Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja.

sp3uca 20 Lip 2005 23:26 26069 6
  • #1 20 Lip 2005 23:26
    sp3uca
    Poziom 12  

Miejsce działania : Skoda Felicia 1.3 – Antena dachowa.
    (dotyczy także zapewne wszystkich wszystkich z rodziny Volkswagena).
    Radio BLAUPUNKT Dresden RCR 128, montowane przez salon SKODY w promocji.
    Będąc w myjni chciałem jak zwykle odkręcić antenę a tu porażka – ukręciłem coś w środku bo radio zaczęło szumieć i generalnie odbiór słaby. Przedtem radio grało poprawnie, chociaż na trasach zdarzało się że odbiór zanikał.
    Zdjąłem więc listwe plastikową z tyłu podsufitki i odkręciłem cały „grzybek antenowy”.
    Od spodu wychodzi 10cm koncentryka i założona jest połączenie wtyczka gniazdo na kabel dla serwisowania. Odkręciłem i zdemontowałem całość z samochodu.
    Od spodu grzybka antenowego nie wychodził żaden dodatkowy kabelek ,wiedząc z lektury postów na elektrodzie żę bywają ze wzmacniaczem w środku lub bez , myślałem że to egzemplarz bez wzmacniacza w.cz.
    Po odkręceniu dwóch śrubek stwierdziłem że wzmacniacz jednak jest i że jest to model zasilany przez kabel z radia.Produkcji SKODY jak widać.
    Najpierw naprawiłem uchwyt anteny , okazało się że przekręcił się w plastiku, przewierciłem ten mosiężny uchwyt i wstawiłem „szpilkę” z kawałka małego wiertła, przylutowałem urwany kabelek i zalałem żywicą epox.
    Przy okazji zrysowałem schemat wzmacniacza ze ścieżek , dlatego brak danych kondensatorów , ale ogólnie wiadomo o co chodzi. Jak widać na schemacie wzmacniacz ma dwa tory dla UKF i dla niskich częstotliwości. Tory pracują równoległe a odcięcie dla UKF dla toru niskich F zapewnia widoczna cewka tworząca z pojemnościami filtr dolnoprzepustowy na druku. Widać że wzmacniacz miał opcję na zasilanie przez osobny kabelek ale nie podlutowali...

(schemat w załączniku)
    Przy okazji sprawdziłem FET-a czy jest OK. Bez zasilania dren – źródło 36 Ohm, podczas zasilania 12V na Ugs jest około -2,5V i jest prawie zatkany ale prawie bo mimo wszystko prądzik płynie. Wydziela się około 100mW ale wg katalogu wutrzymuje 350mW.
    Po złożeniu wszystkiego postanowiłem sprawdzić czy moje radio Blaupunkt podaje zasilanie na ten wzmacniacz czy musze dodać separator.
    Wg schematu radia jak widac było przystosowane do zasilania wewnętrznie ale po rozebraniu okazało się że brak tych elementów na płytce.
    Zreszta jak wynika to z dalszej części schematu zasilanie przychodziło z klucza tranzystorowego tylko w pozycji odbioru fal długich i średnich …co akurat nie dziwi bo taka mała antena na dachu to za bardzo rezonansie na niskie F nie jest…
    Postanowiłem więc zrobić samemu separator do zasilenia Wzmacniacza :
    Koncepcja jest prosta i przykładowe rozwiązanie separatora (który trochę kosztuje na allegro)
    poniżej:
    Po założeniu i podłączeniu radia okazało się że pojawiło się mnóstwo stacji dalszych na UKF,
    których poprzednio nie było słychać. Na szczęście obwody BLAUPUNKTA radzą sobie z poziomem stacji lokalnych i nie ma problemu z mod.skrośną itp.
    To na tyle , jak Ci pomogłem tym opisem to kliknij mi małego punkcika.
    Andy.
    ps. Jak ten post nie tu pasuje to prosze moderatora o przeniesienie.:|

A to niby dlaczego? Moim zdaniem należy się pochwała na piśmie za kawał dobrze zrobionej roboty i pożyteczne dla innych rady ! Oby więcej takich tematów. Ode mnie masz 10 punkcików w nagrodę. <SławeK>

• #2 09 Kwi 2006 17:38
    Sam Sung
    Poziom 30  

Nie wyświetlają mi się żadne zdjęcia :(
    Czy mógłbyś zamieścić je jako załączniki? Szczególnie chodzi mi o te 3 jpeg'i dotyczące przykładowego rozwiązania separatora.
    Z góry dzięki.

• #3 15 Paź 2007 21:21
    sq9mdy
    Poziom 11  

W mojej skodzie wyprowadziłem zasilanie osobnym przewodem i podłączyłem na stałe pod zasilanie lampki oświetlenia bagażnika. Jak narazie nie powoduje to widocznego rozładowania aku...

• #4 15 Paź 2007 21:52
    djlj24
    Spec od car audio

No pięknie zrobiony opis. Ale może faktycznie przenieść go do zdiagnozowanych usterek? Bo tak zaginie w gąszczu pytań bez odpowiedzi.

• #5 09 Wrz 2009 11:15
    bqb
    Poziom 10  

Przepraszam, że odgrzebuję temat, ale w sobotę czeka mnie właśnie podobna robota.
    Ten dławik w separatorze, to obojętnie jaka cewka?
    Wygląda jak nawinięte na ferrycie fi 5mm około 20 zwojów, drutem 0,2-0,5 mm.
    A może się mylę, ale ciężko ze zdjęcia zobaczyć.

• #6 09 Wrz 2009 17:30
    LWD11
    Poziom 29  

W zasadzie nie ma większego znaczenia dla separatora sygnału w.cz. od składowej stałej ,jakiej indukcyjności będzie ta cewka.

• #7 05 Mar 2010 10:02
    sp3uca
    Poziom 12  

Nie mogę edytować tej wiadomości bo "jest za stara", ale obrazki wklejam poniżej dla zainteresowanych. (dostałem parę próśb ostatnio...) Poprzednie były też jako załączniki na serwerze elektrody, ale zostały usunięte - nie znam powodu może awaria...Mam nadzieję że dopasujecie sobie opis do fotek, bo nie wiem jakby moderator zareagował na powielenie postu :roll: . (dziękuję za odblokowanie)

Pozdrawiam naprawiaczy i oto foto:
    Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja.
    Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja. Naprawa wzmacniacza antenowego i separator do Skoda Felicja.

Poprzednio w załączniku (czas na zrysowanie z smd) a teraz free:

Pozdrawiam, Andrzej SP3UCA.