Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brama dwuskrzydłowa DTM ze strerownikiem easy B232 brama tylko zamyka

piotrzag 11 Feb 2017 19:56 1899 12
 • #1
  piotrzag
  Level 10  
  Witam. Dziś postanowiłem zainstalować zamiast małej wewnętrznej zewnętrzną antenę dla zwiększenia zasięgu pilotów. Po zamontowaniu anteny i podłączeniu w odpowiednie miejsce dokonałem próby pracy. Okazało się ze skrzydło 2 otwiera się wcześniej i blokuje o rygiel skrzydła 2. Przed instalacją nowej anteny brama pracowała wg Trybu 8/P, najpierw skrzydło 1 potem skrzydło wraz ze spowolnieniami. Wyłączyłem zasilanie szybki przegląd skrzynki pokazał wypięcie jednego z kabelków kondensatora silnika nr 2. Po wyłączeniu bramy i wpięciu owego kabla brama przestała reagować na polecenia z pilota oraz przycisków w skrzynce. Nie znając przyczyny postanowiłem przeprowadzić procedurę nauki. Przytrzymanie przycisku LEARN zgodnie z instrukcją uruchomiło procedurę nauki (dioda zaczęła pulsować, ale następne wciśnięcie przycisku LEARN zamiast bramę otwierać to obydwa skrzydła gwałtownie docisnęło do ogranicznika. I w zasadzie silniki przestały reagować na wszelkie polecenia. Kolejne przyciskanie przycisku LEARN w zasadzie na centralce diody pokazywały że procedura trwa nadal ale silniki stały zaciśnięte. Po zakończeniu procedury nauki naciśnięcie pilota na centralce pokazywało że sygnał idzie ale silniki pracowały tylko na zamykanie. Rozregulowanie ręczne zwolnienie zakleszczenia silników w zasadzie nic nie pomagało. Za każdym razem silniki tylko domykały skrzydła bramy. Po kolejnym ręcznym odblokowaniu bramy i otwarciu i ponownym zablokowaniu w pozycji otwartej, po naciśnięciu otwierania brama się zamyka. Zauważyłem jeszcze jedno program działa bo po ustalonej zwłoce 90 sek. sterownik daje sygnał i zasilanie do silników do zamykania ale silniki za każdym razem tylko zamykają i w zasadzie dociskają bramę.

  Jestem laikiem w sprawach automatyki, zastanawiam się co się faktycznie stało i czy ktoś mógłby mi pomóc w naprawie tej bramy. I czy obędzie się bez wizyty fachowca. Bramę montował i instalował mój teść, ja tylko pomagałem przy tych pracach.
  Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
 • #2
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Prawdopodobnie jakimś sposobem zamieniłeś przewody.
  Ustawiasz ręcznie skrzydła w połowie ruchu i blokujesz siłowniki i sprawdzasz ( pilotem) czy PIERWSZYM ruchem jest otwieranie skrzydła 1 (nakładającego), a zaraz po nim otwieranie drugiego . Jeśli jest źle to zamieniasz przewody ( te podpięte pod kondensator - czarny i brazowy prowdopodobnie) od odpowiedniego siłownika (Nie ruszasz N- szarego , czy niebieskiego). Dopiero gdy jest ok. ręcznie zamykasz bramę, blokujesz siłowniki i zaczynasz procedurę uczenia.
 • #3
  piotrzag
  Level 10  
  Witam. Dopiero dziś zabrałem się znowu za tą bramę. Skorzystałem z rady kolegi i zamieniłem przewody tak jak sugerował. Brama w tej chwili się otwiera ale nie zamyka. Sterownik po dojechaniu i dociśnięciu skrzydeł do odbojów po kilku sekundach wyłącza silniki, następnie po określonym czasie zwłoki załącza ponownie do zamykania lecz skrzydła bramy stoją w miejscu. Dotykając silników to wyczuwalne są wibracje jak by pracowały (do otwierania?). Sprawdziłem fotokomórki i pozostałe przewody w skrzynce niby wszystko jest ok
 • #4
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  A robiłeś uczenie?
 • #5
  piotrzag
  Level 10  
  Tak, robiłem. Każde kolejne naciśnięcie przycisku LEARN na sterowniku diody sygnalizowały zmianę kolejnego etapu uczenia. Natomiast siłowniki ruszyły razem zamiast pojedynczo równym tempem bez spowolnienia. Zatrzymały się na pełnym otwarciu (na ogranicznikach) i w zasadzie ich ruch się zakończył. Dalsze ucznie zamykania już ich nie ruszyło do zamykania. Jak już pisałem silniki jakby buczały, ale nie wykonywały ruchu. Po zakończeniu całego cyklu uczenia siłowniki pozostały otwarte. Następnie odblokowałem siłowniki i zamknąłem bramę. Próba otwarcia z pilota spowodowała równoczesne otwarcie obydwu skrzydeł i ostateczne zatrzymanie w pozycji otwartej. Po ustawionym czasie sterownik dał sygnał zamykania, silniki jakby cichutko budziły ale brama pozostała otwarta.
 • #6
  elsat1
  Level 13  
  Mam podobny problem, brama się zamyka ale nie otwiera, sterownik jak wyżej kolega wymienił easy B232. Może znalazłeś przyczynę, usterkę, to proszę podpowiedz. Brama działała poprawnie 2,5 roku. Może ma ograniczony limit cykli i należy wezwać odpowiedni serwis? żeby stwierdzić że istnieje, ale trzeba odnowić licencje?
 • #7
  cezary16111
  Level 13  
  Proszę sprawdzić czy przypadkiem nie odłączył Pan fotobarier
 • #8
  piotrzag
  Level 10  
  Witam
  Z braku czasu na szukanie fachowca i koszt jaki mi wstępnie przedstawiali (200zł za sam przyjazd bez ew kosztów naprawy) kupiłem nowy sterownik i wszystko po podłączeniu do tej pory działa poprawnie. Ewidentna wina sterownika.
 • #9
  elsat1
  Level 13  
  Próbowałem na nowo zrobić naukę sterownika w trybie uproszczonym i w trybie rozszerzonym . Nadal sterownik nie otwiera bramy. To programowanie robiłem na stole na sucho bez podłączonych siłowników. Zwory są na "fotobarierach" i "stop". Może to błąd? bo sterownik nie wyczuwa krańcówek. Proszę o podpowiedzi.
 • #10
  cezary16111
  Level 13  
  Proszę wstawić zdjęcie podłączenia centrali
  możne coś jest złe podłączone
 • #11
  elsat1
  Level 13  
  Brama pracowała poprawnie 2,5 roku i nic nie było zmieniane, na pewno jest dobrze podłączona. Ktoś mi podpowiada że może być któryś przekaźnik sklejony. Będę sprawdzał.

  Dodano po 12 [godziny] 33 [minuty]:

  Tak to był sklejony przekaźnik którego naprawiłem po odcięciu obudowy.
  Dziękuję za trafną podpowiedź z serwisu w Bydgoszczy.
  Dziękuję za naprowadzające podpowiedzi na forum.
  Teraz sterownik pracuje jak wcześniej. Zamykam temat. Dziękuję Wszystkim.
 • #13
  chestii
  Level 2  
  Widzę, że to ogólny problem tych sterowników. U mnie też wymiana przekaźników pomogła. Ja wymieniłem te przekaźniki Relpola na Findera zobaczymy czy dłużej pożyją