Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przepięciowe wejść

Anderian 17 Lut 2017 19:53 690 16
  • #1 17 Lut 2017 19:53
    Anderian
    Poziom 18  

Witam kolegów

Ostatnio zbudowałem sobie mały sterownik do sterowania światłem z użyciem procesora stm32f446, wszystko ładnie działa ale zauważyłem że ładunki elektrostatyczne (chodzenie w swetrze po sztucznej podłodze :/) podane na wejścia, które mają pełną optoizolację potrafią zrestartować stm'a

Wszystkie wejścia są za optoizolacją, do zasilania wejść użyłem równie przetwornicy DC/DC SPU03N-12 z optoizolacją 3kV
    właśnie po to aby zabezpieczyć mikroprocesor przed przepięciami, jednak pomimo tego przepięcia restartują procka

Macie jakiś pomysł jak zabezpieczyć ten układ ?

W załączniku schemat zasilania wejścia oraz samo wejście

0 16
  • #3 17 Lut 2017 19:59
    n0name10
    Poziom 17  

Poczytaj o transilach (w pierwszej kolejności prawidłowe zasilanie procesora, kondensatory od sprzęgające na nogach zasilających i resecie oraz podciągnięcie pod zasilanie).

0
  • #4 17 Lut 2017 20:27
    Anderian
    Poziom 18  

Schemat poniżej, ogólnie to zasilanie działa tak że zasilam go z 24V potem mamy przetwornicę na 5V z której zasilam jeszcze kilka innych układów a potem stabilizator liniowy na 3,3v
    kondensatorów mam tyle ile w nocie stma

a odnośnie transili to dajesz je na każdej linii ? czyli jak mam 32 wejścia to 32 transile ?

0
  • #5 17 Lut 2017 21:38
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Anderian napisał:
    Schemat poniżej, ogólnie to zasilanie działa tak że zasilam go z 24V potem mamy przetwornicę na 5V z której zasilam jeszcze kilka innych układów a potem stabilizator liniowy na 3,3v
    kondensatorów mam tyle ile w nocie stma

A te wejścia to jak są zrealizowane? Każde wejście to po prostu "wysunięty w teren" mikrowyłącznik? Zasilanie modułu wejściowego jest ze wspólnej przetwornicy 24/15V czy każde z 32 wejść ma własna przetwornicę? Jak masa części procesorowej połączona jest z masa części wejściowej (i czy w ogóle)? Masa części procesorowej połączona jest z PE sieci?

0
  • #6 17 Lut 2017 21:40
    n0name10
    Poziom 17  

Transil na nogach zasilających

0
  • #7 17 Lut 2017 22:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Optoizolacja nie jest panaceum, bo wyładowania ESD oprócz wysokich napięć charakteryzują się też bardzo krótkimi czasami narastania nawet <1ns, w więc mamy szerokopasmowe zakłócenia, dla których nawet krótkie ścieżki i przewody stanowią skuteczne anteny odbiorcze. Uwaga na złącze do programowania, linie resetu, itp. też mogą zbierać zakłócenia.

0
  • #9 18 Lut 2017 10:19
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Anderian napisał:
    Ostatnio zbudowałem sobie mały sterownik do sterowania światłem z użyciem procesora stm32f446, wszystko ładnie działa ale zauważyłem że ładunki elektrostatyczne (chodzenie w swetrze po sztucznej podłodze :/) podane na wejścia, które mają pełną optoizolację potrafią zrestartować stm'a

Wydaje mi się , że problem zakłóceń układów mikroprocesorowych jest trochę szerszy niż próbowali go tutaj naświetlić koledzy. Mechanizmy zakłóceń też są zazwyczaj złożone i na ogół do nich usunięcia nie używa się transili. Trzeba byłoby rozpatrzeć jaki w tym przypadku jest mechanizm zakłóceń. Na początek proponowałbym opisać dokładniej co się dzieje, bo ja nie do końca zrozumiałem o okoliczności w których następują restarty. Chodzi kolega po pokoju, elektryzuje się, a następnie ... dotyka palcami transoptorów? .... więcej szczegółów.... jeśłi coś mamy pomóc.

jarek_lnx napisał:
    Optoizolacja nie jest panaceum, bo wyładowania ESD oprócz wysokich napięć charakteryzują się też bardzo krótkimi czasami narastania nawet <1ns, w więc mamy szerokopasmowe zakłócenia, dla których nawet krótkie ścieżki i przewody stanowią skuteczne anteny odbiorcze. Uwaga na złącze do programowania, linie resetu, itp. też mogą zbierać zakłócenia.

Bardzo słuszna uwaga.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #10 18 Lut 2017 15:17
    Anderian
    Poziom 18  

Wszystkie wejścia mają wspólną przetwornicę 24v na 12v , masa za przetwornicą, do której podłączone są przyciski nie jest podłączona z masą procesora.
    Masa części procesorowej z PE nie jest podłączona i raczej chciałbym tego uniknąć.

Problem z przepięciem pojawia się jak "strzelę" w wejście za optoizolacją - wtedy procesor się restartuje a czasami nawet zawiesza się.
    Jak to najprościej zabezpieczyć ?

0
  • #11 18 Lut 2017 16:00
    n0name10
    Poziom 17  

Na podstawie schematu i opisu niewiele wywnioskujemy, obraz rozprowadzenia ścieżek lepiej by naświetlił sprawę.

0
  • #12 18 Lut 2017 21:13
    Anderian
    Poziom 18  

a spotkaliście się kiedyś z takim zabezpieczeniem przetwornicy dc/dc ? Zabezpieczenie przepięciowe wejść

0
  • #13 19 Lut 2017 03:58
    jdubowski

Anderian napisał:
    Jak to najprościej zabezpieczyć ?

Zoptymalizować prowadzenie ścieżek na drodze wyładowania, włączyć transil między masy - albo neonówkę, albo kondensator.

Anderian napisał:
    Masa części procesorowej z PE nie jest podłączona i raczej chciałbym tego uniknąć.

A masa części wejściowej jest połączona z PE?

Anderian napisał:
    a spotkaliście się kiedyś z takim zabezpieczeniem przetwornicy dc/dc ?

To jest zabezpieczenie przed "sianiem" zakłóceń przez przetwornicę.

0
  • #14 19 Lut 2017 18:56
    Anderian
    Poziom 18  

Właśnie chyba muszę poprawić prowadzenie ścieżek

A co da połączenie masy części wejściowej z PE ? Poprawi odprowadzenie ładunków ?

0
  • #15 19 Lut 2017 19:09
    jdubowski

Anderian napisał:
    A co da połączenie masy części wejściowej z PE ? Poprawi odprowadzenie ładunków ?

Odprowadzi prąd wyładownia do PE, u ciebie zapewne następuje przebicie w transoptorze lub przetwornicy i dalej w zasilaczu sieciowym (albo prąd wyładowania płynie przez pojemność w/w elementów).

0
  • #16 19 Lut 2017 19:50
    Darom
    Specjalista elektryk

jdubowski napisał:
    Anderian napisał:

Odprowadzi prąd wyładownia do PE, u ciebie zapewne następuje przebicie w transoptorze lub przetwornicy i dalej w zasilaczu sieciowym (albo prąd wyładowania płynie przez pojemność w/w elementów).

Dokładnie tak jak napisał kol. jdubowski.
    Ładunek podany na wejścia transoptorów musi jakąś drogą się rozpłynąć. Powienien on zostać właściwie "skanalizowany". Paradoksalnie wysparowanie mas (izolacja galwaniczna) i brak połączenia (dla pojawiających się ładunków) powoduje, że droga rozładowania jest przypadkowa (transoptor, przetwornica, bądź jakieś zbliżenie ścieżek) itd...

pzdr
    -DAREK-

0
  • #17 20 Lut 2017 11:34
    Anderian
    Poziom 18  

Czyli podłączenie masy wejść do PE powinno pomóc ?

0