Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 78 multi - samo pod¶wietlenie (niebieskie), padnięty Q415

10 Feb 2017 11:59 897 5
  • Level 12  
    Radio w nowszej wersji, tzn cały na smd synteza na Samsungu. Radio po wł±czeniu nie działa, poza pod¶wietleniem LCD na niebiesko. Po dłuższych oględzinach dostrzegłem dziurkę w tranzystorze Q415, z której pewnie uleciał "Pan Dymek". Czy który¶ z kolegów orientuje się, co to za tranzystor tam siedzi? Domy¶lam się, że bierze udział w stabilizacji zasilania, bo w około ma dwie diody Zenera.
  • Level 27  
    To wygl±da (cały układ) na stabilizator 5V (w poł±czeniu z zenerk± DZ401) i zasilenie (pin 12) dla procesora. Dlatego nic nie wy¶wietla. Radio podejrzewam było odwrotnie podł±czone. Wymieniłbym i tranzystor, i zenerkę dla pewno¶ci.
  • Level 12  
    Dziękuję za informację kolego chisel, też bym chętnie wymienił, ale nie wiem jaki to tranzystor, schematu dla alana 78 plus multi B jeszcze nie znalazłem.
  • Level 12  
    Serdecznie dziękuję koledzy za informację i schemat. Zamienię ping-ponga na jaki¶ NPN, wymienię zenera prewencyjnie i sprawdzę czy działa. Dam znać czy radio ruszyło.

Edit:
    Wymieniłem Q415 dałem BC846B oraz diody zenera DZ401 i DZ201 odpowiednio jak na schemacie. Radio ruszyło. Dziękuję kolegom za pomoc to też informacja dla innych jakby radio miało podobne objawy.