Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brotje WBS14H - duże zużycie

d1ckens 15 Lut 2017 11:44 822 14
  • #1 15 Lut 2017 11:44
    d1ckens
    Poziom 7  

Witajcie,
    Posiadam w.w. kocioł do domku jednorodzinnego ok 135m2 do ogrzania.
    Podłogówka dół + łazienka góra
    Kaloryfery góra 4 pokoje + lazienka + garaż.
    Obieg co1 to kaloryfery a co2 to podłogówka podłączona przez mieszacz Wilo.
    Mam podogówkę oraz kilka dni temu zakupłem również firmowy regulator pokojowy bezprzewodowy RGTF. Chciałbym optymalnie ustawić kocioł aby korzystając z regulatora pokoojowego nie przegrzewał pomieszczeń jedynie lekko modulował swoją mocą aby oscylował wokół pożądanej temperatury.
    Co mam ustawione:
    - zmieniłem stałą budynku z 10h na 40h - mam domek ocieplony 20cm styro
    - wpływ temp. pomieszczenia na 90%
    - KG na obieg kaloryferów ustawione na 0,8 na podłogówkę 0,54
    - grzeję cały dzień na obniżonej temperaturze i temp. zasilania zazwyczaj jest w okolicach 35-40 stopni na kotle
    - wyłączyłem opcję szybkiego obniżania temp.
    - CWU ustawione na 45 stopni i włączam tylko kiedy potrzebuję (przez większość dnia wyłączona)
    - temp. zredukowana ustawiona na 20,5 stopnia i taka jest utrzymywana na górze w sypialni za pom. regulatora pokojowego
    - regulator przypisany na oba obiegi grzewcze - zastanawiam się co tutaj pozmieniać aby było optymalnie.
    - czy bawić się zmianą mocy min kotła/palnika?
    - czy warto włączać adaptację krzywej grzania?
    - czy bawić się w ustawianie min i max temp zasilania?
    - czy przy takim dobrym ociepleniu budynku nie zwiększyć jeszcze stałej budynku?
    - czy zmieniać histerezę - prog 245x?

Zużycie dobowe przy -4 stopniach jest na poziomie 10m3 gazu, po zamontowaniu regulatora spadło do 9m3 ale kocioł teraz po osiągnięciu temp wyłącza się do momentu kiedy temp nie spadnie poniżej 20,5 stopnia - dlatego pytam o histerezę aby np. ją zmniejszyć - wtedy ograniczę ilość taktowań.

Za wszelkie informacje, pomoce będę wdzięczny.

0 14
  • #2 15 Lut 2017 14:02
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

4 stopnie mrozu, domek 135m2 (z garażem) 9m3 gazu na dobę to chyba nie jest szczególnie duże zużycie. Chyba normalne. Taktowań się nie wyeliminuje, ponieważ domek jest zaizolowany, więc łatwo się nagrzewa, nie traci ciepła a oprócz ogrzewania są także uboczne źródła ciepła (oświetlenie -zwłaszcza, gdy są to zwykłe żarówki), komputer, odkurzacz, nie mówiąc np. o żelazku itd. ). Tylko odbiornik radiowy nie wytwarza ciepła (chyba, że lampowy antyk), ale telewizor - już wytwarza (jest to bardzo przykre latem lub wiosną, gdy się ma miejskie ogrzewanie z przedłużonym na siłę sezonem grzewczym). Taktowanie jest też spowodowane tym, że zapotrzebowanie na moc grzewczą w określonych warunkach może być mniejsze niż minimalna moc kotła.

1
  • #3 15 Lut 2017 14:10
    d1ckens
    Poziom 7  

Witam,
    Dziękuję za odpowiedź, natomiast mój problem może być również związany z jakimiś ustawieniami.
    Aktualnie jest +5 stopni na dworze a kocioł włącza grzanie przy temp na regulatorze 22,7 stopnia. Nie rozumiem tego.

edit:
    generalnie po przegrzebaniu kilku funkcji udało mi się. Chciałbym jednak ustawić obiegi tak aby co1 pracował w oparciu o pogodówkę + reg. pokojowy (kaloryfery góra), co2 - podłogówka pracowała w oparciu o krzywe grzewcze ale dodatkowo wyłączała grzanie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury (tutaj niestety przy 1 czujniku wewnątrz będzie to informacja z góry z sypialni) ale wyłączenie tego konkretnego obiegu nie trwało dłużej niż 30-60minut - ze względu na bezwładność podłogówki.

0
  • #4 16 Lut 2017 10:33
    rogera
    Poziom 15  

Czy zawór mieszający na ogrzewaniu podłogowym jest sterowany z regulatora kotłowego ?

0
  • #5 16 Lut 2017 11:37
    d1ckens
    Poziom 7  

Tak - jest widoczny w kotle jako osobny niezależny obieg grzewczy co2.

0
  • #6 16 Lut 2017 21:34
    zybie
    Poziom 30  

Kolego obniż wpływ czujnika pomieszczenia do 10-15% oraz krzywą grzania dla 1 i 2 OB. o połowę.

0
  • #7 22 Lut 2017 21:25
    d1ckens
    Poziom 7  

Dzięki zybie za podpowiedź - dziś wprowadziłem zmiany i zobacze za kilka dni jaki będzie miało to wpływ na żużycie, natomiast mam pytanie jak takie obniżenie wpływu czujnika pomieszczenia do 15% będzie miało wpływ na utrzymywniu w pomieszczeniu zadaną na regulatorze temperaturę?

ps.
    Czy ktoś ma również jakies sugestie zebrane własnym doświadczeniem? Aktualnie martwi mnie to, że jest 8 stopni na plusie a kocioł grzeje na 32 stopnie na zasilaniu... zuzycie dobowe jest porównywalne jak przy -5 stopniach...

edit:
    Po ustawieniu KG na co1 (kaloryfery) - 0,36 a na co2 - podłogówka - 0,25 kocioł pracuje dłużej ale nadal nie rozumiem skąd bierze się temp. zasilania na poziomie 35 stopni przy +7 stopniach na dworze? Jakieś pomysły?
    Wg wykresu temp powinna być na poziomie poniżej 30 stopni na zasilaniu.

0
  • #8 24 Lut 2017 21:40
    zybie
    Poziom 30  

Jaką masz najniższą temperaturę obiegu 1 i 2 CO oraz temp. kotła.

0
  • #9 25 Lut 2017 10:51
    d1ckens
    Poziom 7  

Witaj. Dzisiaj mam 35 stopni za zasilaniu kotła a temp. Zewnętrzna wynosi -1. Co1 i co2 zredukowana na 20.5 komfortowa co1 21 stopni co2 22 stopnie.

0
  • #10 25 Lut 2017 17:20
    zybie
    Poziom 30  

Jak masz ustawione parametry serwisowe: 740, 1040, 2210 . Parametry te mają duży wpływ na to z czym masz problem.

0
  • #11 25 Lut 2017 21:15
    d1ckens
    Poziom 7  

740 i 1040 na 8 stopni
    2210 na 20 stopni.
    Teraz palnik na działa a temp na kotle utrzymuje się na poziomie 35 stopni...

0
  • #12 25 Lut 2017 23:14
    zybie
    Poziom 30  

Podaj proszę jeszcze takie wartości: 8733,8744,8773,8774. Odczyty podaj w czasie pracy kotła.

0
  • #13 26 Lut 2017 11:48
    d1ckens
    Poziom 7  

nie mam hasła OEM aby wejść we wszystkie ustawienia.
    Te co mogłem spisałem.
    Dziś temp zewn +7 stopni
    kod 8743 - temp 31,3 stopnia
    kod 8773 - temp 29,2 stopnia
    Reszty nie mam widocznej pomimo logowania jako specjalista.

0
  • #14 26 Lut 2017 19:53
    zybie
    Poziom 30  

W parametrze 6110 ustaw 40.
    parametry 721 i 1021 wpisz -3

0
  • #15 26 Lut 2017 20:01
    d1ckens
    Poziom 7  

Tak jak pisałem wcześniej stała budynku mam Już ustawiona na 40. Pozostałe parametry spowodują że w pokojach będzie zimno a już teraz odczuwalny komfort temp jest gorszy niż wcześniej. Dlatego nie jestem przekonany co do wpisania -3 przy przesuwaniu KG. Ale sprawdzę to. Dziękuję za pomoc. Na razie pomimo temperatur ok plus 5 stopni nadal dobowe zużycie jest na poziomie 9m3 na dobę...

edit:
    Po zmianie zużycie spadło do 5m3 ale z kolei na zewnątrz temp wynosila ok 15 stopni więc ciężko jest mi ustalić jak bardzo to pomogło. Pytanie do Was czy to normalne ze na zasilaniu kotła ma on temp. ok 35 stopni czasem włacza się ikonka płomienia a czasem nie - przy braku ikonki płomienia i temp 35 na zasilaniu kaloryfery są zimne. Pytanie czy sugerować się w ogóle tą wartością na kotle?

0