Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częstościomierz 1Hz - 1 GHz

krzysztofh 24 Lut 2017 12:45 17118 80
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
    krzysztofh
    Poziom 29  
    R-MIK możesz coś więcej napisać o tych dokładnych wzorcach 0,14 - 0,28 ppm.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Najlepszy to 0,900 mppm jeden model ale zegarkowy, drugi to 20MHz 2,5 ppm i to wszystko z lepszych.
    jacynka84
    Poziom 26  
    Zakładając że reszta jak kod i tor wejściowy jest prawidłowy. Czyli jak mam kwarc 5ppm w mierniku np na atmega, to jak mam kwarc 10Mhz to błąd rzędu 5ppm * 10 = 50, czyli błąd wynosi koło 50Hz w pomiarze, a 30ppm (mam taki teraz), oznacza 300Hz? Jakiś tani względnie dokładny kwarc polecasz czy to powinien być jakiś poważniejszy układ? Załóżmy dla uproszczenia że nie będę mierzył siedząc w piecu ani na Syberii tylko w temp stałej.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Zrobił się ciekawy temat. Fakt krótko szukałem tych wzorców = nieskutecznie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacynka84
    Poziom 26  
    R-MIK napisał:

Innym razem czepiałem sie do DSS na AVR CA 8-bit z drabinką R-2R z rezystorów 5%. Używając 1% mozna uzyskać przetwornik 6-bit, przy 8-bit te dwa ostatnie nic nie dają. A jest scalaczek DAC08 i mamy prawdziwe 8-bit. Jeszcze lepszy nr widziałem w EP, CA 16-bit z rezystorów 1%! Autor zaklinał się, że jest dokładny itp. Pytanie czym to zmierzył? 65536 poziomów napięcia miernikiem uniwersalnym? Może innym przetwornikiem AC którego istotną częścią był CA z rezystorów 1%?

Co za ironia, właśnie się takim bawię, chciałem do oscyloskopu amatorskiego na xmega aby coś tam pokazywał.
    Z tą różnicą że mój używa 7 pinów, 0-6, z 5% wych rezystorów...
    4 sztywne tabele bez regulacji częstotliwości. Start każdej fali na poziomie zero żeby nie było widać bloków decyzyjnych jako przerwy.
    Nawet działa i osiąga niemal tyle co Vcc, czyli 3,2V.
    Na sztywnej fali sinus nieźle wygląda, ma jakieś 110Khz. Trójkąt to samo. Wszystkie 80 próbkowe.
    Po prostu lista typu
    Portd = x gdzie x to wartość próbki, i tak 80x.
    Najszybsze co się daje uzyskać. Na pętli For wyciągało to raptem 8,8Khz, i to czytając wartości z tablicy w ram, po skopiowaniu z flasha.
    Proste ale działa najszybciej, Atmega16 na 20Mhz.
    Na zewn DACu można by spróbować w sumie. Ale prędkości na pewno większej nie osiągnę, a dokładność wzrosłaby chyba tylko odrobinę.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacynka84
    Poziom 26  
    Nie wiem o co ci dokładnie chodzi z CAC08, to DAC zewn. czy co to jest?

Mam też xmega, trochę z armatą na komara, ale ma wbudowany DAC przecież, i do tego DMA. A jakby tak dołożyć DAC r2r do niej, i porównać to tyle bym już na spokojnie umiał, i nie potrzeba mi profesjonalnego oscyloskopu. Do tego przynajmniej 2x większe częstotliwości przy danej ilości próbek można by wycisnąć. Ale płynnie regulowanej częstotliwości fal nadal ciężko zrobić, bo każda pętla z czegokolwiek kradnie ok 80% czasu w xmega czy mega.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacynka84
    Poziom 26  
    Ten DAC wymaga 9V! Trochę paździerz. Z kolei TDA1543 jest aż 16bit i 2 kanały też nijako bo najmniej 4x wolniejszy zakładając że nic innego go nie spowolni. Ale może jakby ruszył bez problemu to byłoby dobrze bo mam go chyba jeszcze gdzieś. Tylko te i2s mi się nie podoba...chyba miałem kiedyś z nim problem.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    R-MIK napisał:

A co do fotek na początku artykułu, to oscyloskop nie bardzo nadaje sie do pomiaru częstotliwości bo oblicza to z wyświetlanego przebiegu. Zmień podstawę czasu a zobaczysz jak zmieni sie wynik pomiaru a przecież generator nie zmienił częstotliwości.

Ten oscyloskop nie miał na celu pokazanie dokładności miernika tylko zaprezentowanie przebiegu który jest obliczany, aby nie było że jakaś lipa.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacynka84
    Poziom 26  
    Ale też się chyba da po SPI ganiać. Tak mi się wydaje. Ale porzucam pomysł tego TDA chociaż go mam, zdałem sobie sprawę że to bardzo wolno będzie działało, a jeszcze trzeba dodać pętlę w celu wyciągania próbek z ramu. Nie bardzo.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jacynka84
    Poziom 26  
    No to super licznik będzie widzę. Do czego dokładnie ma być ten fpga? Do liczenia tych wypełnień i czasów? Bo samo liczenie F chyba by spokojnie można zrobić bez niej?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto