Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator (NST) do neonów i użycie go do wytwarzanie koloidów

Tomek14041984 11 Lut 2017 07:38 360 4
  • #1 11 Lut 2017 07:38
    Tomek14041984
    Poziom 2  

Witam Kolegów,
    Mój pierwszy post, i od razu prośba o pomoc do tych z Was, którzy mieli do czynienia z wysokimi napięciami AC.
    Po kilku latach doświadczeń z wytwarzaniem koloidów z użyciem metod niskonapięciowych przyszedł czas na koloid wytwarzany poprzez podanie na elektrody wysokiego napięcia. Metoda taka pozwala na uzyskanie frakcji metalicznych, niejonowych produktu. Elektrody, pod kątem 90 °, zanurza się w wodzie dejonizowanej tak, aby końcówki odległe były od siebie o ułamek milimetra, (elektrody chronione, z wyjątkiem końcówek, z użyciem szklanych rurek, aby zapobiec zjawisku drabiny Jacobsa) i podłącza do nich źródło HVAC.
    Internet pełen jest zachęcających anglojęzycznych filmików obrazujących działanie tej metody z wykorzystaniem transformatora NST - biały mini łuk w wodzie...

Standardową metodą uzyskania odpowiedniej energii jest zakup transformatora NST 10 - 15 kV /30 - 50 mA. Pełen optymizmu :D , zakupiłem taki transformator (SIEC). Używany, (typ 10 000, czyli 2x5 kV), 32mA - za 150 zł. Sprawdzam, daje ładny łuk na parę centymetrów.

Podłączam do elektrod, końcówki elektrod poniżej 1 mm, piękny łuk. Zanurzam elektrody - nie ma łuku! Woda wygasza łuk całkowicie! Widać tylko ruch wody. Wyciągam elektrody - jest łuk. Wkładam - nie ma. Robiłem dziesiątki prób, zawsze to samo. Ponieważ zakupiłem dwa NST (chcę zrobić wytwornicę także dla kolegi) - to wypróbowałem i drugi transformator - ten sam rezultat, czyli żaden!

Szukam przyczyn - różne myśli przychodzą mi do głowy. To przecież powinno działać. Woda (sprawdziłem ją - 0 ppm, nie przewodzi) nie powinna wygasić łuku!
    Co Koledzy o tym sądzą? Czy prawdopodobną przyczyną fiaska może być fakt, że po prostu kupiłem uszkodzone transformatory? Wolałbym nie kupować nowego trafo NST tylko po to, aby przekonać się, że... też nie działa.

Tomek

0 4
  • #2 12 Lut 2017 19:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Tomek14041984 napisał:
    Elektrody, pod kątem 90 °, zanurza się w wodzie dejonizowanej tak, aby końcówki odległe były od siebie o ułamek milimetra, (elektrody chronione, z wyjątkiem końcówek, z użyciem szklanych rurek, aby zapobiec zjawisku drabiny Jacobsa) i podłącza do nich źródło HVAC.

Jakiś link dasz?
    Tomek14041984 napisał:
    Standardową metodą uzyskania odpowiedniej energii jest zakup transformatora NST 10 - 15 kV /30 - 50 mA. Pełen optymizmu :D , zakupiłem taki transformator (SIEC). Używany, (typ 10 000, czyli 2x5 kV), 32mA

Zakupiłeś transformator czy przetwornicę?

Tomek14041984 napisał:
    Podłączam do elektrod, końcówki elektrod poniżej 1 mm, piękny łuk. Zanurzam elektrody - nie ma łuku! Woda wygasza łuk całkowicie! Widać tylko ruch wody.

A napięcie na wyjściu się utrzymuje? Sprawdź przez zbliżenie neonówki do przewodów (jesli te nie mają ekranu).

Hipotezy są dwie - albo woda jest zdejonizowana tylko z nazwy albo (jeśli masz przetwornicę) drgania gasną pod wpływem pojemności między elektrodami (woda ma stała dielektryczną 80x większą od powietrza).

Pokaz zdjęcia transformatora i elektrod w naczyniu.

0
  • #3 12 Lut 2017 21:03
    Tomek14041984
    Poziom 2  

Jdubowski - dziękuję za reakcję.
    Jakieś napięcie jest - woda w okolicy elektrod wręcz "gotuje się", choć niestety, jak napisałem, brak łuku. Woda jest na pewno destylowana (mam destylarkę - robię sporo srebra koloidalnego) - pomierzona miernikiem TDS wskazuje "0" (ten sam miernik wskazuje 280 ppm dla mojej wody z kranu).
    Załączam foto - widok transformatora (waży chyba z 9 kg!), oraz obrazujące sposób podłączenia elektrod, jak również elektrody w rurkach szklanych. IMG_33..JPG Download (64.98 kB)Punkty: 2 dla użytkownika IMG_33..JPG Download (56.57 kB)Punkty: 2 dla użytkownika FullSizeR..er.jpg Download (62.25 kB)Punkty: 2 dla użytkownika .

UWAGA!!! Otwarcie któregokolwiek z tych plików powoduje odjęcie punktów!!! [retrofood]

Tomek

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo