Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

O zerowaniu i uziemieniu raz jeszcze...

Hetii 10 Lut 2017 16:07 2487 39
  • #1 10 Lut 2017 16:07
    Hetii
    Poziom 14  

Witam serdecznie.

Mam taki oto problem.

Buduję sobie urządzenie bazujące o zasilacz ATX, czyli pierwsza klasa ochronności.

A instalacja w bloku dwu żyłowa, bolce w pokojach nie zerowane ani nie uziemione.

Typ instalacji nieznany, nawet w tauronie nie wiedzą co jest podłączone bo nie mają takich informacji na umowie i każą listy pisać, żeby ktoś to przyszedł sprawdzić.

I teraz tak, w tym pokoiku jest sobie TV, oryginalnie podłączony przewodem także dwu żyłowym.
    Niby cały w tworzywie, teoretycznie druga klasa ochronności, ale jak by nie patrzeć to każdy sprzęt teraz ma gniazda USB, HDMI etc. na których przy uszkodzeniu transformatora może pojawić się potencjał sieci.

Do kaloryfera się wpinać nie wolno bo hydraulik wykituje, zerować przy nieznanym typie sieci też nie wolno.

Remont mieszkania póki co odpada.

Zasilacz będzie miał w środku płytkę z ARM, czyli całość będzie służyła jako HTPC, ergo podłączona do TV za pomocą HDMI (o listwach ledowych nie wspominam:))

Jedyny uziom jaki mam to kabel cat5e który jest ekranowany i idzie do skrzynek na korytarzu a tam podłączony jest z uziemieniem budynku (płaskownik który idzie w ziemie)

Może macie jakiś pomysł jak taki układ maksymalnie zabezpieczyć?

Dodam jeszcze że tv ma podłączoną kablówkę która także jest uziemiona do w/w płaskownika w skrzynkach.

Żeby dodać kolorytu to puszka z tym zasilaczem będzie wisieć koło kaloryfera w odległości 15cm ...

P.S.
    Między N a kaloryferem lub skrętką mam 0.032v, rezystancja na poziomie 6ohm.

0 29
  • #2 10 Lut 2017 16:34
    kortyleski
    Poziom 41  

Dzwonisz do działu technicznego i mają obowiązek podać Ci typ sieci. Bez tego nie można poradzić niczego z sensem. Chyba żeby przerobić tego ATX na drugą klasę.

0
  • #3 10 Lut 2017 16:42
    Hetii
    Poziom 14  

kortyleski napisał:
    Dzwonisz do działu technicznego i mają obowiązek podać Ci typ sieci. Bez tego nie można poradzić niczego z sensem. Chyba żeby przerobić tego ATX na drugą klasę.

Dzwoniłem i niestety otrzymałem odpowiedź, że niewiedzą ...

Z czym by się wiązało przerobienie zasilacza na drugą klasę? Jeżeli z przezwojeniem transformatorów to niestety zabawa trochę średnia.

Co najwyżej mogę obudowę od masy i filtra EMI odłączyć.

0
  • #4 10 Lut 2017 16:48
    ptero
    Poziom 13  

Jeśli to stary blok, to pewnie TN-C. Pewnie mnie tu zaraz zakrzyczą, bo to nie jest zgodne ze SZTUKĄ, a i pewnie z przepisami ale zainstaluj gniazda z uziemieniem i podłącz bolec do N. Będziesz miał jaką taką ochronę - kaloryfer jako uziemienie odpada. Tak będzie najprościej...

Moderowany przez kozi966:

Takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem oraz z zasadami ochrony przeciwporażeniowej!
    Za ten wpis otrzymuje kolega "nagrodę"
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

0
  • #5 10 Lut 2017 16:56
    kortyleski
    Poziom 41  

Hetii napisał:

Co najwyżej mogę obudowę od masy i filtra EMI odłączyć.

Nie tylko. Należy wymienić obudowę na taką która uniemożliwia kontakt z częściami pod napięciem.

0
  • #6 10 Lut 2017 16:58
    GBW
    Poziom 27  

ptero napisał:
    Jeśli to stary blok, to pewnie TN-C. Pewnie mnie tu zaraz zakrzyczą, bo to nie jest zgodne ze SZTUKĄ, a i pewnie z przepisami ale zainstaluj gniazda z uziemieniem i podłącz bolec do N. Będziesz miał jaką taką ochronę - kaloryfer jako uziemienie odpada. Tak będzie najprościej...

Jeżeli jest TT to wyjdzie krzesło elektryczne.

0
  • #7 10 Lut 2017 17:01
    Hetii
    Poziom 14  

ptero napisał:

Gdybym to ja jeszcze miał pewność, że zachowana jest ciągłość linii N, a znając realia to zapewne jest poskręcana w gniazdkach wcześniejszych.

Obudowę mógłbym wymienić ale... pozostają listwy diodowe, które nie posiadają ochrony IP, generalnie to i tak w razie awarii potencjał się pojawi na gniazdach np TV.

Generalnie im dalej w las tym ciemniej....

0
  • #9 10 Lut 2017 17:24
    Hetii
    Poziom 14  

GBW napisał:
    Strona niskiego napięcia ma separację.

Oczywiście pytanie tylko jakiej jakości (zasilacz producenta z czarnej listy) :)

Nie podejrzewam, że przy moim zastosowaniu coś się mu tam stanie, ale dmuchać na zimne wypadało by.

Ewentualnie tak sobie myślę o jakimś lokalnym układzie różnicowym, albo nawet przekaźniku od strony gniazda zasilania. Czyli jest N+L przekaźnik podaje napięcie dalej,

W przypadku samego L odcina oba przewody od zasilania. Tylko ma się to nijak do ewentualnego przebicia.

0
  • #10 10 Lut 2017 20:42
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 10 Lut 2017 23:29
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można dokonać pomiaru IPZ... sam doktor z Gdańska sugeruje jak to zrobić... ale do tego trzeba odrobinę wiedzy i sprzętu...

0
  • #12 11 Lut 2017 06:43
    kortyleski
    Poziom 41  

Hetii napisał:

Oczywiście pytanie tylko jakiej jakości

Sto razy lepszej niż chińskie ładowarki do telefonów jakich miliony używa się na całym świecie.

1
  • #14 11 Lut 2017 12:06
    kortyleski
    Poziom 41  

A co z klasą 0? Zedrzeć do gołej blachy? 😁

0
  • #16 11 Lut 2017 13:25
    stomat
    Specjalista elektryk

WojcikW napisał:
    Hetii napisał:
    ...Dzwoniłem i niestety otrzymałem odpowiedź, że niewiedzą ...
    Nie mogą nie wiedzieć. Napisz pismo do właściwego ZE. Masz pytać o typ sieci zasilającej (własność ZE) a nie o instalację w bloku.

Kolega nie podłącza się do sieci zasilającej tylko do instalacji w bloku. Należałoby uderzać do administracji budynku, to oni odpowiadają za stan instalacji i to oni powinni zapewnić właściwy poziom ochrony. Co z tego że operator sieci zasilającej napisze że sieć jest w takim czy innym układzie jak instalacja w budynku jest nieprawidłowa? Podłączysz bolec do N, a okaże się że w bloku jest np. łącznik czy bezpiecznik na N.

0
  • #17 11 Lut 2017 13:49
    Magic_moon
    Poziom 18  

kortyleski napisał:
    Dzwonisz do działu technicznego i mają obowiązek podać Ci typ sieci.

I tu kolega się myli. Ci co pracują na infolinii nawet nie wiedza że istnieje takie coś jak układ sieci. Więc aby się dowiedzieć co to za układ, wystarczy napisać wiadomość do ZE. Odpisują w ciągu 2/3 dni.

Dodano po 2 [minuty]:

stomat napisał:
    Podłączysz bolec do N, a okaże się że w bloku jest np. łącznik czy bezpiecznik na N.

A z tym, to się pare razy spotkałem.

0
  • #18 11 Lut 2017 14:19
    stomat
    Specjalista elektryk

I dlatego trzeba wiedzieć kto za co odpowiada i nie lecieć z wszystkimi żalami do "ZE", tylko do tego kto jest odpowiedzialny za instalację.

0
  • #19 11 Lut 2017 14:26
    Magic_moon
    Poziom 18  

stomat napisał:
    tylko do tego kto jest odpowiedzialny za instalację.

Tylko problem jest w tym, że ci co często za instalację odpowiadają, tak naprawdę nic o niej nie wiedzą.

0
  • #20 11 Lut 2017 14:52
    stomat
    Specjalista elektryk

No bo nikt od nich tego nie wymaga. Przeciętny elektryk "ze spółdzielni" to pan Janusz co wymienia żarówki w piwnicy i spalone wyłączniki na klatce a nie ma zielonego pojęcia o ochronie przeciwporażeniowej. Niestety nikt nie wypisuje na forach że ma obowiązek znać system ochrony w obiekcie, jak trwoga to wszyscy do mitycznego "ZE".

0
  • #22 11 Lut 2017 15:03
    Magic_moon
    Poziom 18  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    A w łazience pralka, rozbierz gniazdo.

A jeśli w łazience będzie gniazdo wyzerowane, a od ZE otrzyma informację że to układ TT. Co w tedy ?
    Choć to mało prawdopodobne, to możliwe.

0
  • #23 11 Lut 2017 15:25
    Brivido

Poziom 28  

To wtedy cały blok do odłączenia :D
    Ciekawe jak się w końcu skończyła tamta historia z TT w starym bloku.

0
  • #24 11 Lut 2017 17:41
    Hetii
    Poziom 14  

Witam ponownie.

Budynek jest 1993r, Miasto Wrocław.

Nie sądzę, żeby TT był użyty, ale oczywiście postaram się zdobyć potwierdzenie co do tego tematu.

Z tego co wiem to zerowanie w łazience jest zrobione (muszę jeszcze potwierdzić), ale podobno elektryk który to robił podczas remontu nie był pewny co i jak na 100%.

0
  • #25 11 Lut 2017 18:04
    Magic_moon
    Poziom 18  

Hetii napisał:
    ale podobno elektryk który to robił podczas remontu nie był pewny co i jak na 100%.

To jest żenujące.
    Dowiedz się co to za układ sieci, bo bez tego nie ma sensu kontynuować tematu.

0
  • #26 11 Lut 2017 20:04
    Hetii
    Poziom 14  

Ok sprawy ciąg dalszy...

W łazience bolce są zerowane, jest tam także jedna szafka z gniazdkiem za lustrem bez bolca ;(

I teraz trochę ciekawostek:

Rezystancja między N a kaloryferem łazienki dochodzi do 20k, a między N a prysznicem do 100k.

Między L a prysznicem 240v, czyli w razie jakiegoś przebicia L do prysznica nawet nie miało by to którędy uciec.

Kolejny pokój także bez zerowania.

Prąd zwarcia (w pokoju gdzie planuje dać sterownik) między N a kaloryferem skacze do 200mA przy napięciu 300mV tak samo do ekranu skrętki.

Natomiast między ekranem kabla antenowego a kaloryferem/skrętką prąd wynosił do 12mA.

Zastanawia mnie taki oto aspekt, mianowicie mówi się że należy wykonać albo zerowanie albo uziemienie. Przy czym jeżeli wykonam w/w zerowanie to jak by nie patrzeć z automatu powstanie mi także pętla prądowa z uziemieniem za pośrednictwem ekranu skrętki lub/i poprzez ekran HDMI a następnie ekran kabla antenowego.

Wobec tego jak taki układ powinien być poprawnie zaprojektowany?
    Czy są jakieś normy gdzie można przeczytać jakie prądy/napięcia wyrównawcze takich układów są dopuszczalne?

0
  • #27 11 Lut 2017 20:21
    Magic_moon
    Poziom 18  

Hetii napisał:
    Czy są jakieś normy gdzie można przeczytać jakie prądy/napięcia wyrównawcze takich układów są dopuszczalne?

1. Każdą nową instalację należy wykonać w układzie TN-S, jest też układ siec TN-C i on równie może być wykonywany, ale tylko w instalacjach ułożonych na stałe.
    2. Wszytko jest zawarte w normach.
    3. Musisz trochę poczytać o układach sieciowych.

0
  • #28 11 Lut 2017 20:36
    kkas12
    Poziom 41  

To nie tak.
    Każda nowa instalacja musi posiadać rozdzielone PE i N.
    A ten wymóg spełnia i TN-S jak i TT.
    Aby wykonać instalacje TN-C to przede wszystkim przekrój PEN musi spełnić wymogi minimalnego przekroju 16mm2 dla Al lub 10mm2 dla Cu.

0
  • #29 11 Lut 2017 20:38
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Magic_moon napisał:
    Hetii napisał:

1. Każdą nową instalację należy wykonać w układzie TN-S, jest też układ siec TN-C i on równie może być wykonywany, ale tylko w instalacjach ułożonych na stałe.
    2. Wszytko jest zawarte w normach.
    3. Musisz trochę poczytać o układach sieciowych.

Może uściślę punkt 1 :
    Każdą nową instalację należy wykonać z oddzielnym przewodem neutralnym i ochronnym, niezależnie od układu sieciowego.

Resztę dopisał kolega kkas12, w poprzedzającym poście.

0
  Szukaj w 5mln produktów