Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebuję zrobić sterownik zgrzewarki.

Diabeł Tasmański 14 Feb 2017 17:24 1524 11
    Diabeł Tasmański
    Level 12  
    Mam od kilku lat resztki zgrzewarki - transformator z wyprowadzonymi elektrodami, ogólnie jakaś rzemieślnicza konstrukcja sprzed kilkunastu lat. Zaginął oryginalny regulator prądu i czasu - pojechał gdzieś kiedyś do naprawy i tyle go widziano. Tak że potrzebny byłby schemat, integrujący w sobie regulator fazowy z użyciem triaka i timer, pozwalający ustawić czas przepływu prądu. Najchętniej bez użycia procesora - kłopotliwe programowanie.
    Zygaqra
    Level 35  
    Równie dobrze mógłbyś napisać mam czarne pudełko, jak je naprawić. Czy tak ciężko zrobić, w dobie wszystko mających telefonów, zdjęcie tego ustrojstwa aby nie trzeba było zadawać setek niepotrzebnych pytań. Choćby jakim napięciem sterowany był element grzewczy jakie moce itp. itd.
    Diabeł Tasmański
    Level 12  
    Zygaqra wrote:
    Równie dobrze mógłbyś napisać mam czarne pudełko, jak je naprawić

Problemy z czytaniem?
    Diabeł Tasmański wrote:
    Mam od kilku lat resztki zgrzewarki - transformator z wyprowadzonymi elektrodami

Dodam jeszcze "zasilany z sieci 230V". Jeszcze coś jest niejasne? Ma być regulator fazowy - z triakiem. Integrujący w sobie jednocześnie układ timera. Uruchamiany przyciskiem. Umożliwiający włączenie transformatora na określony czas, z określoną mocą - po to ta regulacja fazowa. Nie wiedząc co to "zgrzewarka" mogłeś sobie darować zabieranie głosu.
    Moderated By trymer01:

Kolega oczekuje pomocy czy chce sobie "poharcować"?
    Jeśli to pierwsze - to należałoby wykazać się cierpliwością, uprzejmością i wdzięcznością.
    Regulamin, pkt 3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.
    3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.
    3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Zygaqra
    Level 35  
    Delikatnie mówiąc jesteś niegrzeczny, bez problemu bym pomógł ale najnormalniej już mi się nie chce. Czy masz jeszcze jakieś pytania?

Wbrew tobie nie kolekcjonuję postów ale najnormalniej nie potrzebujesz pomocy, przecież sam wiesz wszystko najlepiej.
    Diabeł Tasmański
    Level 12  
    Zygaqra wrote:
    Delikatnie mówiąc jesteś niegrzeczny,
    Ja? wydaje mi się, żę to kolega jednak zaczął.
    Quote:
    bez problemu bym pomógł

Tak? A w czym, skoro odniosłem wrażenie że średnio kolega się orientuje o czym mowa?
    Quote:
    ale najnormalniej już mi się nie chce.

Więc delikatnie mówiąc, niepotrzebnie się fatygowałeś w ogóle. Ale na liczniku dwa posty przybyły....
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ogólnie, gdyby jednak ktoś z praktyczną znajomością tematu chciałby zabrać głos, to wymyśliłem sobie regulator fazowy na triaku, z diakiem - popularny układ "ściemniacza", używany z powodzeniem np. w tanich prostownikach do akumulatorów itp - mam tylko problem z wymyśleniem jak zaimplementować układ czasowy - przekaźnik raczej odpada, wolałbym żeby obydwa parametry realizowane były na jednym triaku. Możliwe to jest w ogóle? Z chęcią też bym sobie zrobił coś podobnego do trochę innego urządzenia.
    Zygaqra
    Level 35  
    Ponad dwadzieścia lat temu naprawiałem zgrzewarkę, jeszcze lampową. Moc grzałki to jeden z parametrów dwa pozostałe to czas grzania i czas trzymania szczęk zgrzewarki.
    Diabeł Tasmański
    Level 12  
    Wybacz, ale odnoszę wrażenie podobnie jak poprzednio że piszemy o zupełnie różnych rzeczach. Chodzi o zgrzewarkę blacharską - zwarciową. Czyli transformator, dość dużej mocy, gdzie elektrody przyczepione są bezpośrednio do uzwojenia wtórnego i grzanie następuje na ich styku - są dociskane do dwu blach, które chcemy zgrzać ze sobą.
    Coś jak tu na obrazku - Potrzebuję zrobić sterownik zgrzewarki.
    Czas zgrzewania jest ważny - musi być włączany i wyłączany, dla uniknięcia przepalania blach i palenia łuku przy dotykaniu czy odrywaniu elektrod, tak samo jak prąd płynący przez elektrody - poprzez regulację napięcia uzwojenia pierwotnego.
    Zygaqra
    Level 35  
    I od tego należało zacząć. Można zgrzewać blachę ale również folię polietylenową. Niby nic a urządzenie zupełnie inne.
    vodiczka
    Level 43  
    robokop wrote:
    ...wolałbym żeby obydwa parametry realizowane były na jednym triaku. Możliwe to jest w ogóle?
    Oczywiście. Podwójne sterowanie triaka. Fazowe do regulacji mocy i dwustanowe (włączony/wyłączony) do odliczenia czasu. Przekaźnik lub transoptor w obwodzie bramki.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    I jak by to praktycznie miało wyglądać? Dwa transoptory (optotriaki) wpięte triakami w szereg z bramką triaka wykonawczego i realizujące każdy swój warunek?
    vodiczka
    Level 43  
    robokop wrote:
    Dwa transoptory (optotriaki) wpięte triakami w szereg z bramką triaka wykonawczego i realizujące każdy swój warunek?
    Myślałem o kluczowaniu tranzystora podającego sygnał na optotriak. Sygnał sterujący fazą otwarcia triaka albo przechodzi na transoptor albo nie.