Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fornir na wysoki połysk - żywica?

mmaker 16 Lut 2017 21:33 1938 24
  • #1 16 Lut 2017 21:33
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Prosiłbym o wypowiedzenie się osób w temacie wykonania wysokiego połysku na obudowie fornirowanej. Zastanawiam się czy taka żywica epoksydowa rozlana na fornirze zda egzamin? Czy ktoś eksperymentował?

0 24
  • Pomocny post
    #2 17 Lut 2017 05:50
    wkj
    Poziom 34  

Żywica nie zda egzaminu.
    Fornir jak każde drzewo ma "pory" trzeba je najpierw zalać, powierzchnie zeszlifować, czynność tą można rozłożyć na kilka etapów, a nawet trzeba. Jak już pory będą tzw zalane, to nakładasz lakier właściwy, także kilka warstw. Ile, to w zależności jak wyjdzie efekt końcowy. Warstwę ostatnią polerujesz maszynowo. Efekt, "kopara opada".

0
  • #3 17 Lut 2017 11:15
    mmaker
    Poziom 18  

Czyli czeka mnie zmudna robota i duzo lakieru. A co z porami? Czy to też można lakierem bezbarwnym zamykać? A co jeśli mamy juz powierzchnie bez forniru przygotowaną i wstepnie pomalowana na czarno czy schemat jest ten sam?

0
  • #5 17 Lut 2017 15:54
    wkj
    Poziom 34  

Żmudna i owszem, cierpliwość, dokładność i inne podobne cechy muszą tu odgrywać pierwszoplanową rolę.
    Pory zalejesz na kilka razy 2 - 3 rozrzedzając lakier rozpuszczalnikiem, pół na pół, kiedyś nazywało się to "capon" i teraz też takie podkłady idzie kupić.

Inny aspekt:
    Jak już masz na czarno pomalowane i jest bardzo ładnie, to matowisz lekko i rzucasz sam klar - bezbarwny by nadać głębi i połysku. Połysk po kilku warstwach będzie rewelacyjny, miedzy warstwami szlif, końcowa warstwa polerka. Nie ma bata MUSI wyjść pięknie.
    Zdjęcie poniżej:
    fornir,
    bejca,
    zalanie porów,
    lakier kilka warstw z polerką, pięknie wyszło.

0
  • #6 17 Lut 2017 23:50
    mmaker
    Poziom 18  

Jestem pod wrażeniem efektu końcowego, wyszło to naprawdę fajnie w obu przypadkach i będę musiał przetestować. Widzę że są i podkłady do drewna w sprayu jak i capon - czy to to samo? Czy po takim zabiegu fornir nie odklei mi się od obudowy? Na tę chwilę mam przyklejony sam fornir do obudowy z płyt wiórowych laminowanych (wcześniejsze szlifowanie i odtłuszczanie). Kleiłem tak jak było napisane na opakowaniu, czyli naniesienie kleju na obie klejone powierzchnie i po około 20 minutach mocne dociśnięcie - robiłem to rolką gumową.

1
  • #7 18 Lut 2017 00:34
    mv8
    Poziom 10  

Lakiery w sprayu to chemia jednokomponentowa, czyli utwardzanie zachodzi pod wpływem wilgoci z otoczenia. Ogólnie mówiąc, są to lakiery gorszej jakości, bardziej miękkie od lakierów 2k. Jeżeli chcesz uzyskać efekt lustra, to musisz użyć specjalnych lakerów do drewna lub chemii samochodowej. Lakierowanie "na lustro" za pomocą sprayu to wysoce nieefektywna metoda, a jakość powierzchni nigdy nie będzie wysoka. Capon/nitro jest ok do zamykania forniru, ale może być niewystarczający jeśli pory są dość duże. Wtedy trzeba użyć dodatkowego wypełniacza porów.
    Generalnie bez dobrej chemii i sprzętu natryskowego nic z tego nie będzie. Dodatkowo trzeba to jeszcze później wypolerować, co tez nie jest takie proste jakby się wydawało.

0
  • #8 18 Lut 2017 03:55
    wkj
    Poziom 34  

mmaker napisał:
    Jestem pod wrażeniem efektu końcowego, wyszło to naprawdę fajnie w obu przypadkach i będę musiał przetestować. Widzę że są i podkłady do drewna w sprayu jak i capon - czy to to samo? Czy po takim zabiegu fornir nie odklei mi się od obudowy? Na tę chwilę mam przyklejony sam fornir do obudowy z płyt wiórowych laminowanych (wcześniejsze szlifowanie i odtłuszczanie). Kleiłem tak jak było napisane na opakowaniu, czyli naniesienie kleju na obie klejone powierzchnie i po około 20 minutach mocne dociśnięcie - robiłem to rolką gumową.

Czyli używałeś kleju kontaktowego, zanim cokolwiek rzucisz na fornir na kolumnie, musisz zrobić próbki na odpadkach fornirowych, jedną stronę smarujesz klejem a ruga lakierem i patrzysz czy nie wejdzie w reakcje, jedno z drugim. Tz. lakier nie rozpuści kleju. Ja tak robiłem i powiem że o mało co bym spartolił fornir.
    Taka sama metoda jest ws. bejc do koloryzowania, daje się wodne nie spirytusowe, przy klejach kontaktowych, chyba że robiłeś na żelazko i klejem wodnym np. wikolem. To zupełnie zmienia postać rzeczy.

0
  • #9 18 Lut 2017 08:07
    mmaker
    Poziom 18  

Tak klej jest polichloropropenowy kontaktowy. Wykonałem jedną próbę najzwyklejszym lakierem bezbarwnym akrylowym w spreju i wydaje mi się że nic się nie stało na powierzchni która była posmarowana klejem. Kupię może ten kapon i wypróbuję w domu w wolny dzień. Mam nadzieję ze nie popsuje nic... Zwykłymi sprejami robilem to do tej pory ale na białym kolorze i na to bezbarwny z puszki to wyszło po czasie że lakier zrobił się żółtawy.

0
  • #10 18 Lut 2017 16:38
    Robmac
    Poziom 5  

Witam. Opowiem wam jak ja to robię. Fornir przyklejam na wikol klej do drewna wodorozcieńcalny, dociskam go płytą z otworami przy dużych powierzchniach otwory są konieczne lepiej oddycha klej. Po godzinie zdejmuję płytę dociskową, czekam dobę aż wyschnie.W kolor używam bejcy nie mylić z lakierobejcą, czekam do wyschnięcia.I lakier samochodowy dwa składniki utwardzacz i lakier, nakładam wałkiem kilka warstw. Zacieki i nierównościlikwiduję bardzo drobnym papierem ściernym, na mokro p 2000 i polera G3 do połysku.

0
  • #11 25 Lut 2017 19:31
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Zrobilem dzisiaj test na niweielkim kawałku forniru przyklejonego do sklejki i na szczęście po pomalowaniu kaponem 2 razy nic się nie odkleiło. Naniosłem na docelowej obudowie 2 warstwy kaponu po wcześniejszym przeszlifowaniu papierem 100 i po tym zabiegu fornir nabrał "głębi koloru" zrobił się ciemniejszy :) zastanawiam się czy te 2 warstwy kaponu to nie za mało? Podeślę później zdjęcia jak to wygląda.

0
  • #12 25 Lut 2017 20:07
    wkj
    Poziom 34  

Mogłeś jak był jeszcze mokry to wcierać go np. gąbką. Pory zalało? Zdjęcia by się przydały.

0
  • #13 25 Lut 2017 21:22
    mmaker
    Poziom 18  

Są zdjęcia, ale nie wiem czy coś będzie widać, zapomniałem wziąć lustrzanki.
    od końca ostatnie zdjęcie przeszlifowany fornir, kolejne to pierwsza warstwa kaponu i reszta to po drugiej warstwie. Malowałem zwyczajnie pędzlem

Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica?

0
  • #14 26 Lut 2017 07:09
    wkj
    Poziom 34  

No na zdjęciach słabo widać, a w realu pory forniru zniknęły?
    Jak nie to szlif i kolejna warstwa, nie wiem czy lepszy efekt nie byłby z wałka gąbczastego.

0
  • #15 26 Lut 2017 09:06
    mmaker
    Poziom 18  

Wydaje mi się że pory jeszcze są, czyli mam kłaść kapon grubszymi warstwami aż będzie prawie równa powierzchnia bez porów? Na kawałku testowym po pierwszej warstwie kaponu i 2 warstwach lakieru bezbarwnego efekt był taki że lakier już nie wsiąkał w fornir i powierzchnia stała się błyszcząca, tylko miejscami było widać niewielkie dołki. Jeśli dzisiaj będę na wsi to porobię lepszej jakości zdjęcia bo niestety dysponowałem tylko telefonem. Ogólnie bardzo przyjemnie kładzie się ten fornir, praca dość prosta, trzeba tylko odpowiednio odcinać naddatek materiału tak żeby nie powstawały postrzępione brzegi a później tylko gąbka ścierna i delikatnie spiłować brzegi.

0
  • #16 26 Lut 2017 14:15
    wkj
    Poziom 34  

Najlepiej kłaść cienkie warstwy a kilka razy, niż jedną dwie grubsze. Efekt końcowy zależeć będzie od ciebie, co chcesz uzyskać, możesz porów nie zalewać, też dobrze wyjdzie.

0
  • #17 26 Lut 2017 14:46
    DjMapet
    Poziom 42  

Dwie warstwy Caponu na fornir, to zdecydowanie za mało. Nawet trzecia może nie zamknąć porów, tak że dla pewności, najlepiej nałożyć przynajmniej cztery warstwy, bo przy lakierowaniu może się okazać iż w niektórych miejscach, pory nie do końca zostały zalane. Tu dużo zależy od porowatości forniru. I oczywiście każdą warstwę należy lekko przeszlifować.

Pozdrawiam.

0
  • #18 26 Mar 2017 21:06
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Wbrew temu co tu mówiliście o żywicy skusiłem się jednak na nią i chyba nie ma co żałować bo jest lepiej niż myślałem. Zakupiłem do testów opakowanie 1kg żywicy 2 składnikowej bezwonnej i po dokładnym odmierzeniu na wadze, wymieszaniu i podgrzaniu wylałem na jedną ze ścianek. Efekt jest widoczny na zdjęciach poniżej
    Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica? Fornir na wysoki połysk - żywica?

Całość po dokładnym rozprowadzeniu po ściance wygrzałem stacją lutowniczą HOT-AIR żeby pozbyć się bąbelków powietrza. Ranty powstałe na brzegach będę szlifował i następnie polerował do połysku aż nie będzie on odbiegał od reszty. Żółta taśma na brzegach zapobiega rozpływaniu się żywicy po reszcie ścianek i tam przy tej taśmie tworzy się wspomniany wcześniej rant który później będę likwidował.

0
  • #19 27 Mar 2017 05:39
    wkj
    Poziom 34  

No efekt ładny, robiłeś to na "raz" z zalaniem "porów"?
    Obawiam się być nie przetarł kantów przy szlifowaniu "górek" na krawędziach, o to bardzo łatwo, chwila nieuwagi i będzie problem.

0
  • #20 27 Mar 2017 12:13
    mmaker
    Poziom 18  

Wylewałem praktycznie na raz, ale nie miałem wymierzonej odpowiedniej ilości i musiałem miejscami dolać żeby było jak na zdjęciach. Wylana jest warstwa niecałe 3mm więc na brzegu będzie trochę więcej. Przy odpowiedniej uwadze mam nadzieję że nic się nie stanie.

0
  • #21 27 Mar 2017 17:16
    wkj
    Poziom 34  

Obyś nie prze...jechał na kantach.
    Wyszło ładnie. Efekt jest.

0
  • #22 15 Kwi 2017 22:01
    wilkot1977
    Poziom 9  

Witam. Mam nadzieje ze trafiłem w odpowiednie miejsce. Krótkie i treściwe pytanie mam. Którą stronę forniru modyfikowanego czyli na flizelinie smarujemy klejem. Kleimy flizeliną do płyty ? czy flizelina ma być na górze co dla mnie jest trochę dziwne. Dzięki wielkie z góry za odpowiedź ale już zwątpiłem jak to kleić. Pozdrawiam

1
  • #23 16 Kwi 2017 06:55
    wkj
    Poziom 34  

Na flizelinę idzie klej i tą strona dajesz do przyklejanej płyty.

2
  • #24 16 Kwi 2017 09:02
    wilkot1977
    Poziom 9  

"wkj" dzięki wielkie za pomoc. Temat zamknięty. Pozdrawiam

0
  • #25 16 Kwi 2017 16:40
    kotuniunia
    Poziom 28  

mmaker napisał:
    Efekt jest widoczny na zdjęciach poniżej