasha - wystarczy, że Firefox sprawdzi, że jest nowsza i jak jest to blokuje obecnie zainstalowaną nawet o jedną wersję wcześniejszą od obecnie dostępnej.

  Z ThinClient'a można zrobić np. router/serwer/AP/radio internetowe/dysk sieciowy np. na OpenWrt i to jeszcze na pilota :-)

  0
 • #22 27 Lut 2017 17:27
  idepopizze
  Poziom 32  

  Przeglądarka do tej pory się nie zaktualizowała więc problem wydaje się być rozwiązany.
  Firefox - blokada aktualizacji

  0