Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino UNO wyjście przekaźnikowe NO

michalsk8 17 Lut 2017 14:21 441 5
 • #1 17 Lut 2017 14:21
  michalsk8
  Poziom 6  

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące wyjść w układzie Arduino UNO. Czy jedno z dostępnych wyjść można zaprogramować tak, aby działało jak wyjście przekaźnikowe NO i zwierało do wyjścia COM?

  Pozdrawiam,
  Michał

 • #3 17 Lut 2017 15:30
  michalsk8
  Poziom 6  

  Weźmy np. pin cyfrowy numer 2. Możemy zaprogramować go jako INPUT, OUTPUT lub PULLUP. Chodzi mi o to czy można jeeszcze zaprogramować pin numer 2 w taki sposób, żeby działał jako styk NO, którym będzie można sterować z poziomu programu napisanego pod Arduino i który będzie zwierał do masy (COM).

 • #4 17 Lut 2017 17:37
  czasnagli
  Poziom 15  

  To jest przykład, jak ustawić na pinie 12 stan wysoki a potem niski.

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

 • Pomocny post
  #5 17 Lut 2017 18:33
  krzysiek_krm
  Poziom 29  

  Witam,
  nie wiem czy dobrze rozumiem o co chodzi, ale domyślam się, że ma to działać dokładnie jak styk NO przekaźnika, to znaczy w stanie wyłączonym ma być rozwarcie a w stanie załączonym ma być zwarcie (do masy).
  Można to zrobić następująco.
  Gdy ten wirtualny styk ma być wyłączony, należy zadeklarować pin jako INPUT, bez żadnego PULLUP, rzecz jasna. W tym stanie pin jest wejściem więc ma ogromną impedancję wejściową, można przyjąć, że jest to rozwarcie.
  Gdy ma być załączony, należy zadeklarować pin jako OUTPUT i wysłać do niego stan LOW, będzie on wówczas wyjściem wymuszającym stan niski, można przyjąć, że jest to zwarcie do masy.
  Możliwe, że można stan LOW wysłać do pinu jednorazowo (w setup) a potem już tylko przełączać między INPUT i OUTPUT, procesor chyba powinien zapamiętać ten stan LOW w odpowiednim zatrzasku portu.
  Bardziej uniwersalne będzie jednak zastosowanie odpowiedniego zewnętrznego tranzystora MOSFET z kanałem typu N, wyłączony będzie rozwarciem, załączony będzie zwarciem do masy.

  Pozdrawiam

 • #6 24 Lut 2017 20:29
  michalsk8
  Poziom 6  

  To jest to o co mi chodzilo. dziekuje

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME