logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL)

slaa_76 11 Lut 2017 08:27 7485 22
  • #1 16269530
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Witam,

    w swoim lokum chciałbym założyć alarm. Po dość dlugim śledzeniu forum, przygotowalem schemat, który mógłby pasować do domu (mały, parterowy), mianowicie…
    1. Alarm bedzie oparty o Integra 128 WRL (wiem jest większy niż potrzeba :))
    2. 3 PIRy
    3. Kontaktrony
    4. Czujka zalania wodą
    5. Termometr
    6. Czujak zbicia szkła (opcja)
    7. Manipulator
    8. Syrena wewnętrzna
    9. Na schemacie nie umiesciłem czujek ABAX
    10. System bedzie podzielony na 1 partycję i 2 strefy:
    a. Dzień – załączone wszystkie czujki
    b. Noc – tylko kontaktrony
    11. Obsługa i sprawdzanie przez GSM

    Pytania…
    1. Jest sens zakładania do kontaktronów rezstorów parametrycznzch 2,2k? Co prawda są polecane, ale jeżeli nie jest to 2EOL, to nie widzę wiekszej różnicy do NC
    2. Na każde okno będą założone 2 kontaktrony: jeden u dolu (aktywny cały czas), i drugi u góry (aktywny tylko w dzień) aby uchylić okno w nocy – nie będzie to przesada treści nad formą?
    3. Jest sens zakładania MAGENTY, w obawie o fałszywe alarmy (na forum czytałem różne opinie)?

    Proszę o każdą opinie, poprawkę, nowy pomysł…


    Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL) Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL) Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL) Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL)

    Pozdrawiam
  • #2 16269543
    reweriko

    Poziom 25  
    Posty: 794
    Pomógł: 65
    Ocena: 99
    Robisz sam i dla siebie więc rób to od początku dobrze....
    Zacznij od czujników w konfiguracji 2EOL dlaczego ?........ "szukaj".
    Konto firmowe:
    ALLSYSTEM
    Krzyżowa, Bytom, 41-909 | Tel.: 530XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: http://allsystem.eu
  • #3 16269719
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    @slaa_76 Czemu sygnalizator wewnętrzny z optyką? Rezygnujesz z sygnalizatora zewnętrznego? Czujka wody w kuchni..., ok, a co z łazienką? Skoro woda, to może też przede wszystkim dla bezpieczeństwa czujki innych zagrożeń (dym, gaz, czad - nie wiem co byłoby w Twoim przypadku przydatne)? Nie wiem co chcesz osiągnąć umieszczając na schemacie K-1 i rysując przy nich rezystory... Jeśli już to K-1 2E i tak jak sugeruje reweriko jako 2EOL. Czy DrzwiWE to drzwi wejściowe - czemu 2 kontaktrony? Czemu czujkę PIR w D Pokoj chcesz podłączyć jako NC? Sprawdź jeszcze raz bilans prądowy... Nie wiem na jakim etapie jest wykonywanie instalacji, ale przemyśl czy ABAX jest Ci niezbędny. Może wystarczy pociągnąć kilka kabli więcej aby później mieć kilka problemów mniej... Jakieś okna/włazy na strychu? Piwnica jest? Może zamiast czujki stłuczeniowej (wypadałoby mieć do niej tester) i kontaktronów, lepiej czujki inercyjne na okna. ew. jakieś czujki zewnętrzne? Rolety w oknach?
  • #4 16269822
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Dziekuję za szybkie odpowiedzi.
    @wotik:
    Czemu sygnalizator wewnętrzny z optyką?
    => Integra + czujniki (PIR, K-1) + sygnalizator wewnętrzny byly juz w zestawie który "odziedziczylem"
    Rezygnujesz z sygnalizatora zewnętrznego?
    => Nie, lecz będzie on podłączony przez ABAX, w późniejszym etapie
    Czujka wody w kuchni..., ok, a co z łazienką?
    => oczywiśćie lecz przez ABAX, nie ma szans na kabel
    Skoro woda, to może też przede wszystkim dla bezpieczeństwa czujki innych zagrożeń (dym, gaz, czad - nie wiem co byłoby w Twoim przypadku przydatne)?
    => dym, gaz, czad nie stanowi problemu, gdyż te media nie są dostępne. Wszystko jest na prąd, lub cieplo z ciepłowni
    Nie wiem co chcesz osiągnąć umieszczając na schemacie K-1 i rysując przy nich rezystory... Jeśli już to K-1 2E i tak jak sugeruje reweriko jako 2EOL.
    => Dokładnie o to też pytałem. W instrukcji Satela EOL jest zalecany, ale to nie ma sensu jeżeli czujniki są NC (K-1). Dawanie rezystora do NC, aby mieć EOL...nie ma sensu. Na schemacie dałem R ponieważ było to zalecane.
    Czy DrzwiWE to drzwi wejściowe - czemu 2 kontaktrony?
    => Tak. Jeden kontakron na górze, drugi na boku.
    Czemu czujkę PIR w D Pokoj chcesz podłączyć jako NC?
    => Ponieważ jedna czujka jest NC (starszy GRAPHITE), ale jak dodam 2 rezystory to zrobię 2EOL
    Sprawdź jeszcze raz bilans prądowy...
    => Tu mam największy problem. Gdzie jest błąd? Max. prąd pobierany przez układ nie przekracza dopuszczalnego obciążenia zasilacza...?
    Nie wiem na jakim etapie jest wykonywanie instalacji, ale przemyśl czy ABAX jest Ci niezbędny. Może wystarczy pociągnąć kilka kabli więcej aby później mieć kilka problemów mniej...
    => ABAX, jeżeli już, to tylko do:
    -łazienki: Czujka wody, kontaktron na okno
    -syrena zewnętrzna
    Oczywiście wolałbym bez ABAXu, ale...
    Kabli juz nie można pociągnąć, niestety.
    Jakieś okna/włazy na strychu? Piwnica jest?
    => Strychu i piwnicy nie ma, więc to upraszcza troche sprawę. Jest tylko jeden poziom
    Może zamiast czujki stłuczeniowej (wypadałoby mieć do niej tester) i kontaktronów, lepiej czujki inercyjne na okna. ew. jakieś czujki zewnętrzne?
    => O to jest bardzo dobry pomysł
    Rolety w oknach?
    => Tak. Rolety zewnętrzne. Sterowane przez układ zegarowy (lub ręcznie).

    Dziękuje!
  • #5 16269924
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    slaa_76 napisał:
    Czemu sygnalizator wewnętrzny z optyką?
    => Integra + czujniki (PIR, K-1) + sygnalizator wewnętrzny byly juz w zestawie który "odziedziczylem"

    Sorry pomyliłem się. Przecież to sama akustyka... ;-)
    slaa_76 napisał:
    Nie wiem co chcesz osiągnąć umieszczając na schemacie K-1 i rysując przy nich rezystory... Jeśli już to K-1 2E i tak jak sugeruje reweriko jako 2EOL.
    => Dokładnie o to też pytałem. W instrukcji Satela EOL jest zalecany, ale to nie ma sensu jeżeli czujniki są NC (K-1). Dawanie rezystora do NC, aby mieć EOL...nie ma sensu. Na schemacie dałem R ponieważ było to zalecane.

    Skoro masz K-1 to nie podłączysz ich w 2EOL
    slaa_76 napisał:
    Czy DrzwiWE to drzwi wejściowe - czemu 2 kontaktrony?
    => Tak. Jeden kontakron na górze, drugi na boku.

    Ja bym pozostał przy jednym...
    slaa_76 napisał:
    Czemu czujkę PIR w D Pokoj chcesz podłączyć jako NC?
    => Ponieważ jedna czujka jest NC (starszy GRAPHITE), ale jak dodam 2 rezystory to zrobię 2EOL

    No właśnie...
    slaa_76 napisał:
    Sprawdź jeszcze raz bilans prądowy...
    => Tu mam największy problem. Gdzie jest błąd? Max. prąd pobierany przez układ nie przekracza dopuszczalnego obciążenia zasilacza...?

    Wcale nie twierdzę, że przekracza. Popatrz choćby na sumy prądów jakie masz pod tabelą - łączny prąd pracy OUT2 jest wyższy niż prąd maksymalny dla tego wyjścia (zwykła matematyka)...
    slaa_76 napisał:
    Oczywiście wolałbym bez ABAXu, ale...
    Kabli juz nie można pociągnąć, niestety.

    Jakoś mi się to kupy nie trzyma. Masz instalację alarmową, masz kable podciągnięte do kontaktronów (nawet po dwa chcesz założyć), a nie ma np. kabla na zewnątrz do sygnalizatora...?
    slaa_76 napisał:
    Może zamiast czujki stłuczeniowej (wypadałoby mieć do niej tester) i kontaktronów, lepiej czujki inercyjne na okna. ew. jakieś czujki zewnętrzne?
    => O to jest bardzo dobry pomysł
    Rolety w oknach?
    => Tak. Rolety zewnętrzne. Sterowane przez układ zegarowy (lub ręcznie).

    Więc ja bym poszedł bardzie w czujki inercyjne (po co Ci alarm jak nie będziesz już miał rolety/szyby w oknie lub uszkodzony profil? ;-) ), ew. jakaś kombinacja z czujkami roletowymi, ale o tych drugich nie będę Ci ściemniał - niech się wypowie ktoś kto się zna na nich lepiej, czy to się sprawdzi... ;-)
  • #6 16270298
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Technika:
    1. Kontaktrony - problem rozwiązany, wszystko będzie na 2EOL (czujka K-1 2E)

    2. Prąd - kolega ma rację!!! prądy były źle zliczone (prąd pracy > max prąd?). Teraz skorygowałem i sprawdziłem wszystkie wyjścia i powinno byc OK.

    Prośba o weryfikacje schematu alarmu (na bazie Integra 128 WRL)

    Teraz wyjścia nie powinny być obciążone bardziej niż podaje satel (włącznie z -10%) :D

    3. MAGENTA jest teraz jako opcja. Co do inercji muszę się jeszcze rozeznać...

    4. Rolety to będzie u mnie inny temat, ale to dopiero w znacznie późniejszym termine :)

    Opis
    "Jakoś mi się to kupy nie trzyma..." => Nie koniecznie :D.
    1. Lokum w którym jestem jest co prawda moje, ale ściany zewnętrzne/elewacja już nie. Dlatego nie wolno mi wiercić i zakladać urządzeń na nich => jest to "dom w domu", czyli taki większy blok z mieszkaniami (wspólna klatka) i wydzielonymi częściami (osobne wejście, ogród, itd)
    2. Aby coś na zewnętrznej ścianie móc porobić, trzeba mieć zgodę innych mieszkańców...a to będzie trwalo.
    3. Z wyżej wymienionych powodów szukam innego rozwiązania => ABAX?

    Pozdrawiam
  • #7 16270628
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    slaa_76 napisał:
    2. Prąd - kolega ma rację!!! prądy były źle zliczone (prąd pracy > max prąd?). Teraz skorygowałem i sprawdziłem wszystkie wyjścia i powinno byc OK.

    Co prawda nic to nie wniesie (będzie się dalej bilansować) ale g'woli ścisłości w bilansie zapomniałeś jeszcze o prądzie centrali...
  • #8 16271251
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Tak. Nie przewidziałem prądu centrali, ale rezerwa jest wystarczająca.

    Wielkie dzięki za podsunięcie mi tematu z czujką inercyjną. Satel VD-1 rozwiązuje mi dwa problemy: zbicie szyby/futryna i otwarcia okna (kontaktron).
  • #9 16271276
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    Weź pod uwagę to, że czujnik wibracji będzie działał dla całego okna, ale kontaktron będziesz miał do użytku tylko jeden (tylko dla jednego skrzydła okna), a poza tym prawdopodobieństwo, że dowiesz się o PRÓBIE włamania, a nie FAKCIE włamania... ;-)
  • #10 16277359
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Tak zgadza się. Ilość kontaktronów na okno pozostaje ta sama:), ale okno zyskuje dodatkowy globalny czujnik :).
    Wielkie dzięki za pomocne rady! :D

    P.S.
    Odpaliłem integre (na stole w celach testowych), chodzi bez problemu.... jeszcze tylko powiadomienie SMS, i będzie można iść do przodu :D
  • #11 16281277
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Jeszcze tylko małe pytanko na koniec:

    Czy nie lepiej będzie podłączyć czujkę temperatury TD-1 do AUX, zamiast do OUT2?
    AUX ma 12V (nie trzeba programować), a temperaturę przecież chce się widzieć przez cały czas... Tak samo jak chodzi o czujkę wody. Są ku temu jakieś logiczne przeciwwskazania?
  • #12 16282018
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    Ja bym nawet poszedł krok dalej i wszystkie Twoje czujki zasilił z wyjścia dedykowanego do ich zasilania czyli...
  • #13 16291437
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    ...czyli...
    Troche to trwało, lecz postanowiłem sam poszukać tego "dedykowanego" wyjścia...i wydaje mi się że AUX jest do tego najlepszy - nie znalazłem nic na forum i satelu :(

    Jak chodzi o inne czujki (PIRy) to OUT2 będzie chyba optymalny ponieważ:
    1. Czujki nie bedą permanentnie pod 12V - a ponieważ jest dioda w czujce załączona (zworka w PIRze) to nie będzie mi w nocy na niebiesko świeciła (NOC)
    2. Czujka będzie podpięta pod 12V tylko w przypadku uzbrojenia alarmu (DZIEN) gdy nie ma nikogo

    Proszę o wyjaśnienie "...a bym nawet poszedł krok dalej i wszystkie Twoje czujki zasilił z wyjścia dedykowanego do ich zasilania..."


    Na razie przetestowałem "wodę", "temperaturę" i "kontaktrony na wejściu" działają poprawnie :)

    Przy PIRach troche się jeszcze męczę, ponieważ alarm nie chce się uzbroić gdy nie ma na nich napięcia (załączany przez OUT2 i 42.ZASILANIE W CZUWANIU), pewnie nie ustawiłem poprawnie jeszcze jakiś opcji, a gdy ustawie napięcie na OUT2 (41. ZASIALNIE), to mi na manipulatorze cały czas buzerek brzęczy jak koło czujek przejdę...ale się dopiero uczę :)
  • #14 16291498
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #15 16291595
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    slaa_76 napisał:
    1. Czujki nie bedą permanentnie pod 12V - a ponieważ jest dioda w czujce załączona (zworka w PIRze) to nie będzie mi w nocy na niebiesko świeciła (NOC)

    Hmmm... nie za bardzo wiem co chcesz osiągnąć próbując zasilić czujki tylko na czas uzbrojenia alarmu...?
    slaa_76 napisał:
    Proszę o wyjaśnienie "...a bym nawet poszedł krok dalej i wszystkie Twoje czujki zasilił z wyjścia dedykowanego do ich zasilania..."
    [...]
    Troche to trwało, lecz postanowiłem sam poszukać tego "dedykowanego" wyjścia...i wydaje mi się że AUX jest do tego najlepszy

    Dobrze kombinujesz.
  • #16 16291655
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Dziękuję za cenne rady!

    "...Dlaczego chcesz odłączać je gdy system nie czuwa? Tylko dlatego, że świecą/pokazują naruszenie?..." => Tak

    Ale teraz już ogarniam co chciał mi przekazać "wotik". Wszystkie czujki dam na AUX (stałe 12V) i SSWiN bdzie 24/7, a problem z diodą w nocy można rozwiązać przy pomocy 25 PRZELACZNIK BISTABILNY lub n.p. 114. WSKAZNIK TESTU WEJSC.

    Jeszcze raz dziękuję za pokazanie mi kierunku => GONG :)

    Oczywiście, podstawą we wszystkim jest zrozumienie tematu - ale jeszcze długa droga mnie czeka :D... na razie testuję zrozumienie systemu na "stole".
  • #17 16291665
    wotik
    Poziom 20  
    Posty: 678
    Pomógł: 30
    Ocena: 63
    slaa_76 napisał:
    a problem z diodą w nocy można rozwiązać przy pomocy 25 PRZELACZNIK BISTABILNY lub n.p. 114. WSKAZNIK TESTU WEJSC.

    Ale co Ci przeszkadza ta dioda... ;-) Przecież możesz ją po prostu wyłączyć...
  • #18 16291933
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    ...zgadza się, zworka rozłączona w PIRze- problem z głowy :) i nie trzeba kombinować przy programowaniu.
  • #19 16310529
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Właśnie przygotowałem bazową wersję oprogramowania którą można będzie bez większych problemów dopasować w "realu" - prawie wszystko chodzi tak jak sobie to wyobrażałem. Pozostał mi tylko jeden problem, z którym nie mogę sobie poradzić:

    Założenie:
    Alarm będzie uzbrajany/rozbrajany przez osoby przy pomocy karty/breloku, które nie mają z techniką wiele do czynienia, czyli krótkie przyłożenie karty - alarm uzbrojony, długie przyłożenie karty - alarm rozbrojony. "Dodatkowe" klikanie po manipulatorze nie wchodzi w rachubę.

    Problem:
    Jak już wspomniał "sharp" oraz instrukcja Satela, alarm nie uzbroi się jeżeli bedą naruszone jakieś wejścia (lub awaria). Można to obejść przez "Wymuszone Załączenie Czuwania 1=Zał." na manipulatorze. W moim przypadku bedzie to miało miejsce ponieważ zasięg jednego PIRu bedzie obejmował kawałek korytarza/drzwi wejściowych i manipulator.

    Rozwiązanie:
    Profesjonalne - na razie brak :(

    Szukałem na forum i podobny problem miał "castortray" na "https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2589539.html". Sprawdziłem u mnie kilka odpowiedzi, lecz bez pozytywnych rezultatów:
    ---------------------------------------------------------------
    założenia
    linia 1 - czujka pir

    wykonanie
    wejscia:
    linia 1 - 2eolnc - bez reakcji alarmowej
    linia 2 - wg wyjscia 3 - wej/wyj
    wyjscia:
    wyjscie 1 - wsk.gotowy(odwrócona polaryzacja) wejscie 1
    wyjscie 2 - wskażnik czuwania strefy
    wyscie 3 - iloraz wejść 1i2

    i wtedy naruszenie będzie wykrywane tylko podczas czuwania, oczywiście nr wejść i wyjść przykładowe, chodzi o zasadę
    ---------------------------------------------------------------
    Zrób dodatkową strefę "wejście",umieść w niej linię z czujką wejściową. Do strefy wejście dodaj linię wirtualną typu załączającą/wyłączającą czuwanie sterowaną z wyjścia np 17. 17 wyjście zaprogramuj jako wskaźnik czuwania strefy w której są pozostałe czujki. Efekt będzie taki że zazbrajasz strefę podstawową, jak się zazbroi wyjście 17 stanie się aktywne a co za tym idzie zazbroi się też strefa "wejście". Strefa "wejście" zostanie zazbrojona dopiero po czasie na wyjście więc nie ma prawa być naruszona.
    ---------------------------------------------------------------

    Czy istnieje inny sposób rozwiązania tego problemu?
  • #20 16310546
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    slaa_76 napisał:
    W moim przypadku bedzie to miało miejsce ponieważ zasięg jednego PIRu bedzie obejmował kawałek korytarza/drzwi wejściowych i manipulator.

    Kontrola przy załączeniu czuwania.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #21 16310558
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Posty: 2141
    Pomógł: 455
    Ocena: 615
    Kontrola przy załączeniu czuwania tutaj nie ma znaczenia. Są dwa sposoby:
    1. Globalne wyłączenie sprawdzania naruszenia wejść podczas włączania czuwania (opcje globalne). Dotyczy to niestety wszystkich wejść
    2. Sposób, który przytoczyłeś z innego wątku, czyli stworzenie kolejnej "pustej" strefy.

    Nie ma innych oficjalnych rozwiązań.
  • #22 16310594
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Dziękuje za szybkie odpowiedzi :)

    1. Globalne wyłączenie nie jest dla mnie rozwiązaniem ponieważ mogą pozostać uchylone/otwarte okna, a co za tym idzie "zaproszenie" do włamania (tak, to działa, przetestowałem już wcześniej)

    2. Jeszcze raz przetestuję "pustą strefę", pewnie robię gdzieś jakiś prosty, głupi błąd...

    Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

    Jeszcze raz zrobiłem "pustą" strefę, niestety z mizernym efektem - nadal trzeba potwierdzic "1" na manipulatorze, gdy wejscie z PIRa jest naruszone.

    Czy mógłbym prosić o wskazanie błedu który robię w tych kilku krokach? Przecież to nie może być aż tak skomplikowane :cry:, nawet dla laika takiego jak ja

    W "wersji_2" oczywiście wejście 25 jest ustawione na " wyjscie 18"
    Załączniki:
    • ZazbrajanieZWejsciem.pdf (696.94 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #23 16311140
    slaa_76
    Poziom 7  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Chyba znalazłem przyczynę tego problemu :D

    "...Efekt będzie taki że zazbrajasz strefę podstawową,..."

    Problem tkwił w tym, iż karta zazbrajała "całość" a nie tylko jedna strefę. Po zmianie tylko na strefę "Dzien", ta po czasie na wyjście uzbraja wirtulaną strefę "Wyjscie", która to z kolei aktywuje PIRa....i w tym czasie nie ma komunikatów na manipulatorze, typu " potwierdź 1", ponieważ nikogo już w domu nie ma.

    Pewnie to samo można osiągnąć poprzez dodanie strefy zależnej "Typ strefy=AND", ale to już na przyszłość...

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zainstalować system alarmowy oparty na centrali Integra 128 WRL w swoim parterowym domu. W schemacie uwzględniono m.in. 3 czujniki PIR, kontaktrony, czujkę zalania, termometr oraz syrenę wewnętrzną. Pojawiły się pytania dotyczące zastosowania rezystorów w kontaktronach, podziału stref oraz zasilania czujników. Użytkownik zdecydował się na konfigurację 2EOL dla kontaktronów oraz na zasilanie czujników z wyjścia AUX, co zapewni stałe zasilanie. W dyskusji poruszono również kwestie związane z programowaniem alarmu oraz problemami z uzbrajaniem systemu, które zostały rozwiązane poprzez odpowiednie ustawienia stref. Użytkownik testuje system i planuje dalsze modyfikacje.
REKLAMA