Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa słuchawek dokanałowych JBL

mati_323 10 Feb 2017 19:28 24699 20
lampy.pl
    mati_323
    Level 11  
    Witam serdecznie.
    Moje słuchawki odmówiły posłuszeństwa niestety Prawa słuchawka przestała działać, a że skończyła się gwarancja co mi szkodziła do nich zajrzeć.
    Zdjąłem więc ozdobne "pokrywki" od przetworników i oto co jest w środku:
    Wziąłem multimetr i zarówno w prawej jak i lewej słuchawce jest przejście między kabelkami. Czy oznaczało by że przetwornik jest sprawny ?
    Napisałem jeszcze jak idą przejścia między słuchawkami do złącza jack 3.5mm 4 pin - tak jest tam również mikrofon.
    Pragnę dodać że właśnie na przewodzie lewej słuchawki po drodze jest również mikrofon i działa. Prawa nie działa
    W ogóle przejścia są bardzo dziwne.
    Proszę o pomoc i z góry dzięki ! :)
  • lampy.pl
    User removed account
    User removed account  
  • lampy.pl
    Sławek 61
    Level 19  
    Zazwyczaj w słuchawkach przerywa się przewód aczkolwiek nie zawsze. Najpierw należałoby zmierzyć jaką rezystancję mają przetworniki i upewnić się czy są dobre. Może jeszcze prościej podłączyć słuchawki do źródła muzyki i poruszać przewodem przy nie działającej słuchawce jeśli pojawi się dźwięk to należy skrócić kilka centymetrów przewód i dolutować do przetwornika. Jeżeli nie to tak samo poruszać przy wtyku m.Jack jeżeli pojawi się dźwięk to wiemy, że uszkodzenie jest przy wtyku i wtedy należałoby dobrać się do niego albo go wymienić.
  • Helpful post
    E8600
    Level 40  
    Witam
    Lewa słuchawka nie ma masy, przerwany kabel zapewne.
    Tu masz rozkłady pinów, Ty masz ten 4:
    Ale pasuje odlutować kabelek od lewej, co nie ma przejścia do wtyczki i sprawdzić na 100%.
    mati_323
    Level 11  
    Odlutowałem i sprawdziłem przejścia.
    Teraz sprawa wygląda bardziej jaśniej.
    Tak jak kolega wyżej :)
    Chyba nie ma masy na prawej słuchawce.
    Hmmm.
    Jack ? Gdzie szukać przerwania ?
    P s
    W poście pomylilem chyba prawą z lewą , juz poprawiam
    Pozdrowionka :)
    P.s#2
    Opronosc :
    Lewa: 15.2 OHm
    Prawa: 15.1 OHm
    E8600
    Level 40  
    Przerwę będzie trudno znaleźć zwykle występuje w najczęściej zginanym miejscu przewodu lub rozgałęzieniu przewody bądź przy samej wtyczce jack lub przy samej słuchawce. Jeśli kabel jest długi to można próbować skrócić radził bym zacząć od wtyczki jack bo tu masz najprościej. Ewentualnie zmiana przewodu od innych słuchawek.
    Sławek 61
    Level 19  
    Teraz tak jak wcześniej pisałem należałoby zlokalizować w którym miejscu jest przerwa czy przy słuchawce czy przy m.Jacku. Pomiar wskazuje, że przetworniki są dobre.
    E8600
    Level 40  
    Jeśli ta uszkodzona słuchawka czasem grała to można próbować zlokalizować podłączając słuchawki i poruszanie kablem centymetr po centymetrze na wszystkie strony w którym miejscy jest problem będzie słychać w słuchawce trzaski. Zapewne niedługo i tak będziesz rozglądać się za słuchawkami to polecam takie z przewodem z miedzi beztlenowej, który to jest praktycznie niezniszczalny w normalnej eksploatacji (mam takie słuchawki sony, które pomimo codziennego ciasnego zwijania dalej grają idealnie już 5 lat i nie przerywają ). A nie psujące się słuchawki są nieopłacalne dla producenta :)
    mati_323
    Level 11  
    Zanim rozbierałem słuchawki poruszalem nic.
    Teraz polutowalem odwrotnie. Przetwornik na 100% sprawny. Heheh wlozyłem do ucha taką rozebraną słuchawkę :p i bardzo mocno zacząłem ruszać jak się tylko dało, usłyszałem trzaski a później muzykę.
    Teraz wystarczy wymienić jack albo spróbowac naprawić ten :p
    Żałuje ze wcześniej nie poruszalem mocniej.
    Czym skleic słuchawki z powrotem ? Hahahaha
    Sławek 61
    Level 19  
    Może być np. klej do modeli z tworzywa na kleje typu kropelka trzeba uważać bo zostają ślady po kleju.
    E8600
    Level 40  
    Słuchawek lepiej nie kleić dopóki nie naprawisz jack bo później może być problem który kabel do którego pinu. Jack można naprawić tanim kosztem rozcinając obudowę lutując kable i stosująć koszulkę termokurczliwą bądź sklejając starą obudowę jeśli jest to możliwe.
    mati_323
    Level 11  
    Tak chcę właśnie zrobić. Zajmę się tym z samego rana.
    To oczywiste że skleje jak będą na pewno działać.
    Zaczne od rozprucia jacka :) a jak nie to kupie cos ze stajni neutrika.
    Dzięki za wszelkie udzielone rady ! :D
    mati_323
    Level 11  

Tyle jest kabli.
    Prawy i lewy kanał wiem gdzie polutować, tylko gdzie przylutować ekran i sygnał.
    Sprawdzone miernikiem.
    Wg. mnie ekran przylutować trzeba tak samo jak masę od słuchawek, a biały przewód sygnałowy to mikrofon ?
    Mikrofonu nie chcę rozbierać.
    Chcę się upewnić że wszystko jest ok :)
    Sławek 61
    Level 19  
    Teraz to już chyba wszystko jasne wszystkie masy razem L - P kanał i mikrofon ( biały przewód ) połączyć zgodnie jak wcześniej kolega E8600 przedstawił na schemacie m.Jacka.
    mati_323
    Level 11  
    No niestety słuchawki do wywalenia.
    Było słychać w jednej szum, w drugiej ciche granie.
    Schemat jacka do chyba ten 3ci, masa była na ostatnim pierścieniu. Inaczej bym tego nie polutował. Tak czy siak nie działa
    E8600
    Level 40  
    Musiałeś coś namieszać. Najpierw na schematach umieszczasz, że ani lewa ani prawa nie ma przejścia do 4 pinu. Tak na marginesie niebieskiego przewodu nie ma w żadnej ze słuchawek więc to raczej masa nie jest? Nie masz przypadkiem jeszcze jakiegoś przycisku/potencjometru na słuchawkach? Trzeba było sprawdzić przejścia do słuchawek przed polutowaniem.
    mati_323
    Level 11  
    Sprawdzałem przejścia właśnie przed polutowaniem. I niebieski kabel łączył się właśnie ze słuchawką
    mati_323
    Level 11  
    Nie miałem serca ich wyrzucać :(
    Leżały aż do dzisiaj, męczyłem się od 21 :P
    Wszystko działa, jutro powiem co i jak :P Jack firmy sennheiser.
    SpiderCK
    Level 10  
    mati_323 wrote:

Tyle jest kabli.
    Prawy i lewy kanał wiem gdzie polutować, tylko gdzie przylutować ekran i sygnał.
    Sprawdzone miernikiem.
    Wg. mnie ekran przylutować trzeba tak samo jak masę od słuchawek, a biały przewód sygnałowy to mikrofon ?
    Mikrofonu nie chcę rozbierać.
    Chcę się upewnić że wszystko jest ok :)

Mam ten sam problem nie moge rozlokować przylutowania kabli do jacka, mam te same kolory może ktoś by podpowiedział :)
    mati_323
    Level 11  
    Otworzyłem swojego jacka - dużo nie zobaczyłem, miernik też nie załapie bo ja wszystko zasmarowałem odżywką do paznokci / lakierem bezbarwnym, dobry patent bo zwarcie się nie zrobi i wszystko trzyma do dzisiaj, tylko zrobić to po przetestowaniu.
    Dobrze żebyś miernik miał i porównał - jack sennheister to jest ten typ 4 - wyżej w poście masz.

Wg. mnie to powinno być tak:

Daj znać czy wyszło - ostrożnie z lutownicą - przed lutowaniem pomierz kable na "sucho" i odpowiednio dotnij. Zaopatrz się w kalafonie, pęsetę i coś do trzymania jacka. Dodatkowo lupę i dobre światło.
    Kolorowe kable dotykasz grotem i "gotujesz" w kalafonii, aż wyparuje ta substancja czym są kable pokryte - będzie czuć, trochę śmierdzi. Tak pokryty kabel kalafonią cynujesz. Nie żałuj żył - weź dłuższe żeby pocynować a później podocinać na odpowiednie długości - tu się sprawdzają cążki do paznokci.

Przed lutowaniem załóż na kabel odkręcaną część jacka - bo później jest lipa. Życzę powodzenia :) Daj znać jak poszło.

@Edit

To tak wygląda :) Pozdrawiam.