Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzenie mikrofalówki Clatronic MWG 775 H

Marek Sp 14 Feb 2017 11:36 1029 10
    Marek Sp
    Level 20  
    Ostatnio dziwnie się zachowuje bo się nagrzewa obudowa tak że się nadtopiły plastikowe drzwiczki nie można uruchomić na 100% bo za chwile słychać że jakiś bezpiecznik wywala, nie mam konceptu co może być przyczyną, i co wymienić
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Na początek sprawdź czy chodzi wentylator chłodzący transformator w momencie pracy mikrofali. Uważaj z nią, bo może ma nieszczelność i możesz sobie zrobić QQ.
    Marek Sp
    Level 20  
    Tak, działa w miarę normalnie pracuje na połowie mocy, awaria się zaczęła tym ze zaczynało kopcić z grzałek grilla, wyczyściłem i bez obudowy testując działała, zakręciłem obudowę i zona mówi że śmierdzi plastikiem i rzeczywiście nadtopione drzwiczki
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Nagrzewanie obudowy ma miejsce przy funkcji grilla czy też samej mikrofali?
    Marek Sp
    Level 20  
    Oczywiście chodzi o mikrofale , zaczęło się to tak ze kopciło z górnej części obudowy najbardziej w okolicy grzałek wiec rozebrałem obudowę, wyczyściłem grzałki i okolice i po krótkich testach skręciłem obudowę. Zona chciała coś podgrzać i wyłączyła mikrofalówkę bo poczuła zapach plastiku oczywiscie sprawdzałem grzałki się nie uruchamiają. Nie bardzo rozumiem dlaczego metalowa obudowa się grzeje.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Bo być może magnetron emituje taka temperaturę ale powinien ochronnik tzw zadziałać zamontowany na obudowie radiatora magnetronu , no chyba, że go nie masz. Może też być tak, że emalia lub farba na krawędzi komory w miejscu styku z drzwiczkami jest uszkodzona , ale wtedy widać byłoby burze , błyski w komorze. Może też być taki jeszcze niuans, że ktoś po prostu zamontował tam mocniejszy magnetron niż powinien być fabrycznie. Może też wentylator stoi i nie chłodzi. Przyczyn może być dużo. Jakim masz tam magnetron jeżeli możesz to zdejmij obudowę i odczytaj oraz napisz.Daj też foto kuchenki , jakie tam sterowanie mechaniczne, elektroniczne? W mechanicznym może też być tak, że mechanizm zegara po prostu szwankuje i zasila tylko grill, który daje tak popalić. A jaki masz tam gril kwarcowy czy nie ? Jaka moc , może również ktoś wstawił grzałki odpowiadające tylko długością a nie mocą. Masz ją on nowego czy z drugich rąk?
    Marek Sp
    Level 20  
    A nie , mam ja kilka lat, do tej pory działała wyśmienicie, farbę zobaczę ona jest ochronna ? Kilka razy wywalił jakiś termik jeszcze raz sprawdzę w takim razie wentylator. Grzałki nie maja z tym nic wspólnego.
    kris8888
    Level 36  
    Marek Sp wrote:
    bez obudowy testując działała, zakręciłem obudowę

Gratuluję odwagi, ja na pewno nie włączyłbym mikrofalówki bez założonej obudowy.8-O A na pewno nie z podłączonym WN do magnetronu i pracującym magnetronem. Nie radzę Tobie powtarzać tego testu i być blisko mikrofalówki.
    W pierwszej kolejności sprawdziłbym drożność wszystkich szczelin i kanałów którymi powinno przepływać powietrze z wentylatora oraz stan mikowej płytki na wyjściu magnetronu (czy nie jest pęknieta, brudna, otłuszczona, okopcona) oraz czy sam magnetron jest dobrze dokręcony do obudowy.
    kris8888
    Level 36  
    Marek Sp wrote:
    wątpię żeby blacha 0,5 mm az tak osłaniała

Zapewniam Ciebie, że skutecznie osłania, a w zasadzie odbija mikrofale. Tak w zasadzie wystarczyłaby metalowa siatka o oczkach nie większych niż 1/10 długości fali, w tym przypadku około 1mm, zeby wytłumić mikrofale. Dlatego masz taką siatkę w okienku drzwiczek.
    Magnetron o mocy kilkuset watów to nie przelewki, uważaj szczególnie na oczy bo nawet nie poczujesz jak sobie je za bardzo podgrzejesz.
    Jak już nie chcesz porządnie skręcać mikrofalówki do testów to przynajmniej prowizorycznie załóż obudowę i skręć chociaż na dwie śruby, a już zwiększysz ochronę.