Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja wielu mikrokontrolerów

Mad Bekon 12 Lut 2017 21:54 591 3
  • #1 12 Lut 2017 21:54
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Witam kolegów.
    Mam w głowie taki projekt i szukam pomysłów jak to zrobić najlepiej.
    Załóżmy, że mamy szafę która ma ok 40 złącz prowadzących w różne części budynku.
    Dodatkowo są podwójne złącza (dwie strony kabli po ok 6000m).
    Czyli mamy taki patch-panel który łączy jedną część budynku przez jeden z dostępnych na zewnątrz kabli, idąc w drugą stronę budynku.

Potrzebuję:
    a) wiedzieć czy na danym kablu występuje napięcie (do 1000V AC lub DC),
    b) mieć jakby mapę połączeń na tym match panelu

Jak to sobie wymyśliłem:
    a) występowanie napięcia badam sobie transoptorem polaczonym z jakimś małym mikrokontrolerem (została mi kwestia transmisji do mastera, którym będzie RPi).
    b) w innym urządzeniu chcę wyprowadzić wyjścia oddzielnych szyn 1-wire do każdego ze złącz i tam szukać numerów seryjnych z DS2401.

Sumarycznie, na chwilę obecną daje mi to RPi + 6* urządzenia sprawdzające czy występuje napięcie (bądź może i je mierzące, tego nie wiem) + 1 urządzenie z wieloma 1-wire.

No i teraz, zastanawiam się, czym to razem połączyć, żeby wszystko śmigało bezproblemowo. Dodatkowo myślę o optoizolacji poszczególnych modułów, bo nie chciałbym gdyby kiedyś przez błąd kogoś, wszystkie na raz się usmażyły.
    Aktualna wizja jest taka, żeby użyć jakichś małych mikrokontrolerów z wbudowanym CAN, może ktoś mi podpowie jakiś konkret.
    Najwięcej póki co programowałem AVRów, ale nie zamykam się na inne procesory, byleby nie było trudno zacząć z nimi pracę.
    Mam dostępnego ST-LINKa, PIC ICD2, Atmel JTAG ICE'a. Więc najlepiej coś od tych producentów.

Najbardziej skłaniałbym się ku STM32, ale przyznam szczerze, że już kilka podejść robiłem do nich i nie umiem znaleźć dla siebie odpowiedniego środowiska, gdzie łatwo skompiluje pierwszy program, bez używania jakichś tam dodatkowych bibliotek i miliona innych rzeczy.

No więc w sumie moje pytanie, czy CAN jest dobrym wyborem? Ja myślę, że tak, ale nie chcę mieć klapków na oczach, może ktoś mi podpowie jak on zrealizowałby taki układ.

Dodaje rysunek poglądowy.
    Dla przykładu chciałbym, żeby urządzenie było docelowo np pokazywało, że:
    gniazdo 1 jest połączone z K1A, K1B jest z gniazdem nr 4,
    gniazdo 10 jest połączone z K2A, K2B jest z gniazdem nr 18
    oraz ze na chwilę obecną na K2 jest aktualnie napięcie

Komunikacja wielu mikrokontrolerów
    Pozdrawiam
    Krzysztof

0 3
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2017 22:18
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Lut 2017 22:40
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Jak najbardziej, przyjmuję Twoją uwagę i w zasadzie to się z nią zgodzę, aczkolwiek.

A) informacje o istniejących połączeniach będą czysto poglądowe (nie będą wykorzystywane do tego aby umożliwiać automatyczne załączanie wyłączanie)
    B) ten panel istnieje od wielu lat, i jedynym ulepszeniem jakie chciano wprowadzić, to instalacja lampek na panelu sygnalizujacych wystąpienie napięcia na kablach

W związku z B, chcę zrobić małe urządzenia badające stan kabla na transoptorach, których jedynym zadaniem będzie zapalenie zapalenie lampki na panelu, oraz informacja o stanie na wspomnianej wcześniej szynie. Nie sądzę, aby to zadanie było na tyle skomplikowane, żebym musiał obawiać się błędów w oprogramowaniu bądź innych powodów dla których lampka nie będzie się zapalać.
    A to jak wspomniałem jedyne ulepszenie jakie chciano wprowadzić, tylko po to, aby nikt kabla nie wypiął w czasie gdy jest załączone.
    Dla rozjaśnienia, nie jest to rozdzielnia elektryczna, prądy nie są większe niż 1A. Wspomniane 1000V jest to absolutny limit występujący tam sporadycznie, zazwyczaj jest to 250VAC lub 200VDC (prądy rzędu 0.1-0.5A). Urządzenia która załączają te napięcia, mają zabezpieczenia i w przypadku, zwarć, skoków itd się wyłączają.
    Jestem przekonany, że będę spał spokojnie, skoro przez 15 lat bez tych lampek nikogo nie zabiło.

Myślę, że za szybko wyciągnąłeś wnioski.
    A temat był o tym czy szyna CAN jest tu dobrym pomysłem oraz jaki mały mikrokontroler z CAN mógłbym zastosować.

PS. W zasadzie dobrze, że rzuciłeś taką odpowiedzią, dzięki temu naszła mnie myśl, że układy do których będą podłączone lampki, powinny badać jej prąd, a w przypadku uszkodzenia (otwarta / zwarta) piszczeć buzzerem. Dzięki.

0
  • #4 12 Lut 2017 23:13
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów