Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budujemy inwerter sinus do zasilania pomp centralnego ogrzewania.

stev-an 08 Paź 2017 12:25 12369 97
    stev-an
    Poziom 17  
    Witajcie!
    Nie wiem czy jeszcze ktoś tu zagląda, ale zbliża się kolejny sezon grzewczy, więcej czasu i motywacji do nowych pomysłów.
    Zastanawiam się, czy warto zainteresować się półmostkiem sterowanym ze stałym wypełnieniem cyfrowo lub analogowo, a stabilizować napiecie wyjściowe napięciem DC z przetwornicy. Byłby to krok w kierunku przetwornicy wysokonapięciowej. Podwójne przetwarzanie energii, ale małe straty na jednej gałęzi mostka. Transformator mógłby być na 12V. Oczywiście musi być przetwornica stabilizująca na pięcie stałe np. boost.
    Co o tym myślicie?
  • Relpol przekaźniki
    stev-an
    Poziom 17  
    robson132 napisał:
    Ostatnio znalazłem i zamówiłem kompletny sterownik do falownika czysty sinus o nazwie EGS00

Witam! Czy z tym sterownikiem powstała jakaś konstrukcja, czy moduł działa poprawnie?
    Będę to sprawdzał również.
  • Relpol przekaźniki
    lechoo
    Poziom 39  
    Witam, niedawno zrobiłem eksperymentalny falownik 1-fazowy z użyciem Arduino pro mini (ATmega328P) i driverów IR2184.
    Pomyślałem, że może przyda się Wam w eksperymentach z przetwornicą, więc zamieszczam poniżej kod do pobrania.
    Podczas testów obciążałem go agregatem z lodówki, bez problemów znosił prąd rozruchu rzędu 5A.
    Fred_01
    Poziom 13  
    Dziś skończyłem montaż płytki falownika, dotarła do mnie paczka z brakującymi częściami. Układ działa ale nie do końca dobrze. Pierwsze to kierunek uzwojenia na trafku od FB. Zamieniłem końce uzwojenia wtórnego, wcześniej miałem przebieg trochę prostokątny.
    Druga rzecz to wrażliwość układu, czasem wywala bezpiecznik B10, czasem trafo główne robi tryt tryt. Układ testuje żarówką 40W.
    Napięcie zasilania 24V (2 akumulatory), na IR2184 podaje 12V a na resztę układu 8V poprzez stabilizatory. Trafo główne pochodzi z UPS-a 16V/230V. Sprawę poprawia dławik L1, zamontowałem z ATX-a uzwojenie od 5V, trafo mniej piszczy. Regulacja napięcia ładnie chodzi, ale jak przekraczam 150V trafo zaczyna trzeszczeć i rośnie pobór prądu a po podłączeniu żarówki wywala bezpiecznik.
    Dziś więcej nie udało mi się wytestować, układ wymaga jeszcze dopieszczenia.
    Czy będzie nadawał się w tej roli transformator toroidalny?
    Przychodzi mi do głowy jeszcze pomysł żeby przefiltrować napięcie FB małym kondensatorem.
    Ale mimo wszystko sinus jest ładny, lekko poszarpany od modulacji.
    stev-an
    Poziom 17  
    Transformator do sprzężenia u mnie ma 4V a trafo mocy do 12 V ma mieć 6 do 8 V. Do 24 nada się nawet 12 voltowy. Toroidów nie testowałem i w fabrycznych nie stosują. Trafa pracują w przetwornicach na wyższych częstotliwościach i muszą być lepszej jakości, tak jak transformatory głośnikowe. Ten z UPS 230/16 powinien być dobry. Ważne aby sprzężenie zwrotne było we właściwej fazie/zamieniamy zaciski transformatora sprzęgającego /.
    Fred_01
    Poziom 13  
    Dziś ustabilizowałem pracę falownika, podałem na wzmacniacze 12V zasilanie. Układ pracuje bardzo ładnie.
    Widok przebiegu:
    Budujemy inwerter sinus do zasilania pomp centralnego ogrzewania. Budujemy inwerter sinus do zasilania pomp centralnego ogrzewania.

Przetwornica daje radę do około 150W, później trafo dostaje zadyszki. Jego napięcie jest trochę za wysokie, tu sprawdziłby się lepiej z z uzwojeniem 12V. Najważniejsze, że wszystkie odbiorniki podłączane pracują bez najmniejszych problemów.
    Wrzucam kilka fotek:

Mam chęć wypróbować jeszcze schemat z rosyjskiej strony, który wykorzystuje trzy kostki TL494, ciekawe jakby je połączył z pomiarem napięcia wyjściowego także za pomocą małego trafa.
    Czy sterowanie transformatora z podwójnym uzwojeniem dwoma tranzystorami ma w ogóle sens?
    stev-an
    Poziom 17  
    Pięknie to zrobiłeś. Ten dławik to był pomysłem innego kolegi jako opcja. On zabiera moc.Spróbuj go pominąć. Z rosyjskim daj spokój. Jeśli chcesz jeszcze to jest lepszy klasyczny układ . Pozostań przy mostku bo do sterowania przeciwsobnego trzeba dwa sygnały jednobiegunowe w przeciwnej fazie.