Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilaczy warsztatowego/laboratoryjnego ...20v i 3A - DIY - kilka pytań

rax90 17 Lut 2017 18:35 579 7
  • #1 17 Lut 2017 18:35
    rax90
    Poziom 3  

Witam
    Tak naprawdę to tego tematu by nie było, ale jak zawsze muszę coś kombinować :)

Otóż przerobiłem stary zasilacz ATX 280W , wyprowadziłem 5v i 12v oraz regulowane wyjście 1,25-11v (LM317). Dodatkowo wstawiłem miernik 2w1 (napięcie i prąd) kupiony z aliexpress.com do innego projektu z przetwornicą step-down, który miał służyć mi za taki zasilacz, ale nie posiadałem zasilacza ~20v , żeby móc to wykorzystać. Wszystko fajnie, działa. Zabawy trochę było przy tym, szczególnie wycinanie otworów i upchanie tego w tej obudowie ;) Lecz nie zadowala mnie ta przeróbka, na 5v i 12v mogę wykorzystać co prawda kilka amperów (>5A) , ale jestem ograniczony przez miernik tylko do 3A (ogólnie) a na regulowanym wyjściu do 1,5A , więc trochę mało według mnie.

Postanowiłem poszukać schematu na taki zasilacz (0-30v / 3 A , ale do 1,2-20v mi wystarczy) i nie to, że nie znalazłem, bo znalazłem, tylko ze koszt wykonania (nie licząc płytki i elementów) to już około 70 zł za sam transformator 24v 4A , więc postanowiłem znaleźć inny sposób na zasilanie. Natomiast układ regulujący napięcie chcę wykonać na LM350, gdyż ma wydajność do 3A (pewnie na początku nie wykorzystam tyle, ale lepiej mieć zapas ;)) Standardowa aplikacja z kondensatorami filtrującymi (może jeszcze dam diody zabezpieczające) i dwa potencjometry (5k i 500R), więc tu nie ma problemu.
    Problemem jest zasilanie takiego regulatora, jak dam zasilacz 12v, to będę miał to samo co tu, czyli do 11v.
    Więc moje pomysły są takie:
    1. Kupić zasilacz 20V >3A (na allegro znalazłem za około 30 zł z dostawą lub używany z olx), wyjąć go z tej obudowy i zamknąć razem z regulatorami, czy po prostu dać go bez przerabiania i podłączać za pomocą wtyku do regulatorów.
    2. Złożyć przetwornicę step-up i do zasilania wykorzystać zewnętrzny zasilacz 12v 18A (używam do ładowarki modelarskiej). - wiem że będą straty, ale jak mam tego używać sporadycznie, do testowania układów, to myślę, że nie ma to znaczenia, byle działało. Również czytałem/oglądałem filmy na YT o przetwornicach Step-up , więc mniej więcej wiem jak działają. Tylko właśnie nie wiem jak to będzie działało, jak nie będzie obciążenia (czyt. układu do testowania), skoro na wyjściu takiej przetwornicy będzie >50v i będzie to podłączone do takiego regulatora.

Oprócz tego, w sieci znalazłem schematy na miernik na Attiny13 (raczej tego nie będę już wyciągał, czy zamawiał drugiego), dodatkowo jak trochę się namęczę, to go spersonalizuję pod siebie (o ile można wprowadzić takie zmiany :)).
    Chyba, ze istnieje jeszcze opcja wyciągnięcia z tego zasilacza transformatora i przerobienia go na napięcie około 20v , nie wiem jak jest zrobiony, mimo, że rozkręcałem go i przerabiałem ;)

Liczę na waszą pomoc ;)

0 7
  • Filament
  • #2 21 Lut 2017 16:12
    rax90
    Poziom 3  

Nie chciałem już zakładać nowego tematu, więc spytam się jeszcze tu.
    O ile z regulacja napięcia nie mam problemu, to z regulacją prądu jest już gorzej.
    Zapewne układ oparty o LM317 i do tego potencjometr 1k z dodatkowym rezystorem 1,2R zabezpieczającym przed dużym prądem (jeżeli rezystancja potencjometru będzie bliska 0 (10^-4 - przykładowo) to wtedy teoretycznie na wyjściu powinien być prąd rzędu kilku amperów) słabo się nada do takiego zasilacza, więc mam pytanie jaki układ wykorzystać? Google niestety nie może znaleźć tego, czego szukam, czyli układu, który pozwoli mi regulować prąd (napięcie będzie zależne od odbiornika i zadanego prądu), co pozwoli mi sprawdzać jakie napięcie potrzebuję (czy coś innego, po prostu do testowania układów). Stosując układ na LM317 musiałbym wykorzystać potencjometr 2W (1,5A * 1,25V = 1,875W) , więc trochę przesada, tym bardziej, że u mnie w mieście nie ma za dużo sklepów gdzie mogę znaleźć takie potencjometry. Za pomocą PWM można regulować prąd? Wiem, że układy takie są wykorzystywane do sterowania mocą silników czy jasnością LED, ale czy mogę wykorzystać taki układ właśnie do regulacji prądu 0-1A?
    Czy może jednak sobie odpuścić regulację prądu i w zamian tego wstawić drugi układ na LM350 do regulacji napięcia.
    Za wszelakie odpowiedzi bardzo dziękuję :)

0
  • Filament
  • #4 14 Mar 2017 18:36
    rax90
    Poziom 3  

Dziękuję za odpowiedź. Lecz jednak źródło prądowe wykonam na LM317 , z tym, że ograniczę prąd do 500mA , może mniej, ale to też jeszcze się zastanawiam.
    Teraz mam ciut inny problem (może nie do końca problem, po prostu rozważam :)) Tak jak pisałem, regulację napięcia chciałem wykonać na LM350, a później szukałem jak wykonać układ regulujący napięcie od 0v. Może nie znalazłem schematu, ale dowiedziałem się jak wykonać. Zniechęciło mnie wykonanie dodatkowego układu (sam układ to nie problem) wytwarzającego ujemne napięcie, które jest potrzebne do aplikacji z noty katalogowej "0 to 30v regulator". Dodatkowo nie wiem też, czy generator napięcia ujemnego na ne555 da radę (standardowy schemat regulatora napięcia). Ale nie o tym chciałem. W sieci znalazłem kit AVT1522 http://dl.btc.pl/kamami_wa/avt1522.pdf , zapewne kilka razy już go kiedyś widziałem. Mimo, że zasilacz na LM317 / LM350 to najprostszy układ, to jeden scalak i kilka elementów (rezystory i kondensatory) to trochę dziwnie wygląda. Więc postanowiłem wykonać zasilacz na TL494. Z tym że do zasilania tego układu chcę wykorzystać zasilacz modularny do LED 24V 2A (48W - taka moc mi starczy). Wiem, że ten zasilacz ma 2A i 24v, ale takie parametry w zupełności mi starczą, dopiero później będę myślał o wykonaniu mocniejszego (kilka lat? :)).
    Moje pytanie jest takie, czy usuwając ze schematu mostek prostowniczy i kilka innych elementów potrzebnych przy zasilaniu z transformatora, mogę zasilić układ napięciem DC? jeżeli tak, to jak podłączyć, czy po prostu plus do górnej linii, a minus do dolnej? Natomiast wyjście to DC1 i DC2? Oraz jeszcze co z VCC i +5V? Przepraszam, że takie pytania, ale po prostu nie do końca rozumiem wszystkie układy. I jeszcze co do samego działania układu, rozumiem, że potencjometrami mogę ustawiać parametry, ale chodzi mi o regulację prądu i napięcia. Działa to na takiej zasadzie, że jednym potencjometrem reguluję napięcie, a drugim mogę ustawić prąd, jaki może maksymalnie płynąć, czyli takie ograniczenie prądowe, a nie typowe źródło prądowe? Jak nic z tego, to zostanę przy LM350.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Mar 2017 18:04
    brofran
    Poziom 36  

rax90 napisał:
    Moje pytanie jest takie, czy usuwając ze schematu mostek prostowniczy i kilka innych elementów potrzebnych przy zasilaniu z transformatora, mogę zasilić układ napięciem DC?

Tak.
    rax90 napisał:
    Natomiast wyjście to DC1 i DC2?

Tak ,to jest wyjściowe napięcie na gniazdku wyjściowym .
    rax90 napisał:
    Działa to na takiej zasadzie, że jednym potencjometrem reguluję napięcie, a drugim mogę ustawić prąd, jaki może maksymalnie płynąć, czyli takie ograniczenie prądowe

Tak.
    Jeszcze konieczne jest stabilizowane napięcie 5 V , do zasilania układu TL 494.

0
  • #6 15 Mar 2017 20:37
    Bieda z nędzą
    Poziom 30  

Zaniechaj LM350, sensownym rozwiązaniem jest kostka L200. Z łatwością zrobisz regulowane ograniczenie prądowe.

0
  • #7 20 Mar 2017 10:03
    rax90
    Poziom 3  

@Bieda z nędzą , rozważałem układ na L200, ale mam ciut inny pomysł oraz dodatkowo taki układ jest drogi (około 10 zł). No i nie chcę ograniczenia prądowego, dokładnie chcę zrobić tak:
    2 wyjścia z regulacją napięcia (najlepiej od 0v) , z tym że nr 1 - 2A max, nr 2 - 1,5A max (jeżeli na LM317 / LM350). Oraz jedno wyjście połączone z tym słabszym działające jako źródło prądowe (LM317) i przełącznik, żeby wybierać pomiędzy regulacją prądu i napięcia.
    A co do schemat na TL494, to czy VCC mogę podłączyć razem z +5V , czyli czy to te same napięcie może być?
    Oraz elementy niepotrzebne przy zasilaniu DC to: BR1 , C1 , C2 , C3? Coś jeszcze może?
    I chyba najważniejsze pytanie, o cewki. 50uH ciężko jest mi znaleźć, czy mogę zastosować 47uH? I jeszcze czy jeżeli jest potrzebna cewka 100uH 5A , to czy mogę wykorzystać 2,5A? Przepraszam że takie pytania zadaje.
    Przypominam, że układ będzie zasilany z zasilacza 24v 2A DC

0
  • #8 20 Mar 2017 10:43
    Bieda z nędzą
    Poziom 30  

rax90 napisał:
    No i nie chcę ograniczenia prądowego,

Czyli nie konstruujesz zasilacza warsztatowego/laboratoryjnego, a niszczacz dołączonych doń urządzeń.

0