Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony tyrystor w zgrzewarce jaki zamiennik?

18 Feb 2017 18:12 1782 9
  • Level 17  
    Dostałem do naprawy zgrzewarkę cęgową produkcji dawnej DDR zgrzewarka typ TZ5.0
    schemat Uszkodzony tyrystor w zgrzewarce jaki zamiennik?Schemat zg...warki .png Download (17.07 kB)
    ze strony https://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/mb-iwp/Punktschwei%C3%9Fzange/
    Przebity jest tyrystor T112-16-12-2 produkcji rosyjskiej
    To co znalazłem na jego temat to prąd 40A, napięcie pracy 800V prąd bramki 50mA
    Czy można go zastąpić triakiem BTA41 800V który posiada parametry 40A;800V;50mA.
    Znalazłem też tyrystor BTW69-800RG Tyrystor; 50A; 800V; 80mA; (sugerowany jako zamiennik ale ma inny prąd bramki-i jest droższy)
    W układzie znajdują się dwa tyrystory i oba razem spełniają taką samą rolę jak triak.
    Czy dało by się może bez wielkich zmian w schemacie zamiast tyrystorów zastosować tylko ten jeden triak?
    Proszę o podpowiedź.
    Pozdrawiam
    ostanislaw
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Przeczytałem opis na podanej stronie i odradzam przeróbek. Tyrystory są dostępne w 'tme.eu' polskiej produkcji na sowieckiej licencji ze starych zapasów.
  • Moderator of Cars
    Panowie, skoro pojęcia nie macie ani co to tyrystor, ani zgrzewarka, czy co ten tyrystor w zgrzewarce robi, to może dajcie sobie spokój z doradzaniem?

Uszkodzony tyrystor w zgrzewarce jaki zamiennik?
    Zmieścisz w obudowie takim moduł? Na Allegro/olx w okolicy 20zł/szt idzie je kupić, a załatwiły by sprawę raz na zawsze, bo z tymi rosyjskimi tyrystorami impulsowymni problem będzie.

Dodano po 1 [minuty]:

ostanislaw wrote:
    Znalazłem też tyrystor BTW69-800RG Tyrystor; 50A; 800V; 80mA; (sugerowany jako zamiennik ale ma inny prąd bramki-i jest droższy)

Mógłby być, ale musiałbyś wymienić obydwa z pary dla zachowania symetrii.
  • Level 17  
    robokop wrote:

ostanislaw wrote:

Mógłby być, ale musiałbyś wymienić obydwa z pary dla zachowania symetrii.

Myślę że spróbowałbym z tymi BTW 69- 800. Jeżeli można to proszę o bliższe uwagi na temat.
    Wymiana obu tyrystorów to nie problem. Zdaję sobie sprawę że zachowane symetrii jest ważne.
    Nie wiem czy wystarczy po prostu wstawić tyrystory na swoje miejsce, czy będzie konieczne dopasowywanie prądu bramki?

Jeśli chodzi o ten mostek tyrystorowy to mam podobny nawet u siebie ale nie znam jego parametrów i myślę że byłaby to większa loteria niż wykonanie nowego układu na bazie triaków.
    Znalazłem na elektrodzie taki schemat
    Uszkodzony tyrystor w zgrzewarce jaki zamiennik?Schemat st...ewarki.jpg Download (61.52 kB)
    Trzeba byłoby jednak trochę pomajsterkować i wyrzucić to co jest sprawne. Robienie nowego układu byłaby trochę sztuka dla sztuki.

Dziękuję za pomoc. Każde uwagi są cenne ,
    Pozdrawiam
    ostanislaw
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Wystarczy wstawić tyrystory na miejsce, bez dopasowywania prądu bramki. Problematyczne będzie odprowadzenie od nich ciepła - którego trochę się tam będzie wydzielało - w poprzednim przypadku sam tyrystor był radiatorem, ze względu na metalową, dużą obudowę.
    https://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/mb-iwp/Punktschwei%C3%9Fzange/
    Pod linkiem jest sporo na ten temat, tyle że w nie chrześciajńskim języku, łacznie z wersją mikroprocesorową, na pojedynczym triaku, realizującą jednoczesnie kontrolę prądu i interwał.
  • Level 17  
    Odprowadzenie ciepła to nie problem bo tyrystory są wkręcane w solidne aluminiowe radiatory a w obudowie jest dosyć miejsca na na połączenia przewodowe.
    Z tej strony zaczerpnąłem schematy i ten symbol tyrystora zamiennego. Niemieckiego nie znam ale tam bardziej chodzi i dorobienie bajerów na mikroprocesorze. Mi wystarczy tylko sprzęt uruchomić.

Zrobiłem u siebie zgrzewarkę na dwóch transformatorach z mikrofalówki ( moc ok 3kW) A sterowanie czasu rozwiązałem dając zegar ciemniowy sterujący stycznikiem zasilania. Zdaje to egzamin jako trwała prowizorka.
  • Moderator of Cars
    Tradycyjny stycznik jest lekko nie wygodny - zużywa się, wypalają się styki, wymaga osobnego źródła do zasilania - dodatkowy transformator, bo nie wyobrażam sobie sterowania napięciem sieciowym, rozwiązania na półprzewodnikach (triak/tyrystor/SSR) są wygodniejsze i praktyczniejsze. Moim zdaniem najpraktyczniejsze było by wklejenie tam semipacka SKKT - dostępne nawet 80-100A przy tych samych gabarytach obudowy.
  • Level 17  
    Całkowicie się z tym zgadzam. Wybrane rozwiązanie -bo miałem zegar ciemniowy z dokładnością do 1s. i styczniki miałem. Zgrzewarka była używana do ok 20 zgrzewów (druty2-3mm) w klatce. W tym tempie ja się zestarzeję zanim stycznik się zużyje. Chociaż może w przypływie weny zrobię coś bardziej ambitnego.