Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oznaczenie na mapie - słupy średniego i wysokiego napięcia

dziolanda 13 Lut 2017 18:57 2487 12
  • #1 13 Lut 2017 18:57
    dziolanda
    Poziom 8  

Witam okazuje się że budują linie energ. Na rogu mojej działki stanie słup SN27. zaznaczę ze na działce mam już słup SN a ok.40 m dalej mam linie wysokiego napięcia. ten słup ma być narożny, i dzięki niemu będą mogli skręcić w bok. pytanie co oznaczają te poziome kreseczki? Mam nadzieję że nie to ze będzie to słup z trafostacja? Ze względu na bliskość linii jak mogę się uchronić przed falami. Może linki do poczytania? Jestem kompletnie zielona. Z góry dziękuję

0 12
  • #3 13 Lut 2017 19:21
    Brivido

Poziom 29  

Chodzi o ten "uziom do góry nogami". Nie ma się czym przejmować, elementy pod napięciem nie są dostępne.

0
  • #5 13 Lut 2017 19:56
    dziolanda
    Poziom 8  

Moze te wyjasnienia wystarczą?
    Dodam, ze slup WN oznaczony w kolku czerwonym - strzela cały czas - tzn. pstryka tak glosno....

1
  • #6 13 Lut 2017 20:00
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

dziolanda napisał:

MOZE te wyjasnienia wystarczą???

Serio nie trzeba krzyczeć (wielkie litery oznaczają krzyk).

To co jest w tym małym kółeczku to jak wspomniał @Brivido jest to uziemienie słupa a dokładniej uziemnik.
    Nie jest to żaden transformator.

Natomiast słup WN "strzela" czy "pstryka" w wyniku wyładowań niezupełnych (wyładowanie koronowe - ulot). Zjawisko normalne dla wysokich napięć.

dziolanda napisał:
    Zw względu na bliskość linii jak mogę się uchronić przed falami.

Falami? domyślam się, że chodzi o pole elektromagnetyczne w pobliżu słupa?
    Nie znam takich zabezpieczeń, które chronią od fal elektromagnetycznych (czy pola elektromagnetycznego).

0
  • #7 13 Lut 2017 20:03
    dziolanda
    Poziom 8  

Jezu przepraszam za duże litery - to nie krzyk - w ten sposób oznaczam co w temacie dla mnie jest najistotniejsze ...
    Przepraszam bardzo
    Czyli ilość słupów - i ich wielkością nie powinnam sie martwić ? Nie trzeba się ochraniać przed tym "strzelaniem"?

0
  • #8 13 Lut 2017 20:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

dziolanda napisał:
    Zw względu na bliskość linii jak mogę się uchronić przed falami. Może linki do poczytania? Jestem kompletnie zielona.

Proszę bardzo.
    Załóż na głowę durszlak, zwany też cedzakiem
    Jego sferyczna powierznia wykanana z metalu skutecznie i wilokierunkowo odbija wszelkie promieniowania elektromagnetyczne, przy czym perforacja zapewnia znakomitą wentylację przegrzanych komórek kory mózgowej.

Sorry za sarkazm, nie mogłem się powstrzymać... ;)

1
  • #9 13 Lut 2017 20:08
    kozi966

dziolanda napisał:
    czyli ilosc slupów - i ich wielkoscią nie powinnam sie martwic ?

Ilość słupów pozwala tylko na "wykręcenie" się linią napowietrzną.
    dziolanda napisał:
    nie trzeba się uchraniac przed tym "strzelaniem"?

Nie.
    Większe zagrożenie wprowadza router wifi i telefon komórkowy niż ta sieć WN.

0
  • #10 13 Lut 2017 20:12
    dziolanda
    Poziom 8  

Budowa dot. stacji transformatorowej i przyłacza energ. dla dzialek ktore od mojej działki oddalone są ok. 1km. Niestety nie mam wgladu do dalszych planow, nikt tez nie poinformowal mnie. Mam obawy ze jednak stanie na tym slupie trafo, chyba ze trafo stawia się na koncu sieci ?? Albo juz na tej mapce co od pracowników teraz pracujących przy kopaniu otrzymałam, winno to byc zaznaczone?? A skoro nie ma - to nie bedzie juz??
    Panowie mają doswiadczenie w planach i oznaczeniach - prosze o uspokojenie mnie ...
    Dodano po 56 [sekundy]:

kozi966 napisał:
    dziolanda napisał:
    czyli ilosc slupów - i ich wielkoscią nie powinnam sie martwic ?

Ilość słupów pozwala tylko na "wykręcenie" się linią napowietrzną.
    dziolanda napisał:
    nie trzeba się uchraniac przed tym "strzelaniem"?

Nie.
    Większe zagrożenie wprowadza router wifi i telefon komórkowy niż ta sieć WN.

tu pozwolę sobie na duze litery - DZIEKUJĘ jestem spokojna ;))))))

0
  • #11 13 Lut 2017 20:15
    kozi966

dziolanda napisał:
    Albo juz na tej mapce co od pracowników teraz pracujących przy kopaniu otrzymałam, winno to byc zaznaczone??

Nie znam całej dokumentacji.
    Z tej mapy wynika, że jest to tylko słup, bez transformatora.
    W opisie słupa też nie widać nic na temat transformatora. Oznaczenia na mapie nie ma.
    Podejrzewam, że jest to słup pozwalający na skablowanie sieci napowietrznej. To jest zejście kablem SN.

dziolanda napisał:
    A skoro nie ma - to nie bedzie juz??

To może wiedzieć tylko budujący ową sieć.

Ale raczej nie.

0
  • #12 13 Lut 2017 20:18
    dziolanda
    Poziom 8  

kozi966 napisał:
    dziolanda napisał:
    Albo juz na tej mapce co od pracowników teraz pracujących przy kopaniu otrzymałam, winno to byc zaznaczone??

Nie znam całej dokumentacji.
    Z tej mapy wynika, że jest to tylko słup, bez transformatora.
    W opisie słupa też nie widać nic na temat transformatora. Oznaczenia na mapie nie ma.
    Podejrzewam, że jest to słup pozwalający na skablowanie sieci napowietrznej. To jest zejście kablem SN.

dziolanda napisał:
    A skoro nie ma - to nie bedzie juz??

To może wiedzieć tylko budujący ową sieć.

Ale raczej nie.

postaram sie dotrzec do map - ale juz jestem bardziej spokojna. Jeszcze raz DZIEKUJĘ ;))

1
  • #13 13 Lut 2017 20:32
    zbich70
    Specjalista elektryk

To jest zwykłe, najzwyklejsze nowe odgałęzienie z istniejącej linii SN, żeby rozbudować infrastrukturę energetyczną aby sąsiadom zapewnić te same standardy i pewność zasilania.
    Z mapy wynika, że przebudowa (wymiana słupa i zejście kablowe) jest poza działką autorki. Więc o co chodzi?
    Jeden raz wystarczy. [retrofood]

0