Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Piszczenie / brzęczenie komputera. Cewki?

10 Lut 2017 17:36 777 5
  • Poziom 6  
    Witam. swój komputer kupowałem jakieś 4 lata temu, specyfikacja:
    CPU: I5 2500K @ 4.5GHZ, chłodzenie Fortis HE1225
    GPU: Sapphire HD7950 3GB OC
    MOBO: MSI Z77A G43
    RAM: Patriot 8GB 1600MHz
    PSU: be quiet! L8 CM 630W

Wszystko chodziło jak należy, jednak jakiś czas temu przyszedł czas na upgrade GPU,
    wybór padł na MSI GTX1060 6GB Gaming X, zakupiona miesiąc temu działała bez zarzutów.
    Kilka dni temu zacząłem grać w Wiedźmina 1 i zauważyłem, że podczas dialogów z komputera
    wydobywa się ciągłe piszczenie/brzęczenie, a jego "wysokość" zmienia się w zależności tego co dzieje się na ekranie.
    Dodam, że piszczenie jest wyraźnie słyszalne, po wyszukaniu tego przypadku w necie przeczytałem, że mogą być
    to cewki w GPU, lub zasilaczu, ktoś zalecił również odpalenie Heaven Benchmarka. Tak zrobiłem no i piski również się
    pojawiły. W wymagających grach / Windowsie kompletna cisza.

Wymieniłem więc kartę na poprzednią (HD7950) i słuchałem uważnie. W menu wiedźmina faktycznie również słychać
    piszczenie, lecz dopiero gdy leżę obok kompa i słucham uważnie. To samo przy wychodzeniu z Heaven Benchmarka, w jego
    trakcie wentylatory zagłuszają inne dźwięki.

Prawdopodobnie w takim razie jest to zasilacz. Pytanie teraz co z tym zrobić? Rozkręcić go i spróbować wyczyścić?
    Zakleić te cewki czy co tam się robi, a może zasilacz do wymiany? Może to coś innego? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 43  
    To jest ciężki temat zawsze. Wysokich częstotliwości ludzkie ucho za dokładnie nie lokalizuje. Najlepiej by było na stole poza obudową to poskładać - łatwiej znaleźć co piszczy. Karta ma gwarancje - jak to ona nic nie możesz zrobić. Powodem do wymiany to też może nie być.

Zasilacz rozebrać i wyczyścić nie zaszkodzi. Kondensatory obejrzyj dokładnie. Czasem jak tracą pojemność to w efekcie cewki zaczynają piszczeć.
    Stara karta ma zasilanie 2x6pin nowa zdaje się 1x8pin. Pytanie czy zasilasz obie z tej samej linii z zasilacza (nie jednocześnie oczywiście)?
  • Poziom 6  
    Stara karta to 8+6, nowa 8 pin. Tak, zasilane z tej samej linii - spróbować z innej i puścić benchmarka jeszcze raz?
    Jutro kupię sprężone powietrze i wszystko dokładnie przeczyszczę, rzucę też okiem na kondensatory.
  • Poziom 43  
    Jeżeli masz możliwość sprawdzić na innej linii to sprawdź. Choć raczej to nic nie zmieni. Jedynie że poprzednio 6 i 8 pin było z dwóch linii a teraz samo 8pin jest z jednej - w efekcie jest bardziej obciążone.
  • Poziom 43  
    Najpierw zlokalizuj który podzespół komputera piszczy. Mój zasilacz, też BQT, też piszczy- od nowości i tylko przy niskim obciążenie. Cały komputer jest skonfigurowany pod kątem cichej pracy więc pewnie dlatego go słychać.
    Po zlokalizowaniu poczytaj trochę - są różne sposoby na zaklejanie niesfornych cewek (czasem jest to niedoróbka pod względem wyciszenia właśnie, a nie oznaka usterki).
  • Poziom 6  
    Wielkie dzięki za pomoc do tej pory. Jutro pogrzebię przy kompie i postaram się ustalić dokładnie co i jak.