Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kymco agility 50 4T - Wydłużenie pracy na ssaniu automatycznym

11 Lut 2017 23:36 1128 6
 • Poziom 9  
  Skuter ładnie się uruchamia na zimnym silniku (na ciepłym też) i chodzi na ssaniu, lecz ssanie wyłącza się za szybko (wypycha iglicę po kilku minutach) i silnik gaśnie. Gdy potrzymam manetką bardzo lekki gaz, aby się dogrzał jeszcze trzy-cztery minuty, już nie gaśnie.

  Chciałbym aby ssanie chodziło kilka minut dłużej, tak aby silnik zdążył się w pełni rozgrzać. Zastanawiałem się nad elektronicznym/elektrycznym opóźnieniem włączenia ssania (grzania w ssaniu), ale nie wiem jak to ugryźć. Ma ktoś jakiś pomysł jak to poprawnie rozwiązać?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 40  
  A jak to jest realizowane oryginalnie?
  Nie każdy musi wiedzieć.
  Elektrycznie, bimetalem, czymś na zasadzie termostatu?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 9  
  Szczerze mówiąc nie jestem do końca pewien, elektrycznie i z użyciem termostatu? Dwa przewody idą do ssania automatycznego. Gdzieś po drodze do jednego przewodu podłączony jest rezystor 5Ω 5W (informacja z książki serwisowej). Prąd płynie po uruchomieniu silnika i powoli nagrzewa się w środku płytka grzejna wypychając iglicę ssania termostatem grzejnym. Lecz nie chcę ingerować w mechanikę ssania.

  Rozsądniej byłoby załatwić to elektrycznie jeśli jest taka możliwość. Coś co spowolni nagrzewanie się i wypychanie iglicy, czyli może oporniki aby prąd dłużej nagrzewał płytkę grzejną, lub coś co włączy nagrzewanie się ssania po ustalonym czasie, najlepiej regulowane potencjometrem, abym mógł dokładnie dostosować do warunków zewnętrznych.

  Czytałem o rezystorach, czyli opornikach, czy mogę zamontować dodatkowy opornik na przewodzie elektrycznym idącym do ssania i to spowolni nagrzewanie się płytki grzejnej w ssaniu? Czy są oporniki z regulacją potencjometrem, lub czy można wykonać jakiś prosty układ z potencjometrem?
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Czyli prawdopodobnie trzeba by wymienić ten opornik np na 10Ω 5W.
  Potencjomert o takiej mocy będzie duży, jak i problematyczny do dostania.
  Lepiej założyć przełącznik obrotowy dopionający do układu kolejne rezystory.
  Ew zastosować moduł PWM, do dostania np na Allegro.
 • Poziom 9  
  Bardzo Ci dziękuję za pomoc, czy zechciałbyś przesłać mi link gdzie mógłbym douczyć się o ohmach i dlaczego akurat 10ohm 5W i jak połączyć prawidłowo oporniki z przełącznikiem (już wiem że chcę sprawdzić jaki dokładnie będzie na zimne i gorące dni i zrobić przełącznik na jeden lub drugi opornik) - lub jeśli nie będzie to dużym kłopotem dla Ciebie, na szybko wytłumaczyć mi jak te ohmy i waty działają i jak powstrzymują przed szybkim rozgrzaniem płytkę grzejną. Opisane w temacie ssanie w chłodzonym powietrzem silniku nie ma czujnika temperatury i nie wie jak długo ma rozgrzewać silnik i ja muszę o tym decydować żeby w pełni prawidłowo funkcjonowało? Czy dobrze myślę, czy jest tam jakaś kontrola uwzględniająca warunki zewnętrzne?

  AD.
  Tak sobie myślę, sprawdzę ten opornik który jest oryginalnie zamontowany i ssanie przy okazji jeszcze raz dodatkowo miernikiem, może coś jest uszkodzone i wystarczy wymienić ten rezystor.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  10ohm rzuciłem tak na oko ;)
  Nie znając parametrów grzałki ciężko go wyliczyć, można dobierać eksperymentalnie.
  5W dlatego, gdyż trochę mocy trzeba na nim wytracić, mniejszy się będzie mocniej grzać a nawet może się spalić. Można wsadzić 10W. Będzie się grzał mniej.

  A kontrola uwzględniająca warunki zewnętrzne jest pewnie taka, że grzałka podgrzewa coś na wzór termostatu, lub bimetalu. Im zimniejszy, tym dłużej musi go nagrzewać nim osiągnie swoją temperaturę "przełączania".

  Jeśli chcesz by ssanie działało dłużej musisz osłabić grzałkę zwiększając oporność opornika.

  Ew nie ma żadnej grzałki. Za nią może robić sam opornik. Ale to musisz zweryfikować sam.

  Lektura na dziś: Prawo Ohma ;)
 • Poziom 9  
  Zabieram się do czytania :). Dziękuję Ci Karaczan i pozdrawiam.