Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor TCST- wymiary "wycięć" i F max

15 Lut 2017 20:32 4539 9
  • Poziom 16  
    Witam! Mam za zadanie wykonać tarcze z wycięciami tak, aby mierzyć zmiany prędkości kątowej wału, z którym jest połączona. Max prędkość obrotowa to 12obr/s, średnica zewnętrzna tarczy to 100mm. Ile wycięć i jakich wymiarów mogę zrobić w tarczy aby uzyskać możliwie dużą częstotliwość sygnału?
  • Poziom 43  
    Przy założonej średnicy tarczy nie możesz wybrać ilości wcięć i ich ilości na raz. Bo jedno będzie zależne od drugiego.
    Wszystko zależy od szerokości szczeliny w transoptorze. Ile ona wynosi?
  • Poziom 16  
    Dla TCST2103 wynosi ona 1mm jeśli dobrze znalazłem wielkość w dokumentacji.
    Rozumiem, że jeśli ją zmniejszymy (np. poprzez zastosowanie TCST2300) ilość wycięć możemy zwiększyć?
    Czy istnieje jakaś graniczna najmniejsza szerokość wycięcia?
    Wiadomo, im szersze, tym mniej można ich "zmieścić" na obwodzie tarczy
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wcięcia powinny być co najmniej porównywalne z szerokością szczeliny. A najlepiej ze 2 razy większe od niej. Więc jak chcesz mieć dużą częstotliwość to lepiej przejść na TCST2300.
  • Poziom 16  
    Dzięki za konkretną podpowiedź. A co z ilością wycięć? patrząc na dokumentację jest podany minimalny czas "narastania" i "opadania" sygnału, uwzględniając je otrzymuje częstotliwość na poziomie 55kHz.
    Czy moje myślenie ma gdzieś lukę czy jednak ten transoptor jest znacznie "szybszy" niż moje potrzeby?
  • Poziom 43  
    Ilość wcięć wyniknie z obwodu tarczy.
    Ich ilość trzeba tylko ograniczyć ze względu na maksymalną częstotliwość pracy transoptorów, jak sam zauważyłeś.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Tarczę można wykonać z kliszy CFT, i wtedy wykonanie szczelin nawet 0.05mm nie stanowi żadnego problemu. Wiem bo sam nie raz wykonywałem.
    Nawet gdzieś mogę jeszcze mieć kilka takich tarcz na zbyciu. Tylko akurat mniejszych niż 100mm i z dużo większymi szczelinami (ze 2mm).
  • Poziom 16  
    Marek_Skalski napisał:
    Jakie są wymagania dotyczące rozdzielczości pomiaru? Chcesz użyć tego sygnału do pozycjonowania czy monitorowania prędkości kątowej?

Tarcza jest grubości 1.8mm (aluminium 2017A), innego materiału zastosować nie mogę. Projekt służy do pomiaru w miarę dokładnego prędkości obrotowej a właściwie jej zmian (różniczkując otrzymam przyspieszenie kątowe, mam badać jego wahania).
  • Poziom 43  
    Kliszę CTF możesz przykleić do tej tarczy aluminiowej.