Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mocą grzałek z synchronizacją zera

piotricz 23 Kwi 2018 19:04 3531 68
    piotricz
    Poziom 9  
    PID to nie to samo co termostat? To sterowanie mocą zastosowanie jest w domowej kolumnie rektyfikacyjnej ( w destylatorze). Aby zwiększyć wydajność kolumny muszę podać określoną moc na grzałkę. Nie może być to moc ani za mała ani za duża. Również chodzi o powtarzalność procesu. W kolumnie mam 6 termometrów gdzie głównie to one są najważniejszym instrumentem tego urządzenia z tym że na nie ma wpływ równomierne podawanie mocy. W kotle są 3 grzałki po 2 kW. Sterownik prowadzi różne etapy procesu i jeżeli w jednym z nich (najważniejszym) moc nie będzie podawana równomiernie to temperatura też będzie skakała co może spowodować nieprawidłową pracę kolumny. Dlatego też zdecydowałem się na detekcję zera. W poprzednim sterowaniu mocą grzałki używałem przerw w podawaniu sygnału na SSR w rezultacie było to sterowanie grupowe. Ale optycznie ( po podłączeniu żarówki zamiast grzałki) żarówka mrugała nierównomiernie. Teraz po zrobieniu detekcji żarówka mruga równomiernie. Do tego mam opcję sterowanie liniowe do wyboru.
    Ktoś zaraz może powiedzieć że i tak napięcie w sieci się waha! No niby tak ale to zawsze większa kontrola nad tą mocą.
    A i dodam że nie można tu użyć dużej przerw w podawaniu mocy (sterowaniu grupowym) ze względu na skoki temperatur odczytywanych przez sterownik. Sterownik myśli że kolumna gubi półki i w konsekwencji nie potrzebnie zamyka elektrozawór.
  • PCBway
    krzysiek_krm
    Poziom 37  
    piotricz napisał:
    PID to nie to samo co termostat?

Niekoniecznie, termostat może być regulatorem P, PI, PD albo PID.
    piotricz napisał:
    Aby zwiększyć wydajność kolumny muszę podać określoną moc na grzałkę. Nie może być to moc ani za mała ani za duża. Również chodzi o powtarzalność procesu. W kolumnie mam 6 termometrów gdzie głównie to one są najważniejszym instrumentem tego urządzenia z tym że na nie ma wpływ równomierne podawanie mocy

Rozumiem, że chcesz po prostu zrealizować dostatecznie dokładny regulator temperatury, w takim regulatorze moc nie jest do obiektu dostarczana "na oko" ale dba o to dobrze napisany i skonfigurowany regulator, na przykład PID.
    piotricz napisał:
    W poprzednim sterowaniu mocą grzałki używałem przerw w podawaniu sygnału na SSR w rezultacie było to sterowanie grupowe. Ale optycznie ( po podłączeniu żarówki zamiast grzałki) żarówka mrugała nierównomiernie. Teraz po zrobieniu detekcji żarówka mruga równomiernie

Gdybyś rozpoznawał różnice w czasie na poziomie połowy okresu sieci czyli 10 ms, prawdopodobnie miałbyś poważny problem z oglądaniem telewizji, moim zdaniem jest to autosugestia.
    piotricz napisał:
    Do tego mam opcję sterowanie liniowe do wyboru.

To nie jest dobry pomysł, przy tak dużej mocy będziesz zakłócał wszystko dokoła.
    piotricz napisał:
    A i dodam że nie można tu użyć dużej przerw w podawaniu mocy (sterowaniu grupowym) ze względu na skoki temperatur odczytywanych przez sterownik

A przy okresie na przykład 1 sekunda czyli 100 połówek sinusoidy sieci ?
    Żeby nie wpadać w dywagacje na temat teorii sterowania, jeden z kolegów jakoś analizuje algorytm PID:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3454637&highlight=
    Moim zdaniem problemem nie jest cyzelowanie mocy grzałek ale jakieś błędy w algorytmie regulacji.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    atom1477
    Poziom 43  
    Ale tu chodzi o nagrzewanie rezystorów a nie scalaka.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piotricz
    Poziom 9  
    Witam. Ostatnio krucho u mnie z czasem na hobby :/
    krzysiek_krm napisał:

Rozumiem, że chcesz po prostu zrealizować dostatecznie dokładny regulator temperatury

Moc nie jest podawana na podstawie temperatury urządzenia. Po prostu podaję określoną moc na grzałkę. Chodzi mi o to żeby ta moc się nie zmieniała. Dla przykładu podaję na grzałkę 1800W i ta moc ma się utrzymać przez określony czas np. 10 godzin. To co mam teraz czyli sterowanie grupowe plus detekcja jest dla mnie stosunkowo zadowalająca.

WojcikW napisał:

Zastosowanie rezystorów 2×15kΩ jest najbardziej sensowne, przecież to tylko 0,023W

I zostanę przy tym. Z pewnością masz rację że SMD się nagrzewa i podaje to ciepło dalej. Wszystko wskazuje na to że posłucham się kolegów bardziej doświadczonych i zrobię nową PCB i zastosuję rezystory tradycyjne i przy okazji wywalę masę rzeczywiście może być to niebezpieczne.

Uściślając na 400V zastosuję cztery rezystory połączone szeregowo ROYAL OHM MF02SFF1302A10 Rezystor: metal film; THT; 13kΩ; 2W; ±1%; Ø5x12mm; 50ppm/°C 
    zaś na 230V dwa rezystory ROYAL OHM PMR03SJ0153A19 Rezystor: power metal; THT; 15kΩ; 3W; ±5%; Ø5,5x16mm; 350ppm/°C

A i po przemyśleniach zrezygnowałem ze schematu gdzie na jednej PCB będzie można zastosować 400V i 230V.
    krzysiek_krm
    Poziom 37  
    piotricz napisał:
    Dla przykładu podaję na grzałkę 1800W i ta moc ma się utrzymać przez określony czas np. 10 godzin

No dobrze, ale musisz mieć jakieś sprzężenie zwrotne do utrzymywania tej mocy na stałym poziomie.
    piotricz
    Poziom 9  
    krzysiek_krm napisał:

ale musisz mieć jakieś sprzężenie zwrotne do utrzymywania tej mocy na stałym poziomie.

Nie. Nie brnąłem tak daleko. Można by było zrobić amperomierz lub woltomierz i kompensować np. spadki napięcia ale to już wyższa szkoła. Musi wystarczyć to co jest.