Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiatraczek na baterie słoneczną

13 Lut 2017 10:40 1482 4
  • Poziom 8  
    Witam
    Przeglądając wczoraj bezkres internetówe natrafiłem na wiatraczek solarny
    Spoiler:
    https://greencom.pl/shopfile/produkty/normal/7611.jpg

koszt na allegro takiego cudeńka to ponad 130 zł

spodobało mi się to więc rano wyszedłem do ogródka podwędzić lampkę solarną :P
    silniczek wyjąłem z jakiejś starej zabaweczki jak podłączyłem do niego baterie 1,6v to napierniczał tak szybko jak niepoważny ;P
    bateria z lampki solarnej jak podłożyłem pod żarówkę 60W to uzyskałem z niej 2,5v max jak przystawiłem bezpośrednio do żarówki
    ale silniczek tego nie bierze działa na 1,6v z baterii zwykłej ale z solarnej mimo że jest więcej to nie łapie... podłączyłem woltomierz do silniczka i wtedy z paneliku słonecznego szło 0,3v jak odłączyłem silniczek to panel na nowo wygenerowywał ponad 2v
    mam takie pytanko, czy gdyby założyć jakiś kondensator to miało by to ręce i nogi?
    znalazłem taki kondensator na allegro
    Spoiler:
    https://f.allegroimg.com/s400/060f1a/0540a09c49a6860a27c1bf999e5f
    w cenie 1zł za 3szt
    Pojemność: 1000uF
    Napięcie: 16V
    Wymiary: 10x17mm
    Temp. pracy: -40C ÷ +105C
    Raster: 5mm
    Producent: Chong

jak ten kondensator ma napiecie 16v to on będzie sie ładował aż osiągnie 16v i wtedy dopiero wypuści cały prąd czy będzie to jakoś logicznie działało?
    mniejszego jak 16v nie udało mi sie znaleźć

wiatraczek na baterie słoneczną wiatraczek na baterie słoneczną wiatraczek na baterie słoneczną wiatraczek na baterie słoneczną

przepraszam jeśli pomyliłem działy [/spoiler]
  • Fabryka prądu
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Z kondensatorem to się tak nie da.

A co twojego projektu:
    Zmierz miliamperomierzem jaki prąd jest pobierany przez silniczek z baterii.
    Potem przy oświetleniu żarówką panelu słonecznego zobacz jaki daje prąd (przy podłączonym silniczku). I już będziesz wiedział ile więcej panelików słonecznych będziesz musiał podwędzić aby ci to zaczęło mniej więcej działać.

Podpowiedź: zwróć uwagę na pole powierzchni foto-ogniwa.
  • Fabryka prądu
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Niestety aby zasilić taki silniczek trzeba będzie podłączyć równolegle kilkanaście takich ogniw. Jak chcesz zrobić fajną zabawkę to kup na all. ogniwo około 5W, wtedy ilość wygenerowanego nie będzie cię ograniczać nawet gdy będziesz chciał podłączyć dodatkowo jakieś światełko czy coś.
  • Poziom 9  
    Po pierwsze zanim zabierzesz się za podłączanie czegokolwiek. poczytaj najpierw jakie są podstawowe pojęcia i zależności prądu i napięcia oraz do czego służy kondensator. A jak byś zauważył to ten silniczek już ma przylutowany kondensator :D A takim paneleczkiem to sobie możesz zasilić co najwyżej diodkę.

Moderowany przez Madrik:

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji.

• Poziom 8  
    znalazłem taki panel 4,5W
    ale mam pytanko do niego
    jak widać na zdjeciu ma z przodu 3 paski a z tyłu 3 rzędy po 3 paski
    i moje pytanie brzmi czy te 3 z przodu muszę połączyć ze sobą i te wszystkie z tyłu też połączyć ze sobą i dobiero wtedy będę mógł wykorzystac "cały" panel czy jakos inaczej to musze polutowac?

wiatraczek na baterie słoneczną wiatraczek na baterie słoneczną

chciałbym szeregowo połączyć ale jak próbowałem to mi nie wyszło więc chyba coś poplątałem