Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie

12 Lut 2017 22:03 1287 13
  • Poziom 2  
    Witam.

Szukam sterownika PLC, który mógłby zastąpić stary a mianowicie Idec FA-2J w lakierni do podeszw. Nie jest to mój sprzęt, a chcę pomóc osobie, która go nabyła, gdyż nie zna się ona kompletnie na elektronice, ja co prawda mam małe doświadczenie, ale podstawy automatyki oraz elektroniki jakieś posiadam.

Nowe PLC musi sterować dwoma silnikami za pośrednictwem falowników. Jeden z nich jest trójfazowy, drugi bodajże jednofazowy z enkoderem inkrementalnym oraz trzema elektrozaworami ciśnienia sprężonego powietrza. Dwa elektrozawory podają ciśnienie na pistolety natryskowe, a trzeci zamyka lub otwiera kopyto za pośrednictwem siłowników. Do tego wszystkiego dochodzi sterownik nożny, który wcześniej uruchamiał program.

W załączniku przedstawiam zdjęcia ww maszyny. Od razu uprzedzam, iż nie chcę uruchomić sam tej maszyny, ale chcę zdobyć jak najwięcej informacji, ponieważ wielu "doświadczonych" automatyków oraz elektroników nie potrafiło mi pomóc, a firmy cenią się bardzo wysoko za diagnozowanie tego typu urządzeń. Jeżeli jest ktoś, kto chciałby się tym profesjonalnie zająć, to czekam na wiadomość prywatną.

Pozdrawiam serdecznie.
    Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie3 (2).jpg Download (3.03 MB)
    SZAFA STEROWNICZA:
    CAŁA MASZYNA: Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie20170208_1...146(1).jpg Download (3.88 MB)
    DÓŁ MASZYNY: Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie1.jpg Download (5.62 MB)
    HMI PCS LAUER 600FZ: Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie20161229_2..316.jpg Download (2.21 MB)
    ELEKTROZAWORY/ZBIORNIKI: Idec FA-2J alternatywne PLC - Wymiana sterownika PLC w maszynie20161229_2..336.jpg Download (3.11 MB)
    :
  • Poziom 25  
    A co jest nie tak z "tym" aktualnym sterownikiem?
  • Poziom 16  
    A gdybyż Autor postu to wiedział... Zycie byłoby łatwiejsze.
  • Specjalista Automatyk
    Wszystko można zrobić to tylko kwestia za jaką kasę. W tym wypadku program należy napisać od nowa, więc trochę pracy przy tym jest.
  • Poziom 24  
    Zgadzam się z przedmówcą.
    Układ nadaje się najlepiej do całkowitej wymiany ze względu na "antyczne" komponenty automatyki i sterowania.
    Jeśli to urządzenie ma zarabiać na siebie i właściciela, to musi być niezawodne, łatwe w obsłudze i tanie w serwisie.
    Zastosowany PLC i HMI nie są spotykane na polskim rynku i kwalifikowałyby się do wymiany.
    Może udałoby się w jakiś sposób zgrać oprogramowanie i je "przepisać" na nowszy sprzęt, ale chyba łatwiej będzie napisać od nowa znając funkcjonalność.
    Zresztą sama maszynka nie jest skomplikowana, a w samej rozdzielnicy nie ma zbyt wielu elementów.
  • Poziom 22  
    A więc trzeba zacząć od we/wy wersja minimalna
    DO dwa po jednym dla kazdego falownika zezwolenie startu
    DI dwa na każdy falownik potwierdzenie przacy ze styku alarmowego
    AO dwa na każdy falownik (referencja)
    DO trzy dla elektrozaworów
    DI dla sterowania nożnego
    AI Dołożył bym przetwornik ciśnienia dla monitoringu powietrza
    Do czego enkodery?
  • Specjalista Automatyk
    Na drzwiach masz potencjometry więc AO bezzasadne...

Dodano po 47 [sekundy]:

Enkoder pewnie do obrotu...kopytka ;)
  • Poziom 22  
    To musisz zrozumieć "automatyzacja procesu" proponujesz komuś wydać kasę zmienić komponenty i dalej korzystać z potencjometrów.
    Skup się trochę kolego, enkoderów używa się do liczenia do obrotu używa się skalowania analogowego, zwykły suwak z blokadą hamulca zaoszczędza kilka stów.
    Kolego jak się zdecydujesz to pisz na PRIV zrobię schemat w eplanie i program.
  • Specjalista Automatyk
    romulus73 napisał:
    ...Skup się trochę kolego, enkoderów używa się do liczenia do obrotu używa się skalowania analogowego, zwykły suwak z blokadą hamulca zaoszczędza kilka stów...

Mimo sporej wiedzy i doświadczenia nie mogę sobie tego wyobrazić!

Potencjometry pewnie służą do nastawiania szybkości falowników - zatem jak zamierzasz je zastąpić?
    Enkoder albo do slidera (szyny w poprzeg komory) albo do pełnego obrotu kopyta które jest wewnątrz - jak zatem zastąpić to ma:
    romulus73 napisał:
    ...zwykły suwak z blokadą hamulca zaoszczędza kilka stów...
  • Poziom 24  
    romulus73 napisał:
    zwykły suwak z blokadą hamulca zaoszczędza kilka stów

Zaoszczędzi "kilka stów" na kilka miesięcy, a potem zaczną się problemy, gdy potencjometr zacznie szwankować.
    Jeśli ma być badana dokładnie pozycja to tylko enkoder - przynajmniej jest to trwały i bezobsługowy element (no chyba, że ktoś mechanicznie go uszkodzi).

Potencjometry na elewacji szafy służą tylko do zadawania prędkości napędów (posuw i obrót).
    Jeśli przerabiać sterowanie na nowoczesne, to pozbyć się archaicznych rozwiązań i wszystko zaszyć w HMI.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich, którzy odpowiedzieli na mój post jednocześnie dziękuję za zainteresowanie.

Enkoder służy do ustalania pozycji silnika od głowicy z pistoletami.

Sterownik został wyczyszczony podczas próby połączenia się z WindLDR, przyjmował nowe programy, ale nie chciał wejść w tryb "RUN", po kilku próbach sterownik siadł całkowicie i nie chce się uruchomić. HMI jest sprawne.

Panowie, potrzebujemy pomocy i jeżeli znajdzie się osoba konkretna oraz chętna do uruchomienia tej maszyny, jesteśmy w stanie się dogadać z takim człowiekiem.
  • Specjalista Automatyk
    BielickiP napisał:
    Witam wszystkich, którzy odpowiedzieli na mój post jednocześnie dziękuję za zainteresowanie.

Enkoder służy do ustalania pozycji silnika od głowicy z pistoletami.

Sterownik został wyczyszczony podczas próby połączenia się z WindLDR, przyjmował nowe programy, ale nie chciał wejść w tryb "RUN", po kilku próbach sterownik siadł całkowicie i nie chce się uruchomić. HMI jest sprawne.

Panowie, potrzebujemy pomocy i jeżeli znajdzie się osoba konkretna oraz chętna do uruchomienia tej maszyny, jesteśmy w stanie się dogadać z takim człowiekiem.

Rozumiem kolego , że sterownik padł na wieki?
    Czy posiadasz program do niego?
    Prawdopodobnie masz do wymiany plc i hmi oczywiście z nowym programem.
    Mogę to zrobić, ale za 2-3tyg.
  • Poziom 2  
    Posiadam do niego program i kabel który sam polutowałem wg schematu dostępnego w internecie. PLC w ogóle się nie włącza, umarł w butach..