Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja słoneczna na dach kampera

17 Lut 2017 20:44 1428 4
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich .
    Mam pytanie.
    Chcę ze wybrać się w świat. Mamy kampera , chcemy mieć tam prąd 230V. Jak radzicie zbódować tą instalację ? Przewidywane urządzenia to lodówka ( mini emersona 3.1 nie wiem ile pobiera mocy . Ale wymiary ma 80x50x40 cm , dwa zasilacze do laptopów na chodzie przez jakieś 10 h dziennie , blender ( 800W ) i na pewno jakaś drobnica w postaci ładowarek do telefonów , czy szczoteczko do zębów itp.
    Do zagospodarowania jest dach 4x 1.8 m . Jakiej mocy panel , jaki akumulator , przemiennik prądu itp , przy zał9ożeniu że panel będzie na 28-30 V . Proszę o doradzenie jak to zbudować i co potrzebne ( instalacja ma być solidna więc przygotowani jesteśmy że będzie to kosztowało :) )
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    4 panele 250W = 2k PLN zmieszczą się na 4x1,8m swoją drogą max co widziałem ma kamperze to ledwo 1 panel 250W + 2 mniejsze a Ty masz do zagospodarowania 7,2m2 OK??!!
    1 regulator ładowania około 20A z MPPT powiedzmy 700 PLN
    2 akumulatory 220Ah liczę w sumie 1200 PLN ale może braknąć
    1 przetwornica na sinusie 2000W 1200 PLN
    konstrukcja na dach ??
    okablowanie + zabezpieczenia powiedzmy 250 PLN

czy starczy prądu na bytowanie i lodówkę nie wiem nie próbuje nawet liczyć bo na samej przetwornicy będzie z 15% straty, samo rozładowanie aku, pobór prądu przez przetwornice tylko włączoną do prądu pewnie 1A * 24h.
  • Poziom 24  
    Jeden panel na dach na płasko a 3 wolno stojące na nóżkach wyciągane z samochodu. Bo nie zawsze da się zaparkować jak świeci słońce tylko muszą być obciążone i na dłuższych kablach żeby w razie podmuchu wiatru nie zmieniły się w stłuczkę szklaną. Instalacje podpiąć do kampera, podejrzewam że ma jakąś 12V instalacje, jak nie patrz wyżej.Co do ilości prądu, jak będziesz podróżować latem to 1kW paneli powinien starczyć na lodówkę i laptopy. Zawsze można aku podładować z silnika kampera, o takim układzie też warto pomyśleć, bądź cichy agregat.
  • Poziom 33  
    silverkop1 napisał:
    Mamy kampera

Instalacja kampera ma akumulator pokładowy - podejrzewam na 12 V.
    Zintegrować z panelami które też mogą być na 12 V. Wystarczy zbudować wspólną baterię akumulatorów którą alternator samochodowy doładuje na trasie i postoju.
    Panel z oddzielnym regulatorem może wtedy być mniejszy.Przetwornica z 12/230 V odpowiedniej mocy załatwia sprawę.
  • Poziom 32  
    Na moim kamperze mam 300W, regulator i inwerter Votronic. Wszystko działa pięknie. Latem spory nadmiar mocy, który idzie na grzałkę lodówki z funkcją AES. Wiosna i jesień energii wystarcza, ale już nie na lodówkę. Zimą solary praktycznie nic nie dają.