Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitor Apple A1267 wyświetla obraz tylko na moment

romilk 14 Feb 2017 13:41 750 9
    romilk
    Level 2  
    Witam szanownych forumowiczów. Kilka tygodni temu udało mi się nabyć 24" monitor Apple A1267 w okazyjnej cenie, a jego właściciel oceniał stan jako nieznany ( co oczywiście oznaczało "niesprawny")
    Niemniej jednak jego stan wizualny był bardzo dobry, miał nawet poprzyklejane folijki na logo i kablach. Nie zdziwiło mnie jak po podłączeniu do maca nie było żadnego odzewu ze strony monitora. Zdemontowalem mu szybę, odkręciłem wyświetlacz ( tu brakowało już dwóch srob, wiec nie byłem pierwszy) i okazało się ze jedna z wtyczek wyświetlacza jest odpieta. Podłączyłem ją i spróbowałem ponownie. Obraz pulpitu pojawił się na ułamek sekundy, komputer wykrył ze jest zewnętrzny monitor i wyświetlił okno dialogowe do ustawienia go. Ale ten był ciemny, choć pod światło było widać wszystko to, co powinien wyświetlać. Jakby tylko nie miał podświetlenia matrycy. Podświetlenie pojawia się na chwile po podłączeniu kabla zasilającego, bądź kabla thunderbolt do kompa ( monitor nie ma przycisków, włącza się automatycznie po podpięciu pod komputer). Ma tez wyjście do ładowania. Maca, ale inne niż w moim, wiec nie mogę z cała pewnością stwierdzić czy jest uszkodzone również. Ale przy pomocy uniwersalnego miernika sprawdziłem ze jest na nim tylko koło 5 V, a prąd praktycznie żaden ( amperomierz nie reaguje), tym samym miernikiem sprawdziłem zasilacz laptopa i pokazuje kilkanaście voltów.
    Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z czymś podobnym?
    Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    mirex
    Level 43  
    Skoro nie ma podświetlenia, to napraw.
    romilk wrote:
    udało mi się nabyć 24" monitor Apple

A wszystkie psy w okolicy to Burki. ;)
  • Multimetr Fluke
    mirex
    Level 43  
    dejmos wrote:
    Bardzo częstą przyczyną tego stanu rzeczy są kondensatory w inwerterze.

A skąd wiesz, że tam jest inwerter?
    romilk
    Level 2  
    Ach, przepraszam ten konkretny Burek to A1267

Dodano po 1 [minuty]:

W monitorze na płytce zasilacza wszystko wyglada w porządku. Co nie oznacza, ze nie jest uszkodzona
    mirex
    Level 43  
    dejmos wrote:
    Nie wiem ale domniemywam bo romilk opisał typowy objaw który towarzyszy takiej usterce.
    romilk wrote:
    Burek to A1267

I co teraz?
    Wymień elektrolity po pierwotnej i wtórnej? ;)
    romilk
    Level 2  
    Witam ponownie.
    Prócz zdjeć zmierzyłem tez napięcie jakie jest podawane z płytki zasilacza na płytkę sterująca wyświetlaczem i przy włączonym komputerze jest to 24V. Tyle tez jest na każdym elektrolicie wtórnym, a na pierwotnym około 300V każdym.
    dejmos
    Level 23  
    To jednak nie ta usterka, którą podejrzewałem jak mi to w delikatny sposób próbował zasugerować kolega mirex
    Quote:
    A skąd wiesz, że tam jest inwerter?

Quote:
    I co teraz?

W tym monitorze masz podświetlenie LED na nie na świetlówkach więc to prawdopodobnie nie jest wina żadnych kondensatorów. Sprawdź czy wszystkie napięcia na wyjściu zasilacza są właściwe. Sprawdź czy zasilanie dochodzi do matrycy podświetlającej i czy sama matryca jest sprawna.