Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny bardzo mały komputer

mcmaklin 13 Lut 2017 03:55 6852 197
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Ale na płycie oryginalne chłodzenie to mówisz o czym, no bo przecież nie ma tam chłodzenia oryginalnie, chłodzenia procesora.
    Rozumiem ze chodzi o to ze jak zamontuje to sprawdze fizycznie. Mam nadzieje ze standard rozstawienia śrubek do wentylatorów zeby chłodzić procesor jest standardowy.

dt1 napisał:
    Musiałbyś w zasadzie poznać wymiary chłodzenia zamontowanego oryginalnie na płycie i ocenić, czy zmieści się jeszcze na górze wentylator.

Dodano po 33 [minuty]:

I panowie jeszcze kończąc, porównując te dwie płyty to czy coś jest co by wskazywało na to że mam kupić tę droższą?
    Jestem PRZEKONANY że nie mogę mieć wolniejszego komputera niż ten najnowszy stacjonarny ktory kupiłem czyli Intel Core i5-6400 CPU @2,70GHz. Oczywiśćie pal licho taktowanie ale nie może być to wolniejszy komputer

Płyta główna Supermicro MBD-X10SDV-4C-TLN2F System on Chip FCBGA1667 D-1520/1521 SATA DDR4 IPMI
    http://www.serverparts.pl/x10sdv-4c-tln2f-i212

ALBO

https://cenowarka.pl/asrock-rack-d1541d4i-2l2...c=pl&hloc=uk&v=e&togglecountry=set#filterform
    ASRock rack D1541D4I-2L2T
  • e-miernikie-mierniki
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    mcmaklin napisał:
    na płycie oryginalne chłodzenie to mówisz o czym, no bo przecież nie ma tam chłodzenia oryginalnie

Jak nie ma? Według mnie jest, pasywne:

Potrzebny bardzo mały komputer

Procesor jest chłodzony radiatorem. W obudowach serwerowych panuje na tyle duży przeciąg, że to wystarczy.

mcmaklin napisał:
    Mam nadzieje ze standard rozstawienia śrubek do wentylatorów zeby chłodzić procesor jest standardowy.

Nie liczyłbym na to. Tym bardziej, że standardowe chłodzenia uwzględniają, że procesor siedzi w podstawce, czyli jest zdystansowany od płyty o grubość samej podstawki. Tu mamy procesor w formie układu BGA, jest on wlutowany bezpośrednio w płytę, podstawki nie ma. Powierzchnia rdzenia znajduje się pewnie jakieś 3mm nad płytą, plus minus.

Być może dałoby się dosztukować na podstawie rozstawu śrub chłodzenie od jakiejś karty graficznej (szybciej niż od desktopowego procesora). Ale biorąc pod uwagę, że radiator zamontowany w oryginale jest dość solidny (jak na możliwe wymiary), to kombinowałbym w kierunku dołożenia wentylatora na ten oryginalny radiator.

Gdzieś przeczytałem, że w dość nieźle wentylowanej obudowie (ale nie serwerowej) na podobnej płycie procesor pod średnim obciążeniem osiągał temperatury między 70 a 80 stopni. Jeszcze w granicach specyfikacji, ale nie próbowałbym długo eksploatować go w takich warunkach.
    dt1
    Problemy będą w każdej zbliżone. Oczywiście nie tylko chieftec robi takie obudowy, wiec zachęcam do poszukania czegoś z zasilaniem około 80-90W i rozsądnymi wymiarami. Gdyby zamiast dysków była możliwość zamontowania wentylatora, a dyski byłyby gdzieś na bokach, to byłoby to idealne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o alternatywne chłodzenie to na oko (a właściwie na piksele) rozstaw śrub od chłodzenia procesora to coś w okolicach 50-52mm, może jakieś chłodzenie do chipsetu lub karty graficznej by podeszło (znowu kombinacje). Alternatywnie na oryginalny radiator pewnie da się wpakować wentylator 40x40x10mm lub może nawet 45x45x10mm (jeśli na grubość wejdzie).
    kkknc
    Poziom 43  
    Najmniejszy komputer dziś to telefon. Kartę pamięci da się włożyć, USB mają nie zawsze 3.0 ale jest. Jak nic więcej nie robi tylko magazyn. To zawsze można wykorzystać coś takiego.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Będę szukać jeszcze innej, ciekawe co znajdę, choć zdziwiony jestem jaka jest skuteczność i profesjonalizm tego Forum. Bo nie mogłem nic znaleźć a praktycznie podaliście mi właściwie najmniejszą

dt1 napisał:
    Problemy będą w każdej zbliżone.
    Oczywiście nie tylko chieftec robi takie obudowy, wiec zachęcam do poszukania czegoś z zasilaniem około 80-90W i rozsądnymi wymiarami. Gdyby zamiast dysków była możliwość zamontowania wentylatora, a dyski byłyby gdzieś na bokach, to byłoby to idealne rozwiązanie.

Jeśli chodzi o alternatywne chłodzenie to na oko (a właściwie na piksele) rozstaw śrub od chłodzenia procesora to coś w okolicach 50-52mm, może jakieś chłodzenie do chipsetu lub karty graficznej by podeszło (znowu kombinacje). Alternatywnie na oryginalny radiator pewnie da się wpakować wentylator 40x40x10mm lub może nawet 45x45x10mm (jeśli na grubość wejdzie).

Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

Dodzwonilem się do supermicro i będą sprawdzać czy rozmieszczenie slotow by się zgadzało bo moze taką obudowę zaproponują. Co wy myslicie o tym?
    https://www.supermicro.com/products/chassis/Mini-ITX/101/SC101F
    dt1
    mcmaklin napisał:
    Co wy myslicie o tym?

Obudowa fajna, serwerowa. Jej jedynym minusem jest to, że będzie raczej głośna:

Cytat:
    4028mm 13K RPM 4-PIN PWM FAN for SC813MF, SC113M

Ten wentylator jest na jej wyposażeniu. 13 tysięcy obrotów :) Wentylatory przy 1000 RPM zaczynają być słyszalne, powyżej 2500 RPM zaczynają drażnić, powyżej 5000 RPM jest dramat, a powyżej 7000 RPM warto pomyśleć o sprzęcie ochronnym na uszy :)
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Tak powaznie A czy ja dobrze widze - 13 Tysięcy obrotów??? To jest chyba strasznie głośna obudowa!!! Jednak jeden próbował sie skłonić za tamtą jest tania to najwyżej oddam jak nie wejdzie.
    Bo moge oczywiście kable ethernetowe sa długie ale to naprawde tak jest z tą obudową?
    A 2 czy potrzebuje wentylator do procesora wtedy? Czy i tak i tak potrzebuje . Nie wiem jak go nakleję jak tam nie ma śrubunków

6185rpm w Macbooku Pro to juz slychac dosc powaznie szumi. No więc pomocy, jak tu jednak dostosować tamtą obudowę, to masakra jest:)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Piotruś, ja ASrocka odrzuciłem, za drogi był nie potrzebuje takiego .
    Biorę pod uwagę tylko supermicro, tak jak napisałem wyżej.
    No i ten supermicro ma jakis radiator tylko

http://www.serverparts.pl/x10sdv-4c-tln2f-i212 (http://www.supermicro.com/products/motherboard/xeon/d/X10SDV-4C-TLN2F.cfm)
    Dodano po 2 [godziny] 38 [minuty]:
    Kupuje plyte zamawiam ale co z obudowa nie wiem. Nie chce tej glosnej, moze ktos cos znajdzie. Ten Chieftec w ogole wyciecia na porty bedą takie jak trzeba?
    To support the new generation IntelŸ XeonŸ processor-based motherboards, Revision N chassis is recommended. Please talk to your sales representative for details.

Tu jest chyba link ze zalozyli jakis wentylator do niej
    https://www.youtube.com/watch?v=xJk-tEhZxiM

I teraz bo widzę że tamat już prawie wyczerpany, Przy obudowie Chieftec którą bym chciał jest napisane (uzytkownik dopisał w uwagach):

Konieczne jest stosowanie chłodzenia o profilu do ok. 30mm jeśli korzystasz z drive-cage z zamontowanym SSD. Bez półki na ssd, powinien wejść, całkowicie na styk, 40mm cooler ale lepiej nie ryzykować i wsiąść coś mniejszego.
    - W opakowaniu jest parę rodzajów śrubek każda zestaw służy do czego innego. Najliczniejsza grupa śrubek idzie do płyty głównej i dysków, 4 płaskie śrubki idą do mocowań wiatraków i tworzą szynę dla obudowy(najpierw wkręcasz w blaszkę z wiatraczkiem, a potem do obudowy → wejdzie ci tylko sam czubeczek i tak ma być), pozostałe 4 śrubki z żółtymi podkładkami są dla zasilacza.
    Polecam skopiować zdjęcia ze strony producenta(paczka dla mediów), są w dużej rozdzielczości i można poznać jaka śrubka gdzie siedzi.

NIE WIEM CO TO JEST drive-cage
    Dosyłam link do manuali i zdjęć tej obudowy, moze mi ktos podpowie zebym nie wtopił, jakąś dodatkową rzecz muszę samowic? https://www.dropbox.com/s/6a452r87jamnarq/Paczka.zip?dl=0
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Zamowilem juz obudowę i pamięci

1.Pytanie za 100 punktow czym sie rozni wersja płyty z O na koncu i bez O oprócz ceny
    https://www.gigaserwer.pl/1,SKLEP%20SUPERMICRO/4,Płyty%20serwerowe%20INTEL/t6849,supermicro-mbd-x10sdv-4c-tln2f-o
    oraz

2. I jeszcze ważniejsze, znalazłem tutaj cały manual i są zdjęćia wyraznie - z wiatrakiem chadza tylko płyta która ma więcej rdzeni. Może naprawde nie trzeba wiatraka do niej. I teraz czy gdy popatrzycie na te zdjecia w manualu płyty bo są wyrazne da się zalozyc tam wentylator? Oto link http://www.supermicro.com/support/resources/results.cfm

3. Znalazlem jeszcze w niemczech jakis troche drozszy model. Mam nadzieje ze do obudowy tez wejdzie. https://www.sona.de/412227 Supermicro Mainboard X10SDV-6C+-TLN4F Single Nie wiem czy to nówka bo nie rozumiem.

4. Gdzie jak jakim portem podłącza się monitor do tej płyty? Widzę COMa ciekawe po co a DVI nie...

Wszelkie poprzednie pytania nie są tak wazne jak to bo już zamawiam:) Dziekuje za wszelką pomoc dla mnie to pilne
    dt1
    mcmaklin napisał:
    1.Pytanie za 100 punktow czym sie rozni wersja płyty z O na koncu i bez O oprócz ceny

Producent nic nie wspomina o wersjach "O". Zapytaj sprzedawcy, co to O oznacza. Może jakaś inna wersja (np OEM - bez opakowania w łądne błyszczące pudełko, czy coś w ten deseń - zgaduję tylko). Płyty wydają się być identyczne.

mcmaklin napisał:
    2. I jeszcze ważniejsze, znalazłem tutaj cały manual i są zdjęćia wyraznie - z wiatrakiem chadza tylko płyta która ma więcej rdzeni. Może naprawde nie trzeba wiatraka do niej.

Z wentylatorem, nie z wiatrakiem. Wiatraka nie ma na żadnej. Wentylatora nie trzeba na płycie z mniejszą ilością rdzeni jeśli masz prawidłowe i adekwatne chłodzenie w obudowie, czego nie będziesz miał przy obudowie "konsumenckiej". Tak jak wspominałem wcześniej - w jakimś opisie znalazłem info, że w obudowie bez adekwatnego chłodzenia ten procesor osiąga 80 stopni (co go nie zabije od razu, ale nie jest dla niego dobre, a z jego wymianą jest problem, bo jest lutowany). Ale jest dobry pomysł - chłodzenie dla wyższych modeli ma chyba taki sam rozstaw otworów, może uda Ci się kupić chłodzenie procesora od wyższego modelu płyty? Musi to być przecież gdzieś sprzedawane jako część zamienna a rozwiązałoby sporo problemów. Może warto zapytać firmy, które sprzedają te płyty, czy mają takie chłodzenie w ofercie.

mcmaklin napisał:
    3. Znalazlem jeszcze w niemczech jakis troche drozszy model. Mam nadzieje ze do obudowy tez wejdzie. https://www.sona.de/412227 Supermicro Mainboard X10SDV-6C+-TLN4F Single Nie wiem czy to nówka bo nie rozumiem.

Różni się w sumie procesorem. Procesor ma 6 rdzeni, ale pojedynczy rdzeń jest wolniejszy, niż w czterordzeniowym modelu. To oznacza, że w przypadku wykorzystania wszystkich rdzeni będzie szybciej, ale aplikacje potrafiące skorzystać z czterech lub mniej rdzeni mogą na tym delikatnie stracić.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Zgadles! Odpisał mi Support ze jedna jest w worku a druga w pudełku:)
    Bede pytać o wiatrak. Rozumiem ze ciezko bedzie dopasować z czegos innego.

2. Patrze jesscze tu https://www.sona.de/.706960276-ASRock-Mainboard-D1521D4I Moze znajdę w Polsce moze Np któryś z tych Asrockow moze jednak ma podobne ceny i 128 Ramu?
    Dodano po 22 [minuty]:
    Naciskam Producenta o to i tak "pieprzą" to o co chodzi? Ze co nie mozna?
    We do see lots of issues from customers that trying to use 3th party fans. Most of them get spin up/down issues. This is because the board requires a minimum rpm, otherwise it will mark the fans as failed, and will sin up all fans.
    When using one of these chassis, the airflow with the passive heatsink will be okay

Chassis (Optimized for X10SDV-4C-TLN2F )
    https://www.supermicro.nl/a_images/boxes/line_yellow.gif
    1U Chassis:
    · SC505-203B
    · SC504-203B
    Dodano po 22 [minuty]:
    DT1 jestes geniuszem.
    Popertraktowalem z nimi
    While we do not sell the particular active heatsink on the -TLN4F version as a stand-alone component, you can allocate PN: SNK-C0054A4L which is a variation of the active heatsink (slightly taller) that is compatible with this MB. Please note that you only need to replace the top portion; do not swap out the bottom mounting bracket (use the original one that came with the MB).

Here you find Supermicro fans: https://www.supermicro.nl/support/resources/Thermal/
    I zdaje sie ze tez nie odróżniam wentylatora od wiatraka
    dt1
    mcmaklin napisał:
    I zdaje sie ze tez nie odróżniam wentylatora od wiatraka

A to łatwo rozróżnić:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrak
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator

Różnica spora. Patrząc na listę od producenta te wentylatory nie będą jakieś bardzo ciche, ale płyta ma sterowanie obrotami, więc może da się przeżyć :)

Tak jak pisałem - producent stwierdza, że chłodzenie pasywne wystarczy pod warunkiem używania dedykowanej obudowy. W przypadku innej lepiej się postarać o dodatkowe chłodzenie.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    http://www.serverparts.pl/search?key=SNK-C0054A4L

Załatwione!!! Tylko że WYSOKOSC 31mm chyba z tego co widzę, da radę się toto zmieścic??

:)
    Płytę zamówiłem dzięki Wam!

A odnosnie pamięci producent na stronie proponuję HMA84GR7MFR4N-TF to jest Hynix, i taka jest rekomendowana więc tak zrobię, dwie 32jki kupię na razie
    dt1
    31mm ma szanse się zmieścić. Daj znać jak będą jakieś postępy w budowie, bo projekt ciekawy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Tak czytałem. Solidnie sie przyłożyłem. Nie wiem tylko jak ja podłączę tam monitor- choc na chwilę. A No i jeszcze moze ktos znajdzie lepszą ładniejszą obudowę? To taki metalowy kloc. Jak zobaczyłem instrukcje to jak zobaczyłem w niej te bebechy to struchlalem :) Nie wiedziałem ze Was zaciekawi ten projekt A przecież ludzie tak rożne rzeczy kupują
    dt1
    A czego w zasadzie wymagasz od obudowy? Jak ma być pozaokrąglana, to będzie większa. Ta jest prosta i niewielka. Ale tak jak pisałem - możesz też poszukać jakiejś lepszej obudowy. Interesują Cię obudowy standardu MiniITX z zasilaczem.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Tego co napisałeś oczekuję, trochę brzydka jest ale ma być najmniejsza jaka się da. Mam też nadzieję żę jak włożę te wszystkie 128 ramu i dwa dyski SSD ze to uciągnie zasilacz z obudowy.

I czy windows 10 Professional normalnie się na tym zainstaluje?
    dt1
    Przewodowych kart sieciowych to ta płyta miała akurat dostatek, gorzej z USB, bo dwie sztuki tylko. Można wyprowadzić na panel przedni jeszcze USB (ale jedynie USB 2.0) - przy czym chieftec nie dysponuje portami przednimi USB, więc tak naprawdę byłbyś ograniczony do dwóch portów USB 3.0 na tyle jedynie. Można podłączyć HUB USB i sobie rozdzielić na kilka portów więcej. WiFi możesz dołożyć oczywiście przez USB.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    RATUNKU JESZCZE Z JEDNĄ RZECZĄ
    Juz nie wiem - są dwie płyty za tę zapłaciłem już http://www.serverparts.pl/x10sdv-4c-tln2f-i212

oraz jest 4F sto zlotych drozsza naprawde sie zgubilem o co chodzi w tej drozszej? Widać jak by miała wiatrak i że mniej prądu ciągnie, czy to istotne?. Ma też porty dodatkowe LAN (nie potrzebuję więcej ich chyba niż dwa) -

Odnośnie portów USB potrzebuję podłączyć dysk SSD do USB3.0 oraz KluczSprzętowy do USB2, czasami coś jeszcze. , Nie muszę wyprowadzac zadnych portów na przód, przecież to małą obudowę będę miał, ważne by się dało podłączyć i tyle. Z tyłu w obudowie nie podłączę bo tylko tam USB3 będą?

DZIĘKI ZA POMOC
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Piotrus_999 napisał:
    dt1 napisał:
    WiFi możesz dołożyć oczywiście przez USB.
    Ja bym kupił M.2 key wifi i tylko w obudowie zrobił dziurkę na antenę (aby miec dobry zasięg)

Ważniejsze z tym co zapytałem powyżej bo juz zaplacilem i jutro muszę ewentualnie zmienic decyzję.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mcmaklin
    Poziom 7  
    No dobrze ale jeszcze jakis inny pobór mocy? W jednej piszą 35W a w drugiej 45. I procesor inny processor D-1521 oraz D-1520/1521. Czy jak będzie 35W to pozniej nie obsluze dwoch dyskow czy czterech pamięci, nie rozumiem tego.

O co więc chodzi? Mam zamieniac na tę co ma wentylator juz wbudowany czy zamawiac wentylator osobno i nie ma zanczenia. Czy D1518 to będzie wolniejszy procesor?

1. IntelŸ XeonŸ processor D-1521,
    Single socket FCBGA 1667;
    4-Core, 8 Threads, 45W
    2. System on Chip
    3. Up to 128GB ECC RDIMM DDR4
    2133MHz or 64GB ECC/non-ECC
    UDIMM in 4 sockets
    4. 1 PCI-E 3.0 x16,
    M.2 PCI-E 3.0 x4 (SATA support),
    M Key 2242/2280
    5. 2 10GbE LAN ports
    6. 6 SATA3 (6Gbps) ports via SoC
    7. 2 USB 3.0 ports (rear)
    4 USB 2.0 ports (via headers)
    8. 1 SuperDOM, 1 COM, TPM
    header, GPIO and SMbus headers
    9. 12V DC input and ATX Power Source

ORAZ
    1. IntelŸ XeonŸ processor D-1518,
    Single socket FCBGA 1667;
    4-Core, 8 Threads, 35W
    2. System on Chip
    3. Up to 128GB ECC RDIMM DDR4
    2133MHz or 64GB ECC/non-ECC
    UDIMM in 4 sockets
    4. 1 PCI-E 3.0 x16,
    M.2 PCI-E 3.0 x4 (SATA support),
    M Key 2242/2280
    5. 2 10GbE and 2 GbE LAN ports
    6. 6 SATA3 (6Gbps) ports via SoC
    7. 2 USB 3.0 ports (rear)
    4 USB 2.0 ports (via headers)
    8. 1 SuperDOM, 1 COM, TPM
    header, GPIO and SMbus headers
    9. 12V DC input and ATX Power Source
    dt1
    mcmaklin napisał:
    Odnośnie portów USB potrzebuję podłączyć dysk SSD do USB3.0 oraz KluczSprzętowy do USB2, czasami coś jeszcze. , Nie muszę wyprowadzac zadnych portów na przód, przecież to małą obudowę będę miał, ważne by się dało podłączyć i tyle. Z tyłu w obudowie nie podłączę bo tylko tam USB3 będą?

Odnośnie USB to warto jeszcze gdzieś podłączyć mysz i klawiaturę, chyba że sprzęt jest stawiany tylko z podłączeniem do sieci i nie musi mieć tych urządzeń. Płyta ma wyprowadzone do tyłu dwa portu USB 3.0 i do nich można podłaczać bez problemu urządzenia USB 2.0.

Kolejna kwestia, na którą dopiero teraz zwróciłem uwagę - jak przystało na płytę serwerową, ta płyta _nie posiada_ zintegrowanej karty dźwiękowej, co przy gabarytach tego sprzętu zacznie być problemem, jeśli taka jest potrzebna. W przypadku pogodzenia takiej płyty z maleńką obudową zostaje możliwość podłączenia audio jedynie przez USB, co też trzeba wziąć pod uwagę.

mcmaklin napisał:
    No dobrze ale jeszcze jakis inny pobór mocy? W jednej piszą 35W a w drugiej 45. I procesor inny processor D-1521 oraz D-1520/1521. Czy jak będzie 35W to pozniej nie obsluze dwoch dyskow czy czterech pamięci, nie rozumiem tego.

Płyty mają różne procesory. Ilość "Wat" podana tutaj oznacza dwie rzeczy: teoretyczną maksymalną wartość mocy pobieraną przez procesor (teoretycznie czym mniej tym lepiej) i teoretyczną wydajność cieplną (znowu: czym mniej tym lepiej). Te wartości są od siebie zależne i są zbliżone do siebie (czym więcej prądu pobiera procesor tym bardziej się grzeje).

Procesor D1518 to mniej więcej to samo co D1520 (bazowe taktowanie identyczne: 2.2GHz), tyle samo rdzeni i wątków, jedynie D1520 dysponuje funkcją turbo boost - potrafi się "przetaktować" jeśli zajdzie taka potrzeba i jeśli warunki (głównie temperatura) na to pozwolą. Jeśli oprogramowanie nie wymaga za wiele od procesora to i ten słabszy (D1518) będzie wystarczający.
    mcmaklin
    Poziom 7  
    dt1 napisał:
    mcmaklin napisał:
    Odnośnie USB to warto jeszcze gdzieś podłączyć mysz i klawiaturę, chyba że sprzęt jest stawiany tylko z podłączeniem do sieci i nie musi mieć tych urządzeń. Płyta ma wyprowadzone do tyłu dwa portu USB 3.0 i do nich można podłaczać bez problemu urządzenia USB 2.0.

Dziękuję za podpowiedzi, NIE MUSI MIEC, czy ruszy bez myszy i klawiatury? Windows Remote Server. Ma tam stac Windows 10 Professional.

Kolejna kwestia, na którą dopiero teraz zwróciłem uwagę - jak przystało na płytę serwerową, ta płyta _nie posiada_ zintegrowanej karty dźwiękowej, co przy gabarytach tego sprzętu zacznie być problemem, jeśli taka jest potrzebna. W przypadku pogodzenia takiej płyty z maleńką obudową zostaje możliwość podłączenia audio jedynie przez USB, co też trzeba wziąć pod uwagę.

NIEPOTRZEBNA - ten komputer nie musi grac, ETHERNET zalatwia wszystko a gra MacBookPro:) Ten tylko wysyla co zagra do ethernetu:)

mcmaklin napisał:

Płyty mają różne procesory. Ilość "Wat" podana tutaj oznacza dwie rzeczy: teoretyczną maksymalną wartość mocy pobieraną przez procesor (teoretycznie czym mniej tym lepiej) i teoretyczną wydajność cieplną (znowu: czym mniej tym lepiej). Te wartości są od siebie zależne i są zbliżone do siebie (czym więcej prądu pobiera procesor tym bardziej się grzeje).

Procesor D1518 to mniej więcej to samo co D1520 (bazowe taktowanie identyczne: 2.2GHz), tyle samo rdzeni i wątków, jedynie D1520 dysponuje funkcją turbo boost - potrafi się "przetaktować" jeśli zajdzie taka potrzeba i jeśli warunki (głównie temperatura) na to pozwolą. Jeśli oprogramowanie nie wymaga za wiele od procesora to i ten słabszy (D1518) będzie wystarczający.

AHA ZAPOMNIAŁEM: Ja łącze 3 komputery za pomocą LANu, wygląda mi na to że w takiej sytuacji nie będę potrzebować Switcha bo ustawie te porty jako kolejne lokalne w jednej sieci? I się wszystkie zobaczą, mniej noszenia będzie
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mcmaklin
    Poziom 7  
    Prosze bardzo o ostatnią poradę bo moge jeszcze zamienić na ten drugi model- dla mnie to pilne

Taką dostałem odpowiedz:
    Tak ta płyta posiada mniejszy radiator z procesorem 35W przez co posiada także wentylator.
    Płyta która Pan wybrał bez wentylatora posiada radiator o dużo większej pojemności cieplnej bo mamy tam procesor 45W.
    I wymogi bezpieczeństwa wymuszają aby radiator bez wentylatora miał pojemność na tyle wystarczającą aby nawet podczas awarii chłodzenia procesor nie uległ uszkodzeniu.
    Podsumowując płyta która Pan wybrał jest lepiej zabezpieczona termicznie niż ta z wentylatorem który jeżeli ulegnie awarii to procesor zostanie wyłączony od razu po awarii wentylatora.
    Nie wiem jaką obudowę chce Pan zastosować - ale najlepiej gdyby posiadała minimum jeden wentylator wymuszający obieg powietrza na poziomie minimum 0.02m3/h