Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica ZWA6628 I - Przerywana praca zmywarki, dziwne zachowanie wyświetlacza.

13 Feb 2017 16:38 1239 7
  • Level 9  
    Maszyneria ma prawie dziesięć lat, i choć nie jest używana zbyt często (dwa, rzadziej trzy razy w tygodniu) to w lutym zaczęła dziwnie się zachowywać. Przerywa program zazwyczaj na 84-wartej minucie (program nr 5, pełny cykl trwa 96 min.) i wyświetlacz zaczyna pokazywać pojedyncze kreski, lub gaśnie całkowicie. Gasną wówczas również wszystkie kontrolki.

Trwa to różnie, od kilku do kilkunastu sekund, po czym słychać energiczny powrót do pracy zmywarki z lekkim szarpnięciem. Wyświetlacz pokazuje, a jakże, 84 minuty. Po kilkunastu sekundach pracy apiać na nowo "błyskoteka" wyświetlacza. Trwa to kilka minut i zmywarka potrafi przeskoczyć te felerne 84 minuty, albo "kręci" tak non stop. Wówczas wyłączam ja wyłącznikiem głównym, przestawiam program na wyższy, i włączam ponownie zasilanie.

Wyświetlacz pokazuje wówczas 96 - 94 minuty i zmywarka pracuje kilka minut. Ponownie wyłączam ją, przestawiam na wcześniejszy program i włączam. Wyświetlacz wówczas pokazuje 81 - 79 minut. I teraz loteria; albo przechodzi cykl już do końca, albo znowu zaczyna pokazywać te pojedyncze kreseczki na wyświetlaczu. Dodam, że jak dotąd zmywarka nigdy nie była naprawiana. Nawet nie rozkręcana.

Czy ktoś z kolegów może mi podpowiedzieć gdzie "diabeł siedzi"? Telefonicznie w serwisie wskazują na programator. Spoko, mogę go kupić, ale jak to nie on? Zwrot niemożliwy. Prosze o poradę.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 18  
    Daj zdjęcie programatora, większość prosto się naprawia.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 23  
    Witam.
    Tych wyrwanych lub upalonych ścieżek kolega nie widzi opisanych jako KN6? :D
  • Level 18  
    Wymień ten największy niebieski kondensator, jak kojarzę to 680nF/275VAC, na próbę może być inny o tym samym napięciu, ale pojemność nie może być mniejsza jak 470nF. Powodzenia :)
  • Level 9  
    Nad KN6 nie było żadnego nadpalenia, ale ów lut dziwnie wyglądał. Pozwoliłem sobie go "dolutować, a że grot lutownicy był zapaćkany kalafonią, to i tak pozostało. Prosze mi wierzyć, przepatrzyłem nawet pod lupą wszystkie luty. Doczepiłem się tylko do tego obok napisu "arcelik", i nad KN 6. Nic to nie dało.

Też mnie korciło by wymienić oba kondensatory. Poszperałem tu i tam i znalazłem, nawet o tej sanej pojemności i wyższym napięciu pracy. Uświadomiłem jednak sobie, że od trzech dekad nie bawię się już elektroniką. I zaniechałem wymiany mimo, że te nie były nigdy wlutowane w układ. Jutro jazda do miasta i mam nadzieję, że kupię takie w sklepie. Oczywiście poinformuję o efektach. Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Wymieniłem wszystkie kondensatory. Ten, o którym pisał eldomek ma akurat 1µF/300V. Kupiłem taki o identycznych parametrach, trochę mniejszy gabarytowo. Kłopot był z tym drugim, mniejszym. Ma 22nF-275V~ X2. I znajdź tu taki. Pół miasta przejeździłem i jedyny, jaki udało mi się znaleźć z tych dubeltowych, to 100 pF x 2 na 300V. Zaryzykowałem. Elektrolity dostępne bez problemu.

Montaż zajął kwadrans i próba... Bingo. Maszyneria pracuje jak dawniej. Jedyne, co zaobserwowałem, to dziwne mignięcie wyświetlanych cyferek na ułamek sekundy, co kilka minut. Nie wiem jednak, czy tak wcześniej nie było czyli, że "ten typ tak ma". Trudno zatem stwierdzić, który kondensator szwankował.

Ten 1 µF pokazuje pojemność 1056 pF. Ten mniejszy, co pomiar, to inna wartość. Nie wiem czy to przez tą podwójną pojemność, czy to on "dał ducha". Tak czy owak, koszt wszystkich to nieco ponad 5 zł. Iście astronomiczna kwota.
    Jak na razie wszystko ok. Piszę na razie, bo i tak w tym próbnym myciu było aż trzy talerze i dwa kubki. Trzeba "uzbierać" trochę i powtórzyć cykl dla pewności. Wówczas będzie można zamknąć temat.
    Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Mija dwa tygodnie, w tym czasie pięć razy zmywarka pracowała na różnych programach. Bezawaryjnie. Dziękuję kolegom za pomoc. Zamykam temat.