Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dekoder+5.1+TV+amplituner - jak podłączyć?

grigori1988 13 Lut 2017 13:58 3159 12
  • #1 13 Lut 2017 13:58
    grigori1988
    Poziom 5  

Dzień dobry wszystkim użytkownikom,
    Szukam i szukam i pomimo mnóstwa podobnych tematów jakoś tego nie ogarniam, stąd mój temat i gorąca prośba do wszystkich fachowców i ludzi czających te tematy o pomoc, gdyż ze mnie totalny laik.
    Mianowicie, pytanie mam jak połączyć kino domowe 5.1 (Samsung) z amplitunerem (Samsung HT-X30), dekoderem TV (ADB 5810 CD) oraz telewizorem (Samsung LE32R88BD), tak aby:
    - włączając telewizor i dekoder, z automatu uruchomił się amplituner i dźwięk szedł przez kino (nie przez głośniki z telewizora) - jeśli w ogóle można to tak ogarnąć.
    Na chwilę obecną podpięte jest to tak jak na zdjęciach - podpinał fachowiec od telewizji w trakcie podłączania dekodera i owszem, niby wszystko działa, ale dźwięk leci przez seryjne głośniki tv, a amplituner i kino w sumie się kurzą przez większość czasu.

Zdjęcie złącz telewizora niewyraźnie - dodam wyraźniejsze po przyjściu do domu z pracy. Również uzupełnię temat o modele tv i amplitunera jeśli są takie wymagania.

Pozdrawiam.
    dekoder+5.1+TV+amplituner - jak podłączyć?amplituner...ekoder.jpg Download (438.12 kB) dekoder+5.1+TV+amplituner - jak podłączyć?telewiz...jpg Download (354.4 kB) dekoder+5.1+TV+amplituner - jak podłączyć?telewiz...jpg Download (275.16 kB)

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Lut 2017 17:01
    andpol 33
    Poziom 34  

Kino samo się nie włączy. Trzeba to zrobić ręcznie. Najprościej połączyć kablem chinch-chinch z dekodera pod aux 2 w kinie.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Lut 2017 17:24
    wtełek1
    Poziom 14  

W kinie i w dekoderze masz cyfrowe wyjście i wejście optyczne :P SPDIF

0
  • #4 13 Lut 2017 18:12
    andpol 33
    Poziom 34  

No fakt, jest wyjście optyczne w dekoderze (kabelek zasłonił). I połączyć to wszystko z tv kablami hdmi.

1
  • #5 13 Lut 2017 20:13
    grigori1988
    Poziom 5  

Czyli jak mam to rozumieć? mam spiąć dekoder z amplitunerem kablem hdmi (mam taki kabel 2x hdmi) wg @andpol33 (zielony schemat), czy kablem optycznym SPDIF tak jak napisał @wtełek1 (schemat czerwony)?
    dekoder+5.1+TV+amplituner - jak podłączyć?

Ponawiam prośbę o wyrozumiałość, gdyż dla mnie to wszystko czarna magia ;) kabel to kabel - na ch drążyć :P

0
  • #6 13 Lut 2017 21:31
    wtełek1
    Poziom 14  

Hdmi w tym kinie domowym to nie wejście tylko wyjście. Więc tak nie zadziała.

Podłącz według czerwonej kreski. A HDMI z dekodera to u góry podłączyć do TV i tyle.

0
  • #7 14 Lut 2017 07:40
    Polon_us
    Poziom 40  

wtełek1 napisał:
    Podłącz według czerwonej kreski.

To jest wg kolegi najlepsze rozwiązanie? Śmiem wątpić ...
    Jest poprawne, ale tylko poprawne, nie rozwiązuje generalnie problemu.
    Tak dla przykładu - jak będzie przenoszony dźwięk do kina, jeśli do telewizora będzie podłączony poprzez HDMI np. odtwarzacz BR?
    Nie wspomnę, że przy takim połączeniu często pojawiają się problemy synchronizacji obrazu z dźwiękiem.
    grigori1988 napisał:
    włączając telewizor i dekoder, z automatu uruchomił się amplituner i dźwięk szedł przez kino (nie przez głośniki z telewizora) - jeśli w ogóle można to tak ogarnąć.

Jest to możliwe, sytuację ułatwia fakt, że TV i KD są tej samej firmy.
    grigori1988 napisał:
    podpinał fachowiec od telewizji

Hyh, "fachowiec" ...
    Po co użył połączenia Euro, jeśli można wykorzystać HDMI?

Ale tam ...

Na miejscu kolegi zaopatrzyłbym się w 2 kable HDMI i jeden przewód optyczny TosLink.

Kolega połączy;
    - KD z TV - gniazdo HDMI1
    - dekoder z TV - gniazdo HDMI2 -> (*)
    - KD z TV - przewód optyczny

Wszelkie połączenia HDMI przy wyłączonych urządzeniach!
    (*) - w dekoderze należy zmienić ustawienia wyjścia video na HDMI
    Również w dekoderze ustawienia wyjścia audio ustawić na HDMI.

Jak już kolega będzie miał obraz/dźwięk z dekodera w TV przy połączeniu HDMI to proszę odłączyć przewód EURO.

Następnie zapoznać się z instrukcją TV i KD - mam tu na myśli uaktywnienie AnyNet+ (HDMI-CEC) w obydwu urządzeniach.
    I odpowiednie zmiany w ustawieniach kina - instrukcja -> Używanie AnyNet+
    Podobnie w telewizorze.

Powodzenia :)

P.S. Wspominany amplituner i kino domowe to jest to samo urządzenie?
    Opis jest dość mylący, a na zdjęciach nie widać rzeczonego amplitunera.

1
  • #8 14 Lut 2017 07:51
    grigori1988
    Poziom 5  

Podziękował za wyczerpujące info, przewód optyczny mam kupić 2x toslink czy toslink-mini jack?

Ad.P.S. tak, mowiac amplituner to mam na myśli odtwarzacz DVD z kina domowego - jeśli błędnie nazywam te urządzenia to pardon ;)

0
  • #9 14 Lut 2017 08:31
    Polon_us
    Poziom 40  

Kolega potrzebuje przewód 2 x Toslink - typowy kabel optyczny.

grigori1988 napisał:
    mowiac amplituner to mam na myśli odtwarzacz DVD z kina domowego

Lepiej to urządzenie nazywać kinem domowym - jako całość.

I małe uzupełnienie uprzedniego wpisu - dekoder wciąż będzie musiał być włączony swoim pilotem.
    Kontrola urządzeń po HDMI działa tylko na parze wybranych urządzeń.
    Także w tym przypadku będzie to TV i kino domowe tzn. włączenie TV spowoduje włączenie kina domowego.

0
  • #10 14 Lut 2017 09:23
    grigori1988
    Poziom 5  

To już jest do zaakceptowania, w tej chwili też muszę uruchomić osobno TV i dekoder 2 pilotami.

Polon_us napisał:
    Jak już kolega będzie miał obraz/dźwięk z dekodera w TV przy połączeniu HDMI to proszę odłączyć przewód EURO.

Rozumiem, że dlatego dopiero po uzyskaniu dźwięku i obrazu przez kabel HDMI bo inaczej nie mógłbym pozmieniać ustawień dekodera (dopóki nie zmienię ustawień, obraz pomimo podłączonego kabla HDMI przesyłany jest przez SCART?)?

Czy żeby odłączyć SCART, sprzęt też musi być wyłączony?

0
  • #11 14 Lut 2017 09:48
    Polon_us
    Poziom 40  

grigori1988 napisał:
    (dopóki nie zmienię ustawień, obraz pomimo podłączonego kabla HDMI przesyłany jest przez SCART?)?

Tak właśnie jest.
    Nie muszę dodawać, że w TV trzeba włączyć stosowne wejście HDMI po zmianie ustawień w dekoderze :)

0
  • #12 14 Lut 2017 11:06
    grigori1988
    Poziom 5  

Ok, na tą chwilę podziękował za rady, wrócę do domu to zacznę się bawić w przepinanie kabli. Trochę mnie przeraża grzebanie w ustawieniach TV, dekodera i kina bo się na tym nie znam, no ale cóż, jakoś chyba ogarnę powoli ;)

0
  • #13 14 Lut 2017 12:20
    Polon_us
    Poziom 40  

grigori1988 napisał:
    Trochę mnie przeraża grzebanie w ustawieniach TV, dekodera i kina bo się na tym nie znam

Nie ma co się przerażać.
    Wszystko jest dla ludzi.
    Proszę tylko uważnie i ze zrozumieniem przestudiować instrukcje sprzętu.
    A nawet, jak coś nie będzie ustawione prawidłowo, to sprzęt nie popsuje się.
    Co najwyżej nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami.

0