Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka MAS 168B - naprawa akumulatora

andrzejlisek 12 Lut 2017 11:05 519 2
  • #1 12 Lut 2017 11:05
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Wszedłem w posiadanie używanej wiertarki MAS 168B. Sama wiertarka jest sprawna, mam do niej ładowarkę, natomiast akumulator już nie bardzo. Wiem, że dość długo leżała nieużywana.

Na obudowie wiertarki i akumulatora jest napisane, że sprzęt jest na napięcie 16,8V. Otworzyłem obudowę akumulatora i zauważyłem, że na ogniwach jest biały nalot, a same ogniwa to BYD Ni-Cd SC1300mAh w ilości 14 sztuk połączone szeregowo. Biały nalot sugeruje mi, że te akumulatory nadają się już tylko do wyrzucenia.

Nie wiem, czy da się kupić cały akumulator do tego konkretnego modelu.

Wiertarkę testowałem na zasilaczu laboratoryjnym i na napięciu 12V pracuje całkiem nieźle i pobiera prąd ok. 1A. Wiertarka pobiera prąd do 1,2-1,5 A. Jednak zauważyłem, że jak się powoli rozkręca wiertarkę, to natężenie prądu roście, a jak się bardzo szybko włączy na pełnych obrotach, to przez ułamek sekundy może przepłynąć prąd o natężeniu 10A.

Wiem, że kadm jest szkodliwy i niebezpieczny tak samo, jak rtęć i ołów, więc domyślam się, że akumulatorów Ni-Cd się nie produkuje. Inną ich wadą jest efekt pamięci akumulatora. Do tego one same się rozładowują.

Myślę, żeby zakupić koszyki na akumulatory wysokoprądowe (takie, które mają blaszkę z obu stron ogniwa, nie wiem, czy takie ze sprężynką wytrzymują 2A), zastanawiam się na dwoma rozwiązaniami:
    1. 14 akumulatorów Ni-MH wielkości AA, są takie o pojemności ponad 2000mAh. Najbardziej zbliżone do fabrycznego, ale akumulatory Ni-MH rozładowuja się same tak samo, jak Ni-Cd.
    2. 4 akumulatory 18650 - teoretycznie dadzą napięcie trochę ponad 14V (4*3,7V) i pojemność jest większa przy założeniu, że przy łączeniu szeregowym pojemności się dodają. Z racji, że jest trochę niższe napięcie, przetestowałem działanie na zasilaczu laboratoryjnym i załóżmy, że na 12V praca wiertarki jest akceptowalna.
    3. 10 ogniw alkalicznych - napięcie maksymalne 15V, zakładając, że stać mnie na 10 nowych ogniw od czasu do czasu i nie jest dla mnie problemem otwarcie obudowy w celu wymiany ogniw.

Wiertarka ma być używana sporadycznie, myślę, że do tego dokupię jakiś najtańszy zasilacz 2A o napięciu od 14 do 16V i dorobię wejście na zasilacz do pracy tam, gdzie mam dostęp do gniazdka (90% przypadków użycia narzędzia). Akumulatory wszystkich typów mają to do siebie, że często się same rozładowują. Przerabiałem to na starej kamerze VHS-C z aku Ni-MH oraz na aparacie fotograficznym z aku Li-Po i w obu przypadkach bardzo często zdarzało się, że jak chciałem użyć sprzętu, to akumulator był rozładowany, pomimo, że w chwili poprzedniego zakończenia używania był naładowany. Wydaje mi się, że zwykłe baterie nie mają tej wady. Kilka razy miałem porównanie czasu pracy drobnych urządzeń elektronicznych na bateriach alkalicznych i aku No-Mh i na bateriach urządzenie pracowało dłużej.

Które rozwiązanie będzie najlepsze i dlaczego? Czy może wszystkie 3 są równoważne i wziąć to, które mi najbardziej odpowiada (najłatwiej zrealizować lub wychodzi najtaniej)?

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2017 11:15
    UL7855
    Poziom 22  

andrzejlisek napisał:

Wiertarkę testowałem na zasilaczu laboratoryjnym i na napięciu 12V pracuje całkiem nieźle i pobiera prąd ok. 1A. Wiertarka pobiera prąd do 1,2-1,5 A. Jednak zauważyłem, że jak się powoli rozkręca wiertarkę, to natężenie prądu roście, a jak się bardzo szybko włączy na pełnych obrotach, to przez ułamek sekundy może przepłynąć prąd o natężeniu 10A.

Myślę, żeby zakupić koszyki na akumulatory wysokoprądowe (takie, które mają blaszkę z obu stron ogniwa, nie wiem, czy takie ze sprężynką wytrzymują 2A)

Doszedłeś do zaskakującego wniosku że wkrętarka będzie chodzić chyba tylko na luzie z prądem 1-2A.
    Rozwieję twoje złudzenia, prądy szczytowe osiągają tam kilkadziesiąt amper. Załóż rekomendowane identyczne ogniwka z blaszkami, w izolacji papierowej.

0
  • #3 12 Lut 2017 12:03
    andrzejlisek
    Poziom 28  

UL7855 napisał:
    andrzejlisek napisał:

Myślę, żeby zakupić koszyki na akumulatory wysokoprądowe (takie, które mają blaszkę z obu stron ogniwa, nie wiem, czy takie ze sprężynką wytrzymują 2A)

Doszedłeś do zaskakującego wniosku że wkrętarka będzie chodzić chyba tylko na luzie z prądem 1-2A.
    Rozwieję twoje złudzenia, prądy szczytowe osiągają tam kilkadziesiąt amper. Załóż rekomendowane identyczne ogniwka z blaszkami, w izolacji papierowej.

Tak, to był mój błąd, test był na biegu jałowym. Przetestowałem ponownie na małych obrotach z próbą zatrzymania przez trzymanie wrzeciona ręką i faktycznie prąd dochodzi do 10A (maksymalne natężenie prądu zasilacza, jakim dysponuję).

0
  Szukaj w 5mln produktów