Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama dwuskrzydłowa DTM ze strerownikiem easy B232 brama tylko zamyka

piotrzag 11 Lut 2017 19:56 417 4
  • #1 11 Lut 2017 19:56
    piotrzag
    Poziom 9  

Witam. Dziś postanowiłem zainstalować zamiast małej wewnętrznej zewnętrzną antenę dla zwiększenia zasięgu pilotów. Po zamontowaniu anteny i podłączeniu w odpowiednie miejsce dokonałem próby pracy. Okazało się ze skrzydło 2 otwiera się wcześniej i blokuje o rygiel skrzydła 2. Przed instalacją nowej anteny brama pracowała wg Trybu 8/P, najpierw skrzydło 1 potem skrzydło wraz ze spowolnieniami. Wyłączyłem zasilanie szybki przegląd skrzynki pokazał wypięcie jednego z kabelków kondensatora silnika nr 2. Po wyłączeniu bramy i wpięciu owego kabla brama przestała reagować na polecenia z pilota oraz przycisków w skrzynce. Nie znając przyczyny postanowiłem przeprowadzić procedurę nauki. Przytrzymanie przycisku LEARN zgodnie z instrukcją uruchomiło procedurę nauki (dioda zaczęła pulsować, ale następne wciśnięcie przycisku LEARN zamiast bramę otwierać to obydwa skrzydła gwałtownie docisnęło do ogranicznika. I w zasadzie silniki przestały reagować na wszelkie polecenia. Kolejne przyciskanie przycisku LEARN w zasadzie na centralce diody pokazywały że procedura trwa nadal ale silniki stały zaciśnięte. Po zakończeniu procedury nauki naciśnięcie pilota na centralce pokazywało że sygnał idzie ale silniki pracowały tylko na zamykanie. Rozregulowanie ręczne zwolnienie zakleszczenia silników w zasadzie nic nie pomagało. Za każdym razem silniki tylko domykały skrzydła bramy. Po kolejnym ręcznym odblokowaniu bramy i otwarciu i ponownym zablokowaniu w pozycji otwartej, po naciśnięciu otwierania brama się zamyka. Zauważyłem jeszcze jedno program działa bo po ustalonej zwłoce 90 sek. sterownik daje sygnał i zasilanie do silników do zamykania ale silniki za każdym razem tylko zamykają i w zasadzie dociskają bramę.

Jestem laikiem w sprawach automatyki, zastanawiam się co się faktycznie stało i czy ktoś mógłby mi pomóc w naprawie tej bramy. I czy obędzie się bez wizyty fachowca. Bramę montował i instalował mój teść, ja tylko pomagałem przy tych pracach.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

• #2 11 Lut 2017 22:44
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Prawdopodobnie jakimś sposobem zamieniłeś przewody.
    Ustawiasz ręcznie skrzydła w połowie ruchu i blokujesz siłowniki i sprawdzasz ( pilotem) czy PIERWSZYM ruchem jest otwieranie skrzydła 1 (nakładającego), a zaraz po nim otwieranie drugiego . Jeśli jest źle to zamieniasz przewody ( te podpięte pod kondensator - czarny i brazowy prowdopodobnie) od odpowiedniego siłownika (Nie ruszasz N- szarego , czy niebieskiego). Dopiero gdy jest ok. ręcznie zamykasz bramę, blokujesz siłowniki i zaczynasz procedurę uczenia.

• #3 16 Lut 2017 11:49
    piotrzag
    Poziom 9  

Witam. Dopiero dziś zabrałem się znowu za tą bramę. Skorzystałem z rady kolegi i zamieniłem przewody tak jak sugerował. Brama w tej chwili się otwiera ale nie zamyka. Sterownik po dojechaniu i dociśnięciu skrzydeł do odbojów po kilku sekundach wyłącza silniki, następnie po określonym czasie zwłoki załącza ponownie do zamykania lecz skrzydła bramy stoją w miejscu. Dotykając silników to wyczuwalne są wibracje jak by pracowały (do otwierania?). Sprawdziłem fotokomórki i pozostałe przewody w skrzynce niby wszystko jest ok

• #4 16 Lut 2017 21:17
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

A robiłeś uczenie?

• #5 16 Lut 2017 21:52
    piotrzag
    Poziom 9  

Tak, robiłem. Każde kolejne naciśnięcie przycisku LEARN na sterowniku diody sygnalizowały zmianę kolejnego etapu uczenia. Natomiast siłowniki ruszyły razem zamiast pojedynczo równym tempem bez spowolnienia. Zatrzymały się na pełnym otwarciu (na ogranicznikach) i w zasadzie ich ruch się zakończył. Dalsze ucznie zamykania już ich nie ruszyło do zamykania. Jak już pisałem silniki jakby buczały, ale nie wykonywały ruchu. Po zakończeniu całego cyklu uczenia siłowniki pozostały otwarte. Następnie odblokowałem siłowniki i zamknąłem bramę. Próba otwarcia z pilota spowodowała równoczesne otwarcie obydwu skrzydeł i ostateczne zatrzymanie w pozycji otwartej. Po ustawionym czasie sterownik dał sygnał zamykania, silniki jakby cichutko budziły ale brama pozostała otwarta.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME