Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor sterujący przyciskiem push-button

9.7 dB 13 Feb 2017 03:42 900 9
IGE-XAO
 • #1
  9.7 dB
  Level 3  
  Witam!
  Zgłębiam aktualnie wiedzę na temat tranzystorów, co prawda idzie mi to w miarę opornie, ale zamierzam sie nauczyć ich zastosowań. Póki co próbuje zrobić wyłącznik do kilku ledow podłączonych szeregowo na płytce UV, typu włącz wyłącz, oraz posiadam jeden (chyba bistabilny?) polega na tym, ze po naciśnięciu powinien zacząć płynąc prad i włączyć ledy, jednak jest na odwrót: podłączam podlutowanymi kabelkami przełączniki włącz wyłącz do + i - szyn zasilających po obu stronach płytki 840. Jednak przełącznik po podłączeniu w pozycji on zachowuje sie jakby był na off = wyłączenie powoduje włączenie, tak samo dzieje sie z włącznikiem, ktory odlutowalem od jakiejś latareczki malutkiej ktory po naciśnięciu włączal ledy, po puszczeniu odskakiwał sam (jak taki typ guzika/włącznika sie nazywa) i jak podłączyć to poprawnie, zeby po naciśnięciu ledy sie włączały? (Póki co jak podłączam ten przekazanik, ledy nie gasną, czyli działa na odwrót - stad pomysł z zastosowaniem tranzystora - wiem, ze było wałkowane wielokrotnie, ale nie w takim przypadku. Chodzi mi o to czy moge użyć dowolnego tranzystora z tych ktore posiadam i jak podłączyć ten przycisk, zeby działał w poprawna stronę? (Zataczał układ a nie wyłączał) - tak samo dzieje sie w przełącznikach on/off - w pozycji on ledy sa włączone, w pozycji off wyłączone. Dodam ze zasilam układem zasilania powermod-1, ale testowałem na 4 rożnych układach i płytkach i efekt ten sam.
  Posiadam tranzystory w obudowach to-92:
  S9012-16, A1015, C1815, MPSA42/92, 2N5401, 2N5551, A733, S945, S8050D, S8550D, 2N3904, 2N3906, 13001.

  Ktory z nich zastosować i jakby ktos mógł, bardzo bym prosił o wyjaśnienie gdzie podłączyć przycisk a gdzie tranzystor (reszty mam nadzieje sie domyśle :) )

  Pytanie zadałem po tygodniu czytania aftow o tranzystorach bipolarnych pnp i npn i niby rozumiem, ale w praktyce nie ma szans mimo masy schematów, nic mi nie chce wyjsć mimo godzin spędzonych nad podłączeniem głupiego włącznika.
  Mam nadzieje, ze z czasem wraz z ilością spędzonych godzin, kiedys będe szybko i sprawnie projektował układy :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  9,4dB
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  dejmos
  Level 23  
  Może jakiś schemat ... nawet odręczny? Bo z tego co napisałeś:
  Quote:
  podłączam podlutowanymi kabelkami przełączniki włącz wyłącz do + i - szyn zasilających po obu stronach płytki 840

  To zwierasz przełącznikiem zasilanie i dlatego diody gasną gdy przełącznik jest włączony.
 • Helpful post
  #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Pytanie zadałem po tygodniu czytania aftow o tranzystorach bipolarnych pnp i npn i niby rozumiem, ale w praktyce nie ma szans mimo masy schematów, nic mi nie chce wyjsć mimo godzin spędzonych nad podłączeniem głupiego włącznika.
  Zanim zabierzesz się na poważnie za tranzystory, trzeba opanować wyłączniki, przewody i miernik :)

  Dużo słów napisałeś ale niewiele z tego wynika, bo wszystko jest "chyba" albo "jakby" w elektronice na domysłach się daleko nie zajedzie, trzeba mieć pewność.

  Sprawdź ten wyłącznik omomierzem, ile ma styków, które są zwierne które rozwierne, czy jest bistabilny czy monostabilny.

  Opisz krótko i zwięźle, co chcesz zrobić, bo z tego słowotoku niewiele wynika, przynajmniej dla mnie.
  Quote:

  Mam nadzieje, ze z czasem wraz z ilością spędzonych godzin, kiedys będe szybko i sprawnie projektował układy :)
  Z pewnością, ale najpierw trzeba zmienić sposób myślenia - żadnego "wydaje mi się" ma być "znam fakty - jestem pewien, a jak nie znam - to znam sposób żeby się dowiedzieć, jak nie znam sposobu - to wiem gdzie szukać, a jak nie wiem, to się uczę podstaw"
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #4
  Marian B
  Level 37  
  Taka praktyczna rada:
  Podstawowymi narzędziami w elektronice jest kartka papieru, miękki ołówek i ewentualnie "gumka myszka".

  Wszystko co powstaje w głowie powinno natychmiast być przeniesione na papier, nawet najprostszy układzik typu podłączenie żaróweczki do bateryjki, bo na przykład w czasie przemyśleń może się okazać, że wyłącznik warto zamontować w innym miejscu układu.

  Im więcej zabazgranych kartek, tym bliżej do rozwiązania problemu.

  Zapisane na papierze "nie trafione" rozwiązanie ma tą zaletę, że zawsze można tam zajrzeć, zweryfikować błąd, poprawić na następnym rysunku.

  Rysowanie za każdym razem, nawet najbardziej prostych układów (pomysłów) uczy posługiwania się poprawną symboliką elementów, oraz uczy porządku w prowadzeniu linii połączeń, co jest bardzo ważne ze względu na przejrzystość.

  Lutownica, cyna, śrubokręt, itp., to są tylko pomocnicze narzędzia służące do zweryfikowania tego, co powstało na kartce papieru, czyli "w głowie".
 • #5
  9.7 dB
  Level 3  
  Chociaż cały czas czytam różne dobre artykuły, to cieżko jest mi to zastosować w praktyce i przenieść na płytkę. Przyswajanie wiedzy mam o tyle utrudnione, że korzystam z telefonu. Laptopa mam w serwisie, ale mam zamówione kilka dobrych książek . :)
 • Helpful post
  #7
  dejmos
  Level 23  
  Te przewody przy lewej stronie zdjęcia są od przełącznika? Jeżeli tak to jak wcześniej wspomniałem zwierasz zasilanie i dlatego diody gasną. Długo Ci ten zasilacz przy takim katowaniu nie wytrzyma.
  Zrób zdjęcie z dalszej odległości z góry tak aby wszystkie przewody było widać.
 • #8
  9.7 dB
  Level 3  
  Tranzystor sterujący przyciskiem push-button
  Ee kolego szanowny jakbys wykrakał :z
  Spojrzałem wlasnie po przeczytaniu postów na płytkę i moduł nie działa. :x co walnęło ? Moduł na pewno, zasilacz chyba dobry? Nie chce mi sie ucinać kabla i lutowac piny zeby sprawdzić.

  //EDIT: kabelki przełącznika oczywiście jeden do minusa. Złe podłączyłem do zdjęcia .
  Dodano po 8 [minuty]:
  No to mam tylko modul mini usb na ładowarkę od telefonu :x no i impulsowy 12v 2,5A ale on mi na nic sie nie ma da..
  EDIT: co dokładnie masz ma mysli pisząc "katować"?
 • Helpful post
  #9
  dejmos
  Level 23  
  "Katować" tzn zwierać wyjście zasilacza. Jeżeli czytałeś o tranzystorach przez ostatni tydzień to myślę, że powinieneś dać radę narysować schemat układu który chcesz złożyć lub postaraj się to opisać mniej chaotycznie. Bo jeżeli dobrze zrozumiałem to chcesz podłączyć kilka diod do zasilania poprzez wyłącznik i to Ci nie działa tak jak powinno? A później chcesz do załączania tych diod użyć tranzystora (któregoś z wymienionych) i sterować ten tranzystor za pomocą wyłącznika. Tak?
 • #10
  9.7 dB
  Level 3  
  Dokładnie tak, jak pissesz - prosze wybaczyć nadmiar treści.
  Pozdrawiam!