Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza do montażu modułów LED

Vacuum78 15 Feb 2017 09:12 3882 47
    Vacuum78
    Level 6  
    Na początek chciałem się przywitać - chociaż obserwuję forum od dawna, jest to mój pierwszy post, dzień dobry wszystkim :-)

Noszę się z zamiarem zakupu stacji lutowniczej - z tego co udało mi się wyczytać powinna działać precyzyjniej i pracuje się nią wygodniej niż tradycyjną lutownicą kolbową. Lutownicy używam w pracowni głównie do lutowania modułów ledowych w podświetlanych literach przestrzennych i kasetonach - bardzo często są to malutkie moduły LED np 4*9 mm gdzie punkty lutownicze mają około 1x1 mm i są położone bardzo blisko diody więc duża precyzja jest wskazana.

Przez ostatnie kilka dni przestudiowałem już chyba wszystkie wątki dotyczące stacji lutowniczych "na początek", ale im więcej czytam, tym mniej wiem... Na stację planuję wydać w granicach 500-600 PLN brutto, ale jeśli wyższy wydatek będzie uzasadniony mogę coś dopłacić. Z tego co wiem, wyższe modele stacji np Hakko czy Weller lub Pace posiadają czujnik temperatury w grocie - pytanie czy taka stabilność temperatury będzie wymagana przy mojej pracy?

Co byście polecili w takiej kwocie? Zależy mi na solidnym urządzeniu "na lata" z dostępnością części zamiennych - grotów itp. Na popularnym portalu aukcyjnym jest cała masa chińskich wynalazków w tym wszystkie klony stacji 936 - może któraś z nich byłaby wystarczająca? Ale z tego co czytałem to stacje WEP, Yihua itp bywają awaryjne? Jakie macie zdanie o stacjach Baku? Będę wdzięczny za wszystkie informacje
    Vacuum78
    Level 6  
    Dzięki, pytanie tylko czy potrzebuję aż tak rozbudowanej stacji? Do czego może mi się przydać kolba hotair? Raczej się nie bawię w lutowanie skomplikowanej elektroniki na płytkach pcb
    krzysssztof
    Level 21  
    Jeśli chodzi o stację bez hotair to polecam polską firmę Elwik - może i odrobinę ustępuje jakością drogim stacjom Pace czy Weller, ale za to można ją kupić za ok. 300zł, groty też są tańsze. Od wielu lat produkują ten sam model, niezawodny, dość często używany w małych firmach.

Hotair zaczyna przydawać się w momencie, gdy potrzebujesz odlutować element który ma więcej niż 4/5 nóżek.
    Vacuum78
    Level 6  
    W takim razie na 99% hotair mi się nie przyda - chyba że nadaje się też do obkurczania opasek termokurczliwych bo tych używamy sporo do izolacji, to wtedy miałoby nawet sens (obecnie w ruch idzie zapalniczka gazowa ale to niezbyt profesjonalne rozwiązanie :)). Jeżeli chodzi o stacje Elwika to wyczytałem że ich słabym punktem są groty które nie wytrzymują za długo - Ale fakt że są łatwo dostępne i produkowane w Polsce to duży argument "za". A co myślicie o podstawowym modelu stacji Weller'a - WHS40?
    krzysssztof
    Level 21  
    Hotair bardzo dobrze nadaje się do obkurczania opasek termokurczliwych - można dobrać zarówno temperaturę jak i strumień powietrza :)
    martinfiat
    Level 9  
    Ja z swojej strony mogę polecić stacje WEP 852D+. Używałem takiej w technikum i obecnie będzie miała 4 lata katowania przez młodzież i działa bez zarzutu ,dlatego sam się w taką zaopatrzyłem i też na razie bez problemów ,ale prywatnie mam ją trzeci miesiąc. Jak by coś się działo to jest 24 miesiące gwarancji ,a cena sporo poniżej budżetu.
    scotch
    Level 28  
    Koledzy, co do hotair używam wielokrotnie:
    1. " Termokurczki" jak wiadomo "osmalone" od zagrzewania zapalniczką
    2. Wlutowywanie elementów SMS
    3. To taki fajny bajer ;)
    Vacuum78
    Level 6  
    A może do moich potrzeb wystarczająca będzie stacja 936 Zhaoxin? Z tego co czytałem to z wszystkich dostępnych klonów 936 te są chyba najlepiej wykonane? Podobno można do nich dokupić oryginalne grzałki i groty od Hakko i powinny pasować? Jak myślicie? te 60W wydaje się wystarczające
    martinfiat
    Level 9  
    Jeśli nie czujesz potrzeby posiadania hot air ,ani wydawania pieniędzy to też ciekawa opcja. Z tymi klonami też miałem doświadczenie w szkole i są przyzwoite. Zawsze później można dokupić hot-air ,a i tak będzie to poniżej planowanego budżetu.
    Ture11
    Level 38  
    Jeśli bez hotair, to powiem szczerze, że chwale sobie stację BAKON 950D (bardzo mała). Dużo jest do tej stacji grotów z wbudowaną grzałką, a więc wymieniając grot wymienia się też element grzejny. Oczywiście, groty z tego powodu są nieco droższe. Moc grotów to 75W, więc z bezwładnością termiczną problemów nie ma.

Stacja ma tylko jedną, małą wadę - po dłuższej pracy kolba pod palcami robi się ciepła - ale to tak samo, jak w tych wszystkich kolbach WEP, hakko, itp.

Na co trzeba zwrócić uwagę - na poprawnie wykonany przewód ochronny w gniazdku 230V - jest to lutownica z zasilaczem impulsowym, więc przy niepodłączonym styku ochronnym, na grocie może być napięcie (zresztą jak w każdej innej stacji).
    Vacuum78
    Level 6  
    Wczoraj w sklepie stacjonarnym w Gdyni miałem okazję "pomacać" stacje Salomona - SL10 i SL30 w granicach 300-400 zł. Sprawiły na mnie wrażenie całkiem solidnych, sprzedawca zachwalał też groty w tych stacjach - podobno są długowieczne. Kolba też dość poręczna i lekka - jedyny minus wg mnie to dość sztywny kabel, ale może w tym zakresie cenowym to normalne... Chociaż niektóre klony 936 podobno mają właśnie miękki przewód powlekany no i moc też minimalnie większa...
    yogi009
    Level 43  
    Wszystkie te "chińczyki" mają wspólną cechę, czyli mierną jakość. W tych SL.. widziałem w środku montaż na tzw. termoglut, co mnie skutecznie odstraszyło. Szczerze mówiąc, pomyśl dokładnie, czy potrzebujesz gorącego powietrza. Z tych proponowanych powyżej najkorzystniej w stosunku cena/jakość wypada polski Elwik. Wiadomo, dobre bo polskie.
    Vacuum78
    Level 6  
    Gorące powietrze nie jest konieczne - jak wspomniałem wyżej nie będę lutować skomplikowanej elektroniki na układach scalonych itp. Dzięki za info o SL, szkoda, już bylem na nią prawie zdecydowany... Zwłaszcza że opinie w necie mają nienajgorsze. Chyba faktycznie polski Elwik albo najtańszy Weller - początkowo trochę mnie odstraszała jego moc (40W) ale wczoraj sprawdziłem ile miala moja stara lutownica kolbowa i znalazłem oznaczenie 30W :) A jakoś nią pracowałem przez wiele lat ;)
    zbigniewsk
    Level 16  
    Witam
    Ze swej strony proponuję zakupić (odkupić ) kultową chyba już lutownicę Weller WTCP 20. Ja ten model zakupiłem na początku lat 90 i używałem jej do montażu modułów typu dekoder PAL i telegazeta. Pracowałem na niej prawie trzy lata. Jest lekka i bardzo wytrzymała. Do lutowania używałem grotów znakowanych 7 . Wytrzymałość grota w moim przypadku wynosiła ponad 600.000punktów lutowniczych. W czasie montażu "udało mi się" zużyć dwa groty. Lutownica służy do dzisiaj ale od kilkunastu lat używam jej kilka razy do roku. Można dopasować groty którymi bez problemu będzie można lutować na polach 1x1 mm. Bardzo wskazana jest pomoc naukowa w postaci dobrej jakości lupy z oświetleniem. Ja używałem lupy z podświetleniem firmy Waldmann tu jest jej wygląd (https://www.buerklin.com/en/illuminated-magnifier/p/07l4043) wielogodzinna praca była o wiele łatwiejsza do zniesienia.
  • Helpful post
    Ture11
    Level 38  
    Vacuum78 wrote:
    Wczoraj w sklepie stacjonarnym w Gdyni miałem okazję "pomacać" stacje Salomona - SL10 i SL30 w granicach 300-400 zł.

Mam ta stacje do dziś (SL-30CMC ESD) , to jest już 7 rok. Ta, która kupiłem, miała bardzo miękki kabel - bo były one sprzedawane z dwoma rodzajami kolb. Cóż, sprzęt według mnie o bardzo dobrym wykonaniu, ale o malutkiej mocy grzałki (48W). Tą dobrą kolbę udało mi się połamać po kilku latach używania, ale to raczej z powodu wylutowywania elementów "na siłę", dociskając nóżki grotem. Druga kolba, którą kupiłem do tej stacji - tak, jak pisałeś - kiepska, z sztywnym kablem... Niezbyt przyjemna.

Według mnie:
    Dobra kolba:

Niedobra kolba:
    Vacuum78
    Level 6  
    Odnośnie kolb do SL - stacja którą oglądałem miała dokładnie tą kolbę określoną przez Ciebie jako zła - z mocowaniem na śruby. Niestety w czeluściach sklepów internetowych innych kolb od Solomona już nie widziałem, widocznie to był wcześniejszy (lepszy ale droższy w produkcji) model. Co do mocniejszych stacji Wellera - są świetne, ale nowe poza moim zakładanym budzetem a używane (chociaż wierzę że sprzęt jest na tyle solidny że podziała kolejne 10 lat) kupiłbym niechętnie - sprzęt kupuję na firmę więc chciałbym kupić nowy, z gwarancją i na fakturę.
    Walery K
    Level 21  
    Ja osobiście używam SL30 co najmniej od 15 lat i nie narzekam. Do środka nie zaglądałem bo nie było po co. Przewód do kolby faktycznie dosyć twardy ale nie zauważyłem aby mi to przeszkadzało.
    yogi009
    Level 43  
    Tak, tak, po przełamaniu przewodu od kolby tej SLxx chciałem go nieco skrócić i w ten sposób naprawić. Ale zewnętrzną izolację, jak się okazało, można było "obrać" paznokciem. I stwierdziłem, że jednak życie mi jest miłe.
    Ture11
    Level 38  
    yogi009 wrote:
    Tak, tak, po przełamaniu przewodu od kolby tej SLxx chciałem go nieco skrócić i w ten sposób naprawić. Ale zewnętrzną izolację, jak się okazało, można było "obrać" paznokciem. I stwierdziłem, że jednak życie mi jest miłe.

Kolba ma zasilanie 24V, więc nie wiem, w czym problem :D
    Vacuum78
    Level 6  
    Postanowiłem póki co kupić tanią stację z wyświetlaczem, żeby nie pakować się w koszta. Jak coś nawali to przynajmniej nie będzie żal i dozbieram kasę na Wellera. Mój wybór póki co padł na:

http://allegro.pl/stacja-lutownicza-936dh-75w-zwiekszona-moc-i6704832651.html
    lub
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-936dh-75w-zwiekszona-moc-i6704832651.html
    albo ta
    http://allegro.pl/hit-niewielka-stacja-lutownicza-stamos-kolba-i6360675359.html

Która z tych trzech Waszym zdaniem będzie najlepsza?
    Ture11
    Level 38  
    Dwie pierwsze to ten sam link (!).
    Vacuum78
    Level 6  
    coś mi się źle wkleiło. Trzecia opcja to stacja WEP 937d
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-wep-937d-60w-led-2latagw-esdsafe-i6737271486.html
    Wszystkie te 3 stacje mają podobną konstrukcję i parametry - kolby są chyba prawie identyczne, pytanie czy jest sens dopłacać np za tą stację Stamos? czy w tym przypadku "Germany" to tylko chwyt marketingowy, czy faktycznie jest szansa że będzie lepiej zbudowana na solidnych częściach itp...
    Vacuum78
    Level 6  
    Chyba masz rację, jak to mówią "Biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy", szkoda tych 100-200 zł skoro dokładając 200 zł można kupić Elwika lub podstawowy model Wellera - tylko w tym przypadku troszkę się obawiam czy te 40W to wystarczająco? Elwik ma 80W z tego co widzę :)
    Gregovic
    Level 15  
    Vacuum78 pytanko, te ledy to w terenie podłączasz ? jeszcze jest opcja czegoś "mobilnego" - na myśli lutownica gazowa, nie zajmuje miejsca tyle co cały osprzęt stacji lutowniczej, więc miejsce w torbie narzędziowej na taką gazówkę i na gaz do zapalniczek się znajdzie :)
    Vacuum78
    Level 6  
    Gregovic w terenie robimy serwis i montaż kasetonów, ale jak coś trzeba podlutować to mam lutownicę na baterie o niedużej mocy - ale ledy w literkach i logach stacjonarnie w pracowni na warsztacie montujemy więc z miejscem nie ma problemu :)