Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?

Voytec845 09 Feb 2017 15:02 2055 18
 • #1
  Voytec845
  Level 11  
  Witam!

  Po wielu latach znowu zawitałem na forum. Na wstępie zaznaczę, że przejrzałem wiele podobnych tematów i sporo się z nich dowiedziałem, jednakże nadal mam pewne wątpliwości, w związku z czym bardzo proszę o pomoc w zweryfikowaniu poprawności całej instalacji.

  Do mieszkania mam doprowadzony "goły" przewód telewizji kablowej, który nie był zakończony żadnym gniazdem. Był jedynie rozgałęźnik BZT KU11 888 (widoczny na załączonym zdjęciu), jednakże nie wiem czy został dostarczony przez operatora, czy może jednak to radosna twórczość poprzednich lokatorów. Odbierane sygnały to DVB-C (póki co nie wykupiłem abonamentu), DVB-T (retransmisja w ramach opłaty w czynszu), Internet oraz pozostałości w postaci kilkunastu kanałów analogowych.

  Posiadane aktualnie elementy, które można wykorzystać:
  Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu? Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?

  W momencie "podłączania Internetu" przyszło do mnie dwóch radosnych Panów z miernikiem - w tamtej chwili miałem wpięty rozgałęźnik BZT KU11 888 z którego szedł sygnał do TV i do modemu CISCO EPC 3008 (który z resztą sam zakupiłem, bo operator zdziera haracz). Panowie nie mieli żadnych zarzutów, nie czepiali się moich dodatkowych kabli - w sumie mieli to w nosie - sprawdzili tylko sygnał dochodzący do modemu, który był OK i tyle ich widziałem. Nie było żadnych gniazd DATA!

  Chciałbym w końcu tę instalację dopieścić. Otóż źródłowy sygnał "ze ściany" mam doprowadzony do dużego pokoju, zaś podczas remontu poprowadziłem sobie dodatkowy kabel z dużego do małego pokoju, w którym to chciałbym zamontować zwrotnicę multimedialną GMDF-352, gdzie będzie podłączony modem oraz dekoder DVB-T i pozostanie jedno gniazdo wolne np. do tunera TV.

  W dużym pokoju zaś należy rozdzielić źródłowy sygnał na pokój mały (prosto do GMDF-352) oraz duży, gdzie na razie stoi telewizor, a kiedyś może stanie jakaś dodatkowa nagrywarka bądź też radio. I na tym rozdzieleniu chciałbym się skupić. W tej chwili podzieliłem to rozgałęźnikiem RA-2F i działa bez problemów, jednakże z wiedzy wydobytej z podobnych tematów wnioskuję, że powinienem zastosować tu odgałęźnik, co też powinno zmniejszyć nieco tłumienie i poprawić sygnał dochodzący do modemu (gniazdo DATA ma aż 10dB tłumienia?!). Dobrze myślę?  Czyli byłoby tak: źródło -> odgałęźnik (np. taki?): out do małego pokoju do GMDF-352 oraz tap do dużego pokoju. I tu w dużym chciałbym wpiąć zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz izolator galwaniczny (GMDF już to posiada), gdyż sprawdza mi się on niwelując buczenie. Za tym podłączyłbym np. rozgałęźnik RM-3F, z którego podpiąłbym TV i miałbym w zapasie 2 gniazda (czytałem, że powinno się je zakończyć opornikiem?). Czy moje rozumowanie jest poprawne i czy taka instalacja będzie właściwa? Niektórzy pisali, że przydałby się jeszcze filtr kanału zwrotnego na odgałęzieniu, ale wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby, gdyż GMDF już go posiada? Myślałem też o odgałęźniku z większą ilością wyjść, ale wtedy musiałbym mieć osobne zabezpieczenia i izolatory na każde wyjście lub wpiąć je na samym początku przed odgałęźnikiem, co też nieco wpłynie na sygnał dochodzący do modemu - czyli chyba odpada.

  Dla ułatwienia zrozumienia namazałem rysunek poglądowy w Paintcie. Tak chciałbym, aby to wyglądało.
  Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?

  Wiem, że najlepiej byłoby dać GMDF-352 na początek instalacji, ale bardzo zależy mi na tym, aby w małym pokoju był modem (oraz DVB-T), a niestety pomiędzy pokojami puściłem tylko jeden kabel i nie mam możliwości nic dołożyć...

  Na obecnym połączeniu (czyli modem za RA-2F i GMDF-352) poziomy sygnałów na modemie wyglądają następująco:
  Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?

  Zaś dla porównania przy podpięciu modemu prosto ze ściany bez żadnych rozgałęźników:
  Instalacja CATV + Internet - Poprawnie podzielona instalacja w mieszkaniu?

  Mam więcej screenów z poziomami sygnałów dla różnych konfiguracji (przećwiczyłem różne połączenia), ale chyba te są w tej chwili najistotniejsze. Dodam, że jak będę finalizował to wszystko, połączenie między dużym pokojem, a małym (czyli do GMDF) skrócę o około 2m kabla, bo póki co mam zapas. Z mojej nabytej wiedzy wynika, że modem pracuje najlepiej przy poziomach sygnału od -15 do +15 dBmV. Taka modyfikacja instalacji mocno zmienia poziom sygnału, ale wychodzi na to, że jest w normie i chyba nie muszę wnioskować o jego podniesienie u usługodawcy? Jak kombinowałem z rozgałęźnikami, to potrafił mieć -25dBmV i wtedy faktycznie był problem z działaniem. Ponadto przy większej liczbie rozgałęźników nawet sygnał DVB-T się gubił. Niestety nie dysponuję żadnym miernikiem sygnału, a i Panów z kablówki raczej nie chciałbym wzywać bo są nieuchwytni, a poza tym jak już się przekonałem, mają to wszystko sami wiecie gdzie... :D

  Wybaczcie za długość posta. Mimo przeczytanych wielu podobnych wątków nadal mam wątpliwości i liczę na pomoc fachowców. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie opinie, uwagi i rady.

  Wojtek.
 • #2
  szczodros
  Level 18  
  Odgałęźnik zastosuj 1/6, aczkolwiek jak przy tym rozgałęźniku jest ok to bym zostawił. Przy odgałęźniku zyskasz około decybela dla modemu etc., w dużym stracisz około 2 decybeli - wyrównasz sygnały dla obu gniazd. W dużym pokoju gniazdo możesz zastosować identyczne. Miernik sygnału masz - w telewizorze i modemie :D

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ewentualnie zamiast gniazda może być rozgałęźnik tak jak masz tylko zastosuj filtr KZ żeby w przyszłości urządzenia z dużego pokoju nie broiły internetu Tobie i okolicy.
 • #3
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Nie wolno sumować sygnałów DVB-T z sygnałem DVB-C i internetem w jeden przewód.
 • #4
  Darek.S
  Level 33  
  KOCUREK1970 wrote:
  Nie wolno sumować sygnałów DVB-T z sygnałem DVB-C i internetem w jeden przewód.

  Chyba, że sam operator tak wymyślił a na to wygląda...
  Voytec845 wrote:
  Odbierane sygnały to DVB-C (póki co nie wykupiłem abonamentu), DVB-T (retransmisja w ramach opłaty w czynszu), Internet oraz pozostałości w postaci kilkunastu kanałów analogowych.
 • #5
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Darek.S wrote:
  Chyba, że sam operator tak wymyślił a na to wygląda...

  A znasz takiego operatora DVB-C?
  Skoro to DVB-C, to co ich DVB-T interesuje, skoro sam operator kablowy owe programy z DVB-T udostępnia, ale w swoim paśmie.
 • #6
  Darek.S
  Level 33  
  KOCUREK1970 wrote:

  A znasz takiego operatora DVB-C?
  Skoro to DVB-C, to co ich DVB-T interesuje, skoro sam operator kablowy owe programy z DVB-T udostępnia, ale w swoim paśmie.

  Nie wiem gdybam... ale sam autor sugeruje, że ma w kablu DVBT. A jak jest i na jakiej zasadzie? hmm...
 • #7
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Darek.S wrote:
  sam autor sugeruje, że ma w kablu DVBT

  Wspomina też o internecie - on działa w paśmie DVB-C na swoich parametrach.
  Dojdzie to tego telewizja DVB-C i zaczną się cyrki, bo tv też ma swoje parametry - tv i net ma kanał zwrotny.
  To co Autor opisuje, to tylko tyle co wie w JEGO mieszkaniu - nikt, nawet on nie wie, jak to zrobili PRZED Jego mieszkaniem.
  Coś kombinuje, sygnał mu "siada", przedłużał kabel (dokładał inny, następny), splittery, rozgałęźniki... - będzie miał młyn.
  DVB-C to nie DVB-T - klient nie może ot tak sobie sam w tym majstrować, sieć aż do dekodera/modemu należy do operatora. Takim działaniem szkodzi nie tylko sobie, ale też innym w bloku, za chwilę się okaże, że przez niego jest problem w całym bloku.
 • #8
  szczodros
  Level 18  
  Internet działa na innych częstotliwościach niż sygnał tv w tvk. DVB-T może mieć na zasadzie jak w moim mieście - najniższy pakiet retransmituje kanały dostępne u nas w naziemnej więc się da. Instalacja jak zrobiona dobrze - właściwe gniazda końcowe, nie broi sąsiadom, a my Polacy niestety tak mamy, że co w moim mieszkaniu to moje i nikt mi nie zabroni grzebać :D . Niestety przerabiałem to 2,5 roku pracując w tvk, a po to jest to forum żeby jak ktoś potrafi nie wzywał co chwilę fachowców tylko działał sam - zawsze grosz jakiś do przodu.
 • #9
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  szczodros wrote:
  Internet działa na innych częstotliwościach niż sygnał tv w tvk

  Skąd wiesz na jakich parametrach u niego?
  Modem ma sygnał downstream i upstream.
  szczodros wrote:
  DVB-T może mieć na zasadzie jak w moim mieście - najniższy pakiet retransmituje kanały dostępne u nas w naziemnej więc się da.

  Co to ma wspólnego z DVB-C?
  szczodros wrote:
  Instalacja jak zrobiona dobrze - właściwe gniazda końcowe, nie broi sąsiadom, a my Polacy niestety tak mamy, że co w moim mieszkaniu to moje i nikt mi nie zabroni grzebać

  Ostrzegłem go i tyle - co zrobi jego wola.
  Za kłopoty też sam odpowie.
  szczodros wrote:
  po to jest to forum żeby jak ktoś potrafi nie wzywał co chwilę fachowców tylko działał sam - zawsze grosz jakiś do przodu.

  Grosz do przodu i nie wie co potrzeba - to jakie pojęcie o tym ma?
  Ma miernik, wie jakie parametry winien mieć sygnał DVB-C, wie, na jakich parametrach ta DVB-T u niego nadaje - bladego pojęcia nie ma.
  Co do oszczędności pieniędzy - nie rozśmieszaj mnie.
  Przy hamulcach w aucie też będziesz wskazywał, że po co ma płacić mechanikowi, jak sam sobie to zrobi? - tylko, że mechanik biorąc kasę za to odpowiada.
  Są rzeczy które można samemu zrobić (bo wiedza nie jest tam wymagana), ale są zagadnienia, o których nie ma Autor pojęcia a się za to zabiera.

  Zobacz, jak ma rozstrzelone parametry kanałów na modemie - od -1 do 15 - a wszystkie winny mieć podobne wartości.
  Co z tego, że to sam zrobi, jak i tak będzie musiał sumarycznie wezwać serwis kablowy, bo modem mu się więcej już nie zaloguje, a tv będzie "ciąć".

  Wezwać speców, dać im "na soczek" i to zrobią jak Bóg przykazał.
 • #10
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Ja zasadę nie łączenia sygnału DVB-C z sygnałem DVB-T rozumiem następująco:
  Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T (w eterze) korzysta z pasm częstotliwości przeznaczonych dla DVB-T. Telewizja kablowa, (w odpowiednio ekranowanym kablu i ekranowanych elementach sieci rozdzielczej) wykorzystuje oprócz pasm częstotliwości przeznaczonych w eterze dla DVB-T, kanały specjalne, które w eterze wykorzystywane są do pracy innych służb. Innymi słowy w kablu (izolowanym przez ekranowanie, od eteru) mogą występować jednocześnie obok siebie różne typy sygnałów ale nie wolno dopuszczać do wydostawania się ich z kabla do eteru.

  Typowe abonenckie sumatory sygnału i zwrotnice antenowe do anten DVB-T mają stosunkowo niski poziom tłumienia przenikania sygnałów z jednego wejścia na drugie wejście ≧18dB. Tym samym takie połączenie sygnału z własnej anteny DVB-T z sygnałem DVB-C spowoduje wypromieniowanie sygnałów z kablówki przez antenę w eter. Szkodliwe zwłaszcza będzie wypromieniowywanie sygnałów DVB-C które występują na kanałach specjalnych zastrzeżonych w eterze dla komunikacji lotniczej, ratowniczej, wojskowej, itp. oraz od nie dawna LTE800 na kanałach 61÷69 wydzielonych z V zakresu TV. I "w drugą stronę", silne sygnały DVB-T i LTE800 z anteny DVB-T, wzmocnione dodatkowo np.przedwzmacniaczem antenowym, mogą przedostawać się do sieci rozdzielczej DVB-C zakłócając sygnały DVB-C. Niektóre kablówki chyba nadal wykorzystują także kanały 61-69 UHF zajęte w eterze przez LTE800.

  Dla tego w przypadku posiadania zarówno sygnału z telewizji kablowej jak i z anteny abonenckiej DVB-T zaleca się unikania łączenia przewodu DVB-C z przewodem od anteny DVB-T, ewentualnie stosowanie przełączników sygnału, ręcznych lub sterowanych pilotem, które zapewniają separację pomiędzy wejściami DVB-C i DVB-T większą od 44dB. Co nie jest takie łatwe do osiągnięcia w przełącznikach elektronicznych lub mechanicznych.
 • #11
  Voytec845
  Level 11  
  Cóż za burzliwa dyskusja! Dziękuję za zainteresowanie tematem i spieszę z wyjaśnieniem :)

  KOCUREK1970, Darek.S - operator w zasadzie jest monopolistą w mieście i posiada własną infrastrukturę na zdecydowanej większości osiedli. U znajomych, mieszkających w innych częściach miasta, ale korzystających z infrastruktury tego operatora sytuacja jest taka sama, stąd też nie ma podstaw, aby twierdzić, że w moim bloku jest jakaś lipa. Oferują zarówno kablówkę DVB-C, Internet jak i retransmitują "darmową" naziemną telewizję cyfrową DVB-T. Nawet jeśli nie posiadam umowy z operatorem, to w czynszu do spółdzielni zawarta jest opłata (jakieś 4-5 zł) za "utrzymanie infrastruktury", co pozwala mi na korzystanie z kabla i tego co się w nim znajduje bez umowy (czyli właśnie DVB-T oraz resztki analogu). Nie wiem czy to prawda i czy jest to uregulowane prawnie, ale obiło mi się o uszy, że operatorzy kablowi (tudzież spółdzielnie mieszkaniowe?) mają obowiązek udostępnienia DVB-T w ramach swojej infrastruktury jeśli nie zezwalają na montowanie anten. U mnie co prawda anteny są, ale raczej tylko satelitarne. Naziemne spotykam sporadycznie.

  Nadmienię, że retransmitowany sygnał DVB-T nadawany jest na innych częstotliwościach niż emisja z najbliższych stacji naziemnych. Zweryfikuję to i podam częstotliwości. Oznacza to, że nie jest on sumowany z sygnałem z anteny, a właśnie retransmitowany (tak też określał to Pan z kablówki). Jednakże zarówno telewizor jak i dekoder DVB-T (mój własny) działają jako DVB-T, a nie DVB-C. Telewizor nie wyszukuje żadnych kanałów DVB-C, bo nie mam wykupionego pakietu i nie mam karty CI.

  KOCUREK1970 wrote:
  Coś kombinuje, sygnał mu "siada", przedłużał kabel (dokładał inny, następny), splittery, rozgałęźniki... - będzie miał młyn.


  Nic mi nie siada! Sygnał na wejściu jest tak mocny, że aż telewizor podskakuje. Niedawno dołożyli MUX-8 (był z lekkim opóźnieniem w stosunku do normalnego odbioru naziemnego) i chyba podnieśli poziomy sygnałów, bo aż były przestery, ale chyba się z tym uporali, bo dawno nie zaobserwowałem tego zjawiska. I przede wszystkim nie kombinuję nic nadzwyczajnego - po prostu pociągnąłem kabel do drugiego pokoju, aby tam mieć modem i drugi telewizor. Zwyczajnie dzielę sygnał, nic do niego nie dokładając. Ot cała filozofia. A chcę to zrobić poprawnie, dlatego założyłem ten wątek (po przeczytaniu wielu innych na tym forum). Przypominam, że wszystko dobrze działa i nie mam żadnych problemów z odbiorem TV czy Internetu.

  KOCUREK1970 wrote:
  klient nie może ot tak sobie sam w tym majstrować, sieć aż do dekodera/modemu należy do operatora


  Podczas zawierania umowy o Internet, pytałem o to czy mogę sobie podzielić sygnał na kilka odbiorników i czy potrzebne jest "gniazdo data" - Pan z BOKu odpowiedział że mogę sobie dzielić jak chcę, a "gniazdo data" nie jest wymagane, bo "będzie działać i tak i tak".

  szczodros wrote:
  po to jest to forum żeby jak ktoś potrafi nie wzywał co chwilę fachowców tylko działał sam - zawsze grosz jakiś do przodu


  Dokładnie. Dziękuję za zrozumienie szczodros. Z zawodu i wykształcenia jestem informatykiem (co oczywiście nie oznacza, że jestem specjalistą od DVB) i jakieś tam pojęcie o kablach mam, więc nie ma ryzyka, że podłączę kabel z TVK do gniazdka elektrycznego, bo "Władek mówił, że będzie lepiej działało". Staram się w miarę możliwości zgłębić temat i zrobić robotę zgodnie ze sztuką.

  Nawiasem mówiąc:

  KOCUREK1970 wrote:
  Wezwać speców, dać im "na soczek" i to zrobią jak Bóg przykazał.


  Nie umniejszając nikomu, śmiem w to wątpić, gdyż Panowie instalatorzy podczas podłączania Internetu nawet nie zainteresowali się zastosowanym (prawdopodobnie przez poprzedniego właściciela mieszkania) rozgałęźnikiem, tudzież samym okablowaniem, które jeszcze wtedy (remont) mogło budzić zastrzeżenia.

  KOCUREK1970 wrote:
  Zobacz, jak ma rozstrzelone parametry kanałów na modemie - od -1 do 15 - a wszystkie winny mieć podobne wartości.
  Co z tego, że to sam zrobi, jak i tak będzie musiał sumarycznie wezwać serwis kablowy, bo modem mu się więcej już nie zaloguje, a tv będzie "ciąć".


  KOCUREK1970, z całym szacunkiem, ale śmiem twierdzić, że nie przeczytałeś tematu ze zrozumieniem, stąd Twoja nagonka na moją osobę. Być może wynika to z pośpiechu, ale zanim napiszesz bzdury, upewnij się proszę o czym mówiłem :)

  Jerzy Cieślański, sensownie wytłumaczone. Kolejna porcja ciekawej wiedzy zdobyta.

  Jeszcze raz zaznaczę, że ja niczego nie dodaję - nie podłączam żadnych dodatkowych anten, odbieram tylko i wyłącznie sygnał dostarczany przez operatora. Zatem dyskusja na temat:

  KOCUREK1970 wrote:
  Nie wolno sumować sygnałów DVB-T z sygnałem DVB-C i internetem w jeden przewód.


  jest moim zdaniem bezzasadna. Chciałem tylko skonsultować i zweryfikować poprawność mojego podziału instalacji TVK w mieszkaniu i tego właśnie dotyczy temat.
 • #12
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Voytec845 wrote:
  zanim napiszesz bzdury

  Voytec845 wrote:
  jest moim zdaniem bezzasadna.

  Więc nie mamy o czym dyskutować.
  Twoja jakaś tam wiedza ma się nijak z moim 20 letnim doświadczeniem w tej branży.

  Skoro wiesz lepiej i słuchasz bzdur kogoś z BOK - to o czym tu z Tobą dyskutować.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  Voytec845
  Level 11  
  KOCUREK1970, nie miałem na celu Cię atakować, bynajmniej. W przeciwieństwie do Ciebie w żadnym wypadku nie podważam również Twojej wiedzy i doświadczenia, które jak sam mówisz jest zapewne nieporównywalne z moim. Mnie zawodowo nic nie łączy z zagadnieniami z branży RTV - jestem jedynie konsumentem, dlatego też szukam wsparcia na forum, za co też z tego miejsca dziękuję.

  Jednakże Twoje spostrzeżenie, do którego cytując wcześniej się odniosłem:
  KOCUREK1970 wrote:
  Zobacz, jak ma rozstrzelone parametry kanałów na modemie - od -1 do 15 - a wszystkie winny mieć podobne wartości.

  niestety jest bzdurą, gdyż z podanych przeze mnie informacji i screenów wynika zupełnie co innego. Docelowy sygnał mam stabilny, co też przedstawiłem na screenie. Problemów z połączeniem również nie mam, a amplitudy (nie wiem czy w tym wypadku to fachowe określenie) między kanałami są rzędu max ~7dBmV, gdzie przy podłączeniu prosto "ze ściany" mają ~5dBmV.

  Zakładam, że w pośpiechu i natłoku informacji źle mnie zrozumiałeś, stąd ta cała sytuacja. Pisałem o testach, które robiłem, aby mieć obraz sytuacji, co faktycznie mogło wprowadzić Cię w błąd. Cytowane niżej wartości osiągnąłem tylko w testach jak chwilowo zapiąłem więcej rozgałęźników, mocno zwiększając tłumienie.
  Voytec845 wrote:
  Mam więcej screenów z poziomami sygnałów dla różnych konfiguracji (przećwiczyłem różne połączenia), ale chyba te są w tej chwili najistotniejsze. (...) Jak kombinowałem z rozgałęźnikami, to potrafił mieć -25dBmV i wtedy faktycznie był problem z działaniem. Ponadto przy większej liczbie rozgałęźników nawet sygnał DVB-T się gubił.


  Tak czy siak, nie spinajmy się niepotrzebnie ;)


  Wracając do tematu, jeśli ktoś jeszcze ma ochotę go zgłębić, jako ciekawostkę obiecałem podać częstotliwości retransmitowanych kanałów DVB-T. Oto one:

  205,5 MHz - MUX 8
  212,5 MHz - MUX 3
  219,5 MHz - MUX 2
  226,5 MHz - MUX 1

  Miasto jest w zasięgu sygnału dwóch RTCN-ów i posiada jeden doświetlający RTON, jednak ŻADEN z nich nie nadaje na takich częstotliwościach. Jako drugą ciekawostkę powiem, że operator puszcza też retransmisję MUX 4, co akurat bardzo mnie dziwi, bo to niejako strzał w kolano. No ale do odbioru MUX 4 trzeba mieć już wykupiony abonament.

  PS - prośba o opinię na temat podzielenia sygnału nadal aktualna ;)

  Dodano po 12 [minuty]:

  jurek.adam wrote:
  Założenia w pierwszym poście są niewłaściwe. Sygnał w pierwotnej konfiguracja też jest zły.
  Mógłbyś to rozwinąć? Dlaczego założenia są niewłaściwe i dlaczego sygnał jest zły? Na sygnał "ze ściany", przed podziałem, nie mam wpływu.

  jurek.adam wrote:
  Żadna kablówka nie łączy DVB-T do sieci EuroDOCSIS, bo to niezgodne ze standardem, a przeróbki klientów to proszenie się o kłopoty.
  Zatem mój operator jest wyjątkowy, bo z jednego kabla odbieram DVB-T i Internet. No chyba, że po wykupieniu pakietu DVB-C coś przełączają i odcinają DVB-T, ale nie wydaje mi się, gdyż pytałem w kablówce o taki scenariusz i zapewniali, że na jednym TV mogę odbierać płatne DVB-C, a na reszcie bez problemu "bezpłatne" DVB-T. Dodam, że to wszystko naprawdę działa, bo ludzie w większości są zadowoleni z usług operatora.

  jurek.adam wrote:
  Konsekwencją nieprzemyślanych ingerencji może być wprowadzenie zakłóceń do sieci dostawcy i problemy z tym związane. Oczywiście namierzą szybko delikwenta. O tym Kolega wyżej już pisał i dobrze, bo należy ostrzec.
  Oczywiście mam tego świadomość. Wykonałem pewien test. Zadzwoniłem do BOKu pod pretekstem "słabego Internetu" (oczywiście nie mam żadnych problemów i wszystko działa pięknie). Pan zdalnie sprawdził parametry modemu w moim mieszkaniu i stwierdził, że są prawidłowe. Polecił zrestartować wszystko. Myślę, że gdyby coś było nie tak, od razu by to zobaczył :D
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Voytec845
  Mówisz, że nie podważasz mojego zawodowego doświadczenia, ale piszesz, że moje wypowiedzi są bzdurą.
  Co więcej, łącznie ze mną jeszcze 2 osoby wskazują Ci podobne do moim tezy - czyli oni też piszą bzdury?

  Uzasadnij mi proszę, dlaczego miałbym w takim przypadku (nie wiem jak inni), marnować dla Ciebie mój czas?
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Voytec845
  Level 11  
  jurek.adam wrote:
  Różnica grubo powyżej 2dBmV między kanałami dowstreamu świadczy o niedopasowaniu więc Kocurek ma rację. Standard EuroDOCSIS takie rzeczy definiuje i ma to mocne znaczenie w sieciach kablowych IP. Nawet bez miernika widać, że ten sygnał jest do regulacji już na wejściu i od tego trzeba zacząć jeśli mówimy o poprawie czegokolwiek.

  W takim razie zwracam honor, @KOCUREK1970. Moim punktem odniesienia był sygnał wejściowy, który według techników był ok (w sumie oni nawet sprawdzali PO rozgałęźniku)... Twoje wypowiedzi odbierałem jako atak na mnie, może błędnie. Przepraszam jeśli Cię uraziłem, ale w moim odczuciu wyraziłeś się nieprecyzyjnie. Dopiero konkretna, poparta standardem odpowiedź @jurek.adam do mnie dotarła.

  jurek.adam wrote:
  jakoś się to "telepie"

  Dla mnie działa bezproblemowo. Niskie opóźnienia, transfer nawet większy niż w umowie. Nie mam żadnych zastrzeżeń... A skoro nie mam zastrzeżeń, cóż mogę zgłaszać? ;)
 • #19
  User removed account
  Level 1