Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE555 - 340kHz - wzory na częstotliwość się nie zgadzają

21 Lip 2005 10:30 2468 3
  • Poziom 40  
    Witam,
    Chciałem zbudować generator na NE555 na ok. 340kHz (zasilanie 5V). Obliczyłem potrzebne wartości (korzystałem z 5 różnych kalkulatorów dla NE555 bo myślałem że źle liczą), np. z tego, oraz ze wzoru na f=1,44/[(Ra+2Rb)*C]. Wszystko wskazywało na to że wartości elementów powinny być takie jak na rys. 555_zle - Ra~1,68kΩ, Rb~1,27kΩ. C=1nF. Niestety, jak widać na załączonym obrazku symulacja w CircuitMaker daje częstotliwość ok. 212kHz. Myślałem że może symulator nie działa, ale w rzeczywistości na oscyloskopie przebieg jest taki sam.

Metodą prób i błędów dobrałem wartości dla których uzyskuję częstotliwość o którą mi chodziło (ok.340kHz): Ra~1,5kΩ, Rb~380Ω, C=1nF. Przebieg, tak w symulacji jak i w rzeczywistości taki jak na rys. 555_dobre.
    A według wzorów powinno wyjść ok. 640kHz :|

Z dokumentacji którą mam wynika że NE555 pracuje przynajmniej do 500kHz, nie znalazłem żadnych wzmianek o zakresie stosowania wzorów. Spotkał się może ktoś z czymś takim?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Hej!

Przy pracy astabilnej układzik 555 pozwala na generacje przebiegów do 200kHz. Tak przynajmnniej wyczytałem w Praktycznym Elektroniku nr 6/96. Więc być może tu leży przyczyna twojego problemu.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam! Podany wzór stosuje się do okresów ≥ 10µs i na tej granicy, i poniżej jest nieprecyzyjny, gdyż układ 555 jest zbyt powolny. Jak zobaczysz w specs: http://www.ensc.sfu.ca/reference/data-sheets/LM555.PDF , grafiki wartości R i C kończą się przy 100kHz. Ma to związek z dużym opóźnieniem układu DISCHARGE (wskutek pracy tranzystorów w zakresie nasycena), jak przedstawia grafika "Otput Propagation Delay vs Voltage Level of Trigger Pulse" na str. 4, PDF. W standardowym układzie astabilnym pin 5, CONTROL VOLTAGE jest wolny (jedynie odsprzężony kondensatorem), co oznacza 2/3 Vcc dla poziomu THRESHOLD i 1/3 Vcc dla poziomu TRIGGER. I dokładnie z tego podziału wynika przytaczany wzór, ale nie uwzględnia on czasów propagacji, które, jak widzisz na wspomnianej grafice są > 1µs, a to oznacza, że czas rozładwania jest większy (niż to wynika ze wzoru) i konsekwentnie okres całego przebiegu. Wspomniane progi są ustalane wewnętrznie przez podział na 3 rezystorach po 5kΩ (patrz Schematic Diagram, str. 1, PDF). Jeśli między pin 5 i masę przyłączysz, przykładowo, rezystor 10kΩ, uzyskasz nowe progi: 1/2 Vcc i 1/4 Vcc. Przy poziomie TRIGGER rzędu 1/4Vcc opóźnienie spada ca. dwukrotnie (patrz w/w grafika), a ponieważ próg THRESHOLD również się obniży, z wartościami, jakie użyłeś w układzie częstotliwość powinna wzrosnąć. Oczywiście dla tak zmienionych progów należałoby wyliczyć nowy współczynnik proporcjonalności, bo kondensator będzie ładowany między poziomami 1/4 Vcc i 1/2 Vcc, a nie 1/3 Vcc i 2/3 Vcc, jak w ukł. standardowym. Można się spodziewać wzrostu częstotliwości o co najmniej 33% (dokładniej, trzeba by policzyć). Z danych nie wynika obciążalność wewnętrznego rezystora 5k i nie jest jasne, czy zwarcie pinu 5 do masy jest dopuszczalne np. przy zasilaniu 15V, aczkolwiek w/w grafika sugeruje, że tak. Pozdro