Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jungheinrich - Wózek elektryczny, podnosi ale nie jeździ

13 Lut 2017 09:58 2115 7
  • Poziom 13  
    Witam :)

Proszę o pomoc w naprawie sterownika do elektrycznego wózka widłowego Jungheinrich.

Jestem w dość niekorzystnej sytuacji ponieważ posiadam tylko ten sterownik (bez wózka) i nie mam szans na sprawdzenie jakichkolwiek sygnałów czy ich pomiar.
    Moja wiedza na temat niesprawności opiera się tylko na "zeznaniu" właściciela, który twierdzi, że:
    - wózek podnosi i opuszcza ciężar, natomiast nie jeździ
    - zostały sprawdzone sygnały wychodzące z drążka sterowniczego i są one właściwe
    - wyświetla się kod błędu 23.

Po wstępnym sprawdzeniu elektroniki sterownika nie widać oczywistego źródła problemu (uszkodzone elementy, przepalone ścieżki, itp.)

Razem ze sterownikiem dostałem do wózka instrukcję ze schematami (elektryka, hydraulika, itp.) Z analizy schematów elektrycznych wynika że sterownik steruje dwoma silnikami: jednym do podnoszenia/opuszczania i drugim do jazdy przód/tył. Wynika z tego, że możliwym problem jest sterowanie silnika przód/tył.
    Idąc dalej... do każdego z silników podłączonych jest 4 przewody: 2 zasilające i 2 służące do pomiaru prądu (tego do końca nie jestem pewien). Czy można sprawdzić sterowanie silnika mając tylko sam sterownik?

Czy ktoś spotkał się z taką niesprawnością wózka? Może to jest jakaś "typowa" usterka dla tego sterownika?
    Proszę o pomoc lub naprowadzenie gdzie szukać problemu, co sprawdzić.

Jeśli komuś mogłyby się przydać schematy z instrukcji proszę dać znać.

Poniżej zamieszczam zdjęcia sterownika.

Pozdrawiam,

Jungheinrich - Wózek elektryczny, podnosi ale nie jeździjung_0..jpg Download (231.47 kB)
    Jungheinrich - Wózek elektryczny, podnosi ale nie jeździjung_0..jpg Download (97.47 kB)
    Jungheinrich - Wózek elektryczny, podnosi ale nie jeździjung_0..jpg Download (186.16 kB)
    Jungheinrich - Wózek elektryczny, podnosi ale nie jeździjung_0..jpg Download (122.33 kB)
  • HELUPOWER
  • Użytkownik usunął konto  
  • HELUPOWER
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź.

Masz rację, że zabieram się do tego nie od tej strony ale niestety taki jest stan rzeczy że mam tylko sterownik. Staram się pomóc właścicielowi uruchomić ten wózek, jako że trochę mam pojęcie o elektronice choć muszę przyznać, że naprawa wózków elektrycznych to nie moja bajka.

Oczywiście, że znacznie prościej by było gdyby sterownik był razem z wózkiem, ale mam tylko sterownik do niego i opis słowny "co nie działa" od właściciela.
    Dlatego chcę się dowiedzieć czy jest sposób sprawdzenia sterownika na stole. Chodzi mi o sprawdzenie sterowania silnika do jazdy przód/tył.

Pozdrawiam,
  • Poziom 13  

Z zasilaniem logiki musi być wszystko w porządku bo steruje silnikiem góra/dół.

Sprawdzę jeszcze schemat... może wystarczy mi determinacji aby zasymulować instalację wózka. Wiem, że z Twojego punktu widzenia to nie ma sensu ale mając sam sterownik raczej nie mam innego wyjścia.
    Niestety opcja ze sprawdzeniem sterownika w wózku odpada :(

Czy znasz na tyle płytkę sterownika żeby rozpoznać, który tranzystor jest od którego stycznika?

Pozdrawiam,
  • Poziom 13  
    Art.B napisał:

Kolego, uczepiłeś się tego sterownika, a najprawdopodobniej jest on sprawny. Bez włożenia go do wózka niewiele sprawdzisz.

Sam używasz zwrotu "najprawdopodobniej dobry" a ja chciałbym sprawdzić sterownik i powiedzieć "sterownik jest dobry, właścicielu szukaj problemu gdzie indziej". I do tego zmierzają moje kroki.
    Art.B napisał:

Może to być uszkodzony pot (ew. hall) w zadajniku, zawieszony microswich, sklejony stycznik, zawieszone szczotki silnika, itd. W wózku sterownik kodem błyskowym zakomunikuje co jest "nie tak".

Bardzo cenne są Twoje uwagi i staram się wyłowić z nich sposób na naprawę i za to dziękuję... oby takich uwag więcej.
    Art.B napisał:

Bierzesz się za rzeczy, o których masz mgliste pojęcie, i jeszcze zabierasz się za to od złej strony.

To już słyszałem od Ciebie wielokrotnie.
    Art.B napisał:

Pewnie rozgrzebiesz sterownik, nic nie znajdziesz, a potem ktoś inny będzie się z tym musiał użerać.

A tu chyba Cię trochę poniosło. Ani mnie nie znasz, ani nie wiesz co z tym sterownikiem zrobiłem a czego nie, a osądzasz jakbyś zjadł wszystkie rozumy.
    Uważam, że zasymulowanie instalacji wózka na stole (w moim, ale nie tylko przypadku) jest dobrym pomysłem żeby sprawdzić sam sterownik. Kwestia tylko tego czy opłaci się to ekonomicznie i czasowo.
    Art.B napisał:

PS. A elektrolity końcówki mocy nie popuchły?

Elektrolity są w porządku.

Czy wiesz co oznacza kod błędu 23 dla tego wózka?

Pozdrawiam,