Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc przyłączeniowa a nowy piekarnik.

11 Lut 2017 22:47 3879 19
  • Poziom 6  
    Panowie bardzo proszę o pomoc.

Remontuję kuchnie i chcę wymienić piekarnik pod zabudowę. Problem w tym, że w moim mieszkaniu mam moc przyłączeniową 3kw a dwa piekarniki, które biorę pod uwagę Bosch HBA43S360E - 3,38 kw i BOSCH HBA74R150E - 3,58 kw. ż
    Uzyskałam informację, że nie powinno być problemów i piekarnik będzie chodził, ale nie mogę w tym czasie używać czajnika bo będą wywalać korki. Nie satysfakcjonuje mnie ta informacja bo nie chcę wydać pieniędzy na coś co może u mnie nie działać.

Wolałabym ten drugi model z mocą przyłączeniową 3,58 - bo piekarnik ten ma pyriolizę, ale też nie wiem czy podczas takiego czyszczenia piekarnik nie pobiera maksymalnej mocy i przez 2 h jak będzie odbywał się proces czyszczenia - moja instalacja to udzwignie ?

Czy dokonując wyboru pomiędzy 3,38 a 3,58 kw ma to znaczenie? czy te 0,20 kw to już żadna różnica.
    Czy mogę taki piekarnik mieć podłączony?
    Czy ma znaczenie czy piekarnik będzie podłączony na wtyczkę ? Jeśli nie na wtyczkę to w jaki sposób to zronbić?

Na mojej skrzynce z bezpiecznikami jest napisane 230 V, 30 mA, 25 A i mam 4 bezpieczniki z oznakowaniem B10 S191 230/400 V.

Nie znam się na tym zupełnie dlatego proszę o pomoc!
    Z góry dziękuję
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Powinnaś wystąpić o zwiększenie mocy do 5kW. Wiąże się to z opłatą za brakujące 2 kW. Wszystkiego dowiesz się w energetyce.
    Oprócz tego zabezpieczenie obwodów wartością 10A jest zbyt niskie dla odbiornika o mocy 3,5kW.
    Nie znamy powodu dlaczego zastosowano zabezpieczenie o takiej wartości, więc być może czeka cię (co sugeruję) doprowadzenie nowego obwodu dedykowanego piekarnikowi gdyż przekrój istniejących obwodów może okazać się niewystarczający. A poza tym odbiornik powyżej 2kW musi być zasilany oddzielnym obwodem.
    Sugeruję zaproszenie elektryka który na miejscu oceni stan instalacji.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Trochę goni mnie czas, więc energetyka nie wchodzi w grę bo będę pewnie na to długo czekać a w przyszłym tygodniu mam mieć montowaną kuchnię. A jeśli bym się zdecydowała na ten piekarnik o mocy 3,38 kw to będzie dobrze? Piszesz, że 10A jest zbyt niskie dla odbiornika o mocy 3,5kW - to może poniżej 3,5 kw będzie dobrze? I nie musiałabym doprowadzać nowego obwodu?
    Czy ewentualne doprowadzenie nowego obwodu wymaga kucia w ścianach po całej długości kabla czy to jest tylko dołożenie jakiegoś bezpiecznikam?? Czy orientujesz się, że doprowadzenie takiego obwodu wiąże się z dużym kosztem?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Nie wiadomo jaka jest wartość zabezpieczenia przedlicznikowego. Zakładam, że 16A czyli słabe 3,7kW. Teoretycznie piekarnik się "zmieści" ze śmieszną rezerwą 200W na pozostałe odbiorniki.
    Ale praca na granicy mocy z reguły kończy się ciemnościami, że o nieudanych wypiekach nie wspomnę.
  • Moderator Elektrotechnika
    Wytyczne z instrukcji Bosch HBA43S360E.
    Urządzenie bez wtyczki może podłączyć wyłącznie specjalista z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Gwarancja nie obejmuje szkód wynikających z niewłaściwego podłączenia.
    Jak kolega powyżej pisał zdało by się zamówić elektryka by mieć gwarancję.
  • Poziom 6  
    zbich70 napisał:
    Nie wiadomo jaka jest wartość zabezpieczenia przedlicznikowego. Zakładam, że 16A czyli słabe 3,7kW. Teoretycznie piekarnik się "zmieści" ze śmieszną rezerwą 200W na pozostałe odbiorniki.
    Ale praca na granicy mocy z reguły kończy się ciemnościami, że o nieudanych wypiekach nie wspomnę.

A gdzie znajdę tą wartość zabezpieczenia przedlicznikowego? Zakładając ze mam 16 A - może wystarczyłoby wybrać piekarnik o mocy przyłączeniowej 3,38 kw - wówczas praca nie byłaby na granicy mocy?

Chodzi mi o rozwiązanie szybkie i bez dodatkowego kłucia w ścianach.

Dodano po 4 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Wytyczne z instrukcji Bosch HBA43S360E .
    Urządzenie bez wtyczki może podłączyć wyłącznie specjalista z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Gwarancja nie obejmuje szkód wynikających z niewłaściwego podłączenia.
    Jak kolega powyżej pisał zdało by się zamówić elektryka by mieć gwarancję.

Sprzęt będzie mi podłączała osoba z uprawnieniami z firmy, z której zamawiam kuchnie. Tylko nie chcę dopuścić do sytuacji, że dopiero przy podłączaniu sprzętu okaże, że piekarnik, jaki wybrałaml nie nadaje się do podłączenia na mojej instacji, albo podłączenie to będzie się wiązać z kilkudniowym oczekiwaniem i zostanę z małyme dzieckiem odcięta od możliwości gotowania.
  • Poziom 39  
    Koleżanko, bez obrazy ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, skoro przymierzasz się do podłączenia i użytkowania odbiorników o zwiększonej mocy to musisz spełnić określone warunki w twoim przypadku wykonanie instalacji spełniającej warunki przyłączenia odbiornika o zwiększonej mocy. Nie ma co oszczędzać i tak Cię to nie ominie.
  • Szkolenia SEP

• Poziom 30  
    Masz wyłącznik 10A, To Cię najbardziej ogranicza. Piekarnik na pełnej mocy podziała od 50 do 1000 sekund.
  • Poziom 43  
    Justyna994 napisał:
    Remontuję kuchnie i chcę wymienić piekarnik pod zabudowę.

Remont zaczyna się od instalacji , później ściany później meble.

Ty zaczynasz od tyłu, ale niektórzy tak już mają.

Realnie podciągnięcie osobnego obwodu pod piekarnik i w późniejszym terminie zwiększenie mocy w ZE.

Dodano po 1 [minuty]:

Po drugie masz kuchnie gazową , bo mało ludzi gotuje w piekarniku na co dzień.
  • Poziom 6  
    niewolno2 napisał:
    Koleżanko, bez obrazy ale pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, skoro przymierzasz się do podłączenia i użytkowania odbiorników o zwiększonej mocy to musisz spełnić określone warunki w twoim przypadku wykonanie instalacji spełniającej warunki przyłączenia odbiornika o zwiększonej mocy. Nie ma co oszczędzać i tak Cię to nie ominie.

Tu nie chodzi o pieniądze no chyba że to jest koszt połowy ceny piekanika ;) Chodzi mi o czas. Dlatego pytam Was fachowców czy jestem w stanie jakoś ominąć wykonanie nowej instalacji. Jednak widzę, że chyba mnie to nie ominie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie ominie Cię wykonanie nowej instalacji, jeżeli tego nie zrobisz będziesz później "psy wieszać" że nie posłuchałaś tego co koledzy z branży doradzają. Wizja lokalna na miejscu przez "kumatego" elektryka rozwieje Twoje wątpliwości.
  • Moderator
    Justyna994 napisał:
    Dlatego pytam Was fachowców czy jestem w stanie jakoś ominąć wykonanie nowej instalacji. Jednak widzę, że chyba mnie to nie ominie.

Możesz nie robić. U nas "Społem" ma świetne wypieki i nawet niedrogo.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wykonanie nowej instalacji to pikuś. Zacznij od:
    kkas12 napisał:
    Powinnaś wystąpić o zwiększenie mocy do 5kW. Wiąże się to z opłatą za brakujące 2 kW.
  • Poziom 6  
    [quote="Strumien swiadomosci swia"]
    Justyna994 napisał:
    Remontuję kuchnie i chcę wymienić piekarnik pod zabudowę.

Remont zaczyna się od instalacji , później ściany później meble.

Ty zaczynasz od tyłu, ale niektórzy tak już mają.

Powiem Ci, że remont trwa. Ten piekarnik nie daje mi spokoju a wyobraź sobie, że nawet jak dzwoniłam do Serwisu Boscha powiedzieli mi, że ten piekarnik będzie działał, tylko mam unikać włączania dodatkowego sprzętu w tym samym czasie bo może wywalać korki. Nadal nie daje mi to spokoju więc dlatego tu piszę by móc zareagować jeszcze przed montażem kuchni. Więc nie jest to tak, że zaczynam od końca. Poza tym nie jedna kobieta i nie jeden mężczyzna (bo z kim nie rozmawiam nikt się na tym nie zna) - po prostu kupiliby piekarnik a ja jednak szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
  • Moderator
    Justyna994 napisał:
    a ja jednak szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Więc ile razy trzeba Ci powtórzyć? Robisz remont i chcesz pozostawić taki szajs w ścianach? I co, piekarnik na jutro potrzebny? To gdzie byliście wszyscy dotychczas?

Jak widzisz, argumenty mam podobne, jedynie przeciwne do Twoich. I z tego co wiem, z pustego nawet Salomon nie nalał.
  • Poziom 38  
    Rozwiązanie jest takie.
    Pociągnąć do rozdzielnicy 3x2,5 na piekarnik.
    Pociągnąć do rozdzielnicy 3x2,5 na gniazda blatu kuchennego - czajnik, sprzęt.
    Pociągnąć do rozdzielnicy 3x2,5 na lodówkę
    Dodatkowo 5x2,5 do puszki za kuchnia na ew. płytę indukcyjną.
    Ma to być w rozdzielnicy.

Takie okablowanie jest uniwersalne.
    Zmieniając zasilane na 3-fazy, przydział mocy w kuchni już nic nie musisz zmieniać.
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Justyna994 napisał:
    jak dzwoniłam do Serwisu Boscha powiedzieli mi, że ten piekarnik będzie działał, tylko mam unikać włączania dodatkowego sprzętu w tym samym czasie bo może wywalać korki.

A ktoś z serwisu boscha był u Ciebie i obejrzał instalację ? Nie sądzę. Zapewne podałaś im tę samą informację co na forum, czyli że moc przyłączeniowa to 3kW i na tej podstawie określili że "jakoś-może" będzie działać. A że "korki może wywalać" to już nie ich zmartwienie, bo gwarancja nie obejmuje "wywalania korków". Ważne żeby sprzęt sprzedać.

Jak pisano wcześniej, potrzebny jest niezależny elektryk wynajęty przez Ciebie, a nie od sprzedawcy piekarnika.
    Ale skoro kuchnia jest już wykończona i remont jest na ostatnim etapie montażu mebli, to już raczej niewiele da się zrobić.
    Chyba że układ pomieszczeń (ścian działowych) na to pozwala i sąsiednie pomieszczenia czekają na remont, to doprowadzenie brakującego obwodu może być możliwe bez rozkuwania wykończonej kuchni.
  • Poziom 6  
    [quote="retrofood"]
    Justyna994 napisał:
    a ja jednak szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Więc ile razy trzeba Ci powtórzyć? Robisz remont i chcesz pozostawić taki szajs w ścianach? I co, piekarnik na jutro potrzebny? To gdzie byliście wszyscy dotychczas?

Jak widzisz, argumenty mam podobne, jedynie przeciwne do Twoich.

Wiesz co takie komentarze są zbędne. A gdybyś przeczytał moje wszystkie odpowiedzi to doczytałbyś, że napisałam o tym, że widzę że NIE OBEJDZIE SIĘ bez wezwania elektryka. Gdybym chciała postawić na szajs-nie szukała bym pomocy tutaj. Łatwo oceniać kogoś i wywyższać się w jakimś temacie jeśli jest się w nim specjalistą. Chcesz to porozmawiamy o wiborze, spredzie, funduszach inwestycyjnych, obligacjach itp, zobaczymy ile razy Tobie trzeba będzie coś powtarzać. Więc poprostu nie udzielaj mi informacji, jeśli moje pytania Cię irytują.

WSZYSTKIM INNYM BARDZO DZIĘKUJĘ ZA PRZYDATNE INFORMACJE.
    Dodano po 7 [minuty]:
    zbich70 napisał:
    Justyna994 napisał:
    jak dzwoniłam do Serwisu Boscha powiedzieli mi, że ten piekarnik będzie działał, tylko mam unikać włączania dodatkowego sprzętu w tym samym czasie bo może wywalać korki.

A ktoś z serwisu boscha był u Ciebie i obejrzał instalację ? Nie sądzę. Zapewne podałaś im tę samą informację co na forum, czyli że moc przyłączeniowa to 3kW i na tej podstawie określili że "jakoś-może" będzie działać. A że "korki może wywalać" to już nie ich zmartwienie, bo gwarancja nie obejmuje "wywalania korków". Ważne żeby sprzęt sprzedać.

Jak pisano wcześniej, potrzebny jest niezależny elektryk wynajęty przez Ciebie, a nie od sprzedawcy piekarnika.
    Ale skoro kuchnia jest już wykończona i remont jest na ostatnim etapie montażu mebli, to już raczej niewiele da się zrobić.

Pewnie masz racje, w serwisie Boscha udzieliłam tych samych informacji, ale dla mnie to czarna magia.
    Moze nie jest tak źle bo w poniedziałek i wtorek ma być jeszcze hydraulik i chować rury w ścianie. Więc może uda się załatwić szybko jakiegoś dobrego elektryka.
  • Poziom 38  
    Justyna994 napisał:
    Chodzi mi o rozwiązanie szybkie i bez dodatkowego kłucia w ścianach.

Nie ma takiego rozwiązania.

Justyna994 napisał:
    wyobraź sobie, że nawet jak dzwoniłam do Serwisu Boscha powiedzieli mi, że ten piekarnik będzie działał, tylko mam unikać włączania dodatkowego sprzętu w tym samym czasie bo może wywalać korki.

Nie dzwoń po serwisach, podstawy matematyki chyba znasz wiec od 3kW odejmij 3,5kW i wyjdzie ile Ci brakuje, nie chce mi się wierzyć że przed wypiekami będziesz wyłączać wszystkie odbiorniki szczególnie TV kiedy mąż ogląda mecz :D

Nie znamy stanu Twojej instalacji ale zabezpieczenia 10A mogą świadczyć o tym że nie da się do niej podłączyć urządzenia o tak dużej mocy, może się to skończyć wiecznymi ciemnościami i pożarem w mieszkaniu. Nie wiemy nawet czy przewody między licznikiem a rozdzielnica w mieszkaniu maja wymagany przekrój.
    Trzeba na miejscu ocenić czy zamontowanie piekarnika będzie wiązało się wymiana WLZ a już na pewno trzeba doprowadzić nowy obwód z rozdzielnicy najlepiej nie tylko od piekarnika ale innych urządzeń kuchennych też.

Zrób to co powyżej, kup piekarnik wystąp do dostawcy o zwiększenie mocy do 5kW, do czasu zwiększenia mocy (nie będzie to trwało pół roku) używaj piekarnika oszczędnie a po miesiącu zapomnisz o temacie.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Moze nie jest tak źle bo w poniedziałek i wtorek ma być jeszcze hydraulik i chować rury w ścianie. Więc może uda się załatwić szybko jakiegoś dobrego elektryka.

Skoro w twojej kuchni ma jeszcze poszaleć hydraulik, to jest idealna okazja do przerobienia elektryki. I z całego serca radzę to zrobić. Przynajmniej położyć dodatkowe okablowanie zgodnie z tym co ktoś pisał kilka postów wyżej.
    Niestety obecnie kuchnia jest najbardziej prądożernym pomieszczeniem (piekarnik ~3,5 kW, Płyta indukcyjna ~7 kW, Czajnik ~2 kW, Ekspres do kawy ~2 kW, Zmywarka ~2 kW (podczas grzania), Dobry blender to ~0,5 kW. Niestety w dawnych czasach nikt nie przewidywał takiego obciążenia instalacji (kuchenka + piekarnik były gazowe), wodę na kawę gotowało się na gazie, o zmywarce nikt nie śnił a największym prądożercą była lodówka (ok 300 W = 0,3 kW).

Dodaj sobie teraz te wszystkie wartości w kW dla urządzeń, które posiadasz lub zamierzasz posiadać i porównaj wynik z twoim przydziałem mocy 3,7kW. Ile brakuje?

Co więcej piszesz, że za licznikiem masz zabezpieczenia 10A. To niestety tylko 2,3 kW (wiem, wytrzymają trochę więcej ale pracują na granicy możliwości). Obecnie włączysz czajnik bezprzewodowy, lodówka zacznie pracować, wpadniesz na pomysł, że do lodów ubijesz śmietanę i włączysz blender. I co ? I "Widzę ciemność !!! Ciemność widzę !!!". No może przesadziłem - Oświetlenie idzie z innego bezpiecznika.