Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do restartowania urządzeń USB

md5crypt 13 Lut 2017 12:00 10881 30
 • Urządzenie do restartowania urządzeń USB
  Chciałem do małego "serwera" dorzucić modem GSM, aby móc się nim łączyć jak wywali "normalny" Internet. Niestety #$!&#@ modemy USB kochają się wieszać, a że "serwer" nie odcinał zasilania od USB przy restarcie, to nie było za bardzo co zrobić. No więc potrzeba było zrobić coś do power-cycle-owania tego badziewia.

  Plan był prosty: zrobić malutkie urządzenie - przejściówkę, wpięte w szynę USB i wykrywające jakiś konkretny sygnał wysłany od serwera do modemu USB. Jako że takie tam USB 2.0 jest trochę szybkie, to podsłuchiwanie komunikacji trochę odpadało.

  Postanowiłem więc wykrywać brak komunikacji na linii trwający dłużej niż sekundę. Taka sytuacja może nastąpić tylko wtedy, gdy urządzenie przeszło w tryb uśpienia albo w systemie operacyjnym wyłączy się stos USB. To drugie łatwo zrealizować, choćby przez zapis do odpowiedniego pliku w sysfs pod Linusem.

  W momencie, gdy urządzenie wykrywa taki stan, to odcinana ono VCC, a następnie zwiera je z GND, by nie ostał się ładunek na jakimś kondensatorze. Realizują to dwa mosfety.

  USB ma obie linie ściągnięte do GND po stronie komputera, a D+ ściągnięte do VCC po stronie urządzenia. Brak komunikacji to więc D+ <=> HIGH oraz D- <=> LOW.

  Będąc człowiekiem prostym, użyłem do sterowania attiny13. Początkowo chciałem wykrywać opisany powyżej stan za pomocą przerwań, ale po zmierzeniu napięcia na D+ okazało się, że jest tam jakieś 0.8V gdy kontroler USB przejdzie w stan uśpienia. Przerzuciłem się więc na komparator analogowy porównujący D+ z D-. Schemat i projekt PCB poniżej:
  Urządzenie do restartowania urządzeń USB Urządzenie do restartowania urządzeń USB
  Urządzenie jest małe, tanie (< 8zł), łatwe do wykonania i działa.
  Urządzenie do restartowania urządzeń USB Urządzenie do restartowania urządzeń USB Urządzenie do restartowania urządzeń USB

  @edit: jak pisał @piotrva placebo R2 wypadałoby zmienić z 0?j na jakieś ~100? oraz jak zauważył @adambyw brakuje połączenia pomiędzy obudowami USB.

  W załącznikach dodatkowo kod w C oraz projekt Eagla:
  eagle.zip Download (47.27 kB) main.c Download (1.74 kB)


  Fajne!
 • #5 13 Lut 2017 19:59
  Freddy
  Poziom 43  

  piotrva napisał:
  @Freddy, umiem czytać i to właśnie mi się niezbyt podoba - zwarcie kondensatorów rezystancją samego MOS nie podoba mi się - może to w skrajnym wypadku spowodować coś niefajnego.
  Wiem przecież, że umiesz czytać i że na pewno to zauważyłeś. :)

  Chodzi mi o to, że takie zwarcie nie powinno mieć większych złych skutków.
  Jednak Twoja rada jest słuszna, aby wstawić tam zamiast 0Ω coś większego, choćby 100Ω

 • #6 13 Lut 2017 21:34
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  To jest dobre. Za czasów modemu ADSL2+ wykonałem resetowanie całej sieci na zwykłym kupnym timerze z lekkimi modyfikacjami. Chodziło mi o dwie sprawy:
  - Samo zresetowanie sieci, jej odświeżenie
  - Przydzielenie adresu IP z tepsy o godzinie, kiedy nie korzystam z Internetu (ustawiłem 4:30), niż kiedy minie jakieś ich obliczone 24h, co następowało czasami w losowych odstępach czasu.

  Offtopowo:
  Czy OSB masz na blacie? Jak to się spisuje, nie odrywają się fragmenty?

 • #7 13 Lut 2017 21:53
  md5crypt
  Poziom 8  

  prosiak_wej napisał:
  Czy OSB masz na blacie? Jak to się spisuje, nie odrywają się fragmenty?

  OSB na zdjęciu to fragment podłogi na poddaszu, więc nie, nie mam go na blacie, a fragmenty się odrywają mimo to.

  Co do opornika, chciałem dać coś rzędu ~1 Ohm, ale nie miałem pod ręką więc wlutowałem 0 Ohm stwierdzając, że mofety mają swoją rezystancję a modem raczej więcej niż parę uF pojemności nie ma.

 • #8 13 Lut 2017 22:01
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Ok, dzięki. Zbliżam się do przebudowy domu i remontu pracowni i chyba pozostanę przy opcji blatu kuchennego.

  Jakby zsumować opór ścieżek, mosfeta, styków to pewnie wyjdzie ok. 1Ω. Ale mimo wszystko wstawiłbym tam 10Ω czy nawet 100Ω jak to zaznaczył kol. Freddy. Jeżeli czas resetu wynosi sekundę czy nieco więcej, to w zupełności wystarczy do rozładowania kondensatorów wewnątrz modemu.

 • #9 14 Lut 2017 10:32
  adambyw
  Moderator Akustyka

  Drobiazg, nie widzę połączenia pomiędzy obudowami USB. One często są w jakiś sposób podciągane do masy, a bez tego potencjał obudowy usb modemu wisi w powietrzu. Choćby kondensator do masy by się przydał, abo połączenie pomiędzy obudową wejścia i wyjścia.

 • #10 14 Lut 2017 11:38
  zieluś
  Poziom 18  

  Wszystko ok ale nie lepiej było użyć po prostu modemu z Hi linkiem który działa jak osobna karta sieciowa?

 • #11 14 Lut 2017 11:50
  piterek-23
  Poziom 30  

  Świetny projekt. Jest tak prosty, mały, zwarty, że aż miło patrzeć. Gratuluję ;)

  Chyba sam sobie coś takiego zmajstruje.
  Czy dobrze rozumiem, że między PC, a modem daje Twoją "przejściówkę" i to już wszystko? Wszystko będzie działać bez dodatkowych zabiegów?

 • #12 14 Lut 2017 12:11
  md5crypt
  Poziom 8  

  piterek-23 napisał:
  Czy dobrze rozumiem, że między PC, a modem daje Twoją "przejściówkę" i to już wszystko? Wszystko będzie działać bez dodatkowych zabiegów?

  Tak i nie. Z strony hardware'u to wszytko, ale trzeba dopisać jakiś mały skrypt który wykrywa że modem się zaciął i wywołuje restart stosu USB. Ja u siebie robię to skryptem w bashu piszącym do /sys/bus/pci/drivers/ehci-pci/unbind a po paru sekundach do /sys/bus/pci/drivers/ehci-pci/bind. Pod Windowsem też się da, choćby za pomocą USBDeview (trzeba w nim wyłączyć / włączyć HUB do którego jest wpięte urządzenie) .

  zieluś napisał:
  Wszystko ok ale nie lepiej było użyć po prostu modemu z Hi linkiem który działa jak osobna karta sieciowa?

  A co to zmieni jeżeli się modem zawiesza? Bo na tym modemie co mam po paru dniach coś siada i choć modem pozostaje całkowicie responsywny to wywala błąd podczas łącznia i tylko power-cycle mu pomaga.

 • #13 14 Lut 2017 12:24
  piterek-23
  Poziom 30  

  @md5crypt nie chciałbym wyjść na sępa i żebraka...
  Miałbym prośbę:
  1. podzielisz się tym skryptem?
  2. czy mógłbym prosić o plik *.hex
  3. jak ustawić fusebity?

  Co do sprzętu:
  1. należy połączyć obudowy: wtyk, gniazdo do GND
  2. R2 należy dać 100Ω zamiast 0Ω

  Miało by to pracować z "malinką" na Raspbianie. Mój modem czasami też łapie zwiechę-nie jest to częste ale się zdarza (mój modem działa jako bramka SMS, a nie ma dostępu do Internetu) :(
  Wszystkie części mam, brakuje mi tylko mosfetów. Będę coś zamawiał to dokupię.

 • #14 14 Lut 2017 13:11
  md5crypt
  Poziom 8  

  U mnie ponieważ jest to "drugi" internet to leci on w dockerze. Daje jego Dockerfile wraz z wszystkimi plikami:
  Nie wiem po co ci (program jest super prosty, niczego nie używa i kompiluje się na domyślnych ustawieniach), ale trzymaj plik .hex:
  out.tgz Download (2.04 kB)usbrst.zip Download (563 bajtów)
  Fusy bity w komentarzu w źródle w moim oryginalnym poście.

 • #15 14 Lut 2017 15:16
  piterek-23
  Poziom 30  

  Dziękuję bardzo za pliki. Jak zmontuje wszystko to się pochwalę jak wyszło i jak działa ;)
  Prosiłem .hex bo ja nie mam pojęcia co i jak działa w C

 • #16 14 Lut 2017 22:02
  R-MIK
  Poziom 37  

  piotrva napisał:
  @Freddy, umiem czytać i to właśnie mi się niezbyt podoba - zwarcie kondensatorów rezystancją samego MOS nie podoba mi się - może to w skrajnym wypadku spowodować coś niefajnego.

  Jeśli urządzenie zbudowane zgodnie z zaleceniami USB to pojemność nie przekracza 10uF. Jeśli jest większa to powinna mieć ograniczenie max prądu ładowania. Gdy tego nie zrobiono i jest tam kondensator 10'000uF to (przy normalnym działaniu, bez opisywanego w poście urządzenia) prąd ograniczy sterownik USB do 500mA chyba, że jest to HUB za 5zł, wtedy ograniczy zasilacz do 2A albo jeśli podłączony za duży zasilacz do HUBA ścieżka w nim zadziała jak bezpiecznik.
  Zasadniczo nie należy spodziewać się prądu rozładowania większego niz 500mA.

 • #17 14 Lut 2017 22:16
  Bojleros
  Poziom 14  

  Cześć,

  @md5crypt

  Używałem kiedyś modemów usb które miały dwa tryby pracy. Po podłączeniu do komputera z Windowsem instalowały jakiś sterownik i pojawiała się dodatkowa karta ethernerowa ! W efekcie twój komp dostawał ip maskaradowane przez modem z funkcją routera. Specjalnie ze względu na to , że modemy lądowały docelowo w mikrotikach, wyłączałem tą funkcję a modem zaczynał się potem przedstawiać jako port szeregowy (aka ttyUSB*). W MT działał stabilnie. Próbowałeś tej metody ?

  Pozdrawiam,

 • #18 17 Lut 2017 13:57
  Ibuprom
  Poziom 24  

  Kurcze, zdecydowana większość problemów z urządzeniami USB to ich zapotrzebowanie na prąd - a ściślej niedostateczna wydajność prądowa portu USB. Na jednych komputerach modemy LTE działają stabilnie jak skała, na innych co chwilę zwiecha. Zamiast robić takie "protezy" lepiej byłoby już zrobić "przejściówkę" podłączającą 5V gdzieś z zewnątrz - ze stabilnego i wydajnego zasilacza. Lub zastosować markowego aktywnego huba usb. Ot - i w 90% przypadków problemy z urządzeniami USB znikają.

 • #19 17 Lut 2017 14:06
  R-MIK
  Poziom 37  

  Ibuprom napisał:
  Kurcze, zdecydowana większość problemów z urządzeniami USB to ich zapotrzebowanie na prąd - a ściślej niedostateczna wydajność prądowa portu USB.

  Tu bym polemizował. Norma USB mówi, że napięcie min 4,7V dla protów aktywnych (komputer, HUB aktywny), 4,1V dla pasywnych (HUB pasywny). Wydajność prądowa 500mA aktywne, 100mA pasywne. Ciekaw jestem, czy przy 4,7V 500mA modem pracuje stabilnie, jeśli nie to jest to badziewie, bo nie spełnia normy (projektant przyjął 5V i 500mA) i powinno być wyposażone w zewnętrzny zasilacz (jak np drukarka).

 • #20 17 Lut 2017 14:21
  Ibuprom
  Poziom 24  

  Tak, masz rację jeśli chodzi o założenia i przyjęte standardy. ALE wg jednych 500mA to maksymalna wydajność portu usb, wg innych średnia. I taki modem czy dysk podczas rozruchu czy nadawania potrzebuje powiedzmy 1A prądu, w idle powiedzmy 200mA to średnia wg wyliczeń wyjdzie poniżej 500mA. Skoro tak to "zgodnie ze specyfikacją". Ot i cała tajemnica. Komputery z wydajnością portu USB rzędu 1A i więcej nie są rzadkością - te komputery po prostu nie mają problemu z peryferiami USB. Do innych trzeba używać takich "wynalazków". Ale to maskowanie wciąż istniejącego problemu a nie jego eliminacja.

 • #21 17 Lut 2017 15:45
  md5crypt
  Poziom 8  

  Ibuprom napisał:
  Zamiast robić takie "protezy" lepiej byłoby już zrobić "przejściówkę" podłączającą 5V gdzieś z zewnątrz

  Mhm, bo to by było tyle wygodniejsze z dodatkowym zasilaczem dodanym do układanki. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest też kupić droższy modem, albo lepiej, przemysłowy router z wbudowanym modemem LTE.

  Ibuprom napisał:
  Na jednych komputerach modemy LTE działają stabilnie jak skała, na innych co chwilę zwiecha.

  Ale mój modem działa stabilnie. Tyle, że przez tydzień a później robi się nieśmiały i choć grzecznie odpowiada na wszystkie komendy, w tym usb reset, to próby łączenia się z internetem kończą się na niemożności wykrycia nośnej .

 • #22 17 Lut 2017 16:10
  Ibuprom
  Poziom 24  

  md5crypt napisał:
  Ibuprom napisał:
  Zamiast robić takie "protezy" lepiej byłoby już zrobić "przejściówkę" podłączającą 5V gdzieś z zewnątrz

  Mhm, bo to by było tyle wygodniejsze z dodatkowym zasilaczem dodanym do układanki. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest też kupić droższy modem, albo lepiej, przemysłowy router z wbudowanym modemem LTE.

  Ibuprom napisał:
  Na jednych komputerach modemy LTE działają stabilnie jak skała, na innych co chwilę zwiecha.

  Ale mój modem działa stabilnie. Tyle, że przez tydzień a później robi się nieśmiały i choć grzecznie odpowiada na wszystkie komendy, w tym usb reset, to próby łączenia się z internetem kończą się na niemożności wykrycia nośnej .


  Ani droższy modem, ani przemysłowy router. Stabilność obydwy w przeważającej większości jest wypadkową jakości układów zasilania w urządzeniach. O ile w modemie jest to dobrze zrobione, o tyle trzeba zapewnić modemowi stabilne warunki zasilania. I tu właśnie układy zasilania w routerze/komputerze odgrywają niebagatelną rolę. To że komunikacja po USB jest nie znaczy że układ radiowy również działa. O ile transceiver usb zasilany z 3,3V ma zapas na LDO nawet jak napięcie na złączu USB spadnie do 4V i będzie działał stabilnie to już radio wcale nie musi. Nadajnik musi swoje ze źródła zasilania pobrać, o ile energia zgromadzona w wewnętrznych kondensatorach powinna zapewnić w miarę poprawne działanie nadajnika, o tyle się to nie uda jak napięcie na złączu będzie mocno falować gdy zaczniemy pobierać z niego powyżej 0,5A nawet przez ułamki sekundy. I wracamy do stabilnego i wydajnego źródła zasilania na złączu USB. 1A prądu ma zapewnić zapas mocy, nie ciągłą wydajność.

 • #23 17 Lut 2017 16:39
  R-MIK
  Poziom 37  

  Ibuprom napisał:
  (...)jak napięcie na złączu będzie mocno falować gdy zaczniemy pobierać z niego powyżej 0,5A nawet przez ułamki sekundy. I wracamy do stabilnego i wydajnego źródła zasilania na złączu USB.

  A z jakiej to okazji urządzenia ma prawo pobierać powyżej 500mA?

  Ibuprom napisał:

  1A prądu ma zapewnić zapas mocy, nie ciągłą wydajność.

  Czyli producenci komputerów/HUB'ów maja dostosować się do niestandardowych urządzeń USB niespełniających normy?
  Pańskie odpowiedzi sugerują, że winę za niestabilne działanie modemów ponoszą producenci komputerów (spełniających normy wydajności portu USB) a nie konstruktorzy modemów (niespełniających wymagań stawianych zasilaniu USB).
  Dziwny tok rozumowania.
  Jak tak dalej pójdzie, to winni będą konstruktorzy płyt głównych bo spawarka zasilana z USB nie wyrabia.

 • #24 17 Lut 2017 16:54
  Ibuprom
  Poziom 24  

  R-MIK napisał:
  Ibuprom napisał:
  (...)jak napięcie na złączu będzie mocno falować gdy zaczniemy pobierać z niego powyżej 0,5A nawet przez ułamki sekundy. I wracamy do stabilnego i wydajnego źródła zasilania na złączu USB.

  A z jakiej to okazji urządzenia ma prawo pobierać powyżej 500mA?

  Ibuprom napisał:

  1A prądu ma zapewnić zapas mocy, nie ciągłą wydajność.

  Czyli producenci komputerów/HUB'ów maja dostosować się do niestandardowych urządzeń USB niespełniających normy?
  Pańskie odpowiedzi sugerują, że winę za niestabilne działanie modemów ponoszą producenci komputerów (spełniających normy wydajności portu USB) a nie konstruktorzy modemów (niespełniających wymagań stawianych zasilaniu USB).
  Dziwny tok rozumowania.
  Jak tak dalej pójdzie, to winni będą konstruktorzy płyt głównych bo spawarka zasilana z USB nie wyrabia.


  No ok. Ale prosty przykład. Dysk 2,5" talerzowy laptopowy ma prąd znamionowy podany na nalepce. Oscyluje on w okolicach 0,5A. ALE - podczas rozruchu pobierany prąd może być i 2x wyższy. Na jednym komputerze taki dysk rusza bez problemów, na innym jedynie próbuje startować ale mu się to nie udaje. Podobnie jest w przypadku modemów na USB. Prąd ciągły jest poniżej 0,5A, ale są sytuacje kiedy na chwilę trzeba tego prądu więcej. I co, kto tu jest winny? Producent dysku że nie zmieścił się w 0,5A, producent komputera że trzymał się standardu czy też może nasza wygoda że jednak fajnie i wygodnie byłoby podłączyć taki dysk do usb i bezproblemowo z niego korzystać, ale z powodu zachowania standardu będzie to niemożliwe? Akurat niedostosowanie się do standardu w tym przypadku przynosi więcej korzyści niż ma wad.

 • #25 17 Lut 2017 17:30
  R-MIK
  Poziom 37  

  Ibuprom napisał:
  Dysk 2,5" talerzowy laptopowy ma prąd znamionowy podany na nalepce. Oscyluje on w okolicach 0,5A. ALE - podczas rozruchu pobierany prąd może być i 2x wyższy.

  A co w karcie katalogowej dysku? Jest napisane, że może w impulsie pobierać więcej? Jeśli nie to producent oszukuje klienta, jeśli tak to problem klienta i podłącza na własne ryzyko. Na nalepce nie można zmieścić wszystkich informacji (zakres temperatur, ciśnienia, napięcia zasilania, czasu dostępu w sektorach zwnętrznych, wewnętrznych) i skrótowo jest napisane 5V/500mA. W karcie z pewnością bardziej szczegółowo prąd średni, maksymalny, zasilanie od xx do yy. Pobór prądu przy zasilaniu xx taki, yy inny (najczęściej w postaci wykresu).

  Ibuprom napisał:
  Akurat niedostosowanie się do standardu w tym przypadku przynosi więcej korzyści niż ma wad.

  Ale winę za niedziałanie na wszystkich komputerach ponosi producent urządzenia i (jeśli jest o tym poinformowany przez producenta) klient.

 • #26 17 Lut 2017 17:54
  Ibuprom
  Poziom 24  

  No ok, upierasz się przy tym że urządzenia peryferyjne nie trzymają standardu. Zgoda - nie trzymają, ale jakoś nie słyszałem aby gdzieś ktoś kogoś pozywał z tego powodu. Konstrukcja urządzenia wymaga chwilowej zwiększonej wydajności portu USB i tyle. Producenci na to się zgodzili bo nie mieli wyjścia. Taki modem na USB czy dysk z dodatkowym zasilaczem byłby co najmniej niewygodny w użyciu a ludzie potrzebują podłączyć i używać. I głęboko mają standardy. Tym bardziej że jak mówię - nie jest wymagany prąd ciągły powyżej 0,5A, Chwilowy jednak powinien być co najmniej 2x standard. I taka jest teraz rzeczywistość - dlatego ludzie cudują z restarterami, bo się sprzęt na usb wiesza. A wiesza się bo mu prądu brakuje, a prądu brakuje bo standard określa 500mA bez żadnej rezerwy a producentowi/konstruktorowi jest to na rękę przy projektowaniu np przetwornicy do zasilania owego portu.

  Konstruujesz sprzęt - ja tego nie potrafię. Trzymasz się standardów - super jak Ci się udaje się w nich mieścić. Nie każdy rodzaj sprzętu jednak potrafi się w nich zmieścić. I nie ze względu na lenistwo projektanta, czasem nie da się inaczej pogodzić poboru prądu z funkcjonalnością urządzenia. I tu lekkie naciągnięcie standardu prądu w gnieździe usb jest jak najbardziej wskazane.

  Ot, nie tylko autor tematu ma z tym problemy. Choćby tu http://www.netnode.de/howto/USB_modem_power_issues.html fajnie jest to opisane. Takich opisów są setki. Osobiście też przerabiałem routery do zasilania takich modemów. Zyskiwały stabilność kosztem niewielkiego nakładu środków na poprawę wewnętrznych zasilaczy dla USB.

 • #27 17 Lut 2017 18:30
  R-MIK
  Poziom 37  

  Ibuprom napisał:
  Trzymasz się standardów - super jak Ci się udaje się w nich mieścić.

  Staram się, jeśli nie mogę to wyraźnie zaznaczam co jest niestandardowe, kiedy może to być problemem i jak temu zaradzić (najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami, zwiększeniem wymiarów itp niedogodnościami).

  Ibuprom napisał:

  Zyskiwały stabilność kosztem niewielkiego nakładu środków na poprawę wewnętrznych zasilaczy dla USB.

  Z praktyki wiem, że problem rozwiązuje np aktywny HUB za ok 40..50zł (z zasilaczem) czy nawet 20-25zł (zasilacz trzeba dokupić lub "wyciągnąć 5V z kompa ale "z głową"). Kolejne rozwiązanie zmienić port w kompie. Bardzo często te o wydajności ponad 500mA są np tylko 2. Można też użyć kabelka dodawanego do kieszenie dysków 2,5 cala. Ma on dwie wtyczki USB. Jedna doprowadza zasilanie i dane, druga dodatkowe zasilanie (ale w lapku tych portów brakuje, jak mam 4 + 4 w stacji dokujące i musiałem dokupić HUB 7 portów, czasem cały zajęty).

 • #28 17 Lut 2017 18:37
  Ibuprom
  Poziom 24  

  No i właśnie - aktuwny hub. Ileś tam portów podpiętych równolegle do zasilacza i gdzie z pojedyńczego portu można pobrać całą moc zasilacza. I magicznie problemy z dyskami usb czy modemami znikają. Ale to już dodatkowe kable, zasilacz. Projektanci chcą tego uniknąć dlatego nieco naciągają standardy. A dla większości komputerów to już problem nie jest. A dla tych co jest lepiej zrobić dodatkowe zasilanie portu usb niż kombinować reseterami.

  Oczywiście są sytuacje gdzie resetery mogą się przydać. Ale akurat dyskusyjne jest to w przypadku zastosowania do resetowania modemu bo się zawiesza.

 • #29 18 Lut 2017 16:39
  Sam Sung
  Poziom 30  

  Rozwiązanie jest o tyle fajne, że - jak rozumiem - restartuje tylko modem, a komputer chodzi sobie dalej.
  Na początku jednak napisałeś: "a że serwer nie odcinał zasilania od USB przy restarcie, to nie było za bardzo co zrobić."
  Otóż jest co zrobić: wyłączyć komputer i włączyć go np. za minutę alarmem RTC/CMOS (tym samym, który ustawia się w BIOSie) :)

  Code:

  echo +60 > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm && poweroff

 • #30 18 Lut 2017 18:34
  md5crypt
  Poziom 8  

  Sam Sung napisał:
  Otóż jest co zrobić: wyłączyć komputer i włączyć go np. za minutę alarmem RTC/CMOS

  Genialne. Szkoda, że nie wiedziałem, że tak można :/ Płytki bym nie robił, restart raz na parę dni nie boli.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME