Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WRT160N, WRT54G , Huawei B593 - Konfiguracji 3 routerów w jedną sieć, dd-WRT

15 Lut 2017 14:04 849 8
  • Poziom 9  
    Mam prośbę o pomoc w odpowiedniej konfiguracji sieci dla poniższej konfiguracji 3 routerów.

Optymalnie zależałoby mi, żeby wszystkie routery działały jako jedna sieć pod tym samym SSID o ile nie będzie to generowało jakiś problemów. Kiedy nowe urządzenie będzie się łączyć przez wifi z routerem, ma być podpinane do tego o najsilniejszym sygnale w danym miejscu. Chciałbym aby będąc wpiętym do dowolnego routera widzieć urządzenia podpięte do pozostałych z dostępem do np. dysku USB i aby nie dochodziło do konfliktu przy przydzielaniu adresów IP urządzeniom. Optymalnie aby adresy IP przydzielał tylko router [1].

Aktualna konfiguracja na podstawie tutoriali z netu i forum, każdy z routerów działa na innym kanale (nie wiem czy tak powinno być) i aktualnie każdy ma inny SSID.

Router [1] - Huawei B593-12
    Firmware z Plusa z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej.

Z routera [1] rozprowadzany jest internet LTE do pozostałych routerów [2] i [3].

Z konfiguracją tego routera powinno być najmniej kłopotów. Ma aktualnie ustawione stałe IP 192.168.1.1, włączone DHCP od 192.168.1.2 do 192.168.1.50

Router [2] - Linksys WRT54G/GL/GS podpięty kablem do routera [1] Huawei B593-12
    Firmware: DD-WRT v24-sp2 micro

Do routera [2] podpięte kablem: TV, dekoder NC+ [1], amplituner, Mac mini, PS4, przez wifi laptopy, telefony.

Tutaj stałe IP ustawione na 192.168.1.98, gateway na 192.168.1.1 [router 1], serwer DHCP wyłączony. WAN IP jest na 192.168.1.98, operating mode ustawiony na gateway, wireless mode: AP. Nie wiem czy to poprawna konfiguracja. Chciałbym też na tym routerze ustawić VPN, co będzie wymagało zmiany oprogramowania na inne DD-WRT o ile się nie mylę. Chyba, że VPN można globalnie ustawić dla wszystkich na routerze [1]. Tutaj zdaje sie na sugestie bardziej doświadczonych osób.

Router[3] - Linksys WRT160NL podpięty kablem do routera [1] Huawei B593-12
    Firmware: OpenWrt Barrier Breaker 14.07 / LuCI 0.12 Branch

Do routera [3] podpięte po kablu: TV, PS4 oraz przez wifi dekoder NC+ [2]. Na tym routerze przede wszystkim zależy mi na odpowiedniej konfiguracji pod granie na PS4.

Firmware wgrany kiedyś aby można było podpiąć do tego routera modem 3G, gdyż standardowo taka opcja nie jest możliwa. Jeżeli chodzi o konfigurację OpenWRT to jestem totalnym laikiem, udało mi się to postawić na podstawie tutoriala z netu. Jego aktualna konfiguracja jest też dla mnie zagadką, więc jak coś trzeba na nim sprawdzić lub ustawić to proszę o precyzyjną informację gdzie w ustawieniach grzebać. Nie wiem w jakim trybie ustawić tryb w konfiguracji interfejsu oraz jak ustawić DHCP na router [3] oraz jakie inne ustawienia mogą mieć znaczenie przy konfiguracji pod PS4.

Za wszelkie sugestie będę bardzo zobowiązany.
  • PCBway
  • Specjalista Sieci, Internet
    Narysuj schemat sieci.

radj napisał:
    Optymalnie zależałoby mi, żeby wszystkie routery działały jako jedna sieć pod tym samym SSID o ile nie będzie to generowało jakiś problemów. Kiedy nowe urządzenie będzie się łączyć przez wifi z routerem, ma być podpinane do tego o najsilniejszym sygnale w danym miejscu

Tylko APeki Unify
  • PCBway
  • Poziom 9  
    starałem się możliwie najdokładniej opisać jak zbudowana jest sieć, doprecyzuj proszę co masz na myśli pisząc o narysowaniu schematu sieci. wyjaśnij też proszę co mam rozumieć przez "Tylko APeki Unify". Niestety jestem laikiem w tym temacie.
    Łączenie z punktem dostępowym o najsilniejszym sygnale nie jest do zrealizowania z twoim sprzętem.
    Apeki unifi to model AccesPoiintów w google znajdziesz pod "Ubiquiti UniFi"

Ja każdą sieć nazwał bym inaczej np SIEC1, SIEC2, SIEC3
    Wtedy wiesz do którego AP/routera jesteś podłączony, gdy.
    Między AP/routerami kabel skrętka LAN RJ-45.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za doprecyzowanie. W takim razie każdy router będzie miał własny SSID, zresztą tak jest w chwili obecnej. W jaki tryb ustawić routery, żeby to wszystko działało tak jak opisałem w 1 poście (za wyjątkiem tego samego SSID).
    Główny router Huawei ma mieć włączone DHCP (pewnie teraz tak jest)
    Dwa Linksysy mają mieć DHCP wyłączone i kabel od huawei wpięty do portu LAN (nie WAN).
    Adres IP linksysów muszą być z tej samej podsieci co Huawei ale z poza puli DHCP,

Możesz podać Konfigurację LAN i DHCP Huawei to pomogę więcej.
  • Poziom 9  
    Główny router Huawei ma mieć włączone DHCP (pewnie teraz tak jest)
    Dwa Linksysy mają mieć DHCP wyłączone i kabel od huawei wpięty do portu LAN (nie WAN).
    Adres IP linksysów muszą być z tej samej podsieci co Huawei ale z poza puli DHCP,

Możesz podać Konfigurację LAN i DHCP Huawei to pomogę więcej.

Konfiguracja Huawei:

IP 192.168.1.1
    Serwer DHCP Włączony
    LAN2 Połączono (100 Mb/s) - Router [2]
    LAN3 Połączono (100 Mb/s) - Router [3]

ustawienia DHCP:

Początkowy adres IP: 192.168.1.2
    Końcowy adres IP: 192.168.1.50
    Czas dzierżawy: 1440 minut

Linksysy maja adresy IP spoza puli DHCP.

Czy w Linksysie z OpenWRT w zakładce DHCP wystarczy odznaczyć: 'This is the only DHCP in the local network' czy jeszcze jakieś inne ustawienia trzeba zmienić?
    This is the only DHCP in the local network-Jest to jedyny DHCP w sieci lokalnej

Ty masz go wogóle wyłączyć na Linksysach
    DHCP Disabled
    WRT160N, WRT54G , Huawei B593 - Konfiguracji 3 routerów w jedną sieć, dd-WRT

Patrz dolna część Obrazka
  • Poziom 9  
    Teraz wszystko jasne. DHCP wyłączone na obu linksysach, dzięki! Czy jakieś konkretne ustawienia na routerach warto wprowadzić pod PS4? Oraz jaki ustawić operating oraz wireless mode ustawić na linksysie z dd-wrt? Chciałbym też korzystać z VPN, czy można go ustawić dla wszystkich na routerze Huawei, czy tylko na linksysach (przede wszystkich chodzi o tego z dd-wrt).