Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik trójfazowy - Po podłączeniu falownika silnik nie idzie w jedną stronę

marcin.p11 12 Lut 2017 01:01 1692 31
  • #1 12 Lut 2017 01:01
    marcin.p11
    Poziom 6  

Witam serdecznie

Mam takie pytanie odnośnie podłączenia falownika.
    Mam silnik, który na zwykłym przełączniku Prawo/Lewo pracuje normalnie a po podłączeniu Falownika trójfazowego idzie tylko w jedną stronę a w drugą nie rusza. Co może być przyczyną?

Dziękuje za odpowiedź
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 12 Lut 2017 01:13
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Kierunek wirowania silnika zmienia się w sterowaniu falownika, Dobry Człowieku. :D Przeczytaj sobie instrukcje dowolnego falownika.

0
  • #3 12 Lut 2017 08:23
    marcin.p11
    Poziom 6  

Tak wiem o tym ale mimo wszystko dziękuje :)
    Mam na kablu sterowanie do tego falownika na którym mogę to zmienić obroty silnika, zmniejszyć lub zwiększyć jego prędkość obrotową oraz włączyć bądz wyłączyć silnik. Mimo wszystko dalej nie kręci się w jedną stronę. Po zmianie kabli na UVW czy L1, L2, L3 zmienia się kierunek na sterowniku a silnik kręci dalej w tą samą stronę.
    Dziękuje

0
  • #4 12 Lut 2017 08:46
    Maciek051996
    Poziom 27  

Podaj model falownika oraz dane z tabliczki znamionowej silnika.

0
  • #7 12 Lut 2017 18:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

jdubowski napisał:
    A dyć masz przełącznik kierunku obrotów na kasecie sterującej (LI/RE)...
    Może w parametrach coś ktoś poknocił ?

marcin.p11 napisał:
    Na silniku założona pompa do wina Schneider.
    Dziękuje
    I co ? ma pompować ,,od się i do się" ? Z beczki do flaszek i z flaszek do beczki :D ? Pompy zawsze mają jeden kierunek obrotów.

0
  • #9 12 Lut 2017 18:40
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Krzys55 napisał:
    Autor tematu zaznaczył że silnik bez falownika "na przełączniku prawo - lewo " pracuje w obie strony . Pompa to tylko dodatek .

Tak ale przełącznik jest przed falownikiem.

0
  • #10 12 Lut 2017 18:48
    Krzys55
    Poziom 19  

Jeżeli tak jest to zwracam honor . Ale skąd wiesz , że przełącznik zamontował przed falownikiem ? Sterowanie falownika ma na przewodzie "tak zrozumiałem" .

0
  • #13 12 Lut 2017 19:03
    Poziom 43  

marcin.p11 napisał:
    Falownika trójfazowego idzie tylko w jedną stronę a w drugą nie rusza

Czyli nie rusza , czyli nie ma sygnału do zmiany kierunku i lub startu.

0
  • #14 12 Lut 2017 19:05
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

marcin.p11 napisał:
    Po zmianie kabli na UVW czy L1, L2, L3 zmienia się kierunek na sterowniku a silnik kręci dalej w tą samą stronę.

Zamiana przewodów przed falownikiem nic nie da - zamień za falownikiem, ale nie montuj tam przełącznika - to się może skończyć ubiciem sprzętu...

0
  • #15 12 Lut 2017 20:00
    2882882
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 12 Lut 2017 20:01
    beam_beer
    Poziom 18  

Witam.
    Nie chce mi się czytać instrukcji obsługi Twojego falownika, tylko dlatego, że Tobie też się nie chce.
    Falowniki mają funkcję blokady kierunku wirowania, czy coś w tym stylu.
    Może poszukaj...

0
  • #17 12 Lut 2017 23:40
    marcin.p11
    Poziom 6  

Mam całkowicie zdemontowany przełącznik, zastąpiony jest falownikiem. Jak będę miał możliwość to zrobie zdjęcie jak to mam podłączone.

Co do mojej pompy to pewnie, że są takie co pompują w obie strony.
    Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:
    Witam ponownie

Ja bardzo z góry przepraszam wszystkich znających się w temacie jak napisze jakieś bzdury odnośnie prądu czy silników itp. bo poprostu się na tym nie znam i dlatego zadałem pytanie tutaj do ludzi dla których temat prąd itp. to tak jak dla mnie produkcja wina.

Co do czytania instrukcji to zacząłem ją czytać ale jej część jest napisana jak by to powiedzieć "czarną magią" dla mnie to też stwierdziłem, że pewnie ta ważniejsza część właśnie tak będzie napisana.

Co do zmiany kierunku obrotów silnika z kasety sterującej (tej na kablu bo ta z panelu sterującego falownika jakoś nic nie zmienia) to właśnie jest tak, że jak mam włączone np. na RE to silnik pracuje powiedzmy w prawo a jak przełączę cza LI to silnik powinien się kręcić w lewo a się nie kręci a falownik wydaje odgłosy jakby nim sterował.
    Po przełączeniu kabli na wyjściu UVW zmienia się tylko z RE na LI ale silnik na LI powinien się kręcić w drugą stronę a kręci się dalej w prawo a przełączając na RE powinien się kręcić w lewo i się nie kręci.

Nie wiem czy opisałem to zrozumiale dla wszystkich
    Poniżej zdjęcie jak to mam zmontowane
    Falownik trójfazowy - Po podłączeniu falownika silnik nie idzie w jedną stronę
    Dziękuje

0
  • #18 13 Lut 2017 06:50
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

marcin.p11 napisał:
    Co do czytania instrukcji to zacząłem ją czytać ale jej część jest napisana jak by to powiedzieć "czarną magią" dla mnie to też stwierdziłem, że pewnie ta ważniejsza część właśnie tak będzie napisana.

No to trzeba zlecić robotę takiemu co się zna, poszukaj elektryka w okolicy.

marcin.p11 napisał:
    Co do zmiany kierunku obrotów silnika z kasety sterującej (tej na kablu bo ta z panelu sterującego falownika jakoś nic nie zmienia)

Masz coś pokręcone w połączeniach kasety lub w konfiguracji falownika.

marcin.p11 napisał:
    to właśnie jest tak, że jak mam włączone np. na RE to silnik pracuje powiedzmy w prawo a jak przełączę cza LI to silnik powinien się kręcić w lewo a się nie kręci a falownik wydaje odgłosy jakby nim sterował.

A pompa nie ma blokady mechanicznej obrotów w lewo? Może z powodu np. uszkodzonego łożyska?

marcin.p11 napisał:
    Po przełączeniu kabli na wyjściu UVW

Na wyjściu falownika? Zmieniasz dwa przewody ze sobą?

marcin.p11 napisał:
    zmienia się tylko z RE na LI ale silnik na LI powinien się kręcić w drugą stronę a kręci się dalej w prawo

Trochę niemożliwe to co piszesz...
    Obroty (P/L) oceniasz po kierunku przepływu cieczy czy po zaobserwowanym kierunku obrotu wału?

marcin.p11 napisał:
    Poniżej zdjęcie jak to mam zmontowane

Nic nie widać na zdjęciu - jest za małe - wstaw większe. Wstaw ponadto zdjęcie pompy, bo mam obawy co do twej interpretacji kierunku obrotów.

0
  • #20 13 Lut 2017 12:35
    czesiu
    Poziom 33  

Podaj przede wszystkim szczegółowe dane falownika, KEB F4-C ma zupełnie inne wyprowadzenia listwy niż np KEB F4-F, więc na podstawie zdjęć ciężko cokolwiek doradzić.

0
  • #21 13 Lut 2017 19:50
    madamsz1
    Poziom 18  

Punkt 4.4.4 - ustawienie kierunku rotacji silnika. Na instrukcji strona 58

0
  • #22 13 Lut 2017 21:54
    marcin.p11
    Poziom 6  

madamsz1 napisał:
    Punkt 4.4.4 - ustawienie kierunku rotacji silnika. Na instrukcji strona 58

Właśnie u mnie po starcie nie świeci "r" czy "F" tylko "LS" bądź "F5" i wciskanie guzika "Enter" nic nie zmienia niestety.

Zaraz czytam dalej instrukcje bo może to można jakoś włączyć.

Oczywiście jak by ktoś był przede mną to proszę pisać :)

Dziękuje

0
  • #24 14 Lut 2017 07:19
    madamsz1
    Poziom 18  

Wszystko zależy od producenta falownika. W niektórych są wyprowadzone piny do przełączania kierunku wirowania na zasadzie zwierania danych pinów. U ciebie wygląda że jest to robione na zasadzie ustawienia w programie, ale równie dobrze może być wprogramowane sterowanie za pośrednictwem zewnętrznego ustrojstwa (tak jak było potrzebne do wcześniejszego działania) i też jest wyprowadzone na pinach programowalnych, ale czy tak jest trzeba to prześledzić w ustawieniach falownika.

Mariusz

0
  • #25 18 Lut 2017 22:13
    marcin.p11
    Poziom 6  

Poczytałem ale nic nie znalazłem co by rozwiązało mój problem. To po pierwsze a po drugie nie można nic u mnie na falowniku zmienić. Jest jakoś zablokowany albo już sam nie wiem co. Najlepiej odeślę do sprzedawcy do sprawdzenia bo się na tym nie znam.

Jak by coś komuś wpadło na myśl to proszę pisać.

Dziękuje

0
  • #26 12 Mar 2017 23:54
    marcin.p11
    Poziom 6  

Witam po dłuższej przerwie. Puki co sprzedawca odesłał mi falownik spowrotem twierdząc iz on jest ok. Ja po zamontowaniu stwierdzam dalej ze nie kreci w jedna stronę. Silnik i pompa działa na pewno w obie strony bo jak podmienię falownik na zwykły przełącznik to chodzi w obie strony.
    Ma ktos jakis pomysł co z tym fantem zrobić?

Dziekuje i pozdrawiam

0
  • #27 13 Mar 2017 00:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

marcin.p11 napisał:
    Ma ktos jakis pomysł co z tym fantem zrobić?
    Tak. Zaprogramować porządnie falownik. Nie widziałem jeszcze takiego, który nie miał by rewersu. :cry:

1
  • #28 13 Mar 2017 06:49
    marcin.p11
    Poziom 6  

Krzysztof Kamienski napisał:

Tak. Zaprogramować porządnie falownik. Nie widziałem jeszcze takiego, który nie miał by rewersu. :cry:

No właśnie problem w tym że falownik ma rewers i się przełącza daje się prędkością regulować, potencjometrem, ale nie kręci się silnik tylko go tak jakby coś trzymało bo falownik wydaje odgłosy jak by normalnie pracował.

Możesz mi Krzysztof odpłatnie zaprogramować mój falownik?

Pozdrawiam

0
  • #29 13 Mar 2017 07:40
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

marcin.p11 napisał:
    falownik wydaje odgłosy jak by normalnie pracował.
    Gra walca Straussa ? Zastanów się co piszesz. :cry: Poza tym jeżeli falownik generuje trzy fazy poprawnie i silnik pracuje ,,do przodu" to musi pracować do tyłu. Chyba, ze w programie falownika ktoś tą funkcje zablokował.
    Takie, opisane uszkodzenie falownika to prawdopodobieństwo 1/1000. Jeszcze jedno - odłącz to ,,niemieckie cudo" od falownika, podłącz zwykły potencjometr 10 kΩna wejscie zadawania prędkości i w/ g instrukcji zewrzyj zacisk + 24VDC (nr 20) z zaciskiem wejściowym 10, lub 11 zależnie od programu ( zakładam ze jest ,,default" ).

0
  • #30 13 Mar 2017 08:40
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Takie, opisane uszkodzenie falownika to prawdopodobieństwo 1/1000. Jeszcze jedno - odłącz to ,,niemieckie cudo" od falownika, podłącz zwykły potencjometr 10 kΩna wejscie zadawania prędkości i w/ g instrukcji zewrzyj zacisk + 24VDC (nr 20) z zaciskiem wejściowym 10, lub 11 zależnie od programu ( zakładam ze jest ,,default" ).

Po drugie zobacz czy pompa nie ma blokady złych obrotów , po prostu zdejm wentylator z silnika z pompą i zobacz czy się kręci w obydwie strony.

0