Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacja PCB lutownicy ze stacji 968

dreaper 09 Feb 2017 20:40 8628 5
  • Zmodyfikowałem lekko układ sterownika lutownicy 24V / 35W ze stacji lutowniczej 968. Schemat, który znalazłem gdzieś w sieci może zawierać pewne błędy i/lub różnice względem PCB umieszczonego w Waszych stacjach więc warto wziąć to pod uwagę korzystając z niego. Wymieniłem kondensator elektrolityczny 2,2 uF / 50 V na kondensator MKT. Uważam, że tak jest lepiej, a kondensator elektrolityczny został tam zamontowany z oszczędności. Nawet miejsce na płytce idealnie pasuje do takiego właśnie kondensatora, a elektrolit miał rozciągnięte nogi żeby w ogóle się mieścił w otwory. Do LM324 dodałem kondensator 100 nF na zasilaniu. Diodę wpiętą w szereg z diodą układu MOC 3023 (COSMO 3023) podpiąłem pod osobny tranzystor BC548 B ponieważ zmieniałem kolor diody i układ nie pracował by w poprzedniej konfiguracji. Płytkę z BC548 zaizolowałem i przylutowałem za pomocą krótkich przewodów do oryginalnej płytki. Wszystkie modyfikacje są zaznaczone na pomarańczowo. W czerwonych ramkach umieściłem potencjometry służące do regulacji i kalibracji temperatury grotu lutownicy.
    Warto też pomyśleć nad wymianą wszystkich kondensatorów elektrolitycznych na nowe...
    Płytka ma często spotykaną w chińskich konstrukcjach wadę. Ścieżki lubią odklejać się od płytki i to bez użycia siły fizycznej czy przegrzania.
    Po odłączeniu diody i wymianie podzespołów LM324, MOC3023, potencjometry kalibracyjne i kondensatory elektrolityczne, układ zaczął pracować znacznie lepiej. Lutownica szybciej się nagrzewa i lepiej utrzymuje zadaną temperaturę. Nie wiem czy winne były kondensatory, dioda czy któryś z układów ale sprawność całego układu wzrosła czego się w sumie nie spodziewałem.
    Modyfikacja PCB lutownicy ze stacji 968

Dodano po 10 [minuty]:

Transformator jest oklejony dookoła folią, którą proponuję odkleić aby poprawić oddawanie ciepła przez transformator.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dreaper
    Level 18  
    Informatyk / Elektronik
    Has specialization in: serwis pc i elektroniki.
    dreaper wrote 354 posts with rating 137, helped 12 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
    pawlik118
    Level 28  
    Jaką funkcję pełni kondensator 100n przy dłożonym tranzystorze do sterowania diodą LED?
    dreaper
    Level 18  
    pawlik118 wrote:
    Jaką funkcję pełni kondensator 100n przy dołożonym tranzystorze do sterowania diodą LED?

W tym wypadku tranzystor pełni rolę wyłącznika, układem sterującym jest wzmacniacz operacyjny. Kondensator ładuje się jak wzmacniacz podaj prąd na bramkę tranzystora i rozładowuje przez rezystor 220k gdy prąd przestaje płynąć. Tranzystor dzięki temu przełącza się gładko i troszeczkę wolniej. Kondensator przy diodzie również sprawia, że jej miganie, gdy lutownica się już rozgrzeje do zadanej temperatury jest przyjemniejsze dla oka.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Serio? Wymieniłeś diodę i kondensator dlatego stacja szybciej się nagrzewa? Czemu nie podłączyłeś diody prosto pod grzałę?
    dreaper
    Level 18  
    Widać ta stacja jest tak skonstruowana, że nawet wymiana diody sprawia, że zaczyna lepiej działać 8-)

Zastanów się dlaczego lutownica zaczęła się szybciej nagrzewać po wywaleniu diody z obwodu układu MOC3023.
    prol
    Level 10  
    Cudów jednak nie oczekujmy. Grzałka ma moc ok. 30W. Kiedy podpiąłem ją bezpośrednio do trafo grot nagrzał się jedynie do 270 C. To za mało by ruszyć lut bezołowiowy.