Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat DIY 400A na podstawie starego Ozasa

crashwin 19 Lut 2017 13:31 7818 59
    wtełek1
    Poziom 14  
    Haha nie mogę z tym o kurzu.
    "w sekundę lub dwie wymieniana jest cała atmosfera" zapomniał tylko napisać że wraz z kurzem, nie ma szans na pozbycie się kurzu, filtry prędzej czy później zaczną przepuszczac bokiem. Więc temat ciężki.
    A na pewno nie pomoże tutaj wentylator o duzej wydajności

U mnie przykładowo w PC buda Zalman z3 z filtrami, po miesiącu mam na filarach kurzu jak mchu łącznie z zasyfionym wnętrzem. Co by było gdyby komputer stał np. W garażu gdzie wali się młotem, sypie się rdza itd
  • Relpol przekaźniki
    fura boru
    Poziom 8  
    Witam. jeszcze pomyśleć nad elektrozaworem gazu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    W przemysłowych spawarkach filtry czyści się raz na dobę wiec minimalizuje się ilość osiadającego pyłu, niestety nigdy całkowicie się go nie pozbędziemy. Filtry elektrostatyczne tez nie dają sobie rady ze wszystkim. A przez taką spawarkę przechodzi kilkaset m/3 na godzinę wiec nie ma co się oszukiwać.

fura boru napisał:
    Witam. jeszcze pomyśleć nad zaworem gazu

Chyba nad elektrozaworem gazu :-)

Dodano po 4 [minuty]:

chkdskk napisał:
    To są migomaty z przed 30-40 lat

Ale to chyba warsztatówki bo w przemysłowych spotkałem tylko blachy perforowane w okolicy transformatora, i dławika a nie siatki.
  • Relpol przekaźniki
    fura boru
    Poziom 8  
    Tak elektrozawór.
    Tep 401 ma wentylator pionowo i dmucha z góry na dół i to jest prawidłowo.
    kot mirmur
    Poziom 31  
    Witaj kolego crashwin.Na schemacie który dołączyłeś nie widać żadnych odczepów po stronie pierwotnej trafo.Tam cała regulacja prądu i napięcia odbywa się przez kolejne dodawanie uzwojeń na każdej fazie od strony pierwotnej trafo.W polskich migomatach było to najczęściej stosowane ,niezawodne rozwiązanie.
    Przełączanie prądów rzędu 150 amper na fazę klasycznym przełącznikiem było by trudne i wręcz nielogiczne,ze względu na ich koszt i gabaryty.
    Do takich regulacji stosuje się układy mostki diodowo -tyrystorowe+ elektronika.Na allegro są dostępne gotowe moduły.

Panowie przestańcie z tym kurzem-niepotrzebne zamieszanie się robi i odbiegamy od meritum tematu.
    Wentylatory pionowe były w krajowych migach montowane,nawet na zwykłych panewkowych łożyskach.Jeśli masz kompletny schemat,to powinna być tam strona z tabelą sekwencji przełączników zasilających trafo.
    crashwin
    Poziom 8  
    kot mirmur napisał:
    Witaj kolego crashwin.Na schemacie który dołączyłeś nie widać żadnych odczepów po stronie pierwotnej trafo.Tam cała regulacja prądu i napięcia odbywa się przez kolejne dodawanie uzwojeń na każdej fazie od strony pierwotnej trafo.W polskich migomatach było to najczęściej stosowane ,niezawodne rozwiązanie.
    Przełączanie prądów rzędu 150 amper na fazę klasycznym przełącznikiem było by trudne i wręcz nielogiczne,ze względu na ich koszt i gabaryty.
    Do takich regulacji stosuje się układy mostki diodowo -tyrystorowe+ elektronika.Na allegro są dostępne gotowe moduły.

Panowie przestańcie z tym kurzem-niepotrzebne zamieszanie się robi i odbiegamy od meritum tematu.
    Wentylatory pionowe były w krajowych migach montowane,nawet na zwykłych panewkowych łożyskach.Jeśli masz kompletny schemat,to powinna być tam strona z tabelą sekwencji przełączników zasilających trafo.

Jest dokładnie tak jak napisałeś kolego, niema regulacji na wtórnym uzwojeniu to ja źle się wyraziłem. Na wtórnym jest plaskownik bez żadnych odczepów. Załatwiłem blachę 3mm z wyciętymi kwadratami, będzie idealnie się nadawać do podłogi w wózku. Narazie pracę wstrzymane, czekamy z żoną na urodzenie dziecka :)
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    crashwin napisał:
    Załatwiłem blachę 3mm z wyciętymi kwadratami, będzie idealnie się nadawać do podłogi w wózku

Uważaj żeby ci pole nie łapało metalu i pyłu metalowego z podłogi bo ci przebije uzwojenie.

Miałem raz ten problem normalnie z 15cm kleiło syf opiłków z szlifierki kątowej leżący na podłodze.
    crashwin
    Poziom 8  
    Jak gadałem ze specem od którego kupowałem trafo, to wspominał właśnie coś o tym że trafo może przyciągać metal jak magnes. Ale nie zrozumiałem czy chodziło mu o każdy transformator czy tylko o stare i wysłużone transformatory w starych spawarkach.
    kot mirmur
    Poziom 31  
    Niestety każdy.Masz tą część schematu o której pisałem?
    wtełek1
    Poziom 14  
    chkdskk napisał:

wtełek1 napisał:
    U mnie przykładowo w PC
    Dziecko idź lekcje odrób, nie porównuj zabawek do czegoś, czego na oczy nie wdziałeś. Nie czekaj aż Ci mama podkurza w pokoju tylko sam sobie posprzątaj to Ci komputerek nie będzie się kurzem zapychał :lol:

Nie życzę sobie określeń na tym poziomie, proszę albo podnieść poziom dyskusji albo nie odpowiadać na moje posty bo guzik wniosles a w dodatku mnie obrazasz bez powodu synku :)

Ciekawi mnie nadal kwestia kurzu, nie uwierzę nigdy prze nigdy że nie czysciles spawarki przez rok, no chyba że stała nie używana - wiem jak to wygląda, przykro mi ale kurzu nie da się pozbyć, a im większy przeciąg robisz tym więcej go wtlaczasz do środka migomatu :)
    No chyba że jako nieliczny masz laboratoryjny garaż.. Także takie bajki to proszę zostawić dla dzieci.

Żeby nie było. Jeśli zamierzasz dodać elektrozawor gazu to pokus się o dorobienie układu podtrzymania zaworu
    Bo te zawory cholernie się grzeją po kilku minutach a po co grzać niepotrzebnie (dłużej pozyje)
    Układ bodajże ogranicza prąd i napięcie tak aby utrzymać kotwice zaworu :)

A tak BTW podajnik drutu już gotowy? Czy jeszcze nic nie myślałeś
    kot mirmur
    Poziom 31  
    Kolega wtełek1 bardzo nerwowy jest.Osobiście naprawiałem stare Polskie Migi z małych warsztatów samochodowych.Kurz,syf z tzw .diaksów i odkurz lakierniczy-przełącznik sekwencji rzadko się uszkadzał,najczęściej padał stycznik roboczy i tranzystory lub tyrystory w regulatorze podajnika.I na marginesie -przestańcie bić pianę Panowie,to ma być prosta ,mocna i niezawodna spawarka MIG do prac pewnie przydomowych,nie wkręcajcie autora postu w jakieś dziwne klimaty.Po co jakieś eksperymenty z tym podajnikiem drutu?Przede wszystkim nasuwa się pytanie [bez urazy do autora postu]-czy umiesz spawać takim Migiem?Propo zaworu gazu-elektronika napędu drutu i sterowania zaworem gazu była zasilana z osobnego trafo 220V/24V ,bez żadnych kombinacji.
    fura boru
    Poziom 8  
    Elektrozawór pracuje tylko przy spawaniu /trochę przed i po/,a podgrzewacz na butli jest grzany na czas pracy maszyny.
    Mogę służyć DTR -Tep jest to ksero z /amoniaka/
    crashwin
    Poziom 8  
    wtełek1 napisał:
    chkdskk napisał:

wtełek1 napisał:
    U mnie przykładowo w PC
    Dziecko idź lekcje odrób, nie porównuj zabawek do czegoś, czego na oczy nie wdziałeś. Nie czekaj aż Ci mama podkurza w pokoju tylko sam sobie posprzątaj to Ci komputerek nie będzie się kurzem zapychał :lol:

Nie życzę sobie określeń na tym poziomie, proszę albo podnieść poziom dyskusji albo nie odpowiadać na moje posty bo guzik wniosles a w dodatku mnie obrazasz bez powodu synku :)

Ciekawi mnie nadal kwestia kurzu, nie uwierzę nigdy prze nigdy że nie czysciles spawarki przez rok, no chyba że stała nie używana - wiem jak to wygląda, przykro mi ale kurzu nie da się pozbyć, a im większy przeciąg robisz tym więcej go wtlaczasz do środka migomatu :)
    No chyba że jako nieliczny masz laboratoryjny garaż.. Także takie bajki to proszę zostawić dla dzieci.

Żeby nie było. Jeśli zamierzasz dodać elektrozawor gazu to pokus się o dorobienie układu podtrzymania zaworu
    Bo te zawory cholernie się grzeją po kilku minutach a po co grzać niepotrzebnie (dłużej pozyje)
    Układ bodajże ogranicza prąd i napięcie tak aby utrzymać kotwice zaworu :)

A tak BTW podajnik drutu już gotowy? Czy jeszcze nic nie myślałeś

Podajnik skończony, jak pisałem wcześniej wykorzystałem stary podajnik drutu Isaplan 100 był on przystosowany do podawania aluminiowego drutu i zasilany był 48v. Wywaliłem cały osprzęt wstawiłem czterorolkowy podajnik samorobke z silnikiem 24v oraz kupiłem cała płytkę sterująca uniwersalna. Mam teraz regulacje obrotów, regulacje wyprzedzania załączania elektrozawory i opóźnienie stycznika głównego. Elektrozawor wykorzystam stary który był w podajniku, 220v firmy esab. Do zasilania całego sterowania i silnika mam transformator 230/24 6A. Transformator główny znajduje się 20cm od ziemi.

Dodano po 32 [minuty]:

kot mirmur napisał:
    Kolega wtełek1 bardzo nerwowy jest.Osobiście naprawiałem stare Polskie Migi z małych warsztatów samochodowych.Kurz,syf z tzw .diaksów i odkurz lakierniczy-przełącznik sekwencji rzadko się uszkadzał,najczęściej padał stycznik roboczy i tranzystory lub tyrystory w regulatorze podajnika.I na marginesie -przestańcie bić pianę Panowie,to ma być prosta ,mocna i niezawodna spawarka MIG do prac pewnie przydomowych,nie wkręcajcie autora postu w jakieś dziwne klimaty.Po co jakieś eksperymenty z tym podajnikiem drutu?Przede wszystkim nasuwa się pytanie [bez urazy do autora postu]-czy umiesz spawać takim Migiem?Propo zaworu gazu-elektronika napędu drutu i sterowania zaworem gazu była zasilana z osobnego trafo 220V/24V ,bez żadnych kombinacji.

Rzeczywiście, spawarka ma być wykorzystana tylko do prac przydomowych, konkretnie będzie potrzebna latem do spawania długiego ogrodzenia. Spawac umiem z migomatem mam dużo do czynienia w pracy. Jedyna różnica będzie taka że w pracy do osłony spawu wykorzystuje się mieszanka a w domu będzie CO2.

Schemat który wcześniej dodałem to wszystko co mam na obecna chwile. Chętnie zapoznam się z DTRka prostownika Tep.
    wtełek1
    Poziom 14  
    Tak więc za burdel przepraszam :) nie jestem nerwowy jednak jak to ktoś rzeknął jak masz rację to się jej trzymaj :)

Konstrukcję propsuję bo to raczej wyjdzie coś dobrego aniżeli pierwsza lepsza oklepana spawarka w byle pudle. Będzie to raczej kawał dobrej roboty :)

Tak więc czekamy aż wznowisz pracę.
    crashwin
    Poziom 8  
    Witam ponownie, prace po woli ruszają do przodu (z powodu bycia ojcem za bardzo czasu nie mam na prace w garażu :) ) ale ostatnio cos tam pomajstrowałem i oto efekt.

Migomat DIY 400A na podstawie starego Ozasa Migomat DIY 400A na podstawie starego Ozasa Migomat DIY 400A na podstawie starego Ozasa

Podłoga jak widać zrobiona z blachy z kwadratowymi oczkami, zamontowane pierwsze styczniki na szynie. Do wentylacji planuje użyć 2 wiatraków:
    Sunon DP200A-XBT 120x120x38mm 230V Moc: 22,0W Liczba obrotów: 2850 rpm Wydajność: 97 CFM = 164,9m³/h. Będą dmuchać z tylnej ścianki do przodu, a z przodu jako wylot powietrza zamontuje filtr od przemysłowej szafy sterowniczej 200x200mm bez wkładu filtracyjnego. Podajnik zrobiony, lecz do dziś pozostaje nierozwiązana kwestia prowadzenia drutu miedzy rolkami podajnika i na wyjściu z niego, nie mam pomysłu co można zastosować.
    Poziom 43  
    crashwin napisał:
    ale ostatnio cos tam pomajstrowałem i oto efekt.
    crashwin napisał:
    z powodu bycia ojcem

A jak ma na imię efekt majstrowania?

Po drugie po co ci tyle styczników?
    crashwin
    Poziom 8  
    Grzegorz_madera napisał:
    Możesz napisać jakie wymiary zewnętrzne ma Twój migomat?

Po zewnętrznej 50x100cm.

Strumien swiadomosci swia napisał:
    crashwin napisał:
    ale ostatnio cos tam pomajstrowałem i oto efekt.
    crashwin napisał:
    z powodu bycia ojcem

A jak ma na imię efekt majstrowania?

Po drugie po co ci tyle styczników?

Efekt to migomat 400A hehe😉
    A styczniki są do przełączania odczepów, zamiast zwykłego przełącznika krzywkowego.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    No nie wiem czy styczniki to dobry pomysł gdyż więcej do nich dostaje się syfu niż w przełącznikach krzywkowych. Nie wspomnę już o drganiach styków spowodowanych buczącym transformatorem a potem kolega będzie się dziwił że spadki prądu uniemożliwiają poprawne spawanie. Ci którzy naprawiają spawarki transformatorowe wiedzą o czym mówię.
    SQ5AZP
    Poziom 26  
    To musiał Kolega mieć do czynienia z bardzo marnymi stycznikami. Takimi z głębokich lat 50/60 kiedy to styki i zaciski były nieomal na zewnątrz. Zastosowane do ustawiania podzakresów - pracują ,,na sucho'' a nie pod prądem. Dopiero stycznik pracy załącza zasilanie. Jedyne czego można się spodziewać to awaria którejś cewki.
    Poziom 43  
    Dam ci radę, owiń te styczniki folią osłonową coby na rozwarte styki brud i opiłki nie siadały.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    SQ5AZP napisał:
    To musiał Kolega mieć do czynienia z bardzo marnymi stycznikami. Takimi z głębokich lat 50/60 kiedy to styki i zaciski były nieomal na zewnątrz. Zastosowane do ustawiania podzakresów - pracują ,,na sucho'' a nie pod prądem. Dopiero stycznik pracy załącza zasilanie. Jedyne czego można się spodziewać to awaria którejś cewki.

To niczego nie zmienia gdyż zabrudzony styk to nie styk, efekt taki sam, nie ważne czy przełączany na zimno czy na gorąco. Ponadto widzę że kolega mało o stycznikach wie gdyż do gaszenia łuku stosuje się prosty mechanizm przedmuchu powietrzem podczas rozłączania, a stosowany na przełomie lat 70/80 tych do dnia dziś. Osobną kwestią są drgania styków spowodowanych wadliwymi stykami obwodów sterujących a w przypadku spawarek także wibracjami blach transformatora. Nie wspomnę tu o wyrobionych prowadnicach rdzenia samego stycznika ale na to trzeba czasu. W automatyce gdzie styczniki są sterowane przekaźnikami, stosuje gasiki montowane na wyprowadzeniach cewki stycznika co eliminuje wypalanie styków przekaźników a tym samym zapobiega drganiom i oscylacją rdzenia stycznika a tym samym zapobiega przedwczesnemu wypalaniu styków.

Strumien swiadomosc... napisał:
    Dam ci radę, owiń te styczniki folią osłonową

To dobry patent i tak się robi w spawarkach przy przełącznikach krzywkowych, lecz w stycznikach zakłóci to przedmuchy.
    Poziom 43  
    cooltygrysek napisał:
    lecz w stycznikach zakłóci to przedmuchy.

Łączenia i tak robi się bez obciążenia więc niema strachu łuku.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Strumien swiadomosc... napisał:
    Łączenia i tak robi się bez obciążenia więc niema strachu łuku.

Jesteś pewny że w spawarkach wieloodczepowych przełącza się bez obciążenia ? Ciekawe jaki spawacz za każdym razem by wyłączał spawarkę i przełączał odczepy a nie mówię tu tylko o takich spawarkach. U autora postu jest inaczej, wiem że transformator załącza na fajce. I zastanawiam się po co ? Niemniej uważam że trzeba na ten problem zwrócić uwagę. Niestety większość spawarek fabrycznych nie posiada odłączania od sieci transformatora, wiec przełącza się go pod obciążeniem jałowym.
    stasiekb100
    Poziom 24  
    Naprawiam migomaty i który przełącznik krzywkowy w torbie to działa a który bez to do wymiany. Przełącznik służy do przełączania jak d*** do s*****.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    elejan napisał:
    Kolego w każdym migomacie masz przycisk na uchwycie spawalniczym który zwalniając przerywasz zasilanie łuku elektrycznego

Widzę że kolega mało widział i głupoty wypisuje. Przykładem są starsze transformatorowe spawarki głównie MMA, MIG/MAG Saff, Fronius, Esab, Origo. Ja wiem że uruchamiany był zawór oraz podajnik drutu. Zasilanie było cały czas. Wyobraź sobie taką spawarkę o mocy 800 czy 1000A załączaną stycznikiem. Siłą rzeczy długo ten stycznik w pracy cyklicznej by nie wytrzymał.

elejan napisał:
    PS. MMA z regulacją na odczepach ? W życiu czegoś takiego nie widziałem...

Jak pisałem wyżej mało kolega widział. :-) Zakładam że kolega młody i obecnie co zna to spawarki wyposażone w prostowniki tyrystorowe lub spawarki inwertorowe a jest tego co nie miara. Po za tym transformator wieloodczepowy to najlepsze wysokoprądowe źródło zasilania w spawarkach.
    crashwin
    Poziom 8  
    Jak wcześnie już pisałem migomat używany będzie w warunkach domowych sporadycznie. Żywotności tych stycznikow starczy mi na długo. W 100% popieram wypowiedź kolegi elejan, na obecną chwilę opisany przez niego schemat działania wykorzystany będzie u mnie. Powodów wybrania stycznikow było kilka, po pierwsze kupiłem łącznik krzywkowy od spawarki Tep 401, okazało się że jest on tak nieprecyzyjny lub mocno zużyty że na każdej sekcji był brak załącznika conajmniej jednej fazy. Drugim powodem były wymiary takich łączników, chcę osiągnąć jak najmniejsze wymiary obudowy, a taki łącznik zajmuje połowę długości obudowy, kto widział na żywo ten wie jakie wymiary ma prostownik Tep a moja spawarka ma wymiary 1/3 TEPa.
    Zobaczymy jak długo popracuje to wszystko na stycznikami.
    Co do innych szczególnie starych spawarek które mają moc 800-1000A, to są już trochę inne zasady budowy przede wszystkim są to spawarki stacjonarne i nie powiedziane że były one zaprojektowane idealnie. Prosty przykład dot. wypowiedzi kolegi cooltygrysek jeżeli w spawarkach wymienionych przez ciebie załączane były tylko podajnik i zawór gazu to znaczy że drut był cały czas pod napięciem i po każdym dołożeniu uchwytu spawalniczego jest ryzyko dotknięcia stołu spawalniczego w efekcie mamy oslepiajacy błysk. Spotkałem się z tym w tanim migomacie z praktikera jest to bardzo irytujące. A po drugie jak sterować opóźnieniem zalączenia łuku, przecież najpierw musi powstać osłona gazowa sporo później łuk elektryczny.
    Sam jestem młody i za dużo sprzętu spawalniczego w życiu nie widziałem ale staram się wzorować na rozwiązaniach najpopularniejszych producentów ESAB/OZAS lub KEMPPI.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Nie ma żadnego błysku gdyż łuska fajki na to nie pozwala. Po zastopowaniu podajnika drut upala się 3-4 mm przed końcówką prądową. Dużo zależy od spawacza. Nie mniej takie spawarki bez wyłączania źródła prądowego są upierdliwe gdyż drut lubił się stopić z końcówką prądową częściej niż statystycznie w innych spawarkach z wyłączaniem źródła prądowego. Naprawiałem już setki spawarek i swoje widziałem i się nadziwiłem.