Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiatrak jako uzupełnienie PV?

16 Lut 2017 10:25 927 7
  • Poziom 15  
    hej,

od niedawna mam 16 paneli (4kW) - wszystko zbudowane własnymi rękami - jednak nie są optymalnie położone i już widzę, że od połowy października do połowy lutego będę tracił z uwagi na zacienienie. Działkę mam położoną blisko pól, teren od zachodu raczej nie przesłonięty, więc trochę wieje.

W związku z tym mam pytanie - czy warto dołożyć do instalacji wiatrak (np. 1.5 kW)? Jak się takie niewielkie wiatraki sprawdzają - czy ktoś z Was może ma doświadczenie czy warto w to wchodzić?

pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Ja mam pytanie z innej beczki... Co oznacza, że

bimki napisał:
    wszystko zbudowane własnymi rękami
    ?

Czy oddajesz energię do sieci? Jeśli tak, to jakie schody napotkałeś na swej drodze. Pytam, bo sam się zastanawiam nad założeniem paneli.

pzdr
  • Poziom 15  
    hej, tak - ale na to pytanie łatwo znajdziesz odpowiedź w innych wątkach :)

Dodano po 22 [godziny] 37 [minuty]:

Panowie - nikt nie ma turbiny, wszyscy używacie tylko paneli? :)
    Poradźcie czy warto się tym interesować - z tego co obserwuję pogoda nas nie rozpieszcza i z samego słońca będzie ciężko uzyskać dobre wyniki w perspektywie rocznej.

Może ktoś ma jakąś niewielką turbinę podłączoną do pvmonitora, gdzie można podejrzeć jak to sie sprawdza w praktyce?
  • Poziom 15  
    zrobiłem krótkie rozeznanie i oto moje wnioski:
    * tanie, z reguły chinskie turbiny mają krótką żywotność i nie warto się w nie pchać (wydatek też niemały, bo ok 3-4k za samą turbinę)
    * porządna turbina VAWT (tutaj otrzymałem 2 oferty z różnych miejsc) - to wydatek rzędu 20k PLN dla ok 2kW
    * uzyski z turbiny ok. 2 kW to rocznie w moim terenie nawet mniej niż 1.5MWh

wg mnie to się nie opłaca - lepiej dołożyć paneli fotowoltaicznych, wychodzi to połowę taniej za podobną moc.

Nie wiem czy moje spostrzeżenia są słuszne, ale tyle udało mi się w ciągu ostatniego tygodnia ustalić :)

Moim zdaniem turbina opłaca się gdy mieszka się w korzystnej lokalizacji i dodatkowo kupuje się zestaw min 5kW (wtedy taniej wychodzi cena za 1kW)
  • Poziom 23  
    Jeszcze są turbiny wiatrowe Tureckiej firmy ISTA na Ebay 2kW możesz już kupić za 2500zł...
    Nie wiem jak to się sprawdza ale sam zamierzam w tym roku sobie taką sprawić jako uzupełnienie PV...

P.s.
    Wieje najbardziej na jesieni i w wiosnę, w zimie nie wiele wyciągniesz i z turbiny i z paneli...
  • Poziom 15  
    o ile dobrze kojarze, to oną mają 48V - a to się za bardzo nie nadaje do podłaczenia do inwertera, tylko do ładowania akumulatorów (tak mi polecał jeden z producentów inwerterów)
  • Poziom 23  
    W sumie masz rację, ja myślałem o grzaniu raczej, nie przekształcaniu energii...
    Pod grzałkę 48V :)
  • Poziom 37  
    Jeśli chodzi o wiatrak to weź po uwagę hałas i zawiść sąsiadów. - niestety w naszych warunkach czasami się słyszy o takich sprawach.

Z innych spraw:
    - turbina klasyczna wymaga wystawienia na wysokość 2x najwyższy punkt w otoczeniu (ponad dom, drzewa) - chodzi o to aby wiatrak taki nie stał w strefie turbulencji spowodowanych elementami na ziemi.
    - turbina VAWT (jeśli w ogóle to Pawlaka!) to znowu dużo niższa wydajność.

Zresztą poszukaj sobie wypowiedzi kolegi Jesiotr1 - On swego czasu walczył z wiatrakami ;) ;) -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php?search_author_id=520156&showresults=posts

[edyta]
    Tu masz (w dole artykułu) wyjaśnienie odnośnie wysokości umieszczania wiatraków pionowych -> http://www.energia-za-darmo.pl/informacje.php?id=31
    W odpowiedzi na pytanie "Czy mogę zamontować elektrownię wiatrową na dachu lub na ścianie budynku?" jest przejrzysty rysunek.

Jak dla mnie jedyny sens ekonomiczny elektrowni wiatrowej to wykonać ją samemu (podobnie zresztą jak PV).