Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać

phanick 10 Feb 2017 16:31 2094 3
Tespol
    phanick
    Level 28  
    Dawno temu zakupiłem oscyloskop Grundig G10/13Z. Oscyloskop używany przeze mnie sporadycznie, lecz przez ostatnie 2 dni z uwagi na intensywne prace przy projekcie był włączony po kilka godzin.
    Oscyloskop po którymś włączeniu zaczął wyświetlać jakieś głupoty.
    Na oba kanały podany sygnał masy, a oscyloskop wyświetla jakieś szlaczki. Regulacja podstawy czasu niewiele zmienia, przesuwanie w pionie/poziomie każdego z kanałów też daje jakieś głupoty.

Wczoraj rozebrałem go, złożyłem, nic w środku nie wygląda na podejrzanego, ale jak zacząłem go pukać to do końca dnia znowu działał dobrze, a dziś od rana znowu te same głupoty.

Co ciekawe, oscyloskop wydaje z siebie jakiś pisk (kilka kHz)? Oscyloskop często sprawiał małe problemy, tj. na ułamki sekund potrafił przestać wyświetlać obraz i towarzyszyło temu tez pojawienie się pisku na ten ułamek sekundy, teraz piszczy non-stop. Lampa wydaje się chyba być sprawna, bo przesuwanie w pionie/poziomie pozwala przesuwać dość regularnie ten wyświetlany śmietnik.

Gdzie może być kłopot? Ciężko do tego zdobyć schemat, jedyny jaki znalazłem to do podobnego modelu tej samej marki (G8/13, mój jest G10/13).

Obraz kręcony przy maksymalnej intensywności świecenia ekranu, bo przy normalnej jasności (która gdy działał, bywa w połowie) - na ekranie nic się nie wyświetla.
    Dodatkowo, gdy ustawione jest wejście na masę, a zamiast podstawy czasu - zewnętrzny sygnał podstawy, także zwarty na masę - to powinna się wyświetlać kropka, a także wyświetla się szlaczek. Intensywność wyświetlania cały czas na maksimum, a na ekranie ledwo co widać - tak jakby wiązka elektronów strzelała zamiast w ekran to gdzieś w bok (kłopot z cewkami odchylającymi?)?
  • Tespol
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Pomiary zasilania , przełączniki do regeneracji choćby profilaktycznie .
    Śledztwo na płycie wzmacniaczy XY pod kątem zimnych lutów
  • Tespol
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Pisk to nie będzie dźwięk z układu WN ?

By ustalić czy problem leży w X to można odłączyć sterowanie płytkami wtedy wiązka " wali " przed siebie tylko będzie odchylanie w Y.

Ale bym pokusił się o sprawdzenie WN tylko multimetrem tego nie dokonasz.

Zwłaszcza że musisz na maksa ustawić jasność.

Wrzuć zdjęcia i zdjęcia układu zasilania wysokiego napięcia. Nie wiem jaka tam lampa czy z zaciskiem anodowym na bańce czy bez. Ale bym stawiał że problem leży w przetwornicy. Może któryś kondensator stracił pojemność.

Tylko by co kolwiek mierzyć to multimetr można uwalić. Do zabawy z oscyloskopem mam miernik lampowy z 1500V zakresem multimetr to 1000V max a napięcia >1000V
    phanick
    Level 28  
    Problem jak się okazało dotyczył podstawy czasu - po podłączeniu zewnętrznej podstawy czasu oscyloskop wyświetlał poprawnie obraz.
    Po bliższym przyjrzeniu się wieloobrotowemu pokrętłu nastawy podstawy czasu zauważyłem dość zaśniedziałemi styki pokryte czarnym nalotem, a pomiar rezystancji pomiędzy dwoma stykami wykazał niezerową wartość. Po wyczyszczeniu tarczy pokrętła oscyloskop wrócił do dawnej formy, na każdej nastawionej wartości podstawy czasu wyświetlany obraz jest doskonały, piszczenie zanikło.

Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać Oscyloskop Grundig G10/13Z (10MHz) - przestał działać