Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc

gulson 13 Lut 2017 09:55 8457 32
  • Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc
    Podczas tegorocznych, XXIII Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon odbędzie się druga edycja "Mistrzostw w Lutowaniu", organizowanych przez firmę Renex. Sukces ubiegłorocznej edycji i duże zainteresowanie są silnym magnesem także tym razem, gdyż zainteresowanych zmaganiami jest jeszcze więcej. Czy finaliści Pierwszej edycji obronią swoje zwycięskie tytuły?

Impreza odbędzie się w pomieszczeniach znajdujących się na I piętrze hali głównej (nad głównym wejściem do Expo XXI). W holu zlokalizowane będzie forum, w którym będą prowadzone rozmowy z uczestnikami oraz prowadzone będą dyskusje i wywiady branżowe. Jest to też miejsce z którego będzie można obserwować przebieg Mistrzostw i zmagania uczestników. Część konkursowa będzie odbywać się w sali C-1, na specjalnie do tego celu przygotowanych stanowiskach roboczych, które przyjmą w sumie 150 uczestników. W tym roku rejestracja została otwarta dużo wcześniej, bowiem 1,5 miesiąca przed imprezą, co świadczy o tym, że Mistrzostwa cieszą się coraz większym zainteresowaniem uczestników. Rosnące zainteresowanie dotyczy też sponsorów i patronujących imprezie mediów. Tegoroczną edycję sponsorują m.in. firmy takie jak: Yamaha, PACE, Piergiacomi, Forbo, Panasonic, Reeco, Tagarno, MicroCare i niemiecki Kester.

Pierwszy dzień Mistrzostw przeznaczony jest wyłącznie dla uczniów ze szkół technicznych oraz studentów. To grupa, która na imprezie będzie miała możliwość poznania najnowocześniejszych technologii montażu komponentów oraz standardów obowiązujących przy produkcji elektroniki. Drugi i trzeci dzień przeznaczony jest dla pracowników firm produkcyjnych i serwisowych. Konkurs będzie tutaj jednocześnie pokazem umiejętności ich personelu i z pewnością zapewni odpowiednią dawkę emocji, podgrzewając dodatkowo atmosferę samych targów.

O tym, jakie emocje towarzyszyły uczestnikom pierwszej edycji, można przekonać się oglądając film:

Link

Ogromny rozmach drugiej edycji Mistrzostw w Lutowaniu z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby zwiedzających Targi Automaticon. Impreza jest także świetną okazją do uzyskania dostępu do informacji branżowych takich jak normy i standardy związane z nowoczesną produkcją elektroniki. Dzięki temu, zarówno uczestnicy jak i właściciele firm dostrzegają potrzebę dalszego kształcenia personelu działów produkcji. Impreza ma charakter otwarty i bezpłatny.
    Rejestracja uczestnictwa w Mistrzostwach dostępna jest na stronie http://rsc.zone/rejestracja/

Portal Elektroda.pl jest patronem medialnym Mistrzostw w Lutowaniu i przedstawiciel elektroda.pl będzie dostępny na targach. Serdecznie zapraszamy.

Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    gulson
    Administrator Systemowy
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson napisał 18326 postów o ocenie 1592, pomógł 63 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
  • PCBway
  • PCBway
    gulson
    Administrator Systemowy
    Przecież to konkurs - zabawa :)
    A odnośnie montowni, to w USA nawet montowni nie mają :) To znaczy teraz będą próbowali zawracać produkcję. Więc wygląda na to, że każdy chce mieć montownię, no bo ile można drukować papieru bez pokrycia tego w fizycznej produkcji :)
    max-bit
    Poziom 26  
    Może i zabawa ale mi się nie podoba.
    A co nie można zrobić jakiegoś bardziej rozsądnego (twórczego) konkursu ?
    Co do USA, o nich to ja bym się nie martwił.
    Montownie mają takie jakie potrzebują, a jednocześnie stanowią technologiczne bezpieczeństwo.
    Np. ot maja takie montownie:

Druga edycja mistrzostw w lutowaniu już za miesiąc
    gulson
    Administrator Systemowy
    max-bit napisał:
    Może i zabawa ale mi się nie podoba.
    A co nie można zrobić jakiegoś bardziej rozsądnego (twórczego) konkursu ?

Organizuje to firma Renex, która się zajmuje sprzedażą sprzętu do wszelkich montowni i warsztatów. Pewnie doszli do wniosku, że to będzie najlepiej branżowo pasować. Może nie jest to innowacyjne, ale zdolności manualne trzeba mieć.

max-bit napisał:
    Co do USA, o nich to ja bym się nie martwił.
    Montownie mają takie jakie potrzebują, a jednocześnie stanowią technologiczne bezpieczeństwo.
    Np. ot maja takie montownie:

No tak, Intel. Ale masz rację, na razie nie ma się o co martwić, póki Chińczycy dla nich montują a oni dają w zamian zielony nadruk na papierze, to wszystko jest w porządku :) Jednak problem braku montowni dostrzegają i będą próbowali to zmieniać. Dla mnie lepsza kolejna montownia, niż call center czy jakikolwiek outsourcing, który można w miesiąc zwinąć i przenieść w inne miejsce.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    gulson napisał:
    Organizuje to firma Renex, która się zajmuje sprzedażą sprzętu do wszelkich montowni i warsztatów. Pewnie doszli do wniosku, że to będzie najlepiej branżowo pasować. Może nie jest to innowacyjne, ale zdolności manualne trzeba mieć.

Prototypów np. nie montuje się automatycznie.
    Albo jak zlecasz montaż 10 sztuk wysoce specjalizowanego urządzenia to koszty uruchomienia maszyn i ich zaprogramowania przewyższą cenę pracy ręcznej (o ile nie jest wymagane użycie maszyn).

Podobnie błędy po montażu maszynowym poprawia się ręcznie (zawsze jest trochę błędów, których AOI nie wyłapie).
    krisRaba
    Poziom 28  
    Nie wiem, czy na zdjęciach i filmie dobrze widzę, ale konkurs dotyczy głównie THT i jest to na czas? ;-) Czy może to tylko ten wspomniany etap szkolny?
    Bo ciekawiej by było jakieś LGA, SC-70, 0402/0603, QFN i inne małe "żuczki" ;-) Tylko tego raczej nie robi się na czas. Chyba że zakładają, że to już pasta, piecyk i wio :-)
    MasMas
    Poziom 16  
    Na czym polega konkurs? W sensie lutuje się na czas? Na dokładność? Są punkty za styl? :D I kary za rozlany topnik?
    Tommy82
    Poziom 40  
    Gdzie te targi będą bo albo nie pisze albo przeoczyłem.
    olekt2002
    Poziom 29  
    Tommy82 napisał:
    albo nie pisze

Nie jest napisane.
    Tommy82
    Poziom 40  
    @olekt2002
    Co racja to racja
    Gdzie te targi będą bo albo nie jest napisane albo przeoczyłem.
    krisRaba
    Poziom 28  
    Tommy82 napisał:
    Gdzie te targi będą bo albo nie jest napisane albo przeoczyłem.
    gulson napisał:
    Podczas tegorocznych, XXIII Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon

:arrow: http://www.automaticon.pl/ ;)
    http://www.automaticon.pl napisał:
    Targi AUTOMATICON ® 14-17 marca 2017, Warszawa
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Byłem rok temu, więc może trochę opiszę jak to wtedy wyglądało.

Ogólnie wszystko polegało na tym, by w ciągu 45 minut przylutować wszystkie elementy bądź możliwie dużą ich liczbę. Oczywiście, liczyła się jakość lutowania, czystość płytki, to czy układ działa czy polaryzacja jest zachowana, ilość elementów i jeszcze przestrzeganie zasad związanych z esd. Sama płytka była prosta i miała tylko elementy smd i tht, które były stosunkowo łatwe do przylutowania.
    I to samo do zrobienia, było przez wszystkie, trzy dni targów.
    Oczywiście potem był finał, ale tu było podobnie.

A co do miejsca i daty, to przecież jest to podane na jednym ze zdjęć albo można po prostu sprawdzić targi automaticon.
    Tommy82
    Poziom 40  
    Już to wiem wygoglowałem po expo xxi ale spodziewałem się tej informacji plaintextem ;)
    atek000
    Poziom 17  
    Znam firmę Renex, robiłem tam szkolenie IPC. Sam byłem zainteresowany zeszłorocznym konkursem, ale niestety brak w danym czasie wzięcia urlopu a ponad to specjalnie musiałbym wyjeżdżać do PL. To co mnie się spodobało, to Renex był głównym organizatorem i sponsorem a nagrody były całkiem ciekawe (lutownice, sprzęt, książki), rozdawane w każdym dniu i w różnych grupach. Nie czytałem jeszcze jakie będą w tym roku, aby nie gorsze. Ilość osóg biorących udział 150... łłłłaaałłłł.
    Mnie natomiast udało się wziąść udział w konkursie odbywającym się w UK. Organizatorem była firma ART Rework, autoryzowane centrum szkoleń IPC, lecz współorganizatorem było samo międzynarodowe zrzeszenie IPC. I co? I lipa. Jakaś nagroda finansowa tylko za czołowe 3 miejsca, (jak dobrze pamiętam to 200, 100, i 50 funa) chociać za pierwsze miejsce sponsorowali wyjazd i pobyt na mistrzostwach Europejskich (chyba w niemczech) a następnie za 1 miejsce tam, na mistrzostwach międzynarodowych (USA, Vegas) - to już coś.
    Niestety sam konkurs i organizacja pozostawiała wiele do życzenia. Ilość chętny do wziącia udziału 25 (całe UK w porównaniu do 150 w PL). A finalnie przybyło tylko 20 osób.
    Gdybym tylko miał czas i możliwość wzięcia urlopu, chętnie przybył bym na polskie mistrzostwa.
    zen3x
    Poziom 31  
    Czy nagrodami są takie lutownice PACE? Ewentualnie mógłbym się zadowolić takim stołem wraz z oświetleniem.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    meio.gordo napisał:
    Na świecie robi się zawody w pisaniu algorytmów a w Polsce w lutowaniu

Wiesz akurat na elektrodzie jest dużo ludzi kodujących, tylko nie ma popytu na ich usługi wielkiego.
    Wiesz ja też pisałem sporo na 51, i nawet prace dyplomowe w asamblerze wraz z oprymalizowanym kodem do wglądu, ale to niszowa kiepsko płatna praca .
    Po prostu w Polsce nie ma dużego zapotrzebowania na takich.
    Co innego java czy inne androidy.

Zawody jak zawody mogą być nawet w s..... do wody , różne są dyscypliny .
    oloam
    Poziom 21  
    piotrva napisał:
    Prototypów np. nie montuje się automatycznie.
    Albo jak zlecasz montaż 10 sztuk wysoce specjalizowanego urządzenia to koszty uruchomienia maszyn i ich zaprogramowania przewyższą cenę pracy ręcznej (o ile nie jest wymagane użycie maszyn).

Tu sie z Toba nie zgodze. Sam jestem operatorem lini smt i wiem, ze majac odpowiednie oprogramowanie na pc i dokumentacje od klienta (mnie wystarcza pliki gerber gorna i dolna (jezeli montaz dwustronny) warstwa, BOM i dane pick&place) zaprogramowanie maszyny moze trwac nawet 10min. Maszyny (przynajmniej u mnie w firmie) pracuja non-stop wiec nie ma kosztow z uruchomieniem maszyn (nie wiem o jakich kosztach piszesz ale np piec tunelowy czy fala sa wlaczane rano a czas gotowosci siega 30-45min). Problem z prototypami jest taki, ze ciezko jest zanlezc okienko czasowe, w juz zaplanowanym harmonogramie produkcji. Poza tym, sa tez regularne zamowienia gdzie uzbrojenie feederow trwa np 4godz a sam run plytek 0,5godz. Klient jest informowany wtedy ze placi za czas a nie za sam montaz (z czego klient zdaje sobie doskonale sprawe).

piotrva napisał:
    Podobnie błędy po montażu maszynowym poprawia się ręcznie (zawsze jest trochę błędów, których AOI nie wyłapie).

O jakich bledach piszesz? Po maszynach pick&place nie powinno byc zadnych bledow, chyba ze operator nie poradzil sobie z ustawieniem maszyn.

meio.gordo napisał:
    Na świecie robi się zawody w pisaniu algorytmów a w Polsce w lutowaniu.

Ciekawe co piszesz. Standardy IPC sa wlasnie stworzone firmy swiatowe. IPC J-STD jest niczym innym jak wlasnie podrecznik 'prawidlowego' montazu w elektronice. Wlasnie na swiecie wymagane i mile widziane sa certyfikaty IPC. Sam kurs IPC to takie wlasnie zawody w lutowaniu...

Nie ogladalem filmiku ale ciekawi mnie wg jakich standardow oceniaja jakosc lutowania. Czytajac post kolegi @atek000 rozumie, ze oceniaja wg standardow IPC, tylko czy pytaja o ten standard uczestnikow konkursu. Jezeli tak, to chyba wystarczy szybko wylutowac plytke w klasie 3. Ciekawi mnie tez sytuacja jezeli ktos wylutuje plytke w klasie 2 duzo szybciej nie osoba , ktora wylutuje w klasie 3 - kto wtedy jest zwyciezca?
    Tommy82
    Poziom 40  
    Drwale od wielu lat używają pił mechanicznych a jednak dalej są zawody w cięciu piłą "moja-twoja" czy rąbaniu siekierą na czas.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    oloam napisał:
    Problem z prototypami jest taki, ze ciezko jest zanlezc okienko czasowe, w juz zaplanowanym harmonogramie produkcji. Poza tym, sa tez regularne zamowienia gdzie uzbrojenie feederow trwa np 4godz a sam run plytek 0,5godz. Klient jest informowany wtedy ze placi za czas a nie za sam montaz (z czego klient zdaje sobie doskonale sprawe).

No otóż to o czym piszesz, może wyraziłem się nie precyzyjnie, ale chodziło mi o całość przygotowania procesu (zwiezienie z magazynu części, zamontowanie w feederach, ...)

oloam napisał:
    O jakich bledach piszesz? Po maszynach pick&place nie powinno byc zadnych bledow

Czasem zdarza się, że AOI coś wykryje, np. element się przesunął, gdzieś w taśmie z fabryki był odwrócony. Albo błędy na poziomie testów funkcjolanych.
    Tommy82
    Poziom 40  
    Ale traktujcie taki konkurs jako wprawka dla młodzieży która musi się czegoś (podstaw) nauczyć.
    To coś jak konkurs wypieków babć w jakimś kole gospodyń wiejskich, przecież każdy wnuczek wie że jak babcia tort odwali to ... A mimo to babcie się bawią we współzawodnictwo. Każdy musi od czegoś zaczynać a nawet jeśli potrzeba levelu wyżej to dobrze jest trenować i sprawdzać podstawy, to tradycja.
    oloam
    Poziom 21  
    piotrva napisał:
    No otóż to o czym piszesz, może wyraziłem się nie precyzyjnie, ale chodziło mi o całość przygotowania procesu (zwiezienie z magazynu części, zamontowanie w feederach, ...)

Coz, dotyczy to kazdej produkcji a nie tylko prototypow. Fakt, nie prototypujemy dla hobbystow, bo moze to skonczyc sie tylko na prototypie. W wiekszosci przypadkow firmy, ktore zamawiaja prototypy wracaja z z produkcja wieloseryjna tego prototypu. Jedyna roznica z mojej strony ,to to, ze prototypow nie rozdzielam miedzy maszynami pick&place tylko robie na jednej, jak juz idzie seria wtedy optimalizuje na dwie maszyny (o ile jest sporo polozen)
    piotrva napisał:
    Czasem zdarza się, że AOI coś wykryje, np. element się przesunął, gdzieś w taśmie z fabryki był odwrócony. Albo błędy na poziomie testów funkcjolanych.
    .
    Zdarzaja sie odwrocone elementy na tasmie, (tj. mowie orezystorach ) raz na kilka milionow - wg mnie srednio raz na rok a i to wg satndardow ipc nie stanowi problemow (jezeli qc przepuscil probke - z zasady 1st off). Co do wiekszych ukladow to owszem maszyna moze polozyc , ale nie bez zatrzymania sie - przewaznie dotyczy to ukladow dostarczanych w tubach, gdzie przy zlym ustawieniu, maszyna ma problem z podniesieniem komponentu z feedera typu stick ale jak wczesniej napisalem zatrzymuje sie albo 'wprawne' ucho operatora wykryje dwie proby poniesienia komponentu (maszyna zatrzymuje sie po drugiej nieudanej probie podniesienia) - powiedzmy ze przy pierwszej probie komponent zostal odwroconyw a druga zakonczyla sie polozeniem, wtedy po wyjsciu z maszyny wystarczy 'rzut oka' na plytke i taki komponent jest widoczny i do poprawienia przed piecem.
    bananek78
    Poziom 6  
    A ja Wam powiem, że uwielbiam elektronikę tego typu. Budowanie układów i zabawy z czujnikami- choć nie jestem od tego specjalistą to sam stworzyłem wentylator, który uruchamia się gdy włączę światło (użyłem czujnika światła adrunio)
    Tremolo
    Poziom 43  
    Zalezy o jakie lutowanie chodzi. Oczywiscie impreza jest dla dorosłych. Sam pracuje w takiej firmie w UK. Lutowanie dzielą na SMD THD łączenie przewodów, topienie w plynnej cynie końcówek . Robią głównie dla Francuzów. Ida na szybkosc i powtarzalność. Tylko montaż.

Zadanie na konkurs. Tak połączyć przewody zeby wytrzymały najwieksze obciazenie.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Tremolo napisał:

Zadanie na konkurs. Tak połączyć przewody zeby wytrzymały najwieksze obciazenie.

Obciążenie w sensie wytrzymałości mechanicznej na zrywanie, czy wytrzymujące jak największy przepływający prąd?

Obie rzeczy nie koniecznie prosta sprawa...
    gulson
    Administrator Systemowy
    And! napisał:
    Obciążenie w sensie wytrzymałości mechanicznej na zrywanie

Tylko, gdzie miałoby to zastosowanie? Powinno się jednak tak projektować, aby spoiwa nie musiały przenosić znacznych obciążeń.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Nie wiem :) konkurs to konkurs, produkt pracy konkursowej nie musi mieć praktycznych zastosowań ale może sprawdzać praktyczne umiejętności lub kreatywność a przede wszystkim dostarczyć rozrywki uczestnikom.
    OldSkull
    Poziom 27  
    gulson napisał:
    And! napisał:

Tylko, gdzie miałoby to zastosowanie? Powinno się jednak tak projektować, aby spoiwa nie musiały przenosić znacznych obciążeń.

Ale praktyka jest taka, że jednak jakieś przenoszą. Nawet przemysłowe normy IPC uwzględniają testy obciążenia. Co prawda nie dla połączeń lutowanych, ale zawsze. Skoro połączenia zaciskane z definicji mogą być obciążane to będące na tym samym przewodzie lutowane też.
    Aczkolwiek poprawnie wykonane połączenie lutowane zerwie się już poza miejscem lutowania. Dla takich połączeń jednak korzysta się z oceny wizualnej.
    And41x1
    Poziom 26  
    gulson napisał:
    And! napisał:

Choćby w Polskich firmach, produkujących na potrzeby kosmiczne i wojskowe.

http://creotech.pl/pl/projekty-blog/

http://www.transbit.com.pl/

http://astripolska.pl/